Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    26-05-2014
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας παιδιά. Εχω μεγαλο θεμα. Πρώτη φορά μου τυγχάνει να μν ανοίγει καθολου το λαπτοπ.
    Ειμαι 37 χρονων και δεν εχω παει ποτε λαπτοπ για φτιάξιμο. Παντα καταφέρνω και το φτιάχνω (οτι χαλάω βέβαια) και ετσι απόκτησα καποιες γνώσεις αλλα ειμαι ακομη πολυ άσχετος θα ελεγα..τωρα τι εκανα;
    Λοιπον ειχα κανει dual boot με Ubuntu.
    Ετσι θέλησα να το βγαλω το ενα λειτουργικό. Παρακολούθησα καποια βιντεάκια διαβασα κιόλας και τελικα κατέληξα να κατεβασω ενα πρόγραμμα απο το οποίο όπως μου είπε η εταιρεία που εβγαλε το πρόγραμμα μου εδωσε αυτη την απάντηση.
    Sounds like you've removed the entire contents of your BCD.
    (for future reference, all you needed to do was delete the Ubuntu entry in "edit boot menu")
    Now, you will need to boot your ISO image three times, and each time, select "repair my computer" (bottom left), then "startup repair
    Μου λεει να βαλω το στικάκι με το αρχείο εικόνας (iso) και να κανω 3 φορές repair.
    Ολα καλα μεχρι εδω αλλα ο υπολογιστής δεν ανοίγει καθόλου. Πατάω το κουμπι στο λαπτοπ να ανοίξει και ανοίγει το λαμπάκι του ρεύματος αλλα το HDD λαμπιονι αναβοσβήνει και ακούγεται ο σκληρός να προσπαθεί να τον διαβάσει. Καο δεν ανοίγει καθόλου η οθόνη. Δεν μπορω να μπουτσρω κανενα στικάκι χρησιμοποιωντας τα F κουμπιά. Γενικα δεν μπορω καθόλου να ανοιξω την οθόνη του λάπτοπ και ας ανοίξει οτι θέλει.
    Ξερει ρε παιδιά κανείς να με βοηθήσει γιατι 2 μέρες τωρα παλεύω ωρες και διαβαζω να δω τι μπορω να κανω.
    Το πρόγραμμα που χρησιμοποιξσα ειναι το easybcd και πατησα το κουμπί repair /back up.αν βοηθάει αυτό. Το καλο ειναι οτι απο την εταιρεία μου ειπαν τι συμβαίνει. Εμαθα δηλδ τι βλακεία εκανα. Τωρα πως την διορθώνουν ειναι το μΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
    ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!!
    ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ.
    Ευχαριστώ εκ τών προτέρων
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ανεργος : 22-07-18 στις 15:14. Αιτία: Δεν τελείωσα

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ανεργος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας παιδιά. Εχω μεγαλο θεμα. Πρώτη φορά μου τυγχάνει να μν ανοίγει καθολου το λαπτοπ.
    Ειμαι 37 χρονων και δεν εχω παει ποτε λαπτοπ για φτιάξιμο. Παντα καταφέρνω και το φτιάχνω (οτι χαλάω βέβαια) και ετσι απόκτησα καποιες γνώσεις αλλα ειμαι ακομη πολυ άσχετος θα ελεγα..τωρα τι εκανα;
    Λοιπον ειχα κανει dual boot με Ubuntu.
    Ετσι θέλησα να το βγαλω το ενα λειτουργικό. Παρακολούθησα καποια βιντεάκια διαβασα κιόλας και τελικα κατέληξα να κατεβασω ενα πρόγραμμα απο το οποίο όπως μου είπε η εταιρεία που εβγαλε το πρόγραμμα μου εδωσε αυτη την απάντηση.
    Sounds like you've removed the entire contents of your BCD.
    (for future reference, all you needed to do was delete the Ubuntu entry in "edit boot menu")
    Now, you will need to boot your ISO image three times, and each time, select "repair my computer" (bottom left), then "startup repair
    Μου λεει να βαλω το στικάκι με το αρχείο εικόνας (iso) και να κανω 3 φορές repair.
    Ολα καλα μεχρι εδω αλλα ο υπολογιστής δεν ανοίγει καθόλου. Πατάω το κουμπι στο λαπτοπ να ανοίξει και ανοίγει το λαμπάκι του ρεύματος αλλα το HDD λαμπιονι αναβοσβήνει και ακούγεται ο σκληρός να προσπαθεί να τον διαβάσει. Καο δεν ανοίγει καθόλου η οθόνη. Δεν μπορω να μπουτσρω κανενα στικάκι χρησιμοποιωντας τα F κουμπιά. Γενικα δεν μπορω καθόλου να ανοιξω την οθόνη του λάπτοπ και ας ανοίξει οτι θέλει.
    Ξερει ρε παιδιά κανείς να με βοηθήσει γιατι 2 μέρες τωρα παλεύω ωρες και διαβαζω να δω τι μπορω να κανω.
    Το πρόγραμμα που χρησιμοποιξσα ειναι το easybcd και πατησα το κουμπί repair /back up.αν βοηθάει αυτό. Το καλο ειναι οτι απο την εταιρεία μου ειπαν τι συμβαίνει. Εμαθα δηλδ τι βλακεία εκανα. Τωρα πως την διορθώνουν ειναι το μΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
    ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!!
    ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ.
    Ευχαριστώ εκ τών προτέρων
    Από την εταιρεία σου είπαν;
    Έτσι όπως το περιγράφεις λέγοντας ότι δεν ανοίγει η οθόνη, σημαίνει ότι έχεις θέμα με το bios είτε με την κάρτα γραφικών.
    Το ότι σου συνέβη μετά από την διαδικασία που περιγράφεις είναι απλά σύμπτωση.
    Δοκίμασε να βγάλεις τον δίσκο και στην συνέχεια τις μνήμες και δες αν θα σου ανοίξει η οθόνη.
    Βγάζοντας τις μνήμες θα πρέπει να ακούσεις χαρακτηριστικά μπιπ.
    Αν δεν ανοίξει και πάλι ή/και δεν ακούσεις τα μπιπ είναι σίγουρα bios.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    26-05-2014
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να σου πω την αλήθεια. Το σκεφτηκα να ειναι σύμπτωση η στιγμη που χαλασε το λαπτοπ με την στιγμη εκεινη. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Θα δοκιμάσω αυτά που μου ειπες και θα ξανά απαντήσω.
    Ειλικρινά ευχαριστώ πολυ. Το εκτιμώ αυτο.
    Να. Σαι καλα.

    - - - Updated - - -

    Λέγοντας εταιρεία εννοώ το φόρουμ που εχει η εταιρεία με την ιδια ονομασία του προγράμματος.

    - - - Updated - - -

    Εβγαλα πρωτα υο δίσκο και προσπάθησα να το ανοίξω και δεν άνοιξε. Μετα εβγαλα την καρτα μνήμης και δεν εκανε ουτε μπιπ ούτε άνοιξε. Οποτε να αρχισω να ψαχνω τωρα στο Google :πως να επισκευασω τα BIOS?
    Τι να χει αραγε ο υπολογιστής. Που να ψάξω;
    Με εχει απογοητεύσει αυτο το πρόβλημα.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άλλο τροφοδοτικό έχεις δοκιμάσει και να έχεις βγάλει από πριν την μπαταρία;;

    Αν έχει πρόβλημα η μητρική ξεχνάς την επισκευή από μόνος σου, υπάρχει περίπτωση να μπορέσει να σου την επισκευάσει τεχνικός αν έχει κάτι απλό που αλλάζει στην πλακέτα, αλλά θα πρέπει να συνεννοηθείς από πριν για το κόστος.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ανεργος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω την αλήθεια. Το σκεφτηκα να ειναι σύμπτωση η στιγμη που χαλασε το λαπτοπ με την στιγμη εκεινη. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Θα δοκιμάσω αυτά που μου ειπες και θα ξανά απαντήσω.
    Ειλικρινά ευχαριστώ πολυ. Το εκτιμώ αυτο.
    Να. Σαι καλα.

    - - - Updated - - -

    Λέγοντας εταιρεία εννοώ το φόρουμ που εχει η εταιρεία με την ιδια ονομασία του προγράμματος.

    - - - Updated - - -

    Εβγαλα πρωτα υο δίσκο και προσπάθησα να το ανοίξω και δεν άνοιξε. Μετα εβγαλα την καρτα μνήμης και δεν εκανε ουτε μπιπ ούτε άνοιξε. Οποτε να αρχισω να ψαχνω τωρα στο Google :πως να επισκευασω τα BIOS?
    Τι να χει αραγε ο υπολογιστής. Που να ψάξω;
    Με εχει απογοητεύσει αυτο το πρόβλημα.
    Αν δεν έχει διπλό bios για ασφάλεια μην ασχολείσαι.
    Δεν μπορείς να το φτιάξεις και κατά την γνώμη μου δεν αξίζει να το στείλεις στην αντιπροσωπεία.
    Έσχατη λύση αν θέλεις να ασχοληθείς λίγο παραπάνω... δες αν έχει η μητρική κανένα σημείο για reset bios.
    Βγάλε την μπαταρία της μητρικής και την μπαταρία του laptop και δοκίμασε ξανά αφού τα τοποθετήσεις από την αρχή.
    Αν και πάλι τίποτε... αποχαιρέτα το.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Εγγραφή
    26-05-2014
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο πιστεύω κι εγω. Ανταλλακτικά για το καινούργιο dell που θα πάρω.
    Ευχαριστώ πολυ παιδιά. Αλλα συμβαίνουν κι αυτα.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-05-2014
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σήμερα αποφάσισα να τον ανοιξω να δω μπας και βγαλω καμια ακρη σχετικα με το θεμα. Και παρατήρησα ταν πηγα να καθαρίσω λιγο το λάπτοπ με ισοπροπυλικη αλκοόλη ενα σπάσιμο στα χρυσάφι σιδεράκια επαφηςντης κάρτας μνήμης. Λεςννα ειναι εκει το θέμα;
    Εκεινη την μέρα δεν άγγιξα καθολου το λαπτοπ απο μεσα. Ειχα καιρο να το ανοίξω.

    - - - Updated - - -

    παρατήρησα σημάδια σαν απο κάψιμο στο ασπρο αυτοκόλλητο που βρίσκεται στο ιδιο σημειο που μαπινει η καρτα μνήμης. Στην φωτο φαίνεται πιο σκούρο καφε αλλα το καθάρισα λιγο. Πριν το καθαρίσω ειχε 2-3-4 μαυριλες (καφε ηταν βασικα) σαν απο κάψιμο. Παραθέτω φωτο αν και δεν ειναι καθαρή εντελως και έπρεπε να την τραβήξω πριν την καθαρίσω.

    - - - Updated - - -

    παρατήρησα σημάδια σαν απο κάψιμο στο ασπρο αυτοκόλλητο που βρίσκεται στο ιδιο σημειο που μαπινει η καρτα μνήμης. Στην φωτο φαίνεται πιο σκούρο καφε αλλα το καθάρισα λιγο. Πριν το καθαρίσω ειχε 2-3-4 μαυριλες (καφε ηταν βασικα) σαν απο κάψιμο. Παραθέτω φωτο αν και δεν ειναι καθαρή εντελως και έπρεπε να την τραβήξω πριν την καθαρίσω.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_31082018_095127_(800_x_1200_pixel).jpg  

    IMG_31082018_095111_(800_x_1200_pixel).jpg  

    IMG_31082018_102443_(800_x_1200_pixel).jpg  

    IMG_31082018_102443_(800_x_1200_pixel).jpg  


  8. #8
    Εγγραφή
    26-04-2005
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14621/970
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    SNR / Attn
    11(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιά να αποκλείσεις αυτό το ενδεχόμενο πρέπει να δοκιμάσεις με άλλη μνήμη.
    Η τη συγκεκριμένη μνήμη σε άλλο λάπτοπ.

Παρόμοια Θέματα

  1. win 7 δεν ανοιγει αρχεια
    Από johnvon στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-18, 09:20
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-18, 22:00
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-18, 13:14
  4. taplet lenovo δεν ανοιγει
    Από apostatis στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-17, 01:03
  5. Μια γνωμη για το λαπτοπ αυτο
    Από teodgeor στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-17, 11:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας