Σελ. 19 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 271-285 από 602

Θέμα: InaLan: HowTo

  1. #271
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακομα μην κανεις κατι με το router της ιναλαν. μην ανοιξεις DMZ ή κατι αλλο. αυτα αργοτερα.
    Απλα να σιγουρευτεις οτι η ΙΡ που θα δωσεις στην WAN ΔΕΝ ειναι μεσα στο ευρος του DHCP της ιναλαν.
    μην μπλεκεσαι με vlan. δεν σου χρειαζονται πουθενα.
    Της Inalan είναι 192.168.100.1 το gateway ενώ του Asus 192.168.1.1
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  2. #272
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Της Inalan είναι 192.168.100.1 το gateway ενώ του Asus 192.168.1.1
    Θελεις να ανοιξεις ενα νεο νημα δικο σου ? και να βαλεις εδω το λινκ για να συνεχισουμε εκει?

    Μην γεμιζουμε εδω το νημα . και εκει θα τα πουμε αναλυτικα .
    The gr81 .

  3. #273
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελεις να ανοιξεις ενα νεο νημα δικο σου ? και να βαλεις εδω το λινκ για να συνεχισουμε εκει?

    Μην γεμιζουμε εδω το νημα . και εκει θα τα πουμε αναλυτικα .
    Το νήμα έχει μεταφερθεί εδώ: https://www.adslgr.com/forum/threads...87%CE%B9-VoIP)
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  4. #274
    Εγγραφή
    03-02-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα , μόλις συνδέθηκα Αμπελόκηπους . Ρώτησα τον τεχνικό αν πρέπει να κουμπώσω άλλο router πάνω κ μου πρότεινε καλύτερα κάποιο access point. Έχει νόημα ? Και αν ναι έχετε να προτείνετε κάποιο ?

  5. #275
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.399
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Αν ψάξεις στα νήματα για την Inalan θα δεις ότι για VFM προτείνεται το https://www.skroutz.gr/s/19604178/Xi...t-Version.html. προσοχή αυτό με την gigabit σύνδεση για να πάρεις τα μέγιστα από την γραμμή σου.

  6. #276
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Atallos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα , μόλις συνδέθηκα Αμπελόκηπους . Ρώτησα τον τεχνικό αν πρέπει να κουμπώσω άλλο router πάνω κ μου πρότεινε καλύτερα κάποιο access point. Έχει νόημα ? Και αν ναι έχετε να προτείνετε κάποιο ?
    καλησπερα, με γεια!
    Ρουτερ αλλο για οσους θελουν να ασχοληθουν να κανουν τα δικα τους, να εχουν καλυτερο ελεγχο του ιντερνετ κτλ κτλ.
    Αν απλα θες να πιανεις τα ιδια και ασυρματα με το ρουτερ που δινουν δεν μπορει να γινει με wifi 2,4 οποτε θες access point 5ghz ac αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ να εχει gigabit ethernet αλλιως κοβει η ταχυτητα.
    Ακομα και με 100αρα γραμμη χανεις ολο το bonus speed και λιγακι παραπανω.
    Φαντασου εμενα μου ειχαν δωσει με ολες 100αρες και δεν εβλεπα ποτε 100/100 και πηρα 85 ευρω το ιδιο με την 1000αρα απο Optech, ζητησα αλλαγη αλλα δεν...
    Τωρα που εχω 200 πιανω καπου 240/240 και τα ιδια βλεπω και ασυρματα 5ghz ac με το mikrotik hap ac2.

    Oποτε ναι εχει νοημα. Εκτος αν δεν χρησιμοποιεις wifi συσκευες αρκετα ή εστω περιστασιακα και δεν σε νοιαζει η ταχυτητα.

  7. #277
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,
    για όποιον γνωρίζει-θυμάται ποιά "προώθηση για την IP" κάνουμε από το Inalan router στο δικό μας για να συγχρονίζει από εκεί?
    Ευχαριστώ
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  8. #278
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    για όποιον γνωρίζει-θυμάται ποιά "προώθηση για την IP" κάνουμε από το Inalan router στο δικό μας για να συγχρονίζει από εκεί?
    Ευχαριστώ
    καλησπερα, κατι μπερδεψες, καταρχην εδω με οπτικη δεν υπαρχει συχρονισμος, παιζει ή δεν παιζει. Δεν ειναι adsl ή vdsl.
    Tην οπτικη ινα μπορει να την διαχειριστει μονο το ρουτερ που δινουν.
    Εμεις αν θελουμε να βαλουμε δικο μας απο πισω για να μην πληρωνουμε 6 ευρω παραπανω τον μηνα να παρουμε και αλλη ip που θα ειναι static ip (block ips) μπορουμε να το κανουμε με DMZ.
    Στο ρουτερ της ιναλαν λοιπον στο μενου forward rules ειναι το DMZ, εκει δηλωνουμε την ip που θελουμε μπορει και να μην ειναι ρουτερ και παει εκει ολο το ιντερνετ καθαρο χωρις να κοβει κατι το ρουτερ της ιναλαν.
    αν ειναι ρουτερ η ip ολα τα κανουμε στο 2ο ρουτερ και στης ιναλαν τα κλεινουμε ολα και διαχειριζεται μονο την οπτικη ινα.
    Σαν να λεμε δλδ οτι βγαζει την οπτικη σε ethernet ενα πραγμα.
    Υποψην οτι μετα ΔΕΝ πρεπει να χρησιμοποιεις το ρουτερ της για wifi και για switch γιατι παρακαμπτεις το δικο σου.
    Εγω το εχω και σε αλλο subnet, οποτε και να ηθελα δεν βλεπει τιποτα αλλο μετα.

  9. #279
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, κατι μπερδεψες, καταρχην εδω με οπτικη δεν υπαρχει συχρονισμος, παιζει ή δεν παιζει. Δεν ειναι adsl ή vdsl.
    Tην οπτικη ινα μπορει να την διαχειριστει μονο το ρουτερ που δινουν.
    Εμεις αν θελουμε να βαλουμε δικο μας απο πισω για να μην πληρωνουμε 6 ευρω παραπανω τον μηνα να παρουμε και αλλη ip που θα ειναι static ip (block ips) μπορουμε να το κανουμε με DMZ.
    Στο ρουτερ της ιναλαν λοιπον στο μενου forward rules ειναι το DMZ, εκει δηλωνουμε την ip που θελουμε μπορει και να μην ειναι ρουτερ και παει εκει ολο το ιντερνετ καθαρο χωρις να κοβει κατι το ρουτερ της ιναλαν.
    αν ειναι ρουτερ η ip ολα τα κανουμε στο 2ο ρουτερ και στης ιναλαν τα κλεινουμε ολα και διαχειριζεται μονο την οπτικη ινα.
    Σαν να λεμε δλδ οτι βγαζει την οπτικη σε ethernet ενα πραγμα.
    Υποψην οτι μετα ΔΕΝ πρεπει να χρησιμοποιεις το ρουτερ της για wifi και για switch γιατι παρακαμπτεις το δικο σου.
    Εγω το εχω και σε αλλο subnet, οποτε και να ηθελα δεν βλεπει τιποτα αλλο μετα.
    Χμμμμμ σε ευχαριστώ πολύ, νομίζω με βοήθησες αρκετά, το ac56u είναι όπως έχω προαναφέρει το οποίο θα το χρησιμοποιώ και για Wifi (λόγω 2,4 & 5ghz)!
    Κάτι τελευταίο: η συνδεσμολογία είναι lan1 inalan - - > lan 1 asus (είναι gigabit όλες οι θύρες) επειδή όμως θέλω να το έχω και ως backup dsl (δηλ dual wan), αν θυμάμαι καλά εσύ έχεις VoIP θα πρέπει να αφήσω το lan1 της inalan στο wan του asus ή το (σύνηθες) lan 1 inalan - - > lan 1 asus?
    Ναι το γνωρίζω αυτό που αναφέρεις, το'χεις ξαναπεί
    Υ.Γ Προσπαθώ να "πιάσω" το νόημα!
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  10. #280
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δεν εχω εγω σταθερο τηλεφωνο voip απο παροχο εννοω, αν εχεις δει να εχω αναφερει voip ειναι το δικο μου, μετατρεπω την pstn τηλεφωνια σε voip με ενα voip router linksys SPA 3102 και το ριχνω στον asterisk (τηλεφωνικο κεντρο) που εχω σε εναν linux nas server.
    Και DMZ να εχεις σε δικο σου ρουτερ η τηλεφωνια στο ρουτερ της ιναλαν μπορει να δουλεψει κανονικα μια χαρα δεν εχει κανενα θεμα, το ρουτερ της ιναλαν εχει κανονικα ιντερνετ δεν του το κοβουμε με το DMZ.
    Θεμα θα ειχαμε αν ηταν VDSL/ADSL με VOIP και το βαζαμε σε bridge mode εκει δεν δουλευει.

    Δεν γνωριζω πως δουλευει το ASUS για να σου πω οτιδηποτε για το DUAL WAN, εγω αυτο το κανω με 2 mikrotik routers, στην αρχη ειχα στο ενα και την adsl με pppoe client και την inalan με DMZ αλλα επειδη την 200αρα δεν την σηκωνε και τερματιζε η cpu πριν την γραμμη την εβαλα στο 2ο που εχει και wifi ap 2,5 + 5ghz ac. Ετσι εχω 2 internet gateway routers και βολευει περισσοτερο ετσι βασικα γιατι μπορω να κανω σε οποια συσκευη θελω απο που θα εχει ιντερνετ, ειτε ειναι ασυρματη συσκευη ειτε ασυρματη.
    Αυτο που λες εσυ μαλλον θα παιζει μονο εναλλακτικα αλλα δεν ξερω πως δουλευει στο δικο σου αυτο, θεωρω πρεπει καποιος να γνωριζει το ρουτερ σου για να σου πει.

  11. #281
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω εγω σταθερο τηλεφωνο voip απο παροχο εννοω, αν εχεις δει να εχω αναφερει voip ειναι το δικο μου, μετατρεπω την pstn τηλεφωνια σε voip με ενα voip router linksys SPA 3102 και το ριχνω στον asterisk (τηλεφωνικο κεντρο) που εχω σε εναν linux nas server.
    Και DMZ να εχεις σε δικο σου ρουτερ η τηλεφωνια στο ρουτερ της ιναλαν μπορει να δουλεψει κανονικα μια χαρα δεν εχει κανενα θεμα, το ρουτερ της ιναλαν εχει κανονικα ιντερνετ δεν του το κοβουμε με το DMZ.
    Θεμα θα ειχαμε αν ηταν VDSL/ADSL με VOIP και το βαζαμε σε bridge mode εκει δεν δουλευει.

    Δεν γνωριζω πως δουλευει το ASUS για να σου πω οτιδηποτε για το DUAL WAN, εγω αυτο το κανω με 2 mikrotik routers, στην αρχη ειχα στο ενα και την adsl με pppoe client και την inalan με DMZ αλλα επειδη την 200αρα δεν την σηκωνε και τερματιζε η cpu πριν την γραμμη την εβαλα στο 2ο που εχει και wifi ap 2,5 + 5ghz ac. Ετσι εχω 2 internet gateway routers και βολευει περισσοτερο ετσι βασικα γιατι μπορω να κανω σε οποια συσκευη θελω απο που θα εχει ιντερνετ, ειτε ειναι ασυρματη συσκευη ειτε ασυρματη.
    Αυτο που λες εσυ μαλλον θα παιζει μονο εναλλακτικα αλλα δεν ξερω πως δουλευει στο δικο σου αυτο, θεωρω πρεπει καποιος να γνωριζει το ρουτερ σου για να σου πει.
    Σωστός.... ως προς την VoIP!
    Αν κατάλαβα καλά η αχική ρύθμιση με το ppoe client έπαιζε κανονικά μαζί με την μόντα για το VoIP ε?

    - - - Updated - - -

    @Nikiforos ξαναδιαβάζοντας το μνμ και σχετικά με την ερώτησή σου για modem ή router, είναι και τα 2!
    Όπως και να'χει όμως θα κάνω Dmz rule και θα βάλω την IP του asus να προωθείται σωστά το οποίο μετά θα πρέπει να το δηλώσω
    και στο asus?
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  12. #282
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, αυτο που εχω κανει εγω δεν εχει σχεση γιατι ειναι πισω απο τον παροχο και τοτε κανεις οτι θες.
    Στο εξοχικο πχ που εχω cosmote adsl και το νουμερο ειναι voip, εκει δεν μπορω να το βαλω σε bridge mode, εχει ομως pppoe passthrough και ετσι κανει κληση το adsl router στον παροχο και κανω και εγω με το δικο μου ρουτερ και το καθενα εχει την δικια του ip.
    Αυτο στην ιναλαν δεν γινεται επειδη ειναι οπτικη. Οποτε ειτε αγοραζουμε block ips και εχει το καθε ρουτερ την δικια του, ειτε το κανουμε με το DMZ και στελνουμε ολη την κινηση ιντερνετ στο δικο μας ρουτερ που παιζει με ΝΑΤ.

    Ναι το xiaomi αυτο ειναι και ρουτερ.
    Βαζεις την ip του ρουτερ της Xiaomi στης ιναλαν και δινει εκει την κινηση, μετα ολες οι ρυθμισεις γινονται σε εκεινο και στης ιναλάν τα κλεινεις ολα.
    Ναι καπως πρεπει να δηλωθει στο asus. Δεν ξερω το ρουτερ αυτο για να σε βοηθησω παραπανω, εγω εχω Mikrotik και αυτα ξερω και οτι αλλα μοντελα ρουτερ εχω ασχοληθει.

    Πρεπει καποιος που εχει τετοιο να σου πει.
    Εγω στο Mikrotik εχω κανει μια θυρα WAN, την εχω συνδεσει με της inalan, εχω αλλο subnet σε αυτα πχ 192.168.1.Χ και αυτη την θυρα στο μικροτικ την εχω κανει στο ιδιο. Πχ της ιναλαν .1 και το μικροτικ .2. Το εσωτερικο μου δικτυο ειναι σε αλλο 10.Χ.Χ.Χ.0 255.255.255.224 και παιζω με ΝΑΤ.
    Αν ειναι στο ιδιο υποδικτυο τοτε περνανε ελευθερα και δεν γινεται δουλεια.
    Τωρα πως γινεται αυτο σε ASUS δεν ξερω να σου πω, βλεπω εχει θυρα Internet (wan) αρα εκει παει της ιναλαν.

  13. #283
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, αυτο που εχω κανει εγω δεν εχει σχεση γιατι ειναι πισω απο τον παροχο και τοτε κανεις οτι θες.
    Στο εξοχικο πχ που εχω cosmote adsl και το νουμερο ειναι voip, εκει δεν μπορω να το βαλω σε bridge mode, εχει ομως pppoe passthrough και ετσι κανει κληση το adsl router στον παροχο και κανω και εγω με το δικο μου ρουτερ και το καθενα εχει την δικια του ip.
    Αυτο στην ιναλαν δεν γινεται επειδη ειναι οπτικη. Οποτε ειτε αγοραζουμε block ips και εχει το καθε ρουτερ την δικια του, ειτε το κανουμε με το DMZ και στελνουμε ολη την κινηση ιντερνετ στο δικο μας ρουτερ που παιζει με ΝΑΤ.

    Ναι το xiaomi αυτο ειναι και ρουτερ.
    Βαζεις την ip του ρουτερ της Xiaomi στης ιναλαν και δινει εκει την κινηση, μετα ολες οι ρυθμισεις γινονται σε εκεινο και στης ιναλάν τα κλεινεις ολα.
    Ναι καπως πρεπει να δηλωθει στο asus. Δεν ξερω το ρουτερ αυτο για να σε βοηθησω παραπανω, εγω εχω Mikrotik και αυτα ξερω και οτι αλλα μοντελα ρουτερ εχω ασχοληθει.

    Πρεπει καποιος που εχει τετοιο να σου πει.
    Εγω στο Mikrotik εχω κανει μια θυρα WAN, την εχω συνδεσει με της inalan, εχω αλλο subnet σε αυτα πχ 192.168.1.Χ και αυτη την θυρα στο μικροτικ την εχω κανει στο ιδιο. Πχ της ιναλαν .1 και το μικροτικ .2. Το εσωτερικο μου δικτυο ειναι σε αλλο 10.Χ.Χ.Χ.0 255.255.255.224 και παιζω με ΝΑΤ.
    Αν ειναι στο ιδιο υποδικτυο τοτε περνανε ελευθερα και δεν γινεται δουλεια.
    Τωρα πως γινεται αυτο σε ASUS δεν ξερω να σου πω, βλεπω εχει θυρα Internet (wan) αρα εκει παει της ιναλαν.
    Καλημέρα, το xiaomi δεν ξέρω τι αφορά (μάλλον σε μπέρδεψα! asus είναι το δικό μου και απήντησα στην ερώτησή σου για το αν θα στείλω την ip σε modem ή router)
    Ναι αυτή την στιγμή στο σετάρισμα έχω lan 1inalan σε wan asus!
    Στα πεδία στο Huawei "lan->lan host configuration" και "lan>dhcp server configuration" τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνουμε?
    [Υ.Γ Ως προς την απάντηση για το router μου δυστυχώς άνοιξα ένα νέο θέμα καθαρά για αυτό γιατί δεν έβλεπα κάτι άλλο όπου με ενημέρωνε μέχρι κάποιο στάδιο ο φίλος @griniaris και μετά "lost in translation και δεν ξέρω.., το πάω DIY]
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  14. #284
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, το xiaomi δεν ξέρω τι αφορά (μάλλον σε μπέρδεψα! asus είναι το δικό μου και απήντησα στην ερώτησή σου για το αν θα στείλω την ip σε modem ή router)
    Ναι αυτή την στιγμή στο σετάρισμα έχω lan 1inalan σε wan asus!
    Στα πεδία στο Huawei "lan->lan host configuration" και "lan>dhcp server configuration" τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνουμε?
    [Υ.Γ Ως προς την απάντηση για το router μου δυστυχώς άνοιξα ένα νέο θέμα καθαρά για αυτό γιατί δεν έβλεπα κάτι άλλο όπου με ενημέρωνε μέχρι κάποιο στάδιο ο φίλος @griniaris και μετά "lost in translation και δεν ξέρω.., το πάω DIY]
    Σορρυ δεν ειχα πιει καφε και δεν λειτουργουσε καλα η cpu....μπερδευτηκα υπαρχει xiaomi router με ap σε καλη τιμη γιαυτο.
    Θα βοηθουσε πολυ αν σηκωνες τις αντιστοιχες φωτος να δω πως ειναι αυτα που λες.
    Επισης τι θυρες εχει απο πισω. Εχει καποια να λεει internet ή WAN ?

  15. #285
    Εγγραφή
    03-02-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ερώτηση

    Σε tv box για apps τύπου stremio τι λύση υπάρχει σε vpn?

Σελ. 19 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Inalan
    Από Daemon στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 18545
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-24, 12:53
  2. INALAN στην Κυψέλη Αθήνα
    Από Nikiforos στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 2009
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-24, 20:44
  3. Inalan στην Δυτική Θεσσαλονίκη
    Από whoami στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-18, 20:55
  4. Inalan: Εντυπώσεις
    Από gekoul στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-17, 09:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας