Σελ. 11 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 602

Θέμα: InaLan: HowTo

  1. #151
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Περιεργο αυτο που γινεται, μηπως εχει προβλημα καποιο καλωδιο? δοκιμασες αλλα? και να ειναι τουλαχιστον κατηγορια 5Ε και 6, το 5 δεν κανει.
    Επισης οι ips να ειναι στην ιδια σειρα, γιατι ειναι ετσι που ειπες πριν ?
    θα γινει και μπερδεμα με τους dhcp servers. Να βαλεις ips στην ιδια σειρα και το dhcp στο tenda μονο.
    Δλδ το tenda να ειναι πχ το 192.168.1.2
    με τον τροπο ομως που το εχεις χωρις δλδ DMZ, δεν το δουλευεις σαν ιντερνετ ρουτερ και πρεπει ολα τα να κανει το 1ο της inalan δλδ.
    Δλδ ας πουμε οι πορτες πρεπει να ανοιχτουν στο 1ο, γενικα ετσι μπορουν να γινουν πολλα μπερδεματα με 2 ρουτερ.

    - - - Updated - - -

    Για να εχεις το Tenda σαν AP πρεπει να μπει η ip στην ιδια σειρα οπως σου ειπα, θα κλεισεις τον DHCP server στο ρουτερ της inalan και θα εχεις ΜΟΝΟ στο Tenda.
    Τωρα οπως τα εχεις εχουν γινει αρκταμας.

    - - - Updated - - -

    Δες εδω λεει για DMZ σε Tenda https://www.tendacn.com/cz/faq/2266.html

  2. #152
    Εγγραφή
    30-04-2007
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    248/214Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το TENDA εχει WAN πορτα ? η και οι 4 ειναι LAN ?
    Λάθος μου. Έχει 1 WAN και 3 Gbit ethernet. (Tenda AC10U)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιεργο αυτο που γινεται, μηπως εχει προβλημα καποιο καλωδιο? δοκιμασες αλλα? και να ειναι τουλαχιστον κατηγορια 5Ε και 6, το 5 δεν κανει.
    Επισης οι ips να ειναι στην ιδια σειρα, γιατι ειναι ετσι που ειπες πριν ?
    θα γινει και μπερδεμα με τους dhcp servers. Να βαλεις ips στην ιδια σειρα και το dhcp στο tenda μονο.
    Δλδ το tenda να ειναι πχ το 192.168.1.2
    με τον τροπο ομως που το εχεις χωρις δλδ DMZ, δεν το δουλευεις σαν ιντερνετ ρουτερ και πρεπει ολα τα να κανει το 1ο της inalan δλδ.
    Δλδ ας πουμε οι πορτες πρεπει να ανοιχτουν στο 1ο, γενικα ετσι μπορουν να γινουν πολλα μπερδεματα με 2 ρουτερ.

    - - - Updated - - -

    Για να εχεις το Tenda σαν AP πρεπει να μπει η ip στην ιδια σειρα οπως σου ειπα, θα κλεισεις τον DHCP server στο ρουτερ της inalan και θα εχεις ΜΟΝΟ στο Tenda.
    Τωρα οπως τα εχεις εχουν γινει αρκταμας.

    - - - Updated - - -

    Δες εδω λεει για DMZ σε Tenda https://www.tendacn.com/cz/faq/2266.html
    Το καλώδιο είναι CAT6. Δεν πιστεύω πως είναι θέμα καλωδίου γιατί όταν το βάζω στο Huawei παίζει στα 1Gbit. Αν κλείσω τον DHCP στο Huawei και δουλεύω μόνο το Tenda για να δίνει IP τότε θα πρέπει να συνδέσω το PC στο Tenda, άρα θα είναι στην αρχή στο 1Gbit και μετά θα το γυρνάει στα 100Mbit. Τα ρούτερ είναι στην μια άκρη του σπιτιού (όπου βρίσκεται και η TV με το Home Theater όπου συνδέεται ασύρματα) και το PC βρίσκεται στην αντίπερα άκρη του σπιτιού όπου έχω τραβήξει καλώδιο 20 και κάτι μέτρα για να εκμεταλλεύομαι το 200άρι της γραμμής. Τέλος πάντων. Αύριο θα δοκιμάσω διαφορετική θύρα στο Tenda θέτοντας το Huawei σε DMZ. Και βλέπουμε. Αλλιώς δεν ξέρω τι θα κάνω...!!!

  3. #153
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Αφου εχει μια θυρα WAN, πρεπει εκει να βαλεις το ρουτερ της inalan, αφηνεις σε αλλη ip το ρουτερ της ιναλαν, βαζεις στην ιδια σειρα την WAN, φανταζομαι να μπορει να εχει δικια της.
    Ετσι το tenda παιζει σε αλλο υποδικτυο και το DMZ απο το ρουτερ της inalan να δειχνει στην ip του wan του Tenda.
    Ετσι θελει το DMZ, ανοιγει ολο το ιντερνετ προς μια αλλη ip.
    Mετα αναλαμβανει το 2ο ρουτερ.
    Υποψην αν παιξει το DMZ τελικα, στο ρουτερ της inalan δεν μπορεις να δουλευεις ουτε wifi, oυτε σαν switch, αν ειναι σε αλλο υποδικτυο δεν βλεπονται τα αλλα μεταξυ τους αλλωστε.
    Πχ εμενα ειναι 192.168.100.1 με subnet 255.255.255.0 της inalan και το εσωτερικο μου δικτυο ειναι σε 10.X.XXX.0/27 με subnet 255.255.255.224
    Eγω εχω mikrotik αλλα σαν σεταπ ετσι θελει, δλδ στην WAN του 2ου ρουτερ (mikrotik) εχω την 192.168.100.2
    Δοκιμασε και εσυ και μας λες αυριο αν σου δουλεψε.

  4. #154
    Εγγραφή
    30-04-2007
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    248/214Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου εχει μια θυρα WAN, πρεπει εκει να βαλεις το ρουτερ της inalan, αφηνεις σε αλλη ip το ρουτερ της ιναλαν, βαζεις στην ιδια σειρα την WAN, φανταζομαι να μπορει να εχει δικια της.
    Ετσι το tenda παιζει σε αλλο υποδικτυο και το DMZ απο το ρουτερ της inalan να δειχνει στην ip του wan του Tenda.
    Ετσι θελει το DMZ, ανοιγει ολο το ιντερνετ προς μια αλλη ip.
    Mετα αναλαμβανει το 2ο ρουτερ.
    Υποψην αν παιξει το DMZ τελικα, στο ρουτερ της inalan δεν μπορεις να δουλευεις ουτε wifi, oυτε σαν switch, αν ειναι σε αλλο υποδικτυο δεν βλεπονται τα αλλα μεταξυ τους αλλωστε.
    Πχ εμενα ειναι 192.168.100.1 με subnet 255.255.255.0 της inalan και το εσωτερικο μου δικτυο ειναι σε 10.X.XXX.0/27 με subnet 255.255.255.224
    Eγω εχω mikrotik αλλα σαν σεταπ ετσι θελει, δλδ στην WAN του 2ου ρουτερ (mikrotik) εχω την 192.168.100.2
    Δοκιμασε και εσυ και μας λες αυριο αν σου δουλεψε.
    Με αυτήν τη ρύθμιση που προτείνεις πρέπει αναγκαστικά να βάλω το PC πάνω στο Tenda, έτσι;

  5. #155
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γιατί δεν βάζεις το Tenda ως απλό ΑΡ και το έχεις ως κανονικό router; Μπορείς να το κάνεις αυτό στο μενού WiFi Settings > AP Mode, οπότε αυτόματα η WAN θύρα παίζει ως LAN.
    Στην κατάσταση αυτή απλά δεν θα δουλεύουν οι routing λειτουργίες (Internet Settings, VPN, Parental Control, Bandwidth Control, and Virtual Server functions).

  6. #156
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kaneda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτήν τη ρύθμιση που προτείνεις πρέπει αναγκαστικά να βάλω το PC πάνω στο Tenda, έτσι;
    Ναι ο σκοπος ειναι να χρησιμοποιεις δικο σου ρουτερ για το ιντερνετ. Αλλιως δεν εχει καποιο νοημα το DMZ τοτε.

  7. #157
    Εγγραφή
    30-04-2007
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    248/214Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν βάζεις το Tenda ως απλό ΑΡ και το έχεις ως κανονικό router; Μπορείς να το κάνεις αυτό στο μενού WiFi Settings > AP Mode, οπότε αυτόματα η WAN θύρα παίζει ως LAN.
    Στην κατάσταση αυτή απλά δεν θα δουλεύουν οι routing λειτουργίες (Internet Settings, VPN, Parental Control, Bandwidth Control, and Virtual Server functions).
    Όμως έτσι όπως λες θα πρέπει και το PC να το έχω πάνω στο Tenda, έτσι δεν είναι; Μου βγάζει θέμα το Tenda και εκεί που συνδέεται στα 1Gbit μου γυρνάει τη σύνδεση στα 100Mbit. Άρα πρέπει το μοναδικό καλώδιο που θέλω (γιατί ολα τα άλλα συνδέονται ασύρματα στο Tenda) να είναι πάνω στο Huawei για να παίζει σίγουρα στα 1Gbit. Εκτός να με αυτό που προτείνεις λύνεται το θέμα γιατί θα έχουν την ίδια IP.

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν, μέρα καλή σε όλους και καλά κουράγια για όσους δουλεύουν ακόμη. Έχω συνδέσει το Huawei στο Tenda και το καλώδιο για το PC το έχω βάλει στη θύρα 3 αντί στην 1 που το είχα (και έκανε το 1γιγα 100Mbit). Έχουν περάσει ήδη 20 λεπτά και με έχει ακόμη στο 1 γίγα. Δεν έχω κάνει DMZ. Τη θύρα για το τορρεντ την έχω κάνει Portforward κανονικά και στο Tenda και στο Huawei.

  8. #158
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    έχοντας ως modem το Huawei και ως router το fritz 7360, θέλω να κάνω port forward για το uTorrent. Πρέπει να κάνω κάτι στο Huawei?

  9. #159
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είτε θα παίξεις με DMZ, είτε θα ανοίξεις την ίδια πόρτα 2 φορές. Μία από το Huawei προς την WAN IP του Fritz και την άλλη στο Fritz προς την LAN IP του υπολογιστή που τρέχει το uTorrent.

  10. #160
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Με dmz είμαι, αλλά ενώ έχω download κανονικά, δεν κανει seeding στα τορρεντ. Εννοείται πως στις ρυθμίσεις του τορρεντ δεν έχω βάλει περιορισμούς στο upload.

  11. #161
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στο Fritz την άνοιξες την πόρτα;
    Η πόρτα, είναι όντως αυτή που θέλει το uTorrent;

  12. #162
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Fritz την άνοιξες την πόρτα;
    Η πόρτα, είναι όντως αυτή που θέλει το uTorrent;
    Nope, είμαι ζώον, θενξ.

  13. #163
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.

  14. #164
    Εγγραφή
    15-02-2017
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    διαβάζω το θέμα αλλά δεν έχω καταλάβει κάτι..γιατί να βάλεις και άλλο router τελικά πέρα από προσωπική προτίμηση? είναι τόσο κακό το δικό τους? δεν έχει ac 5ghz? δεν έχει καλή εμβέλεια?

    εννοειται κ εγω το δικο μου θελω να εχω (asus dsl-ac56u) αλλα βλεπω οτι ειναι σχετικα μανουρα

    edit. Ακυρο τωρα ειδα οτι δεν εχει ουτε καν 5ghz.

    το να δινεις 200/200 κ να μη δινεις 5ghz..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος evipot : 24-04-20 στις 15:17.

  15. #165
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evipot Εμφάνιση μηνυμάτων
    διαβάζω το θέμα αλλά δεν έχω καταλάβει κάτι..γιατί να βάλεις και άλλο router τελικά πέρα από προσωπική προτίμηση? είναι τόσο κακό το δικό τους? δεν έχει ac 5ghz? δεν έχει καλή εμβέλεια?

    εννοειται κ εγω το δικο μου θελω να εχω (asus dsl-ac56u) αλλα βλεπω οτι ειναι σχετικα μανουρα

    edit. Ακυρο τωρα ειδα οτι δεν εχει ουτε καν 5ghz.

    το να δινεις 200/200 κ να μη δινεις 5ghz..
    καλησπέρα, βασικα ειναι προσωπικη προτιμηση του καθενα και το ποσο ασχολειτε και θελει να κανει τα δικα του.
    Το ap δεν ειναι απαραιτητα μαζι, γιατι μπορει καποιο ρουτερ να μην εχει ap, ή απλα να βαλεις σκετο AP για το wifi και να μην ειναι ρουτερ.
    Ναι αυτο με το wifi το εχουμε πει πολλες φορες. Στην πραξη το 2,4ghz N δεν πιανει ουτε τα 100 για να καλυψει την 100αρα γραμμη, για 200 τι να λεμε αντε γεια απλα!

Σελ. 11 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Inalan
    Από Daemon στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 18564
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-24, 22:27
  2. INALAN στην Κυψέλη Αθήνα
    Από Nikiforos στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 2009
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-24, 20:44
  3. Inalan στην Δυτική Θεσσαλονίκη
    Από whoami στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-18, 20:55
  4. Inalan: Εντυπώσεις
    Από gekoul στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-17, 09:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας