Σελ. 32 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 122227303132333437 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 466-480 από 602

Θέμα: InaLan: HowTo

  1. #466
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.112
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ τι παραπονιέσαι αφού δεν έχεις πρόβλημα με dmz και όλα καλά
    γιατι δεν ειναι σωστο ετσι προφανως το ξερεις, αλλο bridge mode αλλο DMZ! και καποιες υπηρεσιες δεν παιζουν οπως το mikrotik ip cloud πχ.
    Eπισης συνεχιζει να κανει κουμαντο στο ιντερνετ το firewall στο ρουτερ της ιναλαν και σε ολους ειναι καρακλειδωμενο εκτος αν εχουν αγορασει το μηχανημα οπως εγω απο την optech. Επισης παρεμβαινει και στο QoS που δεν εχεις καν επιλογες στο ρουτερ ιναλαν!
    Ενω με bridge mode κανει κουμαντο ΜΟΝΟ το δικο μας ρουτερ.
    οποτε ναι γιαυτο παραπονιεμαι γιατι θα επρεπε να αφηνουν.
    οσο για το voip προσωπικα ετσι κι αλλιως εχω δικο μου εξοπλισμο και δεν το χρησιμοποιω απο εκει.

  2. #467
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και καποιες υπηρεσιες δεν παιζουν οπως το mikrotik ip cloud πχ.
    Μια χαρα παιζει το mikrotik ip cloud .

    Εγω το εχω πισω απο 2 nat και δεν εχω κανενα προβλημα .
    The gr81 .

  3. #468
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.910
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Ισχύει ότι το IP Cloud εδώ και χρόνια έχει τη δυνατότητα να ανιχνεύει την WAN IP ακόμα και πίσω από NAT και να ενημερώνει σωστά το hostname.

  4. #469
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.112
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει ότι το IP Cloud εδώ και χρόνια έχει τη δυνατότητα να ανιχνεύει την WAN IP ακόμα και πίσω από NAT και να ενημερώνει σωστά το hostname.
    γραφει οτι μπορει να μην δουλευει, αλλα πλεον εχω static και δεν το εχω δοκιμασει καν. Για παραδειγμα το ανεφερα μπορει αλλα πραγματα να μην παιζουν με DMZ, αλλα γενικα ισχυει οτι δεν εχεις 100% πληρη ελεγχο του ιντερνετ σου καθαρα οπως θα ειχαμε με bridge mode, ή αν εδιναν σκετο ONT (optical to ethernet) και μετα το δικο μας ρουτερ ή ακομα εστω και pppoe passthrough πολυ καλυτερο ειναι.

  5. #470
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.910
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Τι PPPoE passthrough να δώσουν; Δεν έχει PPPoE η Inalan, με DHCP μοιράζει τις διευθύνσεις

  6. #471
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι PPPoE passthrough να δώσουν; Δεν έχει PPPoE η Inalan, με DHCP μοιράζει τις διευθύνσεις
    ελα μου ντε... απλα να γραφουμε ποστ χωρις λογο .
    The gr81 .

  7. #472
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.394
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ελα μου ντε... απλα να γραφουμε ποστ χωρις λογο .
    Τώρα όντως γίνεσαι κακός και griniaris.

  8. #473
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.112
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι PPPoE passthrough να δώσουν; Δεν έχει PPPoE η Inalan, με DHCP μοιράζει τις διευθύνσεις
    Εννοουσα οτι ειναι καλυτερο απο το DMZ το εχω στο εξοχικο με cosmote adsl και το ανεφερα, το ξερω οτι δεν εχει η ιναλαν, ξεκλειδωτο ρουτερ εχω βλεπω ΟΛΕΣ τις ρυθμισεις και γνωριζω ΠΟΛΥ καλα τι εχει! αλλη φορα πρεπει να γραφω ποιο ολοκληρωμενες προτασεις να μην γινονται παρεξηγησεις...
    οπως και να εχει περιμενουμε πως και πως να δωθει bridge mode και ακομα καλυτερα ONT σκετο, θα δουμε τι θα γινει απο τον Οκτωβρη...

  9. #474
    Εγγραφή
    01-12-2020
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Asus RT-AX55
    Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το ont που μου έχει δώσει η vodafone για να συνδεθώ στην Inalan, ώστε να αποφύγω να χρησιμοποιήσω το δικο τους router (zte f670l) που κατα πάσα πιθανότητα δεν θα μου δώσει bridge. Θα είναι κλειδωμένο από τη vodafone το ont; δεν γνωρίζω πόσο low level συσκευή είναι ενα ont.
    Υπάρχει δυνατότητα να αγοράσω δικό μου ont; Με μια πρόχειρη αναζήτηση μου έβγαλε το skroutz ένα ΖΤΕ και ενα huawei στα 20 ευρω περιπου

  10. #475
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crownlel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το ont που μου έχει δώσει η vodafone για να συνδεθώ στην Inalan, ώστε να αποφύγω να χρησιμοποιήσω το δικο τους router (zte f670l) που κατα πάσα πιθανότητα δεν θα μου δώσει bridge. Θα είναι κλειδωμένο από τη vodafone το ont; δεν γνωρίζω πόσο low level συσκευή είναι ενα ont.
    Υπάρχει δυνατότητα να αγοράσω δικό μου ont; Με μια πρόχειρη αναζήτηση μου έβγαλε το skroutz ένα ΖΤΕ και ενα huawei στα 20 ευρω περιπου
    οχι. δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις τιποτα αλλο . μονο το δικο τους .

    Επισης σε FTTH σε ολους τους παροχους παλι δεν μπορεις να κανεις αλλαγες ΟΝΤ .
    Κλειδωνεται ο συγκεκριμενος σειριακος αριθμος του μηχανηματος με την γραμμη σου .

    Απο οτι θυμαμαι... ενα ή δυο port forward εχεις να κανεις.
    Ειτε με DMZ αν δεν ειναι κλειδωμενο ... ειτε με port forward .
    μην αγχωνεσαι για αυτα .
    The gr81 .

  11. #476
    Εγγραφή
    01-12-2020
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Asus RT-AX55
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι. δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις τιποτα αλλο . μονο το δικο τους .

    Επισης σε FTTH σε ολους τους παροχους παλι δεν μπορεις να κανεις αλλαγες ΟΝΤ .
    Κλειδωνεται ο συγκεκριμενος σειριακος αριθμος του μηχανηματος με την γραμμη σου .

    Απο οτι θυμαμαι... ενα ή δυο port forward εχεις να κανεις.
    Ειτε με DMZ αν δεν ειναι κλειδωμενο ... ειτε με port forward .
    μην αγχωνεσαι για αυτα .
    dynamic dns μπορώ να έχω στο υπαρχον router μου εφόσον δεν το γυρίσω σε access point mode?

  12. #477
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crownlel Εμφάνιση μηνυμάτων
    dynamic dns μπορώ να έχω στο υπαρχον router μου εφόσον δεν το γυρίσω σε access point mode?
    Μιλας με γριφους γεροντα ... χααχχα

    Δεν καταλαβα τι ρωτας.
    The gr81 .

  13. #478
    Εγγραφή
    01-12-2020
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Asus RT-AX55
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλας με γριφους γεροντα ... χααχχα

    Δεν καταλαβα τι ρωτας.
    Να παραθέσω τα use cases μου τοτε για να μιλαμε πιο συγκεκριμένα.
    1. dynamic dns στο asus (φανταζομαι θα υπαρχει τροπος να παίξει ανεξαρτητως πως το setαρω με το zte της inalan).
    2. Upnp για plex server
    3. Καποιες static ip μεσω dhcp lease που χρησιμοποιω για ενα ftp server και ενα pc wake on lan.
    4. QoS στο asus

    Αυτο που με προβληματιζει είναι αν αξίζει να συνδέσω το asus με dmz και να το αφήσω σαν router ή να το γυρίσω σε access point mode για να εκμεταλλευτώ τις εξτρα lan θύρες του zte (και να γλιτώσω ενα switch).
    Ξέρω οτι αν κανω το setup με dmz θα είναι το καθε router δικό του δίκτυο που δεν είναι επιθυμητο αποτέλεσμα αν θελω να εκμεταλλευτώ όλες τις ethernet

  14. #479
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Επειδη εχεις πολλα ερωτηματα , τα οποια ομως ΔΕΝ πρεπει να ειναι στο συγκεκριμενο νημα ....

    προτεινω να ανοιξεις ενα νημα καινουριο δικο σου . καθως ειναι οι ερωτησεις για το δικο σου SETUP και οχι κατι τυποποιημενο .
    και οτι ειναι το συζηταμε εκει .

    Επισης καλο θα ηταν , να ερθει η γραμμη πρωτα ... να δουμε τι ρουτερ θα εχεις , και ποσο κλειδωμενο ειναι , για να μελετησουμε τις λυσεις που εχεις .
    Ισως να ειναι ολα ξεκλειδωτα ... ( και καλα τωρα ) .. αχχαχα
    The gr81 .

  15. #480
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.112
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crownlel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το ont που μου έχει δώσει η vodafone για να συνδεθώ στην Inalan, ώστε να αποφύγω να χρησιμοποιήσω το δικο τους router (zte f670l) που κατα πάσα πιθανότητα δεν θα μου δώσει bridge. Θα είναι κλειδωμένο από τη vodafone το ont; δεν γνωρίζω πόσο low level συσκευή είναι ενα ont.
    Υπάρχει δυνατότητα να αγοράσω δικό μου ont; Με μια πρόχειρη αναζήτηση μου έβγαλε το skroutz ένα ΖΤΕ και ενα huawei στα 20 ευρω περιπου
    καλησπερα, οχι δεν υπαρχει καμια δυνατοτητα να χρησιμοποιησεις αλλο οπτικο ρουτερ ή σκετη ONT συσκευη, αυστηρα ΜΟΝΟ αυτο που δινουν.
    Αν θες δικο σου ρουτερ κανονικο ethernet οχι οπτικο δλδ μπορεις να το βαλεις μετα αλλα δυστυχως γινεται ΜΟΝΟ με χρηση DMZ προς το παρον, αναμενουμε τον Οκτωβρη να δουμε αν θα αλλαξει κατι πανω σε αυτο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crownlel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να παραθέσω τα use cases μου τοτε για να μιλαμε πιο συγκεκριμένα.
    1. dynamic dns στο asus (φανταζομαι θα υπαρχει τροπος να παίξει ανεξαρτητως πως το setαρω με το zte της inalan).
    2. Upnp για plex server
    3. Καποιες static ip μεσω dhcp lease που χρησιμοποιω για ενα ftp server και ενα pc wake on lan.
    4. QoS στο asus

    Αυτο που με προβληματιζει είναι αν αξίζει να συνδέσω το asus με dmz και να το αφήσω σαν router ή να το γυρίσω σε access point mode για να εκμεταλλευτώ τις εξτρα lan θύρες του zte (και να γλιτώσω ενα switch).
    Ξέρω οτι αν κανω το setup με dmz θα είναι το καθε router δικό του δίκτυο που δεν είναι επιθυμητο αποτέλεσμα αν θελω να εκμεταλλευτώ όλες τις ethernet
    Αν κανεις DMZ πρεπει το ρουτερ της ιναλαν να ειναι σε αλλο subnet απο το δικο σου εσωτερικο δικτυο και το δικο σου ρουτερ, τοτε ΔΕΝ μπορεις να χρησιμοποιεις τιποτα απο το δικο της μηχανημα μονο το VOIP αν θα εχεις τηλεφωνια μπορεις και αυτο δικη της γιατι ειναι κλειδωμενα τα σχετικα μενου.
    Αν βαλεις το δικο σου απλα και μονο σαν router gateway τοτε μπορεις να τα χρησιμοποιεις ολα, αλλα πρεπει τις πορτες κτλ να τα κανεις στο ρουτερ της ιναλαν.

    Επισης στο τελευταιο που δινουν λενε (δεν το εχω αυτο εγω) οτι ειναι κλειδωμενο και το DMZ και πρεπει να το ζητησεις να στο ανοιξουν, δεν ξερω για το ανοιγμα πορτων τι παιζει.

    Για μενα καλυτερα να κανεις DMZ και να παιζεις με το δικο σου. Στην περιπτωση αυτη ουτε και το wifi μπορεις να χρησιμοποιεις απο της ιναλαν εκτος αμα δεν σε πειραζει οι συσκευες να παιζουν στο αλλο subnet αλλα μετα δεν θα βλεπουν τις συσκευες στο εσωτερικο σου δικτυο.
    Καλο ειναι αμα γινει DMΖ να μην λειτουργουμε τιποτα απο το ρουτερ της για να αποφυγουμε προβληματα και μπερδεματα μεταξυ των 2 subnets.

Σελ. 32 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 122227303132333437 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Inalan
    Από Daemon στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 18487
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-24, 18:30
  2. INALAN στην Κυψέλη Αθήνα
    Από Nikiforos στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 2009
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-24, 20:44
  3. Inalan στην Δυτική Θεσσαλονίκη
    Από whoami στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-18, 20:55
  4. Inalan: Εντυπώσεις
    Από gekoul στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-17, 09:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας