Σελ. 3 από 41 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 602

Θέμα: InaLan: HowTo

  1. #31
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    μα ηδη απαντησα, ειπα ότι εχω γραψει και στο άλλο θεμα ότι θα παρω block ip τωρα που καταλαβα πως δουλευει και ευχαριστησα και για τις απαντησεις σας.
    Για κοιτα στο ποστ #27 που εγραψα το πρωι….
    αφου μου απαντησε ο φιλος από πανω, μετα αναγκαστικα απαντησα και εγω, δε νομιζω ότι είναι κακο….
    αν είναι παμε στο δικο μου θεμα, η συνεχεια λοιπον επειδή αφορα ΤΑ MIKROTIK παει εδώ : https://www.adslgr.com/forum/threads...LAN-FTTH/page3

  2. #32
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωπα ωπα τωρα λεμε και αλλα πραγματα….
    καταρχήν ΠΟΤΕ δεν βγαζω μηχανήματα μου στο ιντερνετ απευθειας αν δεν είναι αμεση αναγκη, πχ δεν βγαζω το mikrotik για κανεναν λογο, ότι θελω μονο μεσω OpenVPN. Οποτε αυτό δεν με πειραζει.
    Αυτό από κατω με το DMZ με πειραζει, δλδ με DMZ δεν δουλευουν τα VPN ?

    Εμ γιαυτο λεω η καλυτερη λυση είναι block ips να ξεμπερδεύουμε.
    Σκεφτηκα να βαλω ένα adsl router να το δοκιμασω και τωρα το DMZ αλλα το εκανα edit μετα και το εσβησα, λεω βλακείες γραφω….
    αλλα θα μπορει να παιξει, όμως εχω OpenVPN server και client και τα δουλευω 24/24 παντα εχω τουλάχιστον 2 μονιμες συνδεσεις, οποτε αν δεν παιζουν την εβαψα απλα.
    Σαν παράδειγμα το ανέφερα το vpn. Μάλλον έπρεπε να γράψω οτι blobk ip παίρνουμε αν δεν παίζει κάποια υπηρεσία που θέλεις να στήσεις. Ξεκίνα απ τα φθηνότερα και πήγαινε προς τα ακριβότερα. Πάρε μια στατική ip ρύθμισε τον εξοπλισμό σου και αν παίζουν όλα τοτε είσαι οκ. Αν έχεις πρόβλημα και δεν παίζει κάποια υπηρεσία επειδή θέλει άμεσα ip εξωτερική τότε παίρνεις block ip.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  3. #33
    Εγγραφή
    19-02-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    InaLan
    Router
    huawei ΗG8546Μ - TP-LIN
    Καλημέρα,
    Να κάνω μια ερώτηση,
    Αν πάρω ένα τέτοιο https://www.e-wireless.gr/gigabit-sfp-media-converter/

    Το οποίο μετατρέπει την οπτική σε LAN και το κουμπώσω στο Router μου, δεν θα παίξει η γραμμή INALAN?
    Θέλει συγκεκριμένες ρυθμίσεις η ΙΝΑLAN ή κάποιο authentication στο router της για να παίξει το ιντερνετ?

  4. #34
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mib Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    Να κάνω μια ερώτηση,
    Αν πάρω ένα τέτοιο https://www.e-wireless.gr/gigabit-sfp-media-converter/

    Το οποίο μετατρέπει την οπτική σε LAN και το κουμπώσω στο Router μου, δεν θα παίξει η γραμμή INALAN?
    Θέλει συγκεκριμένες ρυθμίσεις η ΙΝΑLAN ή κάποιο authentication στο router της για να παίξει το ιντερνετ?
    καλημέρα, εγω εχω mikrotik router που παιρνει module οπτικης και ειχα ρωτησει την inalan στο τηλ τεχνικο, όχι δεν παιζει τιποτα άλλο, μονο με αυτό που δινουν και είναι κλειδωμενο.
    είναι και λογικο νομιζω για να εχουμε και καποια τεχνικη υποστηριξη.
    Αν θες να δουλευεις ένα δικο σου με τους τροπους του how to μονο.
    1. Με DMZ στο 2ο ρουτερ το δικο σου.
    2. Παιρνεις block ips και ετσι εχει και το δικο σου ρουτερ μια δευτερη public ip.

  5. #35
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DMZ
    Forward Rules > DMZ Configuration > New
    Enable DMZ : YES
    WAN NAME : 1_VOIP_INTERNET_R_VID_1000
    Host Address : Router IP (καλό είναι να το έχεις βάλει στο LAN > DHCP Static configuration για σταθερή IP ή να έχει καρφωτή εκτός DHCP range)
    Έτσι όλη η κίνηση πάει στο 2ο router χωρίς ανάγκη για Port Forwarding.

    Έχω το asus dsl-ac68u.Μέχρι και το wan name οκ,μετά μπορώ να έχω ένα παράδειγμα καρφωτής ip εκτός DHCP range,γιατί θέλει να συμπληρώσεις και mac address?

  6. #36
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    αυτά που διαβάζεις αφορούν το router της Inalan και όχι το δικό σου asus.

  7. #37
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harrybani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το asus dsl-ac68u.Μέχρι και το wan name οκ,μετά μπορώ να έχω ένα παράδειγμα καρφωτής ip εκτός DHCP range,γιατί θέλει να συμπληρώσεις και mac address?
    καλησπέρα, αυτό που ζητας πρεπει να το δεις στο manual του ρουτερ σου πως γινεται, γιατι το how to αφορα το μηχανημα της Inalan οποτε δεν είναι συγκεκριμένα για καποιο μηχανημα από πισω από της Inalan.
    Δες στα αλλα θεματα που εχουν με Asus μηπως και βρεις αυτό που ψάχνεις.

    - - - Updated - - -

    https://www.adslgr.com/forum/forums/...και-routers
    αν δεν βρεις κατι κανε εκει ερωτηση.

  8. #38
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτά που διαβάζεις αφορούν το router της Inalan και όχι το δικό σου asus.
    Αν ρωτάς για το router της inalan

    LAN -> DHCP Server Configuration ->

    ορίζεις start/end και αφήνεις κάποιο κενό στο 1 ως 250.
    πχ
    start 192.168.1.101
    end 192.168.1.200

    οπότε τα 100 πρώτα είναι για non DHCP χρήση.

    Στο router σου (assus) κάρφωσε την 192.168.1.2 (αν το inalan έχει την 192.168.1.1)

    - - - Updated - - -

    Πρώτα κάνεις αυτά και μετά το DMZ. εκεί είτε επιλέξεις ip είτε MAC το ίδιο είναι. Αν επιλέξεις MAC θα σου γεμίσει την τρέχουσα IP.

  9. #39
    Εγγραφή
    19-02-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    InaLan
    Router
    huawei ΗG8546Μ - TP-LIN
    Kαλημέρα σας,

    Κι εγώ στο club InaLan!

    Eχω το οπτικό router ΗG8546Μ της InaLan και είπα να χρησιμοποιήσω το γρήγορο modem/router που είχα παλιά στην forthnet , το TP-LINK Archer VR900 με wifi AC 5ghz και χιλιάρες LAN.
    H μεταφορά απο το NAS στο λαπτοπ μου με το wifi του huawei ήταν απαράδεκτα αργή. Μετέφερε αρχεία με 5mb/sec ενώ τώρα με το tp-Link με 43mb/sec. Χώρια ότι δεν έβλεπα ασύρματα της ταχύτητες που μπορεί να μου δώσει το ιντερνετ. Στο speedtest απο το wifi του router της InaLan έφτανε τα 45mbps/up/down... ΚΡΙΜΑΣ!

    Θα σας πω τι έκανα για να σας ρωτήσω στο τέλος μερικά πράγματα τα οποία δε μου βγήκαν...

    Καταρχήν έβαλα το tplink σε "wireless router mode" και μετά τα σύνδεσα μεταξύ τους με ένα καλώδιο στις LAN port 1 και στα 2 μοντεμ. Στο router της InaLan η LAN port 1 είναι Gigabit???
    Το κεντρικό modem (της inalan) του έδωσα την ΙΡ 192.168.1.1 και του είπα ο DHCP να μοιράζει απο 192.168.1.2-80
    Στο tp-link του έδωσα την ΙΡ 192.168.1.111 και του άνοιξα και αυτού το DHCP να μοιράζει ΙΡ απο 192.168.1.120-180
    έβαλα στο DMZ του ρουτερ της InaLan την ΙΡ του TPlink (192.168.1.111)

    Λειτουργεί κανονικά και μοιράζεται το ίντερνετ κανονικά και το δίκτυο δεν έχει κανένα πρόβλημα.
    Έχω όμως 2 θέματα που δεν κατάφερα να λύσω.
    Απο ότι είδα δεν έχουμε την δυνατότητα να ορίσουμε δικούς μας DNS στο ρουτερ της InaLan . Για αυτό είπα να βάλω τις DNS ΙΡ στο TPlink. Παρότι όμως βάζω τους δικούς μου openDNS DNS δεν τους χρησιμοποιεί. Υπάρχει τρόπος; ή η μόνη λύση είναι καρφωτές ΙΡ και τις DNS ΙΡ που θέλω στα windows? προτιμώ να τα έχω στο modem για να χρησιμοποιούνται καθολικά στο δίκτυο.

    Η άλλη ερώτηση είναι, γιατί παρότι είμαι συνδεδεμένος στο WiFi του tplink (που όπως αναφέρω παραπάνω έχει δικό του DHCP) , παίρνω την ΙΡ 192.168.1.2 ? Δεν θα έπρεπε να πάρω απο το pool του Τplink(192.168.1.120-180)?

    Κάνω κάτι λάθος?

    Η μια θύρα του ΤPlink είναι WAN, θα μπορούσα να την χρησιμοποιήσω για καλύτερη αξιοποίηση του router?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mib : 13-03-19 στις 09:54.

  10. #40
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα, σχετικα με τους DNS, δεν εχεις το δικο σου σαν gateway για τα μηχανήματα του εσωτερικου σου δικτυου?
    γιατι αν το εχεις τοτε πρεπει να δουλευει τους δικους σου DNS.
    Το εχω δοκιμασει με DMZ σε άλλο ρουτερ (δεν εχω ακομα εγω INALAN αλλα θα εχω συντομα) και ετσι μου δουλευε με Mikrotik routerboard από πισω.
    Αυτό που λεω προϋποθέτει φυσικα ότι δουλευω το WIFI από το ρουτερ το 2ο που του δινω με DMZ όχι από της INALAN γιατι τοτε τουλάχιστον οι ασύρματoι πελατες θα παιρνουν DNS από της INALAN.
    Επισης προϋποθέτει ότι dhcp server θα είναι ΜΟΝΟ στο 2ο router, ετσι που τα εχεις μπερδευεται! ΜΟΝΟ ενας DHCP SERVER πρεπει να υπαρχει στο δικτυο!
    Γενικα τα παντα πρεπει να τα κανει το 2ο οποτε εκεινο είναι το gw στα μηχανήματα ενσύρματα και ασυρματα.
    Και ΔΕΝ χρησιμοποιούμε σαν switch το μηχανημα της INALAN, γιατι ότι άλλο μπει πανω θα παιρνει απευθειας.
    Eγω δλδ αυτά εχω σκοπο να κανω. Για τα αλλα που ρωτας εχουν να κανουν με το tplink και δεν το γνωρίζω πως παιζει.

    - - - Updated - - -

    Οι δοκιμες που εχω κανει αναφέρονται εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads...ik-RB-DMZ-host δεν εχει σχεση καθαρα με INALAN απλα εκανα λιγη πρακτικη εξασκηση να μαθω τι παει να πει DMZ.

  11. #41
    Εγγραφή
    19-02-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    InaLan
    Router
    huawei ΗG8546Μ - TP-LIN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, σχετικα με τους DNS, δεν εχεις το δικο σου σαν gateway για τα μηχανήματα του εσωτερικου σου δικτυου?
    γιατι αν το εχεις τοτε πρεπει να δουλευει τους δικους σου DNS.
    Το εχω δοκιμασει με DMZ σε άλλο ρουτερ (δεν εχω ακομα εγω INALAN αλλα θα εχω συντομα) και ετσι μου δουλευε με Mikrotik routerboard από πισω.
    Αυτό που λεω προϋποθέτει φυσικα ότι δουλευω το WIFI από το ρουτερ το 2ο που του δινω με DMZ όχι από της INALAN γιατι τοτε τουλάχιστον οι ασύρματoι πελατες θα παιρνουν DNS από της INALAN.
    Επισης προϋποθέτει ότι dhcp server θα είναι ΜΟΝΟ στο 2ο router, ετσι που τα εχεις μπερδευεται! ΜΟΝΟ ενας DHCP SERVER πρεπει να υπαρχει στο δικτυο!
    Γενικα τα παντα πρεπει να τα κανει το 2ο οποτε εκεινο είναι το gw στα μηχανήματα ενσύρματα και ασυρματα.
    Και ΔΕΝ χρησιμοποιούμε σαν switch το μηχανημα της INALAN, γιατι ότι άλλο μπει πανω θα παιρνει απευθειας.
    Eγω δλδ αυτά εχω σκοπο να κανω. Για τα αλλα που ρωτας εχουν να κανουν με το tplink και δεν το γνωρίζω πως παιζει.

    - - - Updated - - -

    Οι δοκιμες που εχω κανει αναφέρονται εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads...ik-RB-DMZ-host δεν εχει σχεση καθαρα με INALAN απλα εκανα λιγη πρακτικη εξασκηση να μαθω τι παει να πει DMZ.
    Αυτό λέω ότι έχω στο tplink δηλωμένα τα δικά μου DNS. Λογικά όποιος συνδέεται στο Tplink πρέπει να χρησιμοποιεί τους δικούς μου DNS αλλά δεν το κάνει. Δεν με πειράζει όποιος λειτουργεί το δικτυο απο το router inalan να βγαίνει απο τους δικούς της DNS. θέλω 2 wifi στο σπίτι. ένα της inalan (2.4ghz) και ένα το tplink (5ghz)

    Οι DHCP γιατί να μπρεδευονταί? αφού τους έχω δηλώσει διαφορετικά pool να διαχειρίζονται.

  12. #42
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Διότι το TP-Link δεν το έχεις συνδέσει στη WAN θύρα αλλά σε μία LAN. Αυτό σημαίνει ότι μία συσκευή που θα ζητήσει να τραβήξει αυτόματα στοιχεία διευθύνσεων, πιθανόν (και σου συμβαίνει) να απαντήσει πρώτος ο DHCP του Huawei και να πάρει από αυτόν, καθώς είναι όλα σε κοινό υποδίκτυο άρα άμεση επικοινωνία μεταξύ τους.
    Ένας router συνδέεται στο έξω κόσμο μέσω της WAN θύρας και στο εσωτερικό δίκτυο μέσω της LAN. Καλό είναι οι 2 αυτές θύρες να βρίσκονται σε διαφορετικό υποδίκτυο.

  13. #43
    Εγγραφή
    19-02-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    InaLan
    Router
    huawei ΗG8546Μ - TP-LIN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διότι το TP-Link δεν το έχεις συνδέσει στη WAN θύρα αλλά σε μία LAN. Αυτό σημαίνει ότι μία συσκευή που θα ζητήσει να τραβήξει αυτόματα στοιχεία διευθύνσεων, πιθανόν (και σου συμβαίνει) να απαντήσει πρώτος ο DHCP του Huawei και να πάρει από αυτόν, καθώς είναι όλα σε κοινό υποδίκτυο άρα άμεση επικοινωνία μεταξύ τους.
    Ένας router συνδέεται στο έξω κόσμο μέσω της WAN θύρας και στο εσωτερικό δίκτυο μέσω της LAN. Καλό είναι οι 2 αυτές θύρες να βρίσκονται σε διαφορετικό υποδίκτυο.
    ΣΩΣΤΟΣ!

    Θα συνδέσω λοιπον το huawei με το TpLink απο την πόρτα LAN 1 του huawei (που είναι Gigabit?! έτσι κατάλαβα απο τα λεγόμενα στο forum) με την θύρα LAN4/WAN του tplink .
    Στο tp-link θα δώσω ΙΡ 192.168.0.1

  14. #44
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Eυχαριστώ πάρα πολύ!Μία μέρα έχασα και γιατί δεν είχα κάνει αυτό https://www.asus.com/my/support/FAQ/1016292/

  15. #45
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Επίσης κλείσε στο Inalan router το WIFI.

    όλα πρέπει να παίρνουν από το δικό σου για να έχεις κεντρικό χειρισμό και settings.

    έχει και 2,4 το δικό σου

    https://www.tp-link.com/uk/products/...her-VR900.html

    Superfast Wi-Fi – 600Mbps on 2.4GHz + 1300Mbps on 5GHz

Σελ. 3 από 41 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Inalan
    Από Daemon στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 18487
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-24, 18:30
  2. INALAN στην Κυψέλη Αθήνα
    Από Nikiforos στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 2009
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-24, 20:44
  3. Inalan στην Δυτική Θεσσαλονίκη
    Από whoami στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-18, 20:55
  4. Inalan: Εντυπώσεις
    Από gekoul στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-17, 09:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας