Σελ. 4 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 602

Θέμα: InaLan: HowTo

  1. #46
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, εκανα εδω ενα tutorial για inalan και απο πισω mikrotik router με χρηση DMZ για οποιον ενδιαφερεται : https://www.adslgr.com/forum/threads...LAN-FTTH/page3

  2. #47
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Έχω τριπλό NAT. Αν πάρω block 4 IP θα μπορέσει επιτέλους το fritz μου να βγει στο internet με public IP ;
    Οι λύσεις DMZ δε βοηθάνε, δεν δουλεύει το myfritz, το VPN κλπ
    Αφού θα έχω 2 διαθέσιμες IP απο τις 4 που δίνουν θα μπορέσω να βγάλω με public IP και έναν ακόμη υπολογιστή με Xpenology ;
    υποχρεωτικά σου δίνουν block X.Y.Z.W/30 μπορείς να ζητήσεις block X.Y.Z.W/29 για περισσότερες διαθέσιμες IP;

    ΥΓ
    Πολύ καλή εταιρία η InaLan και μάλιστα το 100άρι upload που δίνει και οι τιμές που έχει, της δίνουν ασύγκριτο πλεονέκτημα έναντι του ανταγωνισμού αλλά δυστυχώς και τα δύο πλεονεκτήματα αυτοακυρώνωνται. 100άρι upload όταν δεν μπορείς να βγάλεις το οικιακό server έξω μικρή χρησιμότητα έχει. Από την άλλη αν πρέπει να αγοράζεις IP για να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις τότε ακυρώνεται και το πλεονέκτημα της τιμής

  3. #48
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω τριπλό NAT. Αν πάρω block 4 IP θα μπορέσει επιτέλους το fritz μου να βγει στο internet με public IP ;
    Οι λύσεις DMZ δε βοηθάνε, δεν δουλεύει το myfritz, το VPN κλπ
    Αφού θα έχω 2 διαθέσιμες IP απο τις 4 που δίνουν θα μπορέσω να βγάλω με public IP και έναν ακόμη υπολογιστή με Xpenology ;
    υποχρεωτικά σου δίνουν block X.Y.Z.W/30 μπορείς να ζητήσεις block X.Y.Z.W/29 για περισσότερες διαθέσιμες IP;

    ΥΓ
    Πολύ καλή εταιρία η InaLan και μάλιστα το 100άρι upload που δίνει και οι τιμές που έχει, της δίνουν ασύγκριτο πλεονέκτημα έναντι του ανταγωνισμού αλλά δυστυχώς και τα δύο πλεονεκτήματα αυτοακυρώνωνται. 100άρι upload όταν δεν μπορείς να βγάλεις το οικιακό server έξω μικρή χρησιμότητα έχει. Από την άλλη αν πρέπει να αγοράζεις IP για να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις τότε ακυρώνεται και το πλεονέκτημα της τιμής
    Θα πρέπει να το συνδέσεις στο router της Inalan.
    Δεν ακυρώνει κάτι, μπορεις να βγάλεις ότι θέλεις έξω, απλά εσυ θέλεις να έχεις το δικό σου router, αν μη τι άλλο σου δίνουν σε πολύ λογική τιμή το ip block

  4. #49
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω τριπλό NAT. Αν πάρω block 4 IP θα μπορέσει επιτέλους το fritz μου να βγει στο internet με public IP ;
    Οι λύσεις DMZ δε βοηθάνε, δεν δουλεύει το myfritz, το VPN κλπ
    Αφού θα έχω 2 διαθέσιμες IP απο τις 4 που δίνουν θα μπορέσω να βγάλω με public IP και έναν ακόμη υπολογιστή με Xpenology ;
    υποχρεωτικά σου δίνουν block X.Y.Z.W/30 μπορείς να ζητήσεις block X.Y.Z.W/29 για περισσότερες διαθέσιμες IP;

    ΥΓ
    Πολύ καλή εταιρία η InaLan και μάλιστα το 100άρι upload που δίνει και οι τιμές που έχει, της δίνουν ασύγκριτο πλεονέκτημα έναντι του ανταγωνισμού αλλά δυστυχώς και τα δύο πλεονεκτήματα αυτοακυρώνωνται. 100άρι upload όταν δεν μπορείς να βγάλεις το οικιακό server έξω μικρή χρησιμότητα έχει. Από την άλλη αν πρέπει να αγοράζεις IP για να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις τότε ακυρώνεται και το πλεονέκτημα της τιμής
    Ζήτησε όσες θέλεις. Απ τις 4εις μια σου μένει. Μπορείς να ζητήσεις και περισσότερες. Για τα πλεονεκτήματα έχεις και δίκιο και άδικο. Πόσοι οικιακοί χρήστες έχουν server σπίτι τους; Για αυτό άλλωστε σου δίνουν αυτή την δυνατότητα. Να ζητήσεις δηλαδή όσες ip θέλεις. Αυτός που ξέρει, όπως εσύ π.χ. επέλεξες Inalan γιατί ξέρεις ότι θα κάνεις αυτό που θες καλύτερα λόγο συμμετρικής σύνδεσης. Θεωρώ δηλαδή πως το πλεονέκτημα τιμής παραμένει διότι κανείς άλλος δεν δίνει συμμετρική στην ίδια αξία (συμπεριλαμβανομένου των ip) καθώς και το πλεονέκτημα ταχύτητας μιας και ένας youtuber π.χ. θα το εκτιμήσει ταμάλα αλλα και οι υπόλοιποι που ζητάμε κάτι παραπάνω
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  5. #50
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει να το συνδέσεις στο router της Inalan.
    Δεν ακυρώνει κάτι, μπορεις να βγάλεις ότι θέλεις έξω, απλά εσυ θέλεις να έχεις το δικό σου router, αν μη τι άλλο σου δίνουν σε πολύ λογική τιμή το ip block
    Πίσω από το router της Inalan έχω άλλο router και μετά από εκείνο το fritzbox που θέλω να βγει με public IP. Γιαυτό λέω τριπλό NAT. Θα δουλέψει η λύση με ip block ή το ενδιάμεσο router μας τη χαλάει τη δουλειά;

  6. #51
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πίσω από το router της Inalan έχω άλλο router και μετά από εκείνο το fritzbox που θέλω να βγει με public IP. Γιαυτό λέω τριπλό NAT. Θα δουλέψει η λύση με ip block ή το ενδιάμεσο router μας τη χαλάει τη δουλειά;
    Γιατί να έχεις κάτι τέτοιο;
    Θα μπορούσες να το κάνεις αλλά όχι με 4 ip, θέλεις παραπάνω.

  7. #52
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Γιατί έχω κρατήσει και τη γραμμή adsl του OTE οπότε χρειάζομαι αυτό το router επειδή έχει 4 WAN θύρες Πάνω σε αυτό κουμπώνω το router Inalan και το Oxygen του OTE μετά από αυτό έχω το fritzbox για το οικιακό μου δίκτυο
    Ρώτησα και πριν αν μπορώ να πάρω περισσότερες IP. Υπάρχει κάπου κάποιος κατάλογος με τι επιλογές έχουμε και τί κόστος έχουν;

    Κυρίως όμως πέρα απο τα κόστη διαθεσιμότητες κλπ αυτό που με ενδιαφέρει είναι. Γίνεται αυτό που θέλω; Και αν ναι μπορώ να έχω κάποιον οδηγό για το πως;

  8. #53
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί έχω κρατήσει και τη γραμμή adsl του OTE οπότε χρειάζομαι αυτό το router επειδή έχει 4 WAN θύρες Πάνω σε αυτό κουμπώνω το router Inalan και το Oxygen του OTE μετά από αυτό έχω το fritzbox για το οικιακό μου δίκτυο
    Ρώτησα και πριν αν μπορώ να πάρω περισσότερες IP. Υπάρχει κάπου κάποιος κατάλογος με τι επιλογές έχουμε και τί κόστος έχουν;
    Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που θα το κάνεις έτσι, το fritz θα έχει μια στατικ public Ip και θα πρέπει να βγαίνει μέσω της Inalan όποτε θα σου είναι άχρηστα το Multiwan, δεν θα μπορεί ούτε να στείλει κίνηση στο Multiwan, ούτε και να πάρει, ακόμα και να δώσεις μετά Ip public static στον multiwan πάλι δεν θα μπόρει να μιλήσει με το Oxygen αλλά μόνο με το router της Inalan.

    Με κάποιο άλλο router ίσως να μπορούσες να υλοποιήσεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου, όχι όμως με το fritz

  9. #54
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Δεν τις χρειάζομαι και τις δύο γραμμές. Αναγκαστικά κρατάω τον ΟΤΕ γιατί είμαι δεμένος με συμβόλαιο. Αλλά αφού τις πληρώνω έτσι και αλλιώς και τις δύο δεν είναι κρίμα να μην χρησιμοποιώ καθόλου μια από τις δύο; Σκεφτόμουν να καταργήσω τον ΟΤΕ στην αρχή γιατί με την vobb τηλεφωνία ήθελε και εκείνος σώνει και καλά τον δικό του εξοπλισμό. Από ότι διαβάζω όμως πλέον δίνει κωδικούς τηλεφωνίας άρα μπορώ να χρησιμοποιήσω δικό μου εξοπλισμό. Αν αναβαθμιστεί έστω και σε vdsl η περιοχή μου (πλέον σκάβουν τριγύρω απο τη γειτονιά μου) αναγκαστικά θα πρέπει να διακόψω με την inalan αφού και IP block να πάρω πάλι θα έχω πρόβλημα να χρησιμοποιώ και τις δύο συνδέσεις. Πολύ μεγάλο μείον αυτό της εταιρίας να μη σε αφήνουν να χρησιμοποιήσεις δικό σου εξοπλισμό ή έστω να δίνουν bridge....

  10. #55
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    4 συσκευες καταλαβαινω. Δεν μας λες αναλυτικά τις συνδέσεις ?

  11. #56
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τις χρειάζομαι και τις δύο γραμμές. Αναγκαστικά κρατάω τον ΟΤΕ γιατί είμαι δεμένος με συμβόλαιο. Αλλά αφού τις πληρώνω έτσι και αλλιώς και τις δύο δεν είναι κρίμα να μην χρησιμοποιώ καθόλου μια από τις δύο; Σκεφτόμουν να καταργήσω τον ΟΤΕ στην αρχή γιατί με την vobb τηλεφωνία ήθελε και εκείνος σώνει και καλά τον δικό του εξοπλισμό. Από ότι διαβάζω όμως πλέον δίνει κωδικούς τηλεφωνίας άρα μπορώ να χρησιμοποιήσω δικό μου εξοπλισμό. Αν αναβαθμιστεί έστω και σε vdsl η περιοχή μου (πλέον σκάβουν τριγύρω απο τη γειτονιά μου) αναγκαστικά θα πρέπει να διακόψω με την inalan αφού και IP block να πάρω πάλι θα έχω πρόβλημα να χρησιμοποιώ και τις δύο συνδέσεις. Πολύ μεγάλο μείον αυτό της εταιρίας να μη σε αφήνουν να χρησιμοποιήσεις δικό σου εξοπλισμό ή έστω να δίνουν bridge....
    Και Bridge Να σου δώσουν πάλι δεν θα μπορέσεις να το δουλέψεις έτσι όπως το σκέφτεσαι, δεν είναι το πρόβλημα η Inalan είναι το πρόβλημα πως θέλεις να έχεις dual wan με router που δεν υποστηρίζει dual wan όποτε πρέπει να βάλεις και το Multiwan router

    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεις να δώσουν vdsl

  12. #57
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    4 συσκευες καταλαβαινω. Δεν μας λες αναλυτικά τις συνδέσεις ?
    inalan --> HG8546M --> TL-R470T+
    OTE --> Oxygen --> TL-R470T+
    TL-R470T+ --> FRITZ!Box Fon WLAN 7270 --> gigabit switch --> οικιακό δίκτυο
    Oxygen --> FRITZ!Box Fon WLAN 7270 --> τηλέφωνα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και Bridge Να σου δώσουν πάλι δεν θα μπορέσεις να το δουλέψεις έτσι όπως το σκέφτεσαι, δεν είναι το πρόβλημα η Inalan είναι το πρόβλημα πως θέλεις να έχεις dual wan με router που δεν υποστηρίζει dual wan όποτε πρέπει να βάλεις και το Multiwan router

    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεις να δώσουν vdsl
    Αν μου δώσουν Bridge γλιτώνω το ένα NAT ίσως κάτι να μπορεί να γίνει...

  13. #58
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Και public ip να αποκτήσει το fritz, δεν θα βγαίνει αυτόματα και μόνο μέσω inalan ? Πως είναι δυνατό η ip του ενός να δρομολογείται απο τον άλλο ISP?

  14. #59
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Ούτως ή άλλως το R470T+ έχει 100άρια wan ports, δε νομίζω ότι σου χρειάζεται κάπου (μόνο ρόλο backup θα είχε).

    Παίξε Inalan (HG8546M) ->gigabit switch -> οικιακό δίκτυο
    και οτιδήποτε σου κάνει για τη τηλεφωνία

    άσε έξω τις περιττές συσκευές.

  15. #60
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    inalan --> HG8546M --> FRITZ!Box Fon WLAN 7270 --> gigabit switch --> οικιακό δίκτυο

    με 4 ip είσαι οκ με αυτό

    και

    OTE --> Oxygen --> FRITZ!Box Fon WLAN 7270 --> τηλέφωνα

    αυτό ακριβως έχω και εγώ

    έχω κόψει την VDSL του οτε και έχω βάλει ένα usb stick 3g για backup (αλλά σε WAN mode γυρνάει manual, οπότε πρέπει να είσαι σπίτι).

Σελ. 4 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Inalan
    Από Daemon στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 18564
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-24, 22:27
  2. INALAN στην Κυψέλη Αθήνα
    Από Nikiforos στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 2009
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-24, 20:44
  3. Inalan στην Δυτική Θεσσαλονίκη
    Από whoami στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-18, 20:55
  4. Inalan: Εντυπώσεις
    Από gekoul στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-17, 09:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας