Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Δεν είμαι τώρα στον υπολογιστή για να πειραματιστεί αλλά ιδού τι χρειαζομαι: Έχω κάποια λίστα με αντικείμενα που μπορώ να πατησω:something,something2,something3 κλπ. Όταν τα πατάω κάθε φορά που πατιέται ένα από αυτα γράφεται σε ένα πεδίο ένα κείμενο αναλόγως τι πατησες. Για παράδειγμα το κείμενο μπορεί να ειναι: something,something,something2,something3,something Όλα χωρισμένα με κομμα. Θέλω να πατάω ένα πλήκτρο και να σβήνει το στοιχείο που μπήκε τελευταιο. Φαντάζομαι κάτι σαν βρες το string "something" και εάν το βρεις πχ τόσες φορές σβήσε την τελυταια...Αλλά δεν ξέρω από πριν ποιο θα είναι το τελευταίο που πρέπει να σβησω. Χμ για αυτό μου αρέσει να γράφω όσο γράφω σκέφτομαι λυσεις... Ένα αόρατο πεδίο που να κρατάει την τελευταία εγγραφή και να την συγκρίνει με την ολική ...όποιος έχει κάποια καλύτερη ιδέα ή θέλει να με βοηθήσει στον κώδικα ας ποσταρει... Ευχαριστω

    - - - Updated - - -

    Η μπορεί με κάποιο τρόπο να περνάω σε μια λίστα και να κάνω pop up πιο απλο...

    - - - Updated - - -

    Τώρα που έκανα το ποστ ντρεπομαι, δεν έχω μάθει ακόμα να σκέφτομαι μάλλον προγραμματιστικά λόγω έλλειψης εμπειρίας. Απλώς κανείς add η append δεν ξέρω ακόμα τι σε μια λίστα που δήλωσες και μετά ένα popup μόνο η σύνταξη μενει...

  2. #2
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Αφού είναι χωρισμένα με κόμα, απλά σβήνεις από το τελευταίο κόμα και μετά. Δεν σε νοιάζει ποιό πατήθηκε τελευταίο, απλά θέλεις να σβήσεις το τελευταίο!

    Κώδικας:
    String str = txtField.Text;
    txtField.Text = str.Substring(0, str.LastIndexOf(','));

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Αυτό το πράμα, αν θυμάμαι καλά, είναι ουσιαστικά ένα stack.

    Η C# έχει μπόλικα είδη collections. Δεν θυμάμαι αν έχει και stack μέσα σε αυτά.

    Σίγουρα όμως αυτό που θες γίνεται πολύ εύκολα με ένα:

    Κώδικας:
    Dictionary<int, string>
    Ξεκίνα τον int (το key δηλαδή από το key-value-pair) από μηδέν, και πριν προσθέσεις ένα string στο Dictionary κάνε του ένα ++. Άρα ουσιαστικά θα είναι από 1 έως:

    Κώδικας:
    .Count
    του Dictionary.

    Ε, το τελευταίο στοιχείο θα είναι πάντα αυτό που έχει για key την τιμή:

    Κώδικας:
    Dictionary.Count
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #4
    Αργησα να μπω φορουμ ,εφαρμοσα τη λυση με τη λιστα σε ενα , αλλα πρεπει να την εφαρμοσω και αλλου στο προγραμμα και θα τις μελετησω λιγο αργοτερα γιατι ειναι λιγο πολυπλοκο.

    Παω απο activity σε activity σε android και μεταφερω data μεταξυ τους με τον περιορισμενο τροπο του android και πρεπει να προσεχω και τα lifecycle καθε activity.

    Ειναι και αρκετα messy ο κωδικας μου τι αλλο θελω.

    Μια ερωτηση για τη πρωτη λυση του MitsakosGR που πηγα να εφαρμοσω προχειρα .... ποια η συνθηκη που πρεπει να ελεγξω για να μην οταν παταω πολλες φορες το κουμπι τελειωσει το string και κρασαρει το προγραμμα πετωντας ενα exception?
    Το string ειναι something,something2,something, κλπ και τελειωνει παντα σε ενα κομμα χωρις συνεχεια

    - - - Updated - - -

    Unhandled Exception:

    System.ArgumentOutOfRangeException: Length cannot be less than zero.
    Parameter name: length occurred

    - - - Updated - - -

    Κώδικας:
     String str = testingFinal.Text;
                    int lastIndxDot = testingFinal.Text.LastIndexOf(',');
                    if (lastIndxDot>0)
                    {
                         lastIndxDot = testingFinal.Text.LastIndexOf(',');
                        testingFinal.Text = str.Substring(0, lastIndxDot);
                    }
    - - - Updated - - -

    Αυτο λυνει απο οτι βλεπω το exception , αλλα πρεπει να κοιταξω μερικα πραγματα ακομα....

    - - - Updated - - -

    Δουλευει μια χαρα η λυση, αλλα πρεπει να ψαχτω γιατι ειναι ο τροπος που συγκεντρωνω τα string περιεργος ... και πολλες φορες εχω σβησιμο δυο εγγραφων (φυσικα αν εχω μαζεψει τις δυο εγγραφες σαν ενα string πηγαινοντας δεξια αριστερα δεδομενα). Αυτο νομιζω ειναι το προβλημα και μαλλον θα φαω αρκετη ωρα να το λυσω. Τουλαχιστον με γλυτωσατε απο major πονοκεφαλο. H λυση με τα dictionarys ... ειχα ψαχτει λιγο για κατι αλλο και επεσα πανω τους πριν μερικες ημερες
    Δεν ξερω να τα χρησιμοποιω και θα αφησω την εκμαθηση για μετα...

    - - - Updated - - -

    ή μπορει να πατιεται το κουμπι με το tap που κανω δυο φορες :P . Αν εχω something,something2 μαζεψει απο καπου σαν ενα string και εχει ενωθει με τα αλλα και εχει σχηματισει πιο πολυπλοκο string οπως something,something2,something3,something2,something1 κλπ. Πως δουλευει η συναρτηση LastIndexOf(',') ? Κοβει το τελος και σταματαει οπου βρει κομμα ή καπως αλλιως?

    - - - Updated - - -

    Δεν μπορω να το καταλαβω .... εβαλα strings για δοκιμη καπως ετσι

    Κώδικας:
    var selectedItem = productsItems.ElementAt(e.Position);
                        
                        textProducts.Append("  " + selectedItem + " , , , , ," );

    και χωρις να αλλαζω δραστηριοτητα ποτε παταω το κουμπι και μου αφαιρει ενα κομμα , ποτε δυο , ποτε τρια .... για αυτο κοντευω να παρανοησω...

    - - - Updated - - -

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ μου ΣΩΣΑΤΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ... το εκανα να δουλεψει με τη lastindexof τελικα .... οποιαδηποτε αλλη προσπαθεια κατεληξε σε αποτυχια...

Παρόμοια Θέματα

  1. Το πιο περιεργο προβλημα σε voip cosmote
    Από drberto στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-19, 12:30
  2. διπλό πρόβλημα σε υπολογιστή . . .
    Από johnyb98 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 14:39
  3. Προγραμμα για τυχαιους αριθμους ΛΟΤΤΟ σε C++
    Από masterfaster στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-18, 18:12
  4. Πρόβλημα σε γραμμή ΟΤΕ
    Από Kjssplass στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-17, 18:25
  5. Τρελό πρόβλημα σε αποκωδικοποιητες μετά τη σύνδεση HDMI στην TV!
    Από SpaceMarine13 στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-17, 00:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας