Σελ. 26 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 6162124252627283136 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 376-390 από 602

Θέμα: InaLan: HowTo

  1. #376
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Κέντρο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200+ Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M & ZTE ZXHN H267A
    Ευχαριστώ και πάλι.
    Άρα, για το torrent client απ’ αυτά που μου λες, δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος ασφάλειας απ’ αυτή τη συμπεριφορά, οπότε εμένα μου φτάνει αυτό.

    Για αυτό που λες για το GUI, το είχα υποψιαστεί, άρα όσο με βγάλει το ρούτερ. Μάλλον όμως θα χειροτερέψει γιατί θέλω να ρυθμίσω και τα δύο SIP τηλέφωνα της OMNIVOICE στις πόρτες που έχει για τηλέφωνα, οπότε θα έχει κι άλλο φόρτο.

    Για το ρούτερ της Inalan, το έχω συνδέσει όπως έχουν υποδείξει εδώ, με ένα καλώδιο LAN σε WAN (δε ξέρω αν υπάρχει άλλος τρόπος) και σε κάποια μηνύματα που είχα διαβάσει, έλεγαν ότι αφού είναι σε άλλο δίκτυο, δε θα φαίνεται. Δε με πειράζει που το βλέπει, απλά προσπαθώ να βγάλω άκρη για το αν έχω κάνει καμία κοτσάνα ή όχι και κυρίως σε θέματα ασφάλειας.

    Τέλος για το λαμπάκι του internet που χωρίς να κάνω κάτι, δε σταματάει να αναβοσβήνει?

  2. #377
    Εγγραφή
    26-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    RT-86U/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ τότε, ναι για τα παράνομα λόγο Cogent.

    Για τα άλλα που αναφέρεις.
    Λίγο πολύ είναι φυσιολογικό το να βλέπεις πολλές συνδέσεις να εμφανίζονται και να εξαφανίζονται, μπορεί να παίζουν θέματα NAT να έχει η άλλη άκρη nat και να μην μπορεί να συνδεθεί με εσένα κλπ, πριν αρκετά σταματούσαν στο 1ο router


    Για το ότι έγινε πιο βαρύ το interface σκέψου ότι τώρα λόγο παραπάνω ταχύτητας έχει να εξυπηρετήσει παραπάνω αίτηματα, ειδικά αν υπάρχουν p2p.
    Λιγότερο cpu και μνήμη θα χρειαστεί να εξυπηρετήσει 10mbps κίνησης σε σχέση με 100mbps κίνησης

    Ναι είναι φυσιολογικό να μπορείς να μπεις στο 1ο ρουτερ έτσι οπως τα έχεις συνδέσει.
    Επειδή σκέφτομαι να βάλω ιναλαν όταν έρθει στην περιοχή μου μπορείς πολύ περιληπτικά να με ενημερώσεις για τα torrents;

    Έψαξα λίγο και είδα ότι κάποια στιγμή είχε μπαναρει κάποιες ip συνδρομητών λόγω του isp που ανέφερες παραπάνω. Δλδ αν θέλω να κατεβάσω θα μπορώ κανονικά ή όχι, χωρίς vpn;

    Και κάτι άλλο. Αυτή τη στιγμη χρησιμοποιώ ένα asus modem/router συν του παροχου για την τηλεφωνία. Θα μπορώ με τον εξοπλισμό της ιναλαν να εξακολουθώ να χρησιμοποιώ το asus ως router;

  3. #378
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deanoh7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ και πάλι.
    Άρα, για το torrent client απ’ αυτά που μου λες, δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος ασφάλειας απ’ αυτή τη συμπεριφορά, οπότε εμένα μου φτάνει αυτό.

    Για αυτό που λες για το GUI, το είχα υποψιαστεί, άρα όσο με βγάλει το ρούτερ. Μάλλον όμως θα χειροτερέψει γιατί θέλω να ρυθμίσω και τα δύο SIP τηλέφωνα της OMNIVOICE στις πόρτες που έχει για τηλέφωνα, οπότε θα έχει κι άλλο φόρτο.

    Για το ρούτερ της Inalan, το έχω συνδέσει όπως έχουν υποδείξει εδώ, με ένα καλώδιο LAN σε WAN (δε ξέρω αν υπάρχει άλλος τρόπος) και σε κάποια μηνύματα που είχα διαβάσει, έλεγαν ότι αφού είναι σε άλλο δίκτυο, δε θα φαίνεται. Δε με πειράζει που το βλέπει, απλά προσπαθώ να βγάλω άκρη για το αν έχω κάνει καμία κοτσάνα ή όχι και κυρίως σε θέματα ασφάλειας.

    Τέλος για το λαμπάκι του internet που χωρίς να κάνω κάτι, δε σταματάει να αναβοσβήνει?
    Εσύ μπορεί να μην κάνεις κάτι αλλά τα υπόλοιπα προγράμματα; αναβαθμίσεις κλπ, αν είχες ακόμα ανοιχτό το torrent θα πάρει αρκετό διάστημα μέχρι να σταματήσουν οι αιτήσεις απο έξω προς τα μέσα.
    Ακόμα υποθέτω οτι θα αναβοσβήνει ακόμα και όταν έρχεται κίνηση που την κόβει το 2 router.
    Προσωπικά δεν θα ανησυχούσα.

    Μην ξεχνάς ακόμα πως στην Inalan η ip αλλάζει σπάνια σε σχέση με μια xdsl σύνδεση που αρκετές φόρες είχαμε disconnect και νέα Ip.

  4. #379
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Κέντρο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200+ Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M & ZTE ZXHN H267A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ μπορεί να μην κάνεις κάτι αλλά τα υπόλοιπα προγράμματα; αναβαθμίσεις κλπ, αν είχες ακόμα ανοιχτό το torrent θα πάρει αρκετό διάστημα μέχρι να σταματήσουν οι αιτήσεις απο έξω προς τα μέσα.
    Ακόμα υποθέτω οτι θα αναβοσβήνει ακόμα και όταν έρχεται κίνηση που την κόβει το 2 router.
    Προσωπικά δεν θα ανησυχούσα.

    Μην ξεχνάς ακόμα πως στην Inalan η ip αλλάζει σπάνια σε σχέση με μια xdsl σύνδεση που αρκετές φόρες είχαμε disconnect και νέα Ip.

    Ναι, το καταλαβαίνω για xdsl, όπως επίσης αν μιλάμε για torrent και αναβαθμίσεις. Εννοώ όταν και ο browser και τα torrent είναι κλειστά και είμαι σε desktop idle και δε μπορεί να κάνει αναβαθμίσεις συνέχεια.
    Αν μου λες ότι δεν υπάρχει θέμα ασφάλειας, τότε πάλι ΟΚ είμαι.

    Ευχαριστώ και πάλι sdikr

    - - - Updated - - -

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ganza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή σκέφτομαι να βάλω ιναλαν όταν έρθει στην περιοχή μου μπορείς πολύ περιληπτικά να με ενημερώσεις για τα torrents;

    Έψαξα λίγο και είδα ότι κάποια στιγμή είχε μπαναρει κάποιες ip συνδρομητών λόγω του isp που ανέφερες παραπάνω. Δλδ αν θέλω να κατεβάσω θα μπορώ κανονικά ή όχι, χωρίς vpn;

    Και κάτι άλλο. Αυτή τη στιγμη χρησιμοποιώ ένα asus modem/router συν του παροχου για την τηλεφωνία. Θα μπορώ με τον εξοπλισμό της ιναλαν να εξακολουθώ να χρησιμοποιώ το asus ως router;
    Να σου απαντήσω εγώ απ’ όσα θυμάμαι από το θέμα της Inalan και είμαι χωρίς vpn.
    Κάποιοι χρήστες είχαν αναφέρει αυτό που είπες και η Inalan τους είχε στείλει πρώτα μια προειδοποίηση, γιατί Inalan και Cogent πρέπει να έχουν κάποιου είδους σύμβαση.
    Άλλοι όμως πάλι, έχουν αναφέρει ότι χρησιμοποιούν torrents και δεν είχαν ποτέ όχληση απ’ την Inalan. Υπάρχει βέβαια η περίπτωση, αυτοί που έφαγαν μπαν να το είχαν λιώσει και γι’ αυτό να έγινε.
    Εγώ πάντως που συνήθως κατεβάζω κάποιο linux ή άλλο νόμιμο distro, κάποια αρχεία αρχιτεκτονικών σχεδίων και κάποια δείγματα από μουσικές βιβλιοθήκες σύνθεσης, που μου δίνουν επιλογή να κατεβάσω είτε από .zip ή .torrent αρχείο, δεν είχα πρόβλημα.
    Βέβαια, δε το έχω και ανοιχτό συνέχεια (σα σέρβερ) για να γίνεται πολύ χρήση, οπότε δε είμαι χαρακτηριστικό παράδειγμα.

    Για τη τηλεφωνία, για δες εδώ.

  5. #380
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ganza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή σκέφτομαι να βάλω ιναλαν όταν έρθει στην περιοχή μου μπορείς πολύ περιληπτικά να με ενημερώσεις για τα torrents;

    Έψαξα λίγο και είδα ότι κάποια στιγμή είχε μπαναρει κάποιες ip συνδρομητών λόγω του isp που ανέφερες παραπάνω. Δλδ αν θέλω να κατεβάσω θα μπορώ κανονικά ή όχι, χωρίς vpn;

    Και κάτι άλλο. Αυτή τη στιγμη χρησιμοποιώ ένα asus modem/router συν του παροχου για την τηλεφωνία. Θα μπορώ με τον εξοπλισμό της ιναλαν να εξακολουθώ να χρησιμοποιώ το asus ως router;
    Ισχυεί αυτό που αναφέρει ο deanoh7 πιο πίσω, στην τελική θα σε ειδοποιήσουν πρώτα

    Ναι μπορείς να το βάλεις σαν 2ο το asus

  6. #381
    Εγγραφή
    26-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    RT-86U/Speedport Plus
    @deanoh7, @sdikr
    Ευχαριστώ

  7. #382
    Εγγραφή
    02-04-2013
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Καλησπέρα σε όλους. Έχω σύνδεση 200/200 και μόλις αγόρασα το Xiaomi mi router 4A(Giga version). Θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει να με καθοδηγήσει σχετικά με τον τρόπο σύνδεσης με το router της Inalan και τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω για την καλύτερη δυνατή απόδοση. Αυτό που θέλω είναι το router της Inalan να λειτουργεί μόνο σαν modem και όλη την σύνδεση να την διαχειρίζεται το router της Xiaomi.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vkokkos79 : 06-08-21 στις 14:25.

  8. #383
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Διάβασε αυτό το θέμα. Χοντρικά αν δεν θέλεις να διαθέσεις άλλο ποσό, ακολουθείς την λύση του DMZ, διαφορετικά με +6€ πας στην βέλτιστη λύση του Block Public IPs.

  9. #384
    Εγγραφή
    02-04-2013
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Απ' ότι καταλαβαίνω η λύση του DMZ είναι ανέξοδη και από ρυθμίσεις κάνουμε μόνο ότι αναφέρεται στο post και δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω ? Η σύνδεση των δύο συσκευών γίνεται μεταξύ της LAN1(gigabit) της Ιnalan και της LAN του Xiaomi ή στην WAN του Xiaomi ?

  10. #385
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Το εισερχομενο σε μια συσκευη πάει παντα στη WAN πορτα

  11. #386
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η σύνδεση γίνεται από την LAN1 (λόγω Gigabit) του Router της Inalan, προς την WAN του Xiaomi.

    Θα ορίσεις σταθερή ΙΡ στο WAN του Xiaomi, είτε χειροκίνητα στο ίδιο υποδίκτυο με αυτό, είτε με IP Reservation στον DHCP server.
    Π.χ. αν ο router της Inalan έχει ΙΡ 192.168.1.1 και ο DHCP δίνει στην περιοχή 192.168.1.2 - .254, όρισε να δίνει από την 192.168.1.10 και μετά και είτε να δίνει πάντα την .2 στο Xiaomi είτε όρισέ της εσύ χειροκίνητα σε αυτόν.
    Στην δεύτερη περίπτωση θα ορίσεις την ΙΡ της Inalan ως Gateway στο Xiaomi και ως DNS είτε την ίδια είτε άλλον DNS που θέλεις εσύ.

    Τέλος θα ορίσεις στο DMZ της Inalan, την παραπάνω ΙΡ που θα έχει η WAN του Xiaomi.
    Το LAN του Xiaomi, θα είναι σε διαφορετικό υποδίκτυο (π.χ. 192.168.2.0/24) με το ίδιο να έχει 192.168.2.1.

  12. #387
    Εγγραφή
    02-04-2013
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σύνδεση γίνεται από την LAN1 (λόγω Gigabit) του Router της Inalan, προς την WAN του Xiaomi.

    Θα ορίσεις σταθερή ΙΡ στο WAN του Xiaomi, είτε χειροκίνητα στο ίδιο υποδίκτυο με αυτό, είτε με IP Reservation στον DHCP server.
    Π.χ. αν ο router της Inalan έχει ΙΡ 192.168.1.1 και ο DHCP δίνει στην περιοχή 192.168.1.2 - .254, όρισε να δίνει από την 192.168.1.10 και μετά και είτε να δίνει πάντα την .2 στο Xiaomi είτε όρισέ της εσύ χειροκίνητα σε αυτόν.
    Στην δεύτερη περίπτωση θα ορίσεις την ΙΡ της Inalan ως Gateway στο Xiaomi και ως DNS είτε την ίδια είτε άλλον DNS που θέλεις εσύ.

    Τέλος θα ορίσεις στο DMZ της Inalan, την παραπάνω ΙΡ που θα έχει η WAN του Xiaomi.
    Το LAN του Xiaomi, θα είναι σε διαφορετικό υποδίκτυο (π.χ. 192.168.2.0/24) με το ίδιο να έχει 192.168.2.1.
    Σας ευχαριστώ και τους δυο για τις πληροφορίες. Αύριο θα ασχοληθώ με το setup και θα σας ενημερώσω για τυχόν προβλήματα.

  13. #388
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εισερχομενο σε μια συσκευη πάει παντα στη WAN πορτα
    Όχι πάντα, αν θες να είναι στο ίδιο subnet όλα κουμπώνεις στη LAN.

  14. #389
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τότε δεν παίζει ως Router, αλλά ως απλό switch και AP, χάνοντας όλες τις έξτρα δυνατότητες.

  15. #390
    Εγγραφή
    02-04-2013
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Έχω δώσει static ip στο xiaomi 192.168.100.2 , gateaway την ip του Inalan(192.168.100.1) και τους δικούς μου dns. Επίσης στο Inalan έχω βάλει στο DMZ Host IP Address την static ip του Xiaomi(192.168.100.2). Έχω κάποιες απορίες.
    1. Στο Inalan μπορώ να κάνω τον DHCP server disable ? Παίζει κάποιο ρόλο ? Τον χρειάζομαι να είναι enable ?
    2.Ενώ όλες οι συσκευές συνδέονται κανονικά στο Xiaomi και με τις ταχύτητες που πρέπει παρατήρησα ότι παίρνουν ip's από τον DHCP server του Xiaomi(192.168.31.5 - 254) που φαντάζομαι πως είναι λογικό αλλά δεν παίρνουν τους DNS που έχω ορίσει. Κάποια εξήγηση για αυτό ?

Σελ. 26 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 6162124252627283136 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Inalan
    Από Daemon στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 18645
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-24, 20:19
  2. INALAN στην Κυψέλη Αθήνα
    Από Nikiforos στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 2009
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-24, 20:44
  3. Inalan στην Δυτική Θεσσαλονίκη
    Από whoami στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-18, 20:55
  4. Inalan: Εντυπώσεις
    Από gekoul στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-17, 09:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας