Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    25-11-2006
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Στην ευρύτερη περιοχή του Διονύσου υπάρχει βλάβη από την 26 Ιουλίου (δική μου παρατήρηση: ακριβώς μετά από κεραυνό) και δεν υπάρχει internet, τουλάχιστον μέσω καμπινών vdsl.

    Σε συζήτηση με την υποστήριξη πελατών μου αναφέρθηκε οτι αφορά και περιοχές της Κηφισιάς, Αμαρουσίου και Χαλανδρίου. Κανένα χρονοδιάγραμμα και καμία άλλη ενημέρωση.
    Είμαστε στην 6η μέρα πλέον και λόγω επαγγελματικής χρήσης υπάρχει σοβαρό πρόβλημα που δεν καλύπτεται από λύσεις mifi 4g (μόνο η Wind έχει σήμα εδώ ούτως ή άλλως και είναι σχετικά αργή).

    Έχει κανείς κάποια ενημέρωση τι γίνεται;

  2. #2
    Εγγραφή
    01-06-2007
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport+, Syn. RT2600ac
    SNR / Attn
    13,9(dB) / 11(dB)
    Από τις 26/7 στην Κηφισιά διακόπηκε η τηλεφωνία μου (VoIP) αλλά το internet λειτουργούσε κανονικά (82Mbps). Στις 30/7 βλέπω ότι η ταχύτητα συγχρονισμού ανέβηκε στα 97Mbps (!!) αλλά παρέμενα χωρίς τηλέφωνο. Σήμερα 2/8 μου τηλεφώνησε η Cosmote και με ενημέρωσε ότι έχουν αλλάξει κάρτες (για αυτό ανέβηκε προφανώς και η ταχύτητα) και η τηλεφωνική βλάβη θα αποκατασταθεί εντός δύο ωρών. Ίδωμεν...

  3. #3
    Εγγραφή
    25-11-2006
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    @npapanik ευχαριστώ για την ενημέρωση! Εδώ στην περιοχή του Διονύσου πλέον βρισκόμαστε στην 8η μέρα ολικής διακοπής (ούτε internet ούτε voip). Καθημερινές κλήσεις, ερωτήσεις κλπ. πέφτουν στο βρόντο δεν υπάρχει καμία ενημέρωση ούτε για οποιαδήποτε πρόοδο ούτε για εκτίμηση του πότε. Δε μπορώ να φανταστώ τι βλάβη είναι αυτή που δε μπορεί να διορθωθεί σε τόσες μέρες. Όπως είπα και στο πρώτο μήνυμα η ακριβής στιγμή που κόπηκε είναι όταν έπεσε ένας δυνατός κεραυνός, ο οποίος μάλιστα δημιούργησε και μια παρεμβολή στην οθόνη/ηχεία μου, αλλά ειμαι πίσω από σταθεροποιητές και ups και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Φαντάστηκα οτι θα κάνει reboot το dslam στην καμπίνα όπως συνήθως γίνεται σε περιπτώσεις πτώσης τάσης αλλά δεν επανήλθε, άνοιξα ticket στο 13888 αλλά επανήλθε μετά από μερικές ώρες (μου ήρθε και μήνυμα στο κινητό) αλλά μόνο για 20 λεπτά. Μετά ξαναδιακόπηκε και δεν επανήλθε έως και σήμερα

    - - - Updated - - -

    Για να κλείσω το θέμα, το internet+voip επανήλθε χτες, 20180902 περίπου στις 18:30, συνολικό outage 7μέρες και κάποιες ώρες.

    Κανείς δε μας είπε ποιό ήταν το θέμα και γιατί πήρε τόσο χρόνο και ούτε ενημέρωση στο κινητό έλαβα όπως μου έλεγαν κάθε μέρα.
    Άκουσα από γείτονα που αγανάκτησε και πήγε στη Wind η οποία του μετέφερε οτι οι VDSL καμπίνες (του ΟΤΕ) έπαιζαν μια χαρά και το δίκτυο το δικό τους δεν είχε θέμα, το θέμα του OTE ήταν στο (α) Αστικό Κέντρο (α) του.

    Η επόμενη σκέψη είναι βάλω και μια δεύτερη σύνδεση (π.χ. από Wind) για backup καθότι γίνεται εργασία από το σπίτι, αλλά μέχρι τώρα με φρέναρε το θέμα vdsl καμπίνα που είναι έτσι και αλλιώς του ΟΤΕ και δεν έχει και μπαταρίες και κάνει και 10λεπτά να επανέλθει σε στιγμιαίες πτώσεις τάσεις (που είναι συχνές εδώ). Μάλλον Θα κινηθώ σε κάποιο 4g access point με κεραία εξωτερική, και να υλοποιήσω κάποιο λύση failover στο RouterOS, αλλά αυτό είναι off topic.

  4. #4
    Εγγραφή
    01-06-2007
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport+, Syn. RT2600ac
    SNR / Attn
    13,9(dB) / 11(dB)
    @jlreate: παρακαλώ. Εγώ ακόμη χωρίς VoIP. Με πήρε κυριακάτικα (χτες) ο ΟΤΕ και μου είπε ότι μπορεί να έρθει σε 1 ώρα, αλλά εγώ έφευγα και τους έκλεισα ραντεβού Τρίτη πρωί. Σημειωτέον 11 ημέρες χωρίς τηλεφωνία! Ευτυχώς με internet...

  5. #5
    Εγγραφή
    01-06-2007
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport+, Syn. RT2600ac
    SNR / Attn
    13,9(dB) / 11(dB)
    Μια ενημέρωση για την βλάβη μου: στο Speedport plus είχαν χαλάσει οι δύο αναλογικές πόρτες! Μόνο αυτές! Το αντικατέστησα κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με το 13888 και όλα κανονικά με το νέο. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως συνέβει αυτό (να λειτουργεί δηλαδή το internet)...

  6. #6
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npapanik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ενημέρωση για την βλάβη μου: στο Speedport plus είχαν χαλάσει οι δύο αναλογικές πόρτες! Μόνο αυτές! Το αντικατέστησα κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με το 13888 και όλα κανονικά με το νέο. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως συνέβει αυτό (να λειτουργεί δηλαδή το internet)...
    Δεν είναι απίθανο. Σε Speedport Entry 2i γνωστού, μετά από κεραυνό κάηκαν οι θύρες ethernet αλλά λειτουργούσαν κανονικά οι θύρες για το τηλέφωνο.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-06-2007
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport+, Syn. RT2600ac
    SNR / Attn
    13,9(dB) / 11(dB)
    Και άλλη μια ενημέρωση: όλα τα φίλτρα του σπιτιού είχαν καεί!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας