Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    Καλημέρα παίδες. Τις τελευταίες 2-3 εβομάδες 2-3 φορές τη μέρα και για καμιά ώρα περίπου κάθε φορά, πέφτει το bandwidth στα τάρταρα σε σημείο να μην ανοίγει ούτε μια σελίδα. Πήρα το τεχνικό τμήμα με ρωτήσανε διάφορα τυπικά (αν είναι πολλές συσκευές συνδεδεμένες, αν είναι ασύρματα συνδεδεμένες κλπ.). Το router είναι το ZXHN H108L. Με πήρανε σήμερα και μου είπε ο τυπάς ότι μάλλον φταίει η καλωδίωση και αν θέλω να μου την κάνουν vdsl να πιάνει 50 γιατί τώρα πιάνει μέχρι 8, επειδή η vdsl είναι με οπτική ίνα και όχι με χαλκό!! Το syslog του router μου βγάζει συνέχεια netMakeChannDial: err=-3000 rn_p=804744a0. Με λίγο ψάξιμο είδα ότι είχαν και άλλοι αυτό το πρόβλημα. Είναι θέμα router? Είναι θέμα wind?
    Τ'απολωλότα πρόβατα τα φάγανε οι λύκοι
    κι'αυτά που μείναν στο κοπάδι τα έφαγε ο βοσκός

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τo error δεν λέει και πολλά. συνήθως αυτό το βγάζει όταν χάνει τον συγχρονισμό, εσύ όπως λες συνεχίζεις και έχεις
    Στο κάνει συγκεκριμένες ώρες; όταν στο κάνει τα στατιστικά του router αλλάζουν;

  3. #3
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    Ναι το κάνει περίπου στις 3-4 το μεσημέρι κάθε μέρα, καμιά φορά το βράδυ κατά τις 1. Και το απόγευμα κατά τις 7-8 αλλά συνήθως λείπω γίνεται δε το έχω παρατηρήσει πολύ αυτές τις ώρες. Τα στατιστικά (snr κλπ αν εννοείς αυτά, δεν αλλάζουν)
    Τ'απολωλότα πρόβατα τα φάγανε οι λύκοι
    κι'αυτά που μείναν στο κοπάδι τα έφαγε ο βοσκός

  4. #4
    Εγγραφή
    21-02-2018
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    9356/1020
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    9(dB) / 39(dB)
    Μαλον δημιουργουν "προβληματα" για να σε κανουν να παρεις vdsl και να τους πληρωνεις παραπανω.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpirarxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το κάνει περίπου στις 3-4 το μεσημέρι κάθε μέρα, καμιά φορά το βράδυ κατά τις 1. Και το απόγευμα κατά τις 7-8 αλλά συνήθως λείπω γίνεται δε το έχω παρατηρήσει πολύ αυτές τις ώρες. Τα στατιστικά (snr κλπ αν εννοείς αυτά, δεν αλλάζουν)
    έλεγα μήπως είναι κάποια παρεμβολή απο κάτι ηλεκτρικό αλλά αν δεν σου αλλάζουν τα στατιστικά μάλλον όχι

    Δοκίμασε να κάνεις και μερικά traceroute να δείς αν το πρόβλημα είναι στην γραμμή ή μετά στον πάροχο
    Σε γενικές γραμμές, αν έχεις ανεβασμένο Ping στο 1ο hop έχεις θέμα σύνδεσης με το router (ελπίζω να κάνεις δοκιμή με καλώδιο)
    στο 2ο συνήθως είναι πρόβλημα επικοινωνίας του modem σου με το dslam του παρόχου, 3 και μετά μπούκωμα στον πάροχο

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-18, 00:25
  2. Ποιο modem/router ή router με bandwidth control?
    Από xkandreas στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-18, 11:55
  3. Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-18, 18:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας