Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 33
  1. #16
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα ξεκίνησα μια θεραπεία με ένα μηχάνημα... βιο-συντονισμός... είναι 2 χάλκινες πλάκες μια μπαίνει στην μέση μια στην κοιλιά... συνδέονται με 2 καλώδια στο μηχάνημα... και ένα ματσούκι ακόμα που γράφει ότι είναι η κεραία και αυτό στην κοιλιά πιο πάνω απ την πλάκα... 40 λεπτά περίπου κρατάει... μου δίνει την αίσθηση ότι ο πόνος απ το καλάμι που ήταν... κατέβηκε λίγο πιο χαμηλά... αύριο θα πάω πάλι...
    κανε και οζονοθεραπεια

  2. #17
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109991kbps/10999kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    13(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δοκίμασε τις ασκήσεις που προτείνει ο Jeff στο video.Εκτός από bodybuilder είναι και φυσιοθεραπευτής και γνωρίζει πολλά πράγματα.Δεν είναι κανένας τυχαίος.

  3. #18
    Εγγραφή
    17-01-2008
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/983
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Α
    Router
    Thomson 585
    SNR / Attn
    8(dB) / 19(dB)
    Θέλει ενα κανονικό πρόγραμμα προφύλαξης που θα κρίνει ο γιατρός .Δυστυχώς υπάρχουν και άλλοι που έχουν ευαισθησία από μικρές ηλικίες .

  4. #19
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά την 7η-8η συνεδρία, ο φυσιοθεραπευτής παρατήρησε στις ασκήσεις ότι τα συμπτώματα μπορεί αυτή την φορά να μην προέρχονται μόνο από την μέση αλλά να υπάρχει ταυτόχρονα κάποιο θέμα στο ισχίο. Είτε στα μαλακά μόρια (χόνδρους, τένοντες, μυς κλπ) είτε στα οστά (π.χ. οστεοπόρωση, αρθρίτιδα κλπ). Έτσι αφήσαμε τις άλλες 2 συνεδρίες και να αποταθώ σε ορθοπεδικό.
    Χθες το απόγευμα είχαμε ραντεβού και μετά τον αρχικό έλεγχο κινήσεων είπε ότι όντως υπάρχει θέμα στο ισχίο και χρειάζεται ακτινογραφία και μαγνητική για να δούμε το αίτιο. Σήμερα πουρνό-πουρνό τις έκανα αλλά θα βγουν την άλλη βδομάδα. Μου ανέφεραν ότι φαίνεται κάτι εκ πρώτης όψεως, αλλά δεν επεκτάθηκαν καθώς πρέπει να γίνει πλήρης διάγνωση και αναλυτική περιγραφή των ευρημάτων.
    Σήμερα παραμάσχαλα ακτινογραφία και μαγνητική σε ραντεβού με τον ορθοπεδικό. Το πόρισμα λέει παροδική οστεοπόρωση και προτεινόμενη θεραπεία είναι η αποφόρτιση του ισχίου, οπότε παντρεύομαι πατερίτσες για 3 μήνες αρχικά και βλέπουμε στην συνέχεια. Ταυτόχρονα ασκήσεις ενδυνάμωσης τετρακέφαλου και γλουτιαίου ώστε να παραμείνουν ενεργοί καθώς αυτό το διάστημα δεν θα χρησιμοποιούνται.

  5. #20
    Εγγραφή
    31-12-2018
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Σχετικά με την παροδική οστεοπόρωση,ποιος γιατρός σε παρακολουθεί μπορείς να μου δώσεις τα στοιχεία του γιατί πρόκειται για μια παρομια περίπτωση.

  6. #21
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Στην δική μου περίπτωση.... Μετά το καλοκαίρι που κάθησα και ξεκουράστηκα μου πέρασε.... Μέχρι που ξανά άρχισα να κάνω δουλειές... και ανάλογος την δυσκολία τους... με ξανά πιάνει.... και τώρα στις διακοπές 10 μέρες ρίξαμε πολύ περπάτημα έχει αρκετό κρύο... οπότε κάποιες φορές με ζωριζει λίγο πάλι... κοινός ή μέση.. θέλει απλά ξεκούραση και χαλαρούς ρυθμούς... Κάτι που δεν είχα ποτέ... και η προσαρμογή είναι δύσκολη στα νέα δεδομένα.

  7. #22
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η μέση είναι μέση. Άπαξ και σε πιάσει πρώτη φορά, απλά μαθαίνεις να ζεις μαζί της.
    Το άλλο θέμα που είχα πρόσφατα, 2 μήνες χρήσης βακτηρίων όλη την ημέρα και παντού για αποφόρτιση του ισχίου, έφεραν (σε μένα ευτυχώς) γρήγορα αποτέλεσμα. Πλέον είμαι σαν μα μην είχα ποτέ την πάθηση.

  8. #23
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Ρίξτε μια ματιά στην κατανάλωση καφέ που κάνετε. Υπάρχει μια θεωρία που λέει ότι: αν δεν υπάρχουν διαπιστωμένα δομικά προβλήματα ίσως ο πόνος να προκαλείται από το συσσωρευμένο στρες στους αδένες που προκαλεί η καφεΐνη.
    Δεν κοστίζει τίποτα να δοκιμάσει κανείς να σταματήσει πχ μια εβδομάδα τους καφέδες (οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, θα προτιμήσουν να πονάνε παρά να το κάνουν αυτό) να δει μήπως είναι από εκεί το πρόβλημα.

    https://www.thehealthyhomeeconomist....our-back-pain/
    How Caffeine Weakens the Adrenals and Leads to Chronic Back Pain

    Here’s what happens as explained to me by a chiropractor friend. Stressing out the adrenals all the time with an unchecked caffeine habit weakens not only the adrenal glands but the entire area around them which includes the lower back. Weak adrenals also suck vital nutrients away from the ligaments and tendons as keeping an important organ like the adrenals happy is more important that strong connective tissue.

    The body is very good at sending nutrients to the area that needs them most. Trouble is, the less vital areas that get shortchanged in favor of the adrenals – such as the ligaments and tendons – suffer and over time, the first ligaments to go are typically the ones that support the sacroiliac joint which supports the weight of the entire body.

    Where is the sacroiliac joint? In the low back/pelvic area of course!

    Have you ever gone to the chiropractor to get an adjustment for a sore lower back only to find that by the time you got into the car to drive home, your back was out again?

    This is what happens with weakened ligaments and tendons – chronic subluxations and folks who practically live at the chiropractor’s office.

    Wouldn’t it be smarter to end the caffeine addiction once and for all, give your adrenals some relief, and strengthen those tendons and ligaments so your back doesn’t go out all the time anymore?

  9. #24
    Καλημέρα, βοηθάει επίσης η ενδυνάμωση των μυών ώστε να τραβήξουν το στρες από τη μέση, το κολύμπι ας πούμε είναι πολύ καλός τύπος άσκησης γιατί δεν υποβάλει τη μέση σε κάποια πίεση και ταυτόχρονα δυναμώνει τους μύες της πλάτης και της κοιλιάς. Βέβαια καλό θα ήταν να συνεννοηθούμε με τον γιατρό ή τον φυσιοθεραπευτή μας για τις ασκήσεις και για τον κατάλληλο για εμάς τρόπο εκγύμνασης.
    Επίσης νομίζω κάνει αρκετή δουλειά μία ζώνη μέσης, ότι βάρος και να σηκώσουμε, ενισχυμένη όμως σαν και αυτήν για παράδειγμα οι οποία έχει μπανέλες στο πίσω μέρος της ώστε να βοηθήσει τη μέση να υποστηρίξει το επιπλέον βάρος, δεν ξέρω αν κάνει καλό και σε περιπτώσεις εργασίας με πολλές ώρες καθήσματος, είτε σε καρέκλα είτε σε αυτοκίνητο.
    Γιατί καλές οι φυσιοθεραπείες και τα χάπια αλλά δεν παύουν να είναι περιστασιακά, μη δυναμώνοντας τους μύες μας το πρόβλημα σίγουρα θα επανέλθει μόλις στρεσάρουμε λίγο την περιοχή και μέχρι να το επιτύχουμε αυτό καλό πιστεύω θα ήταν να έχουμε κάποια υποστήριξη στη μέση.

    Φιλικά,
    ένας συμπάσχων.

  10. #25
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    ...ένα χρόνο μετά... κάνοντας 2 σετ από 10 φορές το καθένα θεραπεία βιοσυντονισμού... και προσέχοντας στις απότομες κινήσεις και το σήκωμα βάρους, μπορώ να πω ότι δεν ξανά είχα θέμα.

  11. #26
    Πολύ φοβάμαι ότι εαν δεν δώσεις δύναμη στους μύες όμως πως θα έχεις ξανά πρόβλημα, μίλα με ένα φυσιοθεραπευτή καλύτερα γιατί θέλει κοιλιακούς, ραχιαίους και πόδια για να τραβούν το στρες από τη μέση.

  12. #27
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Ταυτόχρονα ασκήσεις ενδυνάμωσης τετρακέφαλου και γλουτιαίου ώστε να παραμείνουν ενεργοί καθώς αυτό το διάστημα δεν θα χρησιμοποιούνται.
    Προσοχή με 15 ημέρες ακινησίας οι μυς του αριστερού ποδιού μου έγιναν ζελές και χρειάστηκε πολλές ασκήσεις για να επανέλθουν.
    Επειδή έχω και εγώ πόνους στη μέση βρήκα ένα πολύ καλό φυσιοθεραπευτή
    https://www.liveleak.com/view?t=wIMI_1556605574

  13. #28
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πλήρως οργανωμένος και με αλυσίδες. Ο πελάτης παρέδωσε πνεύμα στο τέλος. Εντελώς ακίνητος!

  14. #29
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Λες να του πέρασε ο πόνος;

  15. #30
    Εγγραφή
    10-08-2022
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα. Και εγώ πονούσα χρόνια κατά καιρούς στην μέση λόγω μιας κήλης που είχα χαμηλά λίγο πριν την λεκάνη. Σε κρίσεις ο πόνος ήταν αφόρητος και μου είχαν προτείνει επέμβαση. Ο τελευταίος ορθοπεδικος που επισκέφτηκα μου πρότεινε να ξεκινήσω ένα πρόγραμμα ενδυναμωσης με τον φυσικοθεραπευτή μου για να αποφυγω το χειρουργείο. Τα τελευταία χρόνια κάνω συνέχεια ασκήσεις για την μέση και ο πόνος έχει μειωθεί στο ελάχιστο.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φωτια στη μεση ανατολή - κίνδυνος γενικότερης ανάφλεξης;
    Από 8anos στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 4756
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-24, 19:24
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-18, 21:20
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-18, 13:17
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-17, 01:05
  5. VDSL από KV στη Λάρισα
    Από darkmoon στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-17, 17:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας