Σελ. 25 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 5152023242526273035 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 361-375 από 602

Θέμα: InaLan: HowTo

  1. #361
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου απαντησω οτι εχει σχεση με το ρουτερ που τα ξερω γιατι απο PS5 δεν ξερω μονο απο το 2.
    Φαινονται πολυ σωστα στην LAN1 γιατι εκει τα συνδεεις ολα! αφου μονο αυτη εχει gigabit, λογικο ειναι και δεν μπορεις να κανεις κατι πανω σε αυτο.
    Τις συνδεσεις θα τις δεις απο το αλλο μηχανημα που εχεις.
    Το wifi 5ghz ειναι επισης στο αλλο μηχανημα δεν εχει καμια σχεση με το Huawei πως θα βλεπεις εκει το οτιδηποτε?
    Τι ip εχει το ρουτερ της ιναλαν?
    Κατι με τις ip γινεται και δεν μπαινει.
    Εχεις κλεισει στο ενα μηχανημα το dhcp server? ειναι στο σωστο ip range να δινει? μην πεφτει επανω στου δευτερου ρουτερ?
    Κατι τετοιο πιστευω οτι συμβαινει.

    Το mode wireless router τι ακριβως εννοει ομως? εσυ τι θες να κανεις με αυτο να το εχεις σαν wireless ap και switch? ή το θες και ρουτερ πισω απο της ιναλαν?
    Τα modes που εχει δεν τα ξερω εγω πρεπει να εχω δει το manual.
    Δες τις ips για αρχη μηπως το dhcp server στο huawei καλυπτει την ip του δευτερου.

    DMZ αν εχεις την Ip του ps δεν γινεται κατι αλλο με το δευτερο.
    Θα πρεπει να παιξεις με το δευτερο μηχανημα σαν ρουτερ και να κανεις απο εκει παιχνιδι και οχι να εχεις στο DMZ την ip του playstation.
    Αλλιως για το αλλο πρεπει να ανοιξεις οσες πορτες χρειαζεσαι ή να βαλεις το upnp να τις ανοιγει αυτοματα.

    - - - Updated - - -

    Αυτο το tp link το βλεπω ωραιο μηχανακι ρε συ, γιατι δεν παιζεις με DMZ αν δεν το θες καπου αλλου, να μην δινεις αδικα χρηματα για αλλο απο την Optech?
    Ρε Νικηφόρε ήμαρτον, τι γράφω ;;;;;
    είπα και θα το ξαναγράψω λοιπόν, HG8546M κεντρικό χωρις αγορά bock 4 χωρις static up και το VR600v2 μα πέρνει το internet και να το δίνει στα 2.4/5 GHz ή στις LAN του (π.χ το 1 από τα 2 PlayStation 5)

    wireless mode, Google it και δες
    το λέει η λέξη, αφού έγραψα έχει 3 mode
    VDSL , 3G/4g και τέλος Wireless mode(πάει να πει ότι δεν σε πάει στο VDSL configuration)

    Τι πάει να πει από PS5 δεν ξέρεις; όπως είναι 1 PC , laptop , tablet , smart TV , κινητό ή ότι άλλο παίρνει ip, το ίδιο είναι.
    Δεν χρειάζεται κάτι μα ξέρεις, ip παίρνει και αυτό και απλα δεν τρέχει Windows.
    Δεν αναλύουμε το PlayStation 5.

    Και μην αναφέρεις συνέχεια μέσα στις συζήτησεις για το microtik όπως συνήθως κανείς (όπως γράφεις και στο skroutz δεν είναι setup για τον κάθε έναν)
    Όπως είπα προσωρινά μέχρι να πάρω 1 από την OPTECH.

    Σε ρώτησα και για 1 φίλο με W9980,απάντησες δεν ξέρω και τέλος …..
    έγραψα λοιπόν στον k.m να με βοηθήσει.

  2. #362
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς k.m

    Επειδή αγόρασα 1 ακόμα PlayStation 5 χθες και δεν έχω την ευκολία να τραβήξω Cat6 περίπου 25 μέτρα για να το συνδέσω και αυτό με το HG8546M θέλω να συνδέσω ένα TP LINK VR600v2 προσωρινά με το HG8546M μέχρι να πάρω από την OPTECH ένα HG8145V5 το οποίο είναι 4x1000 LAN και 2,4/5Ghz.
    (και θα αποφασίσω αν θα τραβήξω 25 μέτρα LAN καλώδιο ή το αφήσω στο 5Ghz κανάλι)

    Το συγκεκριμένο έχει 3 επιλογές λειτουργίας : VDSL, 3G/4G ή Wireless router (access point επιλογή κατευθείαν αυτόματη δεν έχει).
    Το σύνδεσα χθες, αλλά όπως φαίνεται δεν το έχω κάνει σωστά.
    Οποία συσκευή συνδεθεί πάνω του μέσα από το HG8546M φαίνεται ότι είναι στην LAN1
    π.χ το κινητό μου, το κινητό της γυναίκας το laptop και το 2ο PlayStation 5 όλα δείχνουν LAN 1 αλλά στην ουσία είναι στο 5Ghz κανάλι.

    Επίσης δεν μπορώ να μπω στην σελίδα του VR600v2 : 192.168.1.1 , και μόνο αν το κάνω Factory reset και μετά αφήνει.

    Μέσα από το HG8546M δεν έχω δηλώσει κάτι, στο DMZ είναι αυτή την στιγμή η ip του 1ου PlayStation 5.

    Στο VR600v2 απενεργοποίησα το DHCP και με το που το βάλω Wireless router, δεν αφήνει να ξαναμπώ στην σελίδα του 192.168.1.1 , μόνο όπως είπα το κάνω Factory reset.

    Που είναι το λάθος ;
    Δουλεύει ως Router και δεν σε αφήνει να συνδεθείς από το WAN (δηλαδή το δίκτυο του κύριου Router).
    Αυτό ισχύει σε όλα τα Router και για να έχουμε πρόσβαση απ' έξω, χρειάζεται σχετικός κανόνας στο Firewall.
    Στο VR600 γίνεται στο μενού Advanced > System Tools > Administration, ενεργοποιώντας το πεδίο Remote Management.

    Είναι απόλυτα λογικό σε όσες συσκευές συνδέονται ενσύρματα ή ασύρματα στο VR600, να φαίνονται μέσω της LAN1 του HG8546M, αφού μέσω αυτής παίρνουν πρόσβαση και όχι απ' ευθείας (δεν κάνει το ίδιο σύνδεση με το διαδίκτυο).

  3. #363
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλεύει ως Router και δεν σε αφήνει να συνδεθείς από το WAN (δηλαδή το δίκτυο του κύριου Router).
    Αυτό ισχύει σε όλα τα Router και για να έχουμε πρόσβαση απ' έξω, χρειάζεται σχετικός κανόνας στο Firewall.
    Στο VR600 γίνεται στο μενού Advanced > System Tools > Administration, ενεργοποιώντας το πεδίο Remote Management.

    Είναι απόλυτα λογικό σε όσες συσκευές συνδέονται ενσύρματα ή ασύρματα στο VR600, να φαίνονται μέσω της LAN1 του HG8546M, αφού μέσω αυτής παίρνουν πρόσβαση και όχι απ' ευθείας (δεν κάνει το ίδιο σύνδεση με το διαδίκτυο).
    Οπωτε θα το κάνω factory reset, για να αφήσει να ξαναμπώ.
    Πάω όπως γράφεις Advance > System Tools > Administration και επιλέγω Remote Management.
    Ακολουθώ τα ιδια που έχω κάνει μέχρι στιγμής : κλείσιμο DHCP στο VR600v2 , μετά επιλογή Wireless router και συνδέω LAN 1 HG8546M + LAN 1 VR600v2 ;

    Στο HG8546M δηλώνω κάτι ;

  4. #364
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε οποιονδήποτε Router, κανονικά WAN και LAN IP είναι σε διαφορετικό υποδίκτυο. Π.χ. η WAN 192.168.1.1 και η LAN 192.168.2.1.

    Κάθε Router πρέπει να έχει ενεργό τον δικό του DHCP, ώστε όσες συσκευές συνδέονται πάνω του ενσύρματα ή ασύρματα, να παίρνουν αυτόματα τα σωστά στοιχεία διευθύνσεων.
    Αν ωστόσο θέλουμε να υπάρχει άλλος DHCP, όπως στην δική σου περίπτωση, τότε γίνεται μέσω DHCP Relay.
    Οπότε στο Network > LAN Settings > DHCP Server, φροντίζεις να είναι ενεργά τα πεδία DHCP και DHCP Relay και στο πεδίο Remote Server Address βάζεις την ΙΡ του HG8546M.
    Ωστόσο τώρα πρέπει να απενεργοποιήσεις το ΝΑΤ στο Network > Internet, επιλέγοντας Modify την WAN σύνδεση και πατώντας Advanced ανοίγει την σχετική επιλογή του ΝΑΤ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακολουθώ τα ιδια που έχω κάνει μέχρι στιγμής : κλείσιμο DHCP στο VR600v2 , μετά επιλογή Wireless router και συνδέω LAN 1 HG8546M + LAN 1 VR600v2 ;
    Έτσι δεν θα δουλεύει ως Router, αλλά ως IP Client (switch & AP), οπότε ξεχνάς τα παραπάνω. Τώρα του ορίζεις LAN IP μία αχρησιμοποίητη στο ίδιο υποδίκτυο με του HG8546M, αλλά έξω από την περιοχή που δίνει ο DHCP.
    Δηλαδή αν το HG8546M έχει ΙΡ 192.168.1.1, φροντίζεις ο DHCP να δίνει π.χ. έως την 200 και στο VR600 δίνεις μία από .201-.254. Ο δικός του DHCP θα είναι κλειστός.

  5. #365
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε Νικηφόρε ήμαρτον, τι γράφω ;;;;;
    είπα και θα το ξαναγράψω λοιπόν, HG8546M κεντρικό χωρις αγορά bock 4 χωρις static up και το VR600v2 μα πέρνει το internet και να το δίνει στα 2.4/5 GHz ή στις LAN του (π.χ το 1 από τα 2 PlayStation 5)

    wireless mode, Google it και δες
    το λέει η λέξη, αφού έγραψα έχει 3 mode
    VDSL , 3G/4g και τέλος Wireless mode(πάει να πει ότι δεν σε πάει στο VDSL configuration)

    Τι πάει να πει από PS5 δεν ξέρεις; όπως είναι 1 PC , laptop , tablet , smart TV , κινητό ή ότι άλλο παίρνει ip, το ίδιο είναι.
    Δεν χρειάζεται κάτι μα ξέρεις, ip παίρνει και αυτό και απλα δεν τρέχει Windows.
    Δεν αναλύουμε το PlayStation 5.

    Και μην αναφέρεις συνέχεια μέσα στις συζήτησεις για το microtik όπως συνήθως κανείς (όπως γράφεις και στο skroutz δεν είναι setup για τον κάθε έναν)
    Όπως είπα προσωρινά μέχρι να πάρω 1 από την OPTECH.

    Σε ρώτησα και για 1 φίλο με W9980,απάντησες δεν ξέρω και τέλος …..
    έγραψα λοιπόν στον k.m να με βοηθήσει.
    καταρχην ειπες wireless router, δες τι εχεις γραψει στο αλλο ποστ γιαυτο σου απαντησα καταλληλα εκει.
    Το wireless mode καθε κατασκευαστης μπορει να το δινει διαφορετικα.
    Προφανως οταν λεει VDSL ειναι για modem/router και οταν λεει για 3g/4g προφανως εχει usb και παιρνει καποιο στικ υποθετω οπως γινεται σε αλλα ακομα και παροχων.
    Για το ps5 εννοω για τις ρυθμισεις μεσα, μπορει να μην το ειπες αυτη την στιγμη αλλα σε αλλα ποστς εχει δειξει πραγματα απο εκει γιαυτο το ειπα.
    Για μικροτικ λεω οταν πρεπει να πω ή οταν ρωτησει καποιος σχετικα ή θελω να πω τι εχω εγω.
    Δεν καταλαβαινω γιατι το λες ετσι στο ασχετο τωρα εδω....και εσυ μιλας παντου για PS5 να σου υπενθυμισω που προφανως και δεν εχουν ολοι?!!!
    Πολυ παιδεμα για προσωρινα κριμα ο κοπος....αν θες να δινεις αδικα χρηματα στην optech ενω εχεις αυτο που ειναι κλασεις ανωτερο δικαιωμα σου.
    Οταν με ρωτας για ρυθμισεις που εχει μεσα ενα ρουτερ που ΔΕΝ το εχω δουλεψει, ΔΕΝ εχω manual και ΔΕΝ το εχω μπροστα μου να δω το οτιδηποτε τι να πω οτι ξερω?
    λεω οτι ξερω οταν ξερω.
    Καλα εκανες λοιπον αφου ξερει ας σου απαντησει. Oποτε απο εμενα εδω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 15-04-21 στις 17:01. Αιτία: Τελος παρακολουθησης θεματος

  6. #366
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε οποιονδήποτε Router, κανονικά WAN και LAN IP είναι σε διαφορετικό υποδίκτυο. Π.χ. η WAN 192.168.1.1 και η LAN 192.168.2.1.

    Κάθε Router πρέπει να έχει ενεργό τον δικό του DHCP, ώστε όσες συσκευές συνδέονται πάνω του ενσύρματα ή ασύρματα, να παίρνουν αυτόματα τα σωστά στοιχεία διευθύνσεων.
    Αν ωστόσο θέλουμε να υπάρχει άλλος DHCP, όπως στην δική σου περίπτωση, τότε γίνεται μέσω DHCP Relay.
    Οπότε στο Network > LAN Settings > DHCP Server, φροντίζεις να είναι ενεργά τα πεδία DHCP και DHCP Relay και στο πεδίο Remote Server Address βάζεις την ΙΡ του HG8546M.
    Ωστόσο τώρα πρέπει να απενεργοποιήσεις το ΝΑΤ στο Network > Internet, επιλέγοντας Modify την WAN σύνδεση και πατώντας Advanced ανοίγει την σχετική επιλογή του ΝΑΤ.


    Έτσι δεν θα δουλεύει ως Router, αλλά ως IP Client (switch & AP), οπότε ξεχνάς τα παραπάνω. Τώρα του ορίζεις LAN IP μία αχρησιμοποίητη στο ίδιο υποδίκτυο με του HG8546M, αλλά έξω από την περιοχή που δίνει ο DHCP.
    Δηλαδή αν το HG8546M έχει ΙΡ 192.168.1.1, φροντίζεις ο DHCP να δίνει π.χ. έως την 200 και στο VR600 δίνεις μία από .201-.254. Ο δικός του DHCP θα είναι κλειστός.
    Ποιο πρέπει να διαλέξω λοιπόν ;
    Εγώ αυτό που ζητάω είναι το HG8546M να κάνει όλη την δουλειά και το VR600v2 να δίνει απλα το όφελος του 5GHz (σε οποία συσκευή το ζητήσει - εδώ λοιπόν 2ο PlayStation 5 στο σπίτι) ή αν θέλω να συνδέσω κάτι στις extra 1000αρες LAN (αλλά αυτό μέχρι στιγμής δεν βρίσκει χρησιμότητα λόγο ότι θέλω 25μετρα καλώδιο «γωνιές με καναλακι-τρυπήματα» αν πεις ότι βάζω το 2ο PlayStation με LAN)

    Το HG8546M έχει ip 192.168.100..1
    Το VR600v2 έχει ip 192.168.1.1

    προς Nikiforo το 2.4GHz του HG8546M είναι ανώτερο από του VR600v2 , το δοκίμασα και είναι απογοήτευση (σε μεγάλη απόσταση δε κλάμα) Για το 5GHz ότι δινει η γραμμή βγαζει αλλά μόνο κοντά και μακριά μόνο αν η συσκευή είναι εξαιρετική.
    Για τα χρήματα που λες σε 1 και μόνο router από OPTECH ότι είναι πεταμένα χρήματα
    δεν είναι έτσι. Το 2.4GHz κράζετε στο HG8546M και βγάζει 92/92+++ έχω δει και 98/101 αν η συσκευή είναι της προκοπής.
    Είπα ότι θα πάρω 1 από OPTECH 2.4/5GHz, και το VR600v2 προσωρινά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ancogsxr : 15-04-21 στις 21:00.

  7. #367
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Εγώ έχω tp link και το χρησιμοποιώ να δίνω από εκεί wifi από την μια lan στο pc και από την άλλη σε ένα powerline σε άλλο δωμάτιο. Έχω πάρει από την 1000αρα lan της inalan και το έχω βάλει σε μια του tp link. Στο tp link έχω ορίσει μια στατική ip πχ. 192.168.2.70 ενώ της inalan το έχω στην 192.168.2.1. Στο tp link έχω κλείσει το dhcp. Επίσης το έχω αφήσει στη λειτουργία modem/router. Σε εμένα έτσι δουλεύει μια χαρά. Και wifi 5gz και 1000αρα στο pc. Έτσι δεν έχω πάρει κάτι από την optech που τη θεωρώ ακριβή λύση. Το μειονέκτημα είναι ότι έχω 2 συσκευές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spsomas : 15-04-21 στις 20:21.

  8. #368
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε οποιονδήποτε Router, κανονικά WAN και LAN IP είναι σε διαφορετικό υποδίκτυο. Π.χ. η WAN 192.168.1.1 και η LAN 192.168.2.1.

    Κάθε Router πρέπει να έχει ενεργό τον δικό του DHCP, ώστε όσες συσκευές συνδέονται πάνω του ενσύρματα ή ασύρματα, να παίρνουν αυτόματα τα σωστά στοιχεία διευθύνσεων.
    Αν ωστόσο θέλουμε να υπάρχει άλλος DHCP, όπως στην δική σου περίπτωση, τότε γίνεται μέσω DHCP Relay.
    Οπότε στο Network > LAN Settings > DHCP Server, φροντίζεις να είναι ενεργά τα πεδία DHCP και DHCP Relay και στο πεδίο Remote Server Address βάζεις την ΙΡ του HG8546M.
    Ωστόσο τώρα πρέπει να απενεργοποιήσεις το ΝΑΤ στο Network > Internet, επιλέγοντας Modify την WAN σύνδεση και πατώντας Advanced ανοίγει την σχετική επιλογή του ΝΑΤ.


    Έτσι δεν θα δουλεύει ως Router, αλλά ως IP Client (switch & AP), οπότε ξεχνάς τα παραπάνω. Τώρα του ορίζεις LAN IP μία αχρησιμοποίητη στο ίδιο υποδίκτυο με του HG8546M, αλλά έξω από την περιοχή που δίνει ο DHCP.
    Δηλαδή αν το HG8546M έχει ΙΡ 192.168.1.1, φροντίζεις ο DHCP να δίνει π.χ. έως την 200 και στο VR600 δίνεις μία από .201-.254. Ο δικός του DHCP θα είναι κλειστός.
    Ωστόσο τώρα πρέπει να απενεργοποιήσεις το ΝΑΤ στο Network > Internet, επιλέγοντας Modify την WAN σύνδεση και πατώντας Advanced ανοίγει την σχετική επιλογή του ΝΑΤ.
    Δεν βγαζει καποια πληροφορια στο Menu , και οταν το βαζω παλι στην επιλογη Wireless router παλι στην σελιδα 192,168,1,1 δεν αφηνει να μπω.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  network internet.JPG 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  117,5 KB 
ID: 226714
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ancogsxr : 16-04-21 στις 04:13.

  9. #369
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Διότι δεν το έχεις ως Router μέσω WAN θύρας αλλά ως απλό IP Client συνδεδεμένο σε LAN θύρα.
    Και σου έγραψα μετά, "οπότε ξεχνάς τα παραπάνω", δηλαδή τις ρυθμίσεις για να παίζει ως Router.

    - - - Updated - - -

    Αν το βάλεις ως WiFi Router πρέπει να δημιουργήσεις εσύ την σύνδεση και μετά τα εμφανισθούν οι επιλογές στα αντίστοιχα μενού.
    Στην σύνδεση που θα δημιουργήσεις επιλέγεις "Dynamic IP" για να πάρει αυτόματα τα στοιχεία από το HG8546M ή "Static IP" και τα ορίζεις εσύ.

  10. #370
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    έγραψα λοιπόν στον k.m να με βοηθήσει.
    Τωρα τα ειδα σε βαθος, αλλα καλύτερα απο τον jkoukos δεν θα στα έλεγα.

  11. #371
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα τα ειδα σε βαθος, αλλα καλύτερα απο τον jkoukos δεν θα στα έλεγα.
    2 μέρες το ρε ζούμε είναι

    Στα 2.4GHz αυτό το ρουτερ είναι για τα μπάζα κάτι 30-40Mbps ακόμα και καρφωτό στο n profile και αλλαγή με 3 άλλες TP LINK κεραίες μήπως δώσει αλλά καμία διαφορά (ποιο καλές σε dbm)
    Της Inalan το 2.4GHz διπλή απόδοση.

    Στα 5Ghz πάει όσο η γραμμή μόνο κοντά,

    Ακόμα δεν μπαίνει στο menu έπειτα που θα δηλωθεί Wireless router, δεν ξέρω τι του φταίει και είναι κρίμα, και επίσης μερικές συσκευές ενώ το βρίσκουν δεν μπορούν να συνδεθούν.

  12. #372
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Κέντρο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200+ Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M & ZTE ZXHN H267A
    Πρώτα να ευχαριστήσω όλους που έχουν δώσει οδηγίες εδώ μέσα και κατάφερα να ολοκληρώσω τη σύνδεση του ρούτερ της Inalan με DMZ προς το δικό μου.

    Να περιγράψω τη σύνδεση προτού μπω στις παρενέργειες. Το δίκτυο του ρούτερ της Inalan έχει μείνει όπως ήρθε με στατική στο 192.168.100.1/24, το Wi-Fi είναι κλειστό και επίσης κλειστό το DHCP και τέλος το DMZ σε μια διεύθυνση από το εύρος 192.168.100.2 έως 254, με καλώδιο απ’ τη 1000άρα LAN προς τη WAN του δικού μου.

    Στο δικό μου INTERNET/WAN/ETHERNET, δόθηκε στη σύνδεση ένα όνομα, Type: Routing, Service List: Internet & VoIP, MTU: 1500, Link Type: IP, IP Version: IPv4, IP Type Static, όλα τα γνωστά περί διευθύνσεων με Gateway τη στατική του ρούτερ της Inalan, τα DNS1&2 της Google, το NAT στο On, VLAN στο Off. Firewall το άφησα στο Medium (δλδ εκεί που ήταν πάντα) και μια επιλογή που έχει για Anti-hacking στο On. Εκτός του WLAN που δουλεύει κανονικά, δεν υπάρχει άλλη καρτέλα κάποιας σύνδεσης (π.χ. DSL). Όλα τα καλώδια των συσκευών, είναι πια πάνω του και όχι στης Inalan.

    Η πρόσβαση προς τα έξω και η ταχύτητα δείχνουν όλα κανονικά με τις κάτωθι παρενέργειες.
    1. Το GUI του ρούτερ μου δείχνει να ‘’βάρυνε’’. Περνώντας από το ένα μενού σε άλλο δείχνει να έχει κάποια καθυστέρηση συγκριτικά με παλιά και ο ακτινωτός τροχός που υπονοεί επεξεργασία, μένει πιο πολύ ή βγαίνει συχνότερα σε λειτουργίες που παλιά τις έκανε άμεσα.
    2. Το λαμπάκι του Internet όταν αναβοσβήνει, παλιά συγχρονιζόταν με τη κίνηση των LAN και κάποιων άλλων εργασιών του ρούτερ φαντάζομαι και σταματούσε σχετικά με συχνά/πυκνά διαστήματα, ενώ τώρα γίνεται το ακριβώς αντίθετο και πρέπει να περάσουν, με κλειστό browser και idle, κάποια λεπτά για να μείνει ήσυχο απλά αναμμένο. Ίσως παίζει κάποιο ρόλο που πριν χρησιμοποιείτο για internet σε ADSL ενώ τώρα σε FIBER?
    3. Υπάρχει μόνο ένα καλώδιο μεταξύ των δύο ρούτερ και παρ’ ότι είναι σε διαφορετικά δίκτυα, μπορώ από το Firefox να μπω στο GUI του ρούτερ της Inalan. Είναι φυσιολογικό αυτό? Είχα την εντύπωση ότι αφού στηθεί το DMZ, το ρούτερ της Inalan γίνεται ‘’αόρατο’’ στο εσωτερικό δίκτυο.
    4. Χρησιμοποιώ για torrent client το qbittorent χωρίς κάποιο Port Forwarding και όταν πριν το DMZ επέλεγα την επιλογή Peers, δεν έβγαιναν IPs και σημαίες χώρας προέλευσης με τόσο άμεση απόκριση στο χρόνο που εμφανίζεται/χάνεται. Τώρα έρχονται και φεύγουν συνέχεια σχετικά γρήγορα. Δεν έχω καν γνώμη σ’ αυτό ή τι να υποθέσω.

    Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος σας παρακαλώ, για να ξέρω αν είναι όλα αυτά φυσιολογικά ή πρέπει να κάνω κάτι.

  13. #373
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Στο DMZ βάζεις μόνο μια Ip, όχι range

    Τα torrent με μεγάλη προσοχή στην inalan

  14. #374
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Κέντρο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200+ Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M & ZTE ZXHN H267A
    Ευχαριστώ για την απάντηση sdikr.

    Ναι, μια έχω βάλει. Απλά έγραψα από πιο range τη πήρα.

    Εννοείς προσοχή για παράνομα torrents λόγω της Cogent? Γιατί εγώ μιλάω για απλά, νόμιμα torrents.

    Για τα άλλα κάποιο σχόλιο, αν υπάρχει?

  15. #375
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deanoh7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση sdikr.

    Ναι, μια έχω βάλει. Απλά έγραψα από πιο range τη πήρα.

    Εννοείς προσοχή για παράνομα torrents λόγω της Cogent? Γιατί εγώ μιλάω για απλά, νόμιμα torrents.

    Για τα άλλα κάποιο σχόλιο, αν υπάρχει?
    Οκ τότε, ναι για τα παράνομα λόγο Cogent.

    Για τα άλλα που αναφέρεις.
    Λίγο πολύ είναι φυσιολογικό το να βλέπεις πολλές συνδέσεις να εμφανίζονται και να εξαφανίζονται, μπορεί να παίζουν θέματα NAT να έχει η άλλη άκρη nat και να μην μπορεί να συνδεθεί με εσένα κλπ, πριν αρκετά σταματούσαν στο 1ο router


    Για το ότι έγινε πιο βαρύ το interface σκέψου ότι τώρα λόγο παραπάνω ταχύτητας έχει να εξυπηρετήσει παραπάνω αίτηματα, ειδικά αν υπάρχουν p2p.
    Λιγότερο cpu και μνήμη θα χρειαστεί να εξυπηρετήσει 10mbps κίνησης σε σχέση με 100mbps κίνησης

    Ναι είναι φυσιολογικό να μπορείς να μπεις στο 1ο ρουτερ έτσι οπως τα έχεις συνδέσει.

Σελ. 25 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 5152023242526273035 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Inalan
    Από Daemon στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 18517
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-24, 23:43
  2. INALAN στην Κυψέλη Αθήνα
    Από Nikiforos στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 2009
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-24, 20:44
  3. Inalan στην Δυτική Θεσσαλονίκη
    Από whoami στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-18, 20:55
  4. Inalan: Εντυπώσεις
    Από gekoul στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-17, 09:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας