Σελ. 6 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 158
  1. #76
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    ok πείτε μας και όλας ότι με windows έχετε να κάνετε και format και πάνω από 7 χρόνια να μας στείλετε όλους ή πες όλο τον πλανήτη τρελό όταν έστω και κάποια στιγμή όλοι βγάλανε κάποτε χολή για το εν λόγο λειτουργικό.

  2. #77
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok πείτε μας και όλας ότι με windows έχετε να κάνετε και format και πάνω από 7 χρόνια να μας στείλετε όλους ή πες όλο τον πλανήτη τρελό όταν έστω και κάποια στιγμή όλοι βγάλανε κάποτε χολή για το εν λόγο λειτουργικό.
    Το να κάνουμε αναβάθμιση απο windows 7 4 χρόνων σε windows 10 Και να τα κρατήσουμε 3 χρόνια μετράει;

  3. #78
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok πείτε μας και όλας ότι με windows έχετε να κάνετε και format και πάνω από 7 χρόνια να μας στείλετε όλους ή πες όλο τον πλανήτη τρελό όταν έστω και κάποια στιγμή όλοι βγάλανε κάποτε χολή για το εν λόγο λειτουργικό.
    Ναι, έχω πάρα πολλά χρόνια να κάνω φορμάτ.

    Δεν είμαι πλούσιος, δεν μου περισσεύουν, αλλά μπορώ να αγοράσω MAC. Συνειδητά όμως δεν επιλέγω να ανταμέιψω το μάρκετινγκ της Apple. Δεν θεωρώ ότι η εξωφρενική τιμή δικαιολογείται. Θα δώσω τα μισά για θηρίο υπολογιστή και με τα ρέστα, θα πάω διακοπές και θα τσιμπήσω και ένα Android.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #79
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Για format μιλάω, όχι για αναβάθμιση λειτουργικού. Άσε που η μετάβαση από 7 σε 10 ήταν μια άλλη πονεμένη ιστορία που με το έτσι θέλω μετά από λίγο τα windows σου έκαναν την αναβάθμιση από μόνοι τους, και άντε εγώ και εσύ ξέραμε να ψάξουμε και να αλλάξουμε το σύστημα για να σταματήσει να το ζητάει. Ο μέσος χρήστης βρέθηκε με ένα μηχάνημα που δεν πήγαινε.
    Επίσης όπως και αναφέρθηκε παραπάνω, sorry και όλας αλλά δεν παίρνει τα πόδια του το σύστημα όταν του βάλεις βαριά προγράμματα όπως photoshop, lightroom, ή προγράμματα επεξεργασίας video.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, έχω πάρα πολλά χρόνια να κάνω φορμάτ.

    Δεν είμαι πλούσιος, δεν μου περισσεύουν, αλλά μπορώ να αγοράσω MAC. Συνειδητά όμως δεν επιλέγω να ανταμέιψω το μάρκετινγκ της Apple. Δεν θεωρώ ότι η εξωφρενική τιμή δικαιολογείται. Θα δώσω τα μισά για θηρίο υπολογιστή και με τα ρέστα, θα πάω διακοπές και θα τσιμπήσω και ένα Android.
    Και επανέρχομαι σε αυτό που είπα προηγουμένως. Άλλο το να μην έχεις χρήματα να τον αγοράσεις, και άλλο να βγάζουμε τα μηχανήματα σκάρτα. Εφόσον δεν είχες, δεν δούλεψες καιρό, πως μπορείς να επιμένεις για το μάρκετινγκ της Apple; Επίσης δε ξέρω για ποια μηχανήματα θεωρείς εξωφρενικές τις τιμές τους, αλλά προσωπικά έδωσα 1200 ευρώ για να τον αγοράσω, και μετά από 4 χρόνια άλλα 150 ευρώ περίπου για να βάλω 16GB μνήμες συνολικά, και έναν 250GB ssd. δηλαδή άντε πες σύνολο 1400 ευρώ, και τον έχω ήδη 8 χρόνια, και στα geekbench βάζω πολύ πράγμα από κάτω. Οπότε θα'θελα να'ξερα με 700 ευρώ, τα οποία είναι τα μισά λεφτά, ποιον υπολογιστή θα έφτιαχνες το 2010 όπου τώρα θα δούλευε απροβλημάτιστα και θα έτρεχε και προγράμματα επεξεργασίας φωτογραφίας.

  5. #80
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για format μιλάω, όχι για αναβάθμιση λειτουργικού. Άσε που η μετάβαση από 7 σε 10 ήταν μια άλλη πονεμένη ιστορία που με το έτσι θέλω μετά από λίγο τα windows σου έκαναν την αναβάθμιση από μόνοι τους, και άντε εγώ και εσύ ξέραμε να ψάξουμε και να αλλάξουμε το σύστημα για να σταματήσει να το ζητάει. Ο μέσος χρήστης βρέθηκε με ένα μηχάνημα που δεν πήγαινε.
    Επίσης όπως και αναφέρθηκε παραπάνω, sorry και όλας αλλά δεν παίρνει τα πόδια του το σύστημα όταν του βάλεις βαριά προγράμματα όπως photoshop, lightroom, ή προγράμματα επεξεργασίας video.

    - - - Updated - - -



    Και επανέρχομαι σε αυτό που είπα προηγουμένως. Άλλο το να μην έχεις χρήματα να τον αγοράσεις, και άλλο να βγάζουμε τα μηχανήματα σκάρτα. Εφόσον δεν είχες, δεν δούλεψες καιρό, πως μπορείς να επιμένεις για το μάρκετινγκ της Apple; Επίσης δε ξέρω για ποια μηχανήματα θεωρείς εξωφρενικές τις τιμές τους, αλλά προσωπικά έδωσα 1200 ευρώ για να τον αγοράσω, και μετά από 4 χρόνια άλλα 150 ευρώ περίπου για να βάλω 16GB μνήμες συνολικά, και έναν 250GB ssd. δηλαδή άντε πες σύνολο 1400 ευρώ, και τον έχω ήδη 8 χρόνια, και στα geekbench βάζω πολύ πράγμα από κάτω. Οπότε θα'θελα να'ξερα με 700 ευρώ, τα οποία είναι τα μισά λεφτά, ποιον υπολογιστή θα έφτιαχνες το 2010 όπου τώρα θα δούλευε απροβλημάτιστα και θα έτρεχε και προγράμματα επεξεργασίας φωτογραφίας.
    Πιο πριν λες πως στο pc βάζεις πράγματα κάθε λίγο και πως στο imac όχι, τώρα λες πως βάζεις .....
    150 ευρώ μονο για 250SSD και 16GB μνήμης το 2014; χλωμό έως αδύνατο

  6. #81
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο πριν λες πως στο pc βάζεις πράγματα κάθε λίγο και πως στο imac όχι, τώρα λες πως βάζεις .....
    150 ευρώ μονο για 250SSD και 16GB μνήμης το 2014; χλωμό έως αδύνατο
    Για τις χρονολογίες μπορεί να κάνω λάθος. Μπορεί να'ταν 2013, μπορεί 2014. Ναι δεν επέλεξα να αγοράσω το μηχάνημα με built in 16 gb, και τις έβαλα μετά. Μέχρι τότε δεν είχαν ανέβει οι τιμές των RAM όπου είναι τώρα, και με κάνα 70άρι είχα βρει προσφορά 4x4GB. Τον ssd μπορεί να τον έβαλα και το 2015, πάλι με προσφορά γύρω στα 80 ευρώ.
    Το point μου ήταν τα χρήματα, και πως το μηχάνημα εμένα μου βγήκε μαξ γύρω στα 1400 ευρώ, και είναι μηχάνημα του 2010, όπως και επίσης ότι τρέχει απροβλημάτιστα βαριά προγράμματα. Σε pc κάθε 2 χρόνια έδινα παραπάνω από 150 ευρώ, όχι για να αλλάζω μνήμες, όχι για να αλλάζω επεξεργαστές, όχι μετά από λίγο να πρέπει να αλλάζω μητρικές, και όχι 3 και 2 να ασχολούμε με τους ανεμιστήρες και ούτω καθ'εξής.
    Και μη κολλάς στις λέξεις, για αυτό στο ξαναλέω:
    Το να μου πει κάποιος πως δεν έχω χρήματα να αγοράσω κάτι τόσο ακριβό, θα το δεχτώ και θα το επικροτήσω. Το ότι προφανώς πληρώνεις πολύ παραπάνω τα ίδια υλικά όπου σε ένα απλό tower θα έδινες τα μισά, φυσικά και ισχύει. Αλλά έχεις και ένα λειτουργικό από πίσω το οποίο πως να το κάνουμε, τα παντρεύει καλύτερα απ'ότι τα windows.

    - - - Updated - - -

    Α, και να μη ξεχάσω κάτι ακόμα βασικό. Εγώ αυτή τη στιγμή, αν θελήσω να τον πουλήσω έτσι όπως είναι, παίζει να πιάνω κάπου στα 600-800 ευρώ. Ένα κανονικό tower με οθόνη εκείνης της εποχής πόσα θα πιάνει;

  7. #82
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τις χρονολογίες μπορεί να κάνω λάθος. Μπορεί να'ταν 2013, μπορεί 2014. Ναι δεν επέλεξα να αγοράσω το μηχάνημα με built in 16 gb, και τις έβαλα μετά. Μέχρι τότε δεν είχαν ανέβει οι τιμές των RAM όπου είναι τώρα, και με κάνα 70άρι είχα βρει προσφορά 4x4GB. Τον ssd μπορεί να τον έβαλα και το 2015, πάλι με προσφορά γύρω στα 80 ευρώ.
    Το point μου ήταν τα χρήματα, και πως το μηχάνημα εμένα μου βγήκε μαξ γύρω στα 1400 ευρώ, και είναι μηχάνημα του 2010, όπως και επίσης ότι τρέχει απροβλημάτιστα βαριά προγράμματα. Σε pc κάθε 2 χρόνια έδινα παραπάνω από 150 ευρώ, όχι για να αλλάζω μνήμες, όχι για να αλλάζω επεξεργαστές, όχι μετά από λίγο να πρέπει να αλλάζω μητρικές, και όχι 3 και 2 να ασχολούμε με τους ανεμιστήρες και ούτω καθ'εξής.
    Και μη κολλάς στις λέξεις, για αυτό στο ξαναλέω:
    Το να μου πει κάποιος πως δεν έχω χρήματα να αγοράσω κάτι τόσο ακριβό, θα το δεχτώ και θα το επικροτήσω. Το ότι προφανώς πληρώνεις πολύ παραπάνω τα ίδια υλικά όπου σε ένα απλό tower θα έδινες τα μισά, φυσικά και ισχύει. Αλλά έχεις και ένα λειτουργικό από πίσω το οποίο πως να το κάνουμε, τα παντρεύει καλύτερα απ'ότι τα windows.
    Μάλλον τότε τα windows απλά δεν ήταν για εσένα.
    Όπως σου είπα έχω επεξεργαστή του 2007, έδωσα πριν μερικά χρόνια 120 για εναν ssd 240GB έβαλα και λίγη μνήμη παραπάνω με άλλα 50
    Οχι, μητρικές δεν άλλαξα, ουτε επεξεργαστές, ανεμιστήρες και πάστα άλλαξα γιατί ήθελα, θα μπορούσα να μην αλλάξω, format δεν έκανα και μου βγήκε και φθηνότερα κατα πολύ


    Το Point είναι πως χρειάστηκε να βάλεις και στο Imac ssd και παραπάνω μνήμη, να υποθέσω ότι δεν τα πλήρωσες τιμές apple αλλά τιμές pc έτσι;

    Α, και να μη ξεχάσω κάτι ακόμα βασικό. Εγώ αυτή τη στιγμή, αν θελήσω να τον πουλήσω έτσι όπως είναι, παίζει να πιάνω κάπου στα 600-800 ευρώ. Ένα κανονικό tower με οθόνη εκείνης της εποχής πόσα θα πιάνει;
    Οχι λάθος κάνεις μπορείς να ζητήσεις και 1000

  8. #83
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τις χρονολογίες μπορεί να κάνω λάθος. Μπορεί να'ταν 2013, μπορεί 2014. Ναι δεν επέλεξα να αγοράσω το μηχάνημα με built in 16 gb, και τις έβαλα μετά. Μέχρι τότε δεν είχαν ανέβει οι τιμές των RAM όπου είναι τώρα, και με κάνα 70άρι είχα βρει προσφορά 4x4GB. Τον ssd μπορεί να τον έβαλα και το 2015, πάλι με προσφορά γύρω στα 80 ευρώ.
    Το point μου ήταν τα χρήματα, και πως το μηχάνημα εμένα μου βγήκε μαξ γύρω στα 1400 ευρώ, και είναι μηχάνημα του 2010, όπως και επίσης ότι τρέχει απροβλημάτιστα βαριά προγράμματα. Σε pc κάθε 2 χρόνια έδινα παραπάνω από 150 ευρώ, όχι για να αλλάζω μνήμες, όχι για να αλλάζω επεξεργαστές, όχι μετά από λίγο να πρέπει να αλλάζω μητρικές, και όχι 3 και 2 να ασχολούμε με τους ανεμιστήρες και ούτω καθ'εξής.
    Και μη κολλάς στις λέξεις, για αυτό στο ξαναλέω:
    Το να μου πει κάποιος πως δεν έχω χρήματα να αγοράσω κάτι τόσο ακριβό, θα το δεχτώ και θα το επικροτήσω. Το ότι προφανώς πληρώνεις πολύ παραπάνω τα ίδια υλικά όπου σε ένα απλό tower θα έδινες τα μισά, φυσικά και ισχύει. Αλλά έχεις και ένα λειτουργικό από πίσω το οποίο πως να το κάνουμε, τα παντρεύει καλύτερα απ'ότι τα windows.

    - - - Updated - - -

    Α, και να μη ξεχάσω κάτι ακόμα βασικό. Εγώ αυτή τη στιγμή, αν θελήσω να τον πουλήσω έτσι όπως είναι, παίζει να πιάνω κάπου στα 600-800 ευρώ. Ένα κανονικό tower με οθόνη εκείνης της εποχής πόσα θα πιάνει;
    Δεν αγοράζεις PC με την νοοτροπία την δική σου, ένα καλό κουτί μπορεί να το έχεις 10 χρόνια και βάλε, ένα καλό τροφοδοτικό με εγγύηση στα 10 χρόνια το ίδιο και πάει λέγοντας με τα υπόλοιπα, δεν τα αλλάζεις με την μία όλα αν δεν θέλεις.

    Το τι αγοράζεις με 1400 ευρώ, ασ' το καλύτερα, θα κλάψεις αν το μάθεις.

    Καλά εσύ λες ότι το πουλάς και θέλεις 600-800 ευρώ, το ποιος θα το αγοράσει ρώτησες;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #84
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον τότε τα windows απλά δεν ήταν για εσένα.
    Όπως σου είπα έχω επεξεργαστή του 2007, έδωσα πριν μερικά χρόνια 120 για εναν ssd 240GB έβαλα και λίγη μνήμη παραπάνω με άλλα 50
    Οχι, μητρικές δεν άλλαξα, ουτε επεξεργαστές, ανεμιστήρες και πάστα άλλαξα γιατί ήθελα, θα μπορούσα να μην αλλάξω, format δεν έκανα και μου βγήκε και φθηνότερα κατα πολύ


    Το Point είναι πως χρειάστηκε να βάλεις και στο Imac ssd και παραπάνω μνήμη, να υποθέσω ότι δεν τα πλήρωσες τιμές apple αλλά τιμές pc έτσι;


    Οχι λάθος κάνεις μπορείς να ζητήσεις και 1000
    Τι εννοείς τιμές apple και τι τιμές pc? Αγόρασα τα υλικά και τα πέρασα μόνος μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αγοράζεις PC με την νοοτροπία την δική σου, ένα καλό κουτί μπορεί να το έχεις 10 χρόνια και βάλε, ένα καλό τροφοδοτικό με εγγύηση στα 10 χρόνια το ίδιο και πάει λέγοντας με τα υπόλοιπα, δεν τα αλλάζεις με την μία όλα αν δεν θέλεις.

    Το τι αγοράζεις με 1400 ευρώ, ασ' το καλύτερα, θα κλάψεις αν το μάθεις.

    Καλά εσύ λες ότι το πουλάς και θέλεις 600-800 ευρώ, το ποιος θα το αγοράσει ρώτησες;;;
    Ψάξε σε αγγελίες και δες και μόνος σου. Η κακή η apple με το κακό marketing ευτυχώς ή δυστυχώς έχει δημιουργήσει μεγαλύτερη μεταπολιτική αξία στα προϊόντα της.
    Επίσης το να δώσω 1400 σε υλικά που θα "έκλαιγα" δε μου λέει τίποτα από τη στιγμή που το λειτουργικό μου σύστημα θα ήταν όντως για κλάματα όταν θα έκανα επεξεργασία εικόνας και βίντεο.

  10. #85
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Για τιμες μπορείς να δεις το λινκ του ebay λίγο πιο πάνω, κάτσε καλά πρώτα όμως

    Τιμες apple για 16GB θα έπρεπε να δώσεις όταν αγόρασες το imac παραπάνω απο το Imac που πήρες

  11. #86
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τιμες μπορείς να δεις το λινκ του ebay λίγο πιο πάνω, κάτσε καλά πρώτα όμως

    Τιμες apple για 16GB θα έπρεπε να δώσεις όταν αγόρασες το imac παραπάνω απο το Imac που πήρες
    Όπως σου ανέφερα παραπάνω, δεν παρήγγειλα built to order μηχάνημα, όπως επίσης στο δικό μου μοντέλο των 21,5 ιντσών μπορούσες να προσθέσεις και αργότερα τις μνήμες χωρίς να το ανοίξεις.

  12. #87
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς τιμές apple και τι τιμές pc? Αγόρασα τα υλικά και τα πέρασα μόνος μου.



    Ψάξε σε αγγελίες και δες και μόνος σου. Η κακή η apple με το κακό marketing ευτυχώς ή δυστυχώς έχει δημιουργήσει μεγαλύτερη μεταπολιτική αξία στα προϊόντα της.
    Επίσης το να δώσω 1400 σε υλικά που θα "έκλαιγα" δε μου λέει τίποτα από τη στιγμή που το λειτουργικό μου σύστημα θα ήταν όντως για κλάματα όταν θα έκανα επεξεργασία εικόνας και βίντεο.
    Εντελώς τυχαία, έχω συγγενείς αρχιτέκτονες και φίλους γραφίστες και δεν μου έχουν κάνει κανένα παράπονο για τα δικά τους τα προγράμματα που δουλεύουν πλέον στα Windows 10.

    Σε ποια ακριβώς προγράμματα επεξεργασίας αναφέρεσαι;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #88
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Από προσωπική χρήση αναφέρομαι σε Photoshop, Lightroom και Premiere όπου σε windows XP και σε windows 7 μέχρι το 2010 όπου και άλλαξα υπολογιστή.
    Εμένα ένας δικός μου φίλος αρχιτέκτονας για να δουλέψει ένα πρόγραμμα 3d επειδή του κολλούσε συνέχεια σε windows πήγε σε mac.

  14. #89
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από προσωπική χρήση αναφέρομαι σε Photoshop, Lightroom και Premiere όπου σε windows XP και σε windows 7 μέχρι το 2010 όπου και άλλαξα υπολογιστή.
    Εμένα ένας δικός μου φίλος αρχιτέκτονας για να δουλέψει ένα πρόγραμμα 3d επειδή του κολλούσε συνέχεια σε windows πήγε σε mac.
    Kαλό θα ήταν να ξέρουμε και τι υπολογιστή είχε για να δουλέψει το πρόγραμμα, έχω και φίλους πολιτικούς μηχανικούς(είμαι μέσα στο συνάφι τους) που δουλεύουν και με Laptop των 600 ευρώ, εγώ τους τα φτιάχνω.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #90
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Κανείς δε νομίζω να ανέφερε πως δε μπορείς να δουλέψεις και σε laptop των 600 ευρώ όπως λες. Το θέμα είναι πόσο κολλάει σε πρώτη φάση, και σε δεύτερη με τις όσες major αναβαθμίσεις κάνουν τα προγράμματα μετά από 3-4 χρόνια, κατά πόσο θα κολλάνε και τότε, δηλαδή κοινώς πόση διαχρονικότητα θα έχει.

    Το 2012 αγόρασε η γυναίκα μου ένα Toshiba Sattellite στα 850 ευρώ. Όταν πρωτο λειτούργησε το μηχάνημα έχοντας 8gb μνήμη και εγώ ήμουν ακόμα στα 4gb στον imac, άνοιγε γρηγορότερα, και σε κατάσταση stand by ακόμα και το άνοιγμα του firefox άνοιγε και αυτό πιο γρήγορα. 1 χρόνο μετά το μηχάνημα σερνόταν σε σχέση με την αρχική του λειτουργία. Στα 2 χρόνια κάποια πλαστικά του είχαν αρχίσει να σπάνε. στα 3 χρόνια οι γρύλιες κάτω από το laptop που ήταν για να αερίζεται το εσωτερικό είχαν σπάσει σχεδόν όλες.
    Όταν αγοράσαμε καινούριο laptop προσπάθησα να του κάνω format για να το αποθηκεύσω, και επί ώρες προσπαθούσα να βάλω όλα τα drivers. Μέσα από το site της toshiba προσπαθούσα να τους κατεβάσω, και άλλα λειτουργούσαν, και άλλα όχι. Μετά έκανα άλλες πόσες ώρες μέχρι να βρω στο ιντερνετ τι γίνεται με τα drivers για την μπάρα των F για να λειτουργούν τα hotkeys.

    Με αυτά θέλω να καταλήξω πως προσωπικά δεν κοιτάω ένα μηχάνημα μόνο για τη στιγμή που θα το αγοράσω, αλλά και για το τι θα κάνει μετά από 4 χρόνια.

    Anyway, εγώ καταλήγω πως συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. Απλά αν ποτέ τύχει και δουλέψετε επί κάποια χρόνια με ένα mac και αποκτήσετε και από εκεί εμπειρία χρήσης, θα ενδιαφερόμουν πάρα πολύ να μάθω και μετά τη γνώμη σας.

Σελ. 6 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-18, 21:57
  2. Μηνύματα: 131
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-18, 23:19
  3. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-18, 16:00
  4. Διαθέσιμο το iOS 11 της Apple
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-17, 20:35
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-17, 01:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας