Σελ. 10 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112152030 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 602

Θέμα: InaLan: HowTo

  1. #136
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kaneda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η 80 δεν πρέπει να είναι πάντα ανοιχτή, από τη στιγμή που μπαίνουμε σε σελίδες http ή πέταξα κοτσάνα;
    δεν "μπαίνουμε", "βγαίνουμε" όπως το ορίζεις.

    Προς τα έξω δεν ειναι τίποτα κλειστό. Θα ήθελες να το ανοίξεις αν έχεις εσωτερικά ένα site (server ή το GUI του router) που θα ήθελες να έχεις πρόσβαση εξωτερικά (εσύ ή άλλοι).

    Όπως ξαναείπα προσοχή στο τι ανοίγουμε και στο πόσο εμπιστευόμαστε τις εφαρμογές που τα χρησιμοποιούν (γενικά και όχι μόνο το http/s).

  2. #137
    Εγγραφή
    30-04-2007
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    248/214Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Άρα την διέπραξα πάλι την κοτσάνα.(Τιμών από Lion King). Ευχαριστώ για την επισήμανση. Μόνο το τορρεντ ανοίγω. Πολλοί μου λένε να ανοίξω και για Skype και τα συναφή αλλά δεν είχα ποτέ θέμα. Για το dmz δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μου άνοιξε τη θύρα. Το ενεργοποίησα στο Huawei και στο tenda έκανα port forward. Δεν με νοιάζει κιόλας. Προτιμώ να ελέγχει και το πρώτο ρούτερ την κυκλοφορία.

  3. #138
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kaneda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα την διέπραξα πάλι την κοτσάνα.(Τιμών από Lion King). Ευχαριστώ για την επισήμανση. Μόνο το τορρεντ ανοίγω. Πολλοί μου λένε να ανοίξω και για Skype και τα συναφή αλλά δεν είχα ποτέ θέμα. Για το dmz δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μου άνοιξε τη θύρα. Το ενεργοποίησα στο Huawei και στο tenda έκανα port forward. Δεν με νοιάζει κιόλας. Προτιμώ να ελέγχει και το πρώτο ρούτερ την κυκλοφορία.
    αν δεν κανεις DMZ δεν κανει τιποτα το 2ο ρουτερ ομως, πρεπει να χρησιμοποιεις της inalan για πορτες, firewall κτλ.
    Δεν ξερω με αλλα ρουτερ πως θελουν οι ρυθμισεις γιατι εχω εγω mikrotik. Αλλα εχω δηλωσει μια πορτα να ειναι στο ιδιο subnet με το ρουτερ της inalan, κανω μετα σε αυτη την πορτα το DMZ στο ρουτερ της inalan, και ολο το εσωτερικο μου δικτυο εχει διαφορετικο subnet, και απο εκει και περα αναλαμβανει το 2ο δλδ το mikrotik οποτε firewall, nat κτλ γινονται μονο στο 2ο.
    Και κανεις λαθος προφανως, ποσος κοσμος το κανει αυτο με διαφορα ρουτερς και του δουλευει μια χαρα.

  4. #139
    Εγγραφή
    30-04-2007
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    248/214Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δεν κανεις DMZ δεν κανει τιποτα το 2ο ρουτερ ομως, πρεπει να χρησιμοποιεις της inalan για πορτες, firewall κτλ.
    Δεν ξερω με αλλα ρουτερ πως θελουν οι ρυθμισεις γιατι εχω εγω mikrotik. Αλλα εχω δηλωσει μια πορτα να ειναι στο ιδιο subnet με το ρουτερ της inalan, κανω μετα σε αυτη την πορτα το DMZ στο ρουτερ της inalan, και ολο το εσωτερικο μου δικτυο εχει διαφορετικο subnet, και απο εκει και περα αναλαμβανει το 2ο δλδ το mikrotik οποτε firewall, nat κτλ γινονται μονο στο 2ο.
    Και κανεις λαθος προφανως, ποσος κοσμος το κανει αυτο με διαφορα ρουτερς και του δουλευει μια χαρα.
    Αυτό με τα subnet δεν το ξέρω. Έχεις κάποιον οδηγό να διαβάσω τι είναι όλο αυτο και σε τι αποσκοπεί; Κατά τα άλλα κατανοητά τα υπόλοιπα που γράφεις και σε ευχαριστώ.

  5. #140
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kaneda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τα subnet δεν το ξέρω. Έχεις κάποιον οδηγό να διαβάσω τι είναι όλο αυτο και σε τι αποσκοπεί; Κατά τα άλλα κατανοητά τα υπόλοιπα που γράφεις και σε ευχαριστώ.
    Τα λεει στο θεμα εδω περα αυτα, τα διαβασες απο την αρχη?
    Εγω εχω mikrotik και δεν εχει σχεση με αλλα μηχανηματα.

    - - - Updated - - -

    Αν θες να δεις ομως το δικο μου setup ειναι εδω στο ποστ #40, τοτε με την 100αρα, γιατι με την 200αρα εβαλα την inalan σε αλλο mikrotik μηχανημα με ποιο δυνατη CPU https://www.adslgr.com/forum/threads...LAN-FTTH/page3

  6. #141
    Εγγραφή
    30-04-2007
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    248/214Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα λεει στο θεμα εδω περα αυτα, τα διαβασες απο την αρχη?
    Εγω εχω mikrotik και δεν εχει σχεση με αλλα μηχανηματα.

    - - - Updated - - -

    Αν θες να δεις ομως το δικο μου setup ειναι εδω στο ποστ #40, τοτε με την 100αρα, γιατι με την 200αρα εβαλα την inalan σε αλλο mikrotik μηχανημα με ποιο δυνατη CPU https://www.adslgr.com/forum/threads...LAN-FTTH/page3
    Δεν το διάβασα από την αρχή. Ευχαριστώ πολύ, θα το μελετήσω σε λίγο.

  7. #142
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Να γραψω εδω για το Tenda?
    Παραγγειλα λοιπον το Router Tenda AC10U AC1200 Dual-Band 10/100/1000Mbps
    https://www.websupplies.gr/router-te...nRhZ3MiOiIifV0

    Ηρθε σημερα το πρωι. Η αληθεια ειναι οτι το ειχα ξεχασει οτι το ειχα παραγγειλει.
    Προ ολιγου ειπα να το ανοιξω να δω τι λεει.
    Τα πλαστικά του σε πρώτη εικόνα είναι ψιλοχάλια. Σαν φθηνό τάπερ.
    Εχει και τα 4 μαντζαφλαρια τις κεραιες και ειναι πολυ αστειο.
    Το θεμα ειναι οτι εχω φαει μια παντοφλα απο την Wind και δεν εχω internet στο σπιτι.
    Παιρνω wifi απο εναν γειτονα, με ενα repeater Xiaomi που δεν επιανε πανω 7mbit.
    Το εστησα σε δευτερολεπτα σε WISP mode.
    Το εργαλειο σπέρνει!!!
    30mbit down και 7-8mbit Up απο 100αρα Vodafone.

  8. #143
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Θα παρακαλούσα να μην γράφεις εδώ γιατί το θέμα έχει συγκεκριμένο σκοπό.

    Άνοιξε ένα σχετικό θέμα σε σχετική κατηγορία (για εξοπλισμό/router).

    Φιλικά

    k.m.

  9. #144
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα παρακαλούσα να μην γράφεις εδώ γιατί το θέμα έχει συγκεκριμένο σκοπό.

    Άνοιξε ένα σχετικό θέμα σε σχετική κατηγορία (για εξοπλισμό/router).

    Φιλικά

    k.m.
    Το εγραψα γιατι ειναι σχετικο με την Inalan. Οι περισσοτεροι εχουν προβλημα με το Wifi, οποτε το συγκεκριμενο ειναι αριστη λυση και φθηνο.
    Δεν εχω να πω τιποτα παραπερα.

    Καλη συνεχεια και καλή μας τύχη!

  10. #145
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εγραψα γιατι ειναι σχετικο με την Inalan. Οι περισσοτεροι εχουν προβλημα με το Wifi, οποτε το συγκεκριμενο ειναι αριστη λυση και φθηνο.
    Δεν εχω να πω τιποτα παραπερα.

    Καλη συνεχεια και καλή μας τύχη!
    καλησπερα, εχω κανει θεμα για αυτο που δινουν και λεμε εκει και για WIFI και για εναλλακτικα μηχανηματα μπορεις να γραψεις εδω οπως εκαναν και οι αλλοι : https://www.adslgr.com/forum/threads...-HG8546M/page4 αρκει να εχεις inalan ομως...

    στο θεμα εδω λεμε για ρυθμισεις για δικα μας ρουτερ που βαζουμε μετα της INALAN.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 26-03-20 στις 22:29. Αιτία: Διευκρινήσεις

  11. #146
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, εχω κανει θεμα για αυτο που δινουν και λεμε εκει και για WIFI και για εναλλακτικα μηχανηματα μπορεις να γραψεις εδω οπως εκαναν και οι αλλοι : https://www.adslgr.com/forum/threads...-HG8546M/page4 αρκει να εχεις inalan ομως...

    στο θεμα εδω λεμε για ρυθμισεις για δικα μας ρουτερ που βαζουμε μετα της INALAN.
    Δηλαδη ο σουπερ ντουπερ ΙΤ που εχει περισσοτερες γνωσεις απο οτι ολοι εμεις μαζεμενοι..... αν δεν εχει ΙΝΑΛΑΝ δεν μπορει να ποσταρει??

    Αν ειναι δυνατον... απο ποτε υπαρχουν τετοιες διακρισεις ?? απο ποτε ισχυουν αυτες οι απαγορευσεις???

    Ειμαστε δημοσιο φορουμ και οχι ιδιωτικο με invitation. υπαρχει ελευθερια λογου και εκφρασης.


    Να προσεχουμε λιγο τι γραφουμε σας παρακαλω.


    Φιλικα παντα,

    Καλημερα,
    The gr81 .

  12. #147
    Εγγραφή
    30-04-2007
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    248/214Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Καλησπέρα. Από τότε που έβαλα το Tenda και έχω συνδέσει το PC σε αυτό επάνω, έχω παρατηρήσει πως μου αλλάζει την ταχύτητα σε 100Mbit/s από 1 γίγα. Για να δω αν φταίει το Tenda σύνδεσα πάλι το καλώδιο πίσω στο Huawei και συνδέθηκε στο 1γίγα και δεν το άλλαξε μέχρι στιγμής. Στις ρυθμίσεις στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή έχω θέσει την ταχύτητα στο 1γίγα και όχι αυτόματα. Επίσης στο Tenda και εκεί η ταχύτητα είναι στο 1γίγα. ΤΟ θέμα είναι πως τώρα που έχω το καλώδιο στο Huawei και τα υπόλοιπα λαμβάνουν σήμα Wifi από το Tenda, δεν είναι στο ίδιο δίκτυο. Το Huawei το έχω βάλει 192.168.1.1 (από 2.1 που ήταν) και το Tenda είναι 192.168.0.1. Έλα όμως που στο PC τρέχω το Universal Media Server για να βλέπω στην TV παιδικά με τα τέκνα μου και να ακούμε μουσική. Τώρα αυτό δεν γίνεται λόγω διαφορετικών IP. Έχετε κάτι στο νου σας; Να δοκιμάσω; Να δοκιμάσω σε άλλη θύρα το Tenda;

  13. #148
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kaneda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Από τότε που έβαλα το Tenda και έχω συνδέσει το PC σε αυτό επάνω, έχω παρατηρήσει πως μου αλλάζει την ταχύτητα σε 100Mbit/s από 1 γίγα. Για να δω αν φταίει το Tenda σύνδεσα πάλι το καλώδιο πίσω στο Huawei και συνδέθηκε στο 1γίγα και δεν το άλλαξε μέχρι στιγμής. Στις ρυθμίσεις στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή έχω θέσει την ταχύτητα στο 1γίγα και όχι αυτόματα. Επίσης στο Tenda και εκεί η ταχύτητα είναι στο 1γίγα. ΤΟ θέμα είναι πως τώρα που έχω το καλώδιο στο Huawei και τα υπόλοιπα λαμβάνουν σήμα Wifi από το Tenda, δεν είναι στο ίδιο δίκτυο. Το Huawei το έχω βάλει 192.168.1.1 (από 2.1 που ήταν) και το Tenda είναι 192.168.0.1. Έλα όμως που στο PC τρέχω το Universal Media Server για να βλέπω στην TV παιδικά με τα τέκνα μου και να ακούμε μουσική. Τώρα αυτό δεν γίνεται λόγω διαφορετικών IP. Έχετε κάτι στο νου σας; Να δοκιμάσω; Να δοκιμάσω σε άλλη θύρα το Tenda;
    καλησπέρα, να τα παρουμε απο την αρχη γιατι μπερδευτηκα τρομερα οπως τα εχεις γραψει?
    το Tenda με το Huawei παιζουν με DMZ ?
    To ρουτερ της inalan σε συνδεση με το PC εχει κανονικα 1gbit συνδεση δλδ?
    Δλδ η συνδεση απο το PC με το Tenda γινεται στα 100mbps σωστα?

    Tι ακριβως θες να κανεις με το Tenda να το εχεις για wifi θες? δινεις ενα link με το μοντελο ?

  14. #149
    Εγγραφή
    30-04-2007
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    248/214Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Όχι, δεν έχω βάλει το DMZ.
    Ρούτερ Inalan ναι 1Gbit και δεν έχει αλλάξει.
    Tenda (το οποίο έχει 4 θύρες Gbit) όταν ανοίγω το PC είναι στα 1Gbit και μετά από κάμποση ώρα που κοιτάω το έχει γυρίσει στα 100Mbit.
    Tο Tenda το θέλω για ενίσχυση του Wifi. Το θέμα είναι όμως πως το home theater που συνδέεται στο ιντερνετ το έχω ασύρματα άρα έχει IP από το Tenda. Ενώ το PC παίρνει IP από το Huawei.
    Ελπίζω να έγινε κατανοητός :-)

  15. #150
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kaneda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, δεν έχω βάλει το DMZ.
    Ρούτερ Inalan ναι 1Gbit και δεν έχει αλλάξει.
    Tenda (το οποίο έχει 4 θύρες Gbit) όταν ανοίγω το PC είναι στα 1Gbit και μετά από κάμποση ώρα που κοιτάω το έχει γυρίσει στα 100Mbit.
    Tο Tenda το θέλω για ενίσχυση του Wifi. Το θέμα είναι όμως πως το home theater που συνδέεται στο ιντερνετ το έχω ασύρματα άρα έχει IP από το Tenda. Ενώ το PC παίρνει IP από το Huawei.
    Ελπίζω να έγινε κατανοητός :-)
    Το TENDA εχει WAN πορτα ? η και οι 4 ειναι LAN ?
    The gr81 .

Σελ. 10 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112152030 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Inalan
    Από Daemon στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 18518
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-24, 01:10
  2. INALAN στην Κυψέλη Αθήνα
    Από Nikiforos στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 2009
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-24, 20:44
  3. Inalan στην Δυτική Θεσσαλονίκη
    Από whoami στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-18, 20:55
  4. Inalan: Εντυπώσεις
    Από gekoul στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-17, 09:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας