Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    595
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Draytek 2865ac
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Καλησπερα παιδια,
    Σαν τεχνικος με ευθυνη σε αρκετες εταιρειες δεχτηκα και εγω τηλεφωνηματα και SMS για χρηση εξοπλισμου του παροχου απο τελος του μηνα. Ειχα μια ενδιαφερουσα συνομιλια με φιλο τεχνικο "εκ των εσω" και απο οτι δειχνει μπορει σαν εταιρικοι πελατες να πιεσουμε λιγο την καθυστερηση αλλα στο τελος δεν θα την γλυτωσουμε. Στην ερωτηση μου εαν ο παροχος καταλαβαινει οτι δεν χρησιμοποιουμε το δικο τους εξοπλισμο η απαντηση ειναι ναι. Εννοειται βεβαια οτι το ολο θεμα ειναι στην χρηση των δικων μας VPN routers μιας και διασυνδεονται υποκαταστηματα (Drayek 2862).

    Εδω η λυση ειναι σχετικα ευκολη, χρηση του speedport σαν Bridge modem και τελειωσε η υποθεση. Εχει εντοπισει κανεις καποιο θεμα σταθεροτητας του speedport σαν bridge modem?

    Παμε τωρα ομως στην περιπτωση που μια ωραια μερα θα μου στειλουν το sms οτι γυρισανε οι γραμμες σε ευρυζωνικη τηλεφωνια. Εκει η λυση ειναι να χρησιμοποιησουμε το speedport με PPPoE passthrough ωστε να δουλευει και η τηλεφωνια αλλα και το δικο μας router. Εχω μερικες ερωτησεις σε οποιους το εχουνε δουλεψει ετσι
    1) Υπαρχει καποια νεοτερο για το εαν μπορουμε να βαλουμε και στο δικο μας router τα δικα μας user/pass της γραμμης ή πρεπει να χρησιμοποιησουμε το generic otenet@otenet.gr ?
    2) Εαν μπορουμε να βαλουμε τα δικα μας, υπαρχει περιπτωση να διατηρησουμε την static IP ή την παιρνει πρωτο το Speedport
    3) Εαν στο speedport βαλω τα generic credentials, θα παρει dynamic IP και το router μου τα δικα μου user/pass θα παρει την στατικη? Το speedport σε καθε επανεκιννηση λογω ρευματος-κολληματος κατεβαζει ξανα τα logins της γραμμης ή μονο με το reset?

    Ευχαριστω
    Network, Software & Hardware Solutions

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Συνήθως όταν έχω στατική κάνω το 3. μέχρι τώρα δουλεύει χωρίς θέματα.

    το 1 δεν δουλεύει αν έχεις στατικ, αν έχεις dynamic δουλεύει, αλλά ειναι κρίμα να κάνεις χρήση δυο ip όταν υπάρχει έλλειψη
    Για το 2, όχι δεν μπορείς να έχεις 2 φόρες την ίδια στατικ, αλλά μπορείς να κάνεις το 3, μέχρι τώρα μόνο με reset τραβάει ξανά τα στοιχεία

  3. #3
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    595
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Draytek 2865ac
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Ευχαριστω, ενθαρυνντικο πολυ αυτο. Το entry2i εχεις δουλεψει με το PPPoE passthrough? Εχεις διαπιστωσει πτωση ταχυτητας στο δικο σου router που κανει την κληση? Αντεχει το speedport και το δικο του routing και το passthrough ή θα μας φανε τα κολληματα?
    Network, Software & Hardware Solutions

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fotis_Greece Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω, ενθαρυνντικο πολυ αυτο. Το entry2i εχεις δουλεψει με το PPPoE passthrough? Εχεις διαπιστωσει πτωση ταχυτητας στο δικο σου router που κανει την κληση? Αντεχει το speedport και το δικο του routing και το passthrough ή θα μας φανε τα κολληματα?
    Σε ταχύτητα συγχρονισμού αν το αφήσω στα default (χωρίς snr Κλπ) όχι κάτι τρομερό μερικά kbps, entry2 και το w το routing το αναλαμβάνει το δικό σου όποτε δεν υπάρχει κάποιο θέμα, εκτός ίσως απο το qos της τηλεφωνίας

  5. #5
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    επειδη κι εγω ειχα ανησυχιες για επιδοσεις με το passthrough, πρακτικα τελικα νομιζω οτι δεν εχει διαφορα με το bridge τουλαχιστον εγω δεν ειδα καμια διαφορα σε επιδοσεις
    λογικα το passthrough αυτο σημαινει οτι τα περναει οπως ειναι, οπως και ενα μοντεμ και τα παραδιδει στο ρουτερ.

    αν το γυρισεις σε passthrough και bridge και παρεις μετρησεις, σε καθε περιπτωση θα δεις αμεσα αν υπαρχει αποκλιση η οχι

  6. #6
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Κάνεις την επιλογή (3) και το speedport θα σου πάρει τα κανονικά σου credentials user@otenet.gr μόνο σε περίπτωση που γίνει reset στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και όχι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος/επανεκίνησης. Οπότε είσαι αρκετά ασφαλής!

  7. #7
    Εγγραφή
    01-06-2007
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport+, Syn. RT2600ac
    SNR / Attn
    13,9(dB) / 11(dB)
    Εγώ προσωπικά έχω το Speedport Plus μπροστά με απενεργοποιημένο το WiFi του και πίσω ένα Asus RT-AC87U που κάνει μια ξεχωριστή κλήση PPPoE. Username & password ΚΑΙ στις δύο συσκευές. Το μόνο που έχω αλλάξει στο Asus είναι ότι του έχω δώσει IP 192.168.2.1 ώστε να μπορώ να βλέπω την σελίδα του Speedport από το εσωτερικό δίκτυο (και από VPN) με την IP 192.168.1.1. Η τηλεφωνία μου είναι VoIP.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    595
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Draytek 2865ac
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npapanik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ προσωπικά έχω το Speedport Plus μπροστά με απενεργοποιημένο το WiFi του και πίσω ένα Asus RT-AC87U που κάνει μια ξεχωριστή κλήση PPPoE. Username & password ΚΑΙ στις δύο συσκευές. Το μόνο που έχω αλλάξει στο Asus είναι ότι του έχω δώσει IP 192.168.2.1 ώστε να μπορώ να βλέπω την σελίδα του Speedport από το εσωτερικό δίκτυο (και από VPN) με την IP 192.168.1.1. Η τηλεφωνία μου είναι VoIP.
    To ιδιο (προσωπικο σου) user/pass εχεις βαλει και στα δυο? Εχεις dynamic IP?
    Network, Software & Hardware Solutions

  9. #9
    Εγγραφή
    01-06-2007
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport+, Syn. RT2600ac
    SNR / Attn
    13,9(dB) / 11(dB)
    Ακριβώς (και στις δύο ερωτήσεις σου). Από ότι γνωρίζω ο ΟΤΕ δέχεται μέχρι και τέσσερα ταυτόχρονα logins.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-08-2004
    Περιοχή
    Ζακυνθος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    10(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φυσικά και μπορείς να έχει μπροστά κωδικός που ξεκινούν με CLI_2102588xxx όπου αυτό ειναι ο τηλεφωνικός σου αριθμός , να έχεις κανονικά Ίντερνετ και ποσω να βάλεις κανονικά τους κωδικούς σου με την στατικ σου .
    Ζητάς από τον ΟΤΕ να βγει το zero touch
    Προσοχή όμως : να έχεις τους κωδικούς vobb έτσι ώστε να τους βάλεις με το χέρι αλλιώς όταν συνδέσεις να τους καλέσεις και να σου τους πουσαρουν έτσι ώστε να περαστούν και οι κωδικοί της τηλεφωνίας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος siagris : 10-09-18 στις 18:47. Αιτία: Μικρό λάθος

  11. #11
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Εχει δοκιμάσει κανείς αν εξακολουθεί και παίζει σωστά τώρα πια με τις (μην χέσω) ευρυζωνικές συνδέσεις τηλεφωνίας ?

    Εχω Oxygen
    HDI34201.N3A2UV,
    Version OTE01_1.0.0

    Εβαλα στο PPPoΕ το otenet@otenet.gr με pass otenet, έβαλα και PPPoE_Passthrough, πήρε μια IΡ στο 100.χ.χ.χ, αλλά η τηλεφωνία δεν παίζει.

    Ο ρούτερ μου από πίσω, που έχει το κανονικό username, παίζει μια χαρά, με πραγματική ΙΡ (85.73.x.x)
    Είσαι εραστής της τεχνολογίας Η/Υ ?
    Σου αρέσουν τα δίκτυα και οι υπηρεσίες τους ?

    Γίνε ο ραδιοερασιτέχνης του αύριο ! :)
    Athens Wireless Metropolitan Network
    www.awmn.gr

  12. #12
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papashark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει δοκιμάσει κανείς αν εξακολουθεί και παίζει σωστά τώρα πια με τις (μην χέσω) ευρυζωνικές συνδέσεις τηλεφωνίας ?

    Εχω Oxygen
    HDI34201.N3A2UV,
    Version OTE01_1.0.0

    Εβαλα στο PPPoΕ το otenet@otenet.gr με pass otenet, έβαλα και PPPoE_Passthrough, πήρε μια IΡ στο 100.χ.χ.χ, αλλά η τηλεφωνία δεν παίζει.

    Ο ρούτερ μου από πίσω, που έχει το κανονικό username, παίζει μια χαρά, με πραγματική ΙΡ (85.73.x.x)
    Τους κωδικούς τηλεφωνίας τους έχει κατεβάσει;

  13. #13
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    595
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Draytek 2865ac
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Μην το κανεις ετσι, στο επομενο reboot του Oxygen θα κανακατεβασεις τους κωδικους γραμμης.
    Το ιδιο κανει και το Speedport Plus πλεον (το plus κατεβαζει τους κωδικους και ανευ reboot ακομα και εαν τους αλλαξεις εσυ σε otenet@otenet)

    Ζητα changeme (CLI) απο τον ΟΤΕ για το Oxygen (ΜΟΝΟ εαν εχεις στατικη)
    Εαν ΔΕΝ εχεις στατικη, προχωρα κανονικα στους κανονικους κωδικους και στα δυο
    Network, Software & Hardware Solutions

  14. #14
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.740
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fotis_Greece Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην το κανεις ετσι, στο επομενο reboot του Oxygen θα κανακατεβασεις τους κωδικους γραμμης.
    Το ιδιο κανει και το Speedport Plus πλεον (το plus κατεβαζει τους κωδικους και ανευ reboot ακομα και εαν τους αλλαξεις εσυ σε otenet@otenet)

    Ζητα changeme (CLI) απο τον ΟΤΕ για το Oxygen (ΜΟΝΟ εαν εχεις στατικη)
    Εαν ΔΕΝ εχεις στατικη, προχωρα κανονικα στους κανονικους κωδικους και στα δυο
    Ισχυει. το ειδα δοκιμασει κανα-δυο βδομαδες πιο πριν σαν πειραμα .
    The gr81 .

  15. #15
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Του έχω βάλει το otenet@otenet, με reboοt δεν άλλαξαν, αλλά δεν σηκώθηκε ποτέ η τηλεφωνία .....

    Προσπαθώ να καταλάβω τι ελέγχουν και πως συμπεριφέρεται κανονικά, για να ξέρω τι σκατά θα κάνω κάθε φορά που θέλω να βάλω την ΙΡ (είτε στατική είτε δυναμική) σε άλλο router.....
    Είσαι εραστής της τεχνολογίας Η/Υ ?
    Σου αρέσουν τα δίκτυα και οι υπηρεσίες τους ?

    Γίνε ο ραδιοερασιτέχνης του αύριο ! :)
    Athens Wireless Metropolitan Network
    www.awmn.gr

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 3CX Cosmote SIP & Extension Security
    Από Mordy στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-23, 10:38
  2. Μηνύματα: 229
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-18, 11:52
  3. static ip & ports
    Από san στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-18, 11:48
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 21:14
  5. Fritz 7140 pppoe passthrough to xiaomi R1D
    Από hritso στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-17, 22:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας