Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 56
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    COSMOTE
    Δελτίο Τύπου:

    - Στο 97% η θαλάσσια κάλυψη COSMOTE 4G
    - Αύξηση ταχύτητας κατά 40% και χωρητικότητας κατά 57% την τελευταία διετία

    Για το πιο γρήγορο δίκτυο Mobile Internet στην Ελλάδα διακρίθηκε και φέτος η COSMOTE, που διακρίθηκε ως “Greece’s Fastest Mobile Network 2018” στα “SpeedTest Awards” του ανεξάρτητου φορέα Ookla, της διεθνώς αναγνωρισμένης και εξειδικευμένης εταιρείας σε μετρήσεις και επιδόσεις Internet. Το δίκτυο κινητής COSMOTE είναι ταχύτερο κατά 68% από το δεύτερο πάροχο, σε επίδοση download. Για να προσφέρει σε ακόμη περισσότερους καταναλωτές υψηλές ταχύτητες Mobile Internet, η COSMOTE έχει αυξήσει τα τελευταία δύο χρόνια τη μέση ταχύτητα πρόσβασης στο Internet κατά 40% και τη χωρητικότητα του δικτύου κατά 57%.

    Σύμφωνα με τα αποτελέσματα χιλιάδων μετρήσεων που πραγματοποίησαν οι καταναλωτές χρησιμοποιώντας το SpeedTest σε συσκευές 4G, ο μέσος όρος ταχύτητας για download μέσα από το δίκτυο COSMOTE ήταν 45,53Mbps. Τα αποτελέσματα που αφορούν στα δίκτυα κινητής στην Ελλάδα, βασίζονται συνολικά σε πάνω από 300.000 τεστ, τα οποία πραγματοποιήθηκαν από περίπου 80.000 διαφορετικές συσκευές smartphones iOS και Android όλων των παρόχων, και έγιναν τους τελευταίους 6 μήνες (1ο και 2ο τρίμηνο 2018) σε όλη την επικράτεια.

    «Η διάκρισή μας από την Ookla για ακόμη μια χρονιά ως ταχύτερο δίκτυο Mobile Internet στην Ελλάδα, επιβεβαιώνει την τεχνολογική μας υπεροχή και τη δέσμευσή μας να παρέχουμε στους πελάτες μας ποιοτική επικοινωνία και αξιόπιστες υπηρεσίες. Αξιοποιώντας τεχνολογίες αιχμής, οι τεχνικοί μας φροντίζουν καθημερινά για την απρόσκοπτη λειτουργία των δικτύων και την εξυπηρέτηση των πελατών μας. Συνεχίζουμε να επενδύουμε σταθερά και δυναμικά στην ανάπτυξη του δικτύου μας, προσφέροντας στους πελάτες μας αξεπέραστη εμπειρία Mobile Internet. Με την τεχνολογία, φτιάχνουμε ένα κόσμο καλύτερο για όλους», δήλωσε σχετικά o κ. Γιώργος Τσώνης, Executive Director Network Planning & Devops Ομίλου ΟΤΕ.

    Οι πελάτες COSMOTE έχουν στη διάθεσή τους το μεγαλύτερο δίκτυο 4G και 4G+ στην Ελλάδα, που ξεπερνά σε πληθυσμιακή κάλυψη το 98% και το 92% αντίστοιχα, ενώ η θαλάσσια κάλυψη 4G ξεπερνά το 97%.

    Το ‘Speedtest’ της Ookla είναι το πιο δημοφιλές εργαλείο μέτρησης της ταχύτητας Internet σε διεθνές επίπεδο, σημειώνοντας περισσότερα από 20δισ. test, σε πάνω από 7.200 servers παγκοσμίως. Περισσότερες πληροφορίες για τα “SpeedTest Awards” θα βρείτε στο http://www.speedtest.net/awards

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  COSMOTE 4G_Infographic_July2018.jpg 
Εμφανίσεις:  463 
Μέγεθος:  481,9 KB 
ID: 195619



  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.181
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Προσωπικά την κάλυψη που λέει δεν την έχω δει.
    Έχω πάει σε σημεία που δεν έχει σήμα η Cosmote και έχει η voda.
    Το αντίθετο δεν το έχω συναντήσει ποτέ.
    Μάλιστα σε κεντρικές περιοχές, Θεσσαλονίκη πάνω από Αγ. Δημητρίου, η Cosmote δεινοπαθεί ενώ η voda είναι τίγκα στο σήμα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    περιεργο η wind νομιζα θα βγει

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.181
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babality Εμφάνιση μηνυμάτων
    περιεργο η wind νομιζα θα βγει
    Αν το έγραψες για αστείο... σε παραδέχομαι.
    Έχεις χιούμορ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά την κάλυψη που λέει δεν την έχω δει.
    Έχω πάει σε σημεία που δεν έχει σήμα η Cosmote και έχει η voda.
    Το αντίθετο δεν το έχω συναντήσει ποτέ.
    Μάλιστα σε κεντρικές περιοχές, Θεσσαλονίκη πάνω από Αγ. Δημητρίου, η Cosmote δεινοπαθεί ενώ η voda είναι τίγκα στο σήμα.
    Εδώ παρατηρώ το ανάποδο. Ειδικά στον ορεινό όγκο υπάρχουν σημεία που η vodafone δεν έχει καν κάλυψη και η cosmote παίζει με 3g και σε κάποια σημεία και 4g.

    Το άσχημο που παρατηρώ με την cosmote είναι πως ενώ τις περισσότερες μέρες του χρόνου το 4g τα πάει αρκετά καλά (έχω δει 106 down & 40up) τις περιόδους Πάσχα, Χριστούγεννα, καλοκαιρινοί μήνες... οι ταχύτητες πιάνουν πάτο. Εδώ και λίγες μέρες που δινει την προσφορά με τα 7gb δεν έχω δει πάνω απο 20mbps, πολλές φορές δεν υπάρχει καν 4g και μερικές φορές δεν δουλεύει ούτε σε 3g. Χθες το speedtest έβγαζε 2.18 down & 0.21up. Μιας και το κάνει σε περιόδους προσφορών και διακοπών ίσως να μπουκώνει. Κατά τα άλλα από κάλυψη δεν έχω παράπονο.

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.181
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ παρατηρώ το ανάποδο. Ειδικά στον ορεινό όγκο υπάρχουν σημεία που η vodafone δεν έχει καν κάλυψη και η cosmote παίζει με 3g και σε κάποια σημεία και 4g.

    Το άσχημο που παρατηρώ με την cosmote είναι πως ενώ τις περισσότερες μέρες του χρόνου το 4g τα πάει αρκετά καλά (έχω δει 106 down & 40up) τις περιόδους Πάσχα, Χριστούγεννα, καλοκαιρινοί μήνες... οι ταχύτητες πιάνουν πάτο. Εδώ και λίγες μέρες που δινει την προσφορά με τα 7gb δεν έχω δει πάνω απο 20mbps, πολλές φορές δεν υπάρχει καν 4g και μερικές φορές δεν δουλεύει ούτε σε 3g. Χθες το speedtest έβγαζε 2.18 down & 0.21up. Μιας και το κάνει σε περιόδους προσφορών και διακοπών ίσως να μπουκώνει. Κατά τα άλλα από κάλυψη δεν έχω παράπονο.
    Σίγουρα είναι θέμα περιοχής.
    Αλλά όπως είπα στις περιοχές που έχω μετακινηθεί, ορεινές, πεδινές και θαλάσσιες δεν είδα ποτέ να υπερτερεί η cosmote έναντι της voda.
    Μπορεί απλώς να έτυχε.
    Απλά το καταγράφω γιατί πολλές φορές θέλησα να φύγω από voda για επωφεληθώ κάποιας προσφοράς της cosmote αλλά πάντα έκανα πίσω λόγω της κάλυψης.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #7
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.682
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Γενικά η ΟΤΕ έχει το καλύτερο σήμα... για επαρχία δεν το συζητάμε καν.. είναι μακράν μπροστά... τώρα στην Αθήνα εγώ έχω θέμα στη μισή Αττική οδό.. από Ελευσίνα μέχρι Νέα Λιόσια είναι στο παίζει δεν παίζει.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #8
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.313
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Το καλυτερο δικτυο της Ελλαδας...

  9. #9
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά την κάλυψη που λέει δεν την έχω δει.
    Έχω πάει σε σημεία που δεν έχει σήμα η Cosmote και έχει η voda.
    Το αντίθετο δεν το έχω συναντήσει ποτέ.
    Μάλιστα σε κεντρικές περιοχές, Θεσσαλονίκη πάνω από Αγ. Δημητρίου, η Cosmote δεινοπαθεί ενώ η voda είναι τίγκα στο σήμα.
    Έχω συναντήσει τέτοια περίπτωση όχι όμως στο rat που αναφέρεται το συγκεκριμένο ΔΤ (στο 4G δλδ).

  10. #10
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως η διαφορά στα αποτελέσματα μεταξύ δεύτερου και τρίτου στις μετρήσεις για το mobile internet ειναι σχετικά μικρή. Αυτό μάλλον δεν είναι κολακευτικό για την Vodafone

  11. #11
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prometheas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως η διαφορά στα αποτελέσματα μεταξύ δεύτερου και τρίτου στις μετρήσεις για το mobile internet ειναι σχετικά μικρή. Αυτό μάλλον δεν είναι κολακευτικό για την Vodafone
    Ειδικά αν λογαριάσεις ότι στα καρτοκινητά η Vodafone έχει πολιτική ορθής χρήσης 3GB/ημέρα.
    Να έχεις αγορασμένα GB με τα λεφτά σου και να σου λένε δεν θα τα φας σήμερα, έτσι επειδή μπορούμε.
    Υποθέτω αν ξηλώσουν την πολιτική αυτή θα πέσουν κάτω από Wind.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-02-2009
    Περιοχή
    σερρες
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19905 kbit/s, 1020kbit
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    thomson TG585V7
    το θέμα είναι ότι έκλεισαν όλα τα καλά σαιτ που χρειαζόσουνα καλες ταχύτητες π.χ(warezakias) αχχχχ χαθηκαν η καλες εποχες τοτε που έπρεπε να είχαμε καλές ταχύτητες τωρα παπαλα
    cpu ryzen 3 2200 ram corsair 8g 3200mhz mother GA-AX370M-DS3H psu seasonic 430 ssd kingstone 120g hd 500g

  13. #13
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.910
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Για να είναι σωστό το τεστ, πρέπει να επιλέγουμε server που βρίσκεται στο εξωτερικό. Τον πιο απομακρυσμένο και όχι τον πιο κοντινό. Για να μετράμε και την ταχύτητα που έχει ο πάροχος προς το εξωτερικό και όχι μόνο εσωτερικά στο δίκτυό του.

  14. #14
    Εγγραφή
    08-03-2008
    Περιοχή
    Ιλιον
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Speedport
    SNR / Attn
    14(dB) / 20(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να είναι σωστό το τεστ, πρέπει να επιλέγουμε server που βρίσκεται στο εξωτερικό. Τον πιο απομακρυσμένο και όχι τον πιο κοντινό. Για να μετράμε και την ταχύτητα που έχει ο πάροχος προς το εξωτερικό και όχι μόνο εσωτερικά στο δίκτυό του.
    To θέμα είναι το Uplink Capacity με το εξωτερικό που έχει ο πάροχος να σου δώσει γενικά ή τι μπορεί να σου δώσει ο εκάστοτε σταθμός βάσης που έχεις κουμπώσει εκείνη την στιγμή σε επίπεδο Capacity και RF κάλυψης? Δηλαδή εάν σου πούνε πως ο x παροχος έχει total internet uplink 100G και εσύ δεν μπορείς να πιάσεις ούτε 2 Mbps τι θα το κάνεις?

  15. #15
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.910
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtm Εμφάνιση μηνυμάτων
    To θέμα είναι το Uplink Capacity με το εξωτερικό που έχει ο πάροχος να σου δώσει γενικά ή τι μπορεί να σου δώσει ο εκάστοτε σταθμός βάσης που έχεις κουμπώσει εκείνη την στιγμή
    Όταν επιλέγεις server που βρίσκεται στο εξωτερικό, τότε μετράς και τα δυο που αναφέρεις.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 112
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-20, 18:55
  2. Μηνύματα: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-18, 19:12
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-18, 21:40
  4. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-17, 13:27
  5. Μηνύματα: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-17, 16:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας