Σελ. 31 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 112126293031323336 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 451-465 από 602

Θέμα: InaLan: HowTo

  1. #451
    Εγγραφή
    26-06-2003
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΝΑΣ
    Το ότι δεν μπορείς πλέον να κάνεις ούτε port forward με ξεπερνάει. Δηλαδή τι θα γίνετε? Κάθε φορά θα παίρνουμε τηλέφωνο για να ανοίγουν μια πόρτα η να την κλείνουν ή να κάνουν κάποια άλλη αλλαγή. Έχει καμιά λογική αυτό?

  2. #452
    Εγγραφή
    28-02-2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UDM-Pro
    Στο Huawei HG8546M που έχω εγώ μπορείς να κάνεις port forward. Δεν μπορείς όμως να βάλεις δικό σου DNS server στα DHCP settings! Ούτε έχει καθόλου επιλογές ή custom rules για το firewall.

  3. #453
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από buffos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι δεν μπορείς πλέον να κάνεις ούτε port forward με ξεπερνάει. Δηλαδή τι θα γίνετε? Κάθε φορά θα παίρνουμε τηλέφωνο για να ανοίγουν μια πόρτα η να την κλείνουν ή να κάνουν κάποια άλλη αλλαγή. Έχει καμιά λογική αυτό?
    καλημερα, για να ξερουμε για τι λεμε πες ποιο ρουτερ χεις. Υποθετω το τελευταιο που δινουν το ΖΤΕ με 5gha ac και gigabit ports?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jimios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Huawei HG8546M που έχω εγώ μπορείς να κάνεις port forward. Δεν μπορείς όμως να βάλεις δικό σου DNS server στα DHCP settings! Ούτε έχει καθόλου επιλογές ή custom rules για το firewall.
    καλημερα, το ιδιο εχω και εγω και στις 2 εκδοσεις, με τις 100αρες ολες γιαυτο και αγορασα απο Optech και ετσι ειναι τα παντα ξεκλειδωτα, δεν εχω ψαξει για το dns ομως γιατι εχω pihole σε raspi 4 και adguard home σε nas server και δεν με ενδιαφερει το ρουτερ + οτι εχω δικο μου μικροτικ με DMZ μετα.

    Ναι το firewall ειναι εντελώς κλειδωμενο σχεδον. Το PW ειναι σε αλλο σημειο ωστοσο και ειναι ανοιχτο οπως και το DMZ που ειναι αλλου.

    Στο τελευταιο που δινουν λενε οτι και το DMZ δεν παιζει πρεπει να παρεις τηλ να στο ανοιξουν!!!!

    Δλδ τους κυνηγουσαμε να δωσουν gigabit και 5ghz ac και τωρα που δινουν εχουν κλειδωμενα τα ΠΑΝΤΑ???? ειναι δυνατον?
    και στο αλλο θεμα σε καποιον ειχε μεσα και καλωδιο 100αρι! με 4 καλωδακια και δεν ειχε gigabit επρεπε να αγορασει καλωδιο!

  4. #454
    Εγγραφή
    26-06-2003
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΝΑΣ
    [QUOTE=Nikiforos;7431845]καλημερα, για να ξερουμε για τι λεμε πες ποιο ρουτερ χεις. Υποθετω το τελευταιο που δινουν το ΖΤΕ με 5gha ac και gigabit ports?

    Ναι. Το πρόβλημα είναι ότι αν δώσουν admin access, δεν μπορούν να απομονώσουν το bridge mode και ίσως άλλα πράγματα. Κατανοητό από την μία. Δεν λέω. Από την άλλη να είναι κλειδωμένα το 99% των λειτουργιών ενός μόντεμ δεν είναι σωστό. Γιατί σαν μόντεμ είναι μια χαρά.
    Θα έπρεπε το ρούτερ να μπορεί να δημιουργήσει ένα user mode που να απομονώνει επιλεκτικά 2-3 πράγματα, και προφανώς αυτό δεν υπάρχει (τουλάχιστον για την ώρα). Πάντως σαν ρούτερ είναι μια χαρά πραγματικά.


    Προσωπικά, δεν έκανα το δικό μου ρούτερ DMZ. Είχα 2 subnets στο δίκτυο και τώρα έκανα ένα 3ο στο οποίο είναι πρακτικά μόνο του το ZTE (αν και μελλοντικό μπορεί να του βάλω παρέα). Ότι χρειάζονταν ανοιχτές πόρτες, απλά με double port forward δούλεψε μια χαρά χωρίς θέμα.
    Το web interface του ZTE το βλέπω από παντού, αφού το Edgerouter της Ubiquiti δημιουργεί αυτόματα static routes από κάθε subnet στα άλλα. Το ZTE είναι ο DHCP server στο δικό του subnet. Θα μπορούσε και διαφορετικά αλλά δεν υπάρχει κάποιος λόγος.

    Τα μόνα που έκανα είναι

    α) Να ορίσω σαν WAN interface αυτό που ανήκει το ZTE
    β) Να πω σε όποιο subnet θέλει ιντερνετ από το ZTE να έχει αυτό σαν WAN interface (γιατί μπορεί ένα subnet να έχει το δικό του router)
    γ) Να ενεργοποιήσω το ΝΑΤ για το WAN
    δ) Να έχω προσθέσω όλα τα subnets στον DNS forwarder

    Οπότε η μετάβαση έγινε ομαλά. Αν κάποιος έχει το EdgeRouter της Ubiquiti και θέλει βοήθεια, ευχαρίστως.

    Δεν είναι ότι το ZTE δεν είναι καλό ρούτερ. Μια χαρά είναι. Απλά όταν έχεις στημένο ένα δίκτυο, δεν γίνεται κάθε φορά να το στήνεις από την αρχή, να μαθαίνεις και πως λειτουργεί ένα άλλο ρούτερ φτού και από την αρχή.

  5. #455
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από buffos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι ότι το ZTE δεν είναι καλό ρούτερ. Μια χαρά είναι. Απλά όταν έχεις στημένο ένα δίκτυο, δεν γίνεται κάθε φορά να το στήνεις από την αρχή, να μαθαίνεις και πως λειτουργεί ένα άλλο ρούτερ φτού και από την αρχή.
    Εγω θα κρατησω αυτο που εγραψες και ειναι πολυ σημαντικο .

    Υποτιθεται οτι ειναι ειναι και power-users καποιοι ..... και καθονται και ασχολουνται με "χαζα" θεματα του καθε ρουτερ .

    Οταν εχεις στησει ΣΩΣΤΑ το εσωτερικο σου δικτυο ( οπως πολυ σωστα αναφερεις ) ΔΕΝ σε ενδιαφερει το gateway .
    Εισαι ευελικτος να κανεις οτι γουσταρεις . οκ θα χρειαστει λιγο χρονο. μεχρι εκει .

    Ολα αυτα περι double-nat και κλειδωματα και λοιπες γκρινιες ..... ειναι απλα για να φλεξαρουν συνεχεια το τι εχουν αγορασει ... και το τι εχουν στησει . Κουραστηκαμε να τα ακουμε .

    Οταν καποιος ΞΕΡΕΙ ...... Δεν εχει αναγκη κανεναν ουτε περιοριζεται .

    Βαθμος δυσκολιας ΜΗΔΕΝ για οποιον ξερει.
    Βαθμος δυσκολιας ΔΕΚΑ ..... για οποιον "λεει" οτι ξερει .
    The gr81 .

  6. #456
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ναι το DMZ ομως τι δουλεια εχει να κλειδωνει με τα αλλα? στο ιδιο μενου το εχει αυτο το ρουτερ? γιατι οσα εχω δει ειναι αλλου σε αλλο μενου οχι με το firewall.

  7. #457
    Εγγραφή
    26-06-2003
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΝΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το DMZ ομως τι δουλεια εχει να κλειδωνει με τα αλλα? στο ιδιο μενου το εχει αυτο το ρουτερ? γιατι οσα εχω δει ειναι αλλου σε αλλο μενου οχι με το firewall.
    Δεν μπορούν προφανώς να κάνουν χωριστό προφίλ που να έχουν όποιες υπηρεσίες επιλέξουν. Θέλει άλλο firmware που λογικά δεν φτιάχνου αυτοί

  8. #458
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.931
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Τα ίδια έγιναν και στον άλλο παρόμοιο πάροχο όταν έβγαλε νέο router. Δεν υπήρχε επιλογή για port forward και DMZ από τον χρήστη. Λίγους μήνες μετά προστέθηκε με νέο firmware. Φαντάζομαι θα γίνει το ίδιο και εδώ. Δεν είναι κάτι επικίνδυνο να θέλουν να το κλειδώσουν, απλώς χρειάζεται να φτιαχτεί διαφορετικό firmware που λογικά δεν γίνεται από αυτούς και καθυστερεί.

  9. #459
    Εγγραφή
    26-06-2003
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΝΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ίδια έγιναν και στον άλλο παρόμοιο πάροχο όταν έβγαλε νέο router. Δεν υπήρχε επιλογή για port forward και DMZ από τον χρήστη. Λίγους μήνες μετά προστέθηκε με νέο firmware. Φαντάζομαι θα γίνει το ίδιο και εδώ. Δεν είναι κάτι επικίνδυνο να θέλουν να το κλειδώσουν, απλώς χρειάζεται να φτιαχτεί διαφορετικό firmware που λογικά δεν γίνεται από αυτούς και καθυστερεί.
    Βέβαια με τις αλλαγές που έρχονται τον Οκτώβριο, δεν καταλαβαίνω και τι νόημα θα έχουν οι αλλαγές αυτές αφού θα μπορεί ο καθένας να επιλέξει το δικό του ρούτερ.

  10. #460
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.931
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Δεν θα επιλέξουν όλοι δικό τους. Καλό είναι αυτό που δίνουν να μπορεί να κάνει έστω port forward.

  11. #461
    Εγγραφή
    01-12-2020
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Asus RT-AX55
    Καλημέρα,
    Συνδέομαι σύντομα με Inalan (ήταν να συνδεθώ σημέρα μέσω γειτονικής ταράτσας αλλα τελικά θα χρειαστεί να μπει κουτί στην πολυκατοικία μου)
    Έχω ήδη σεταρισμένο ένα Asus RT-AX55 πανω στο ont modem της vodafone και θέλω να μάθω ποίες είναι οι επιλογές μου ως προς το να συνεχίσω να χρησιμοποιώ τη συσκευή μου σαν router (και να μην χρειαστεί να τη γυρίσω σε access point mode για να γλιτώσω double nat κλπ).

    Απο αυτά που έχω διαβάσει η πιο απλή λύση είναι να ρυθμίσω dmz για την ip του asus μου αλλά δεν έχω καταλάβει τι παίζει με το nat. Με ενδιαφέρει το portforwarding (χρησιμοποιω plex server ενίοτε εκτός σπιτιού)
    Αν δεν μπορώ να γλιτώσω το double nat, μπορώ να αγοράσω καποιο αλλο modem/router για να αντικαταστήσω αυτο που θα μου δώσουν (εφόσον δεν μπαίνει σε bridge)

    Επίσης όταν ρώτησα τον τεχνικό αν μπόρει να παίξει το router σε bridge για να χρησιμοποιήσω το δικό μου, δεν ανέφερε τιποτα για επαγγελματικά πακέτα, ούτε το αρνήθηκε. Είπε "θα τα φτιάξουμε ολα". Ωστόσο δεν ξέρω αν ηταν απλά διπλωματική απάντηση για να αποφύγει την κουβέντα μιας και δεν θα εκανε την εγκατασταση σήμερα.

  12. #462
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.401
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crownlel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    Συνδέομαι σύντομα με Inalan (ήταν να συνδεθώ σημέρα μέσω γειτονικής ταράτσας αλλα τελικά θα χρειαστεί να μπει κουτί στην πολυκατοικία μου)
    Έχω ήδη σεταρισμένο ένα Asus RT-AX55 πανω στο ont modem της vodafone και θέλω να μάθω ποίες είναι οι επιλογές μου ως προς το να συνεχίσω να χρησιμοποιώ τη συσκευή μου σαν router (και να μην χρειαστεί να τη γυρίσω σε access point mode για να γλιτώσω double nat κλπ).

    Απο αυτά που έχω διαβάσει η πιο απλή λύση είναι να ρυθμίσω dmz για την ip του asus μου αλλά δεν έχω καταλάβει τι παίζει με το nat. Με ενδιαφέρει το portforwarding (χρησιμοποιω plex server ενίοτε εκτός σπιτιού)
    Αν δεν μπορώ να γλιτώσω το double nat, μπορώ να αγοράσω καποιο αλλο modem/router για να αντικαταστήσω αυτο που θα μου δώσουν (εφόσον δεν μπαίνει σε bridge)

    Επίσης όταν ρώτησα τον τεχνικό αν μπόρει να παίξει το router σε bridge για να χρησιμοποιήσω το δικό μου, δεν ανέφερε τιποτα για επαγγελματικά πακέτα, ούτε το αρνήθηκε. Είπε "θα τα φτιάξουμε ολα". Ωστόσο δεν ξέρω αν ηταν απλά διπλωματική απάντηση για να αποφύγει την κουβέντα μιας και δεν θα εκανε την εγκατασταση σήμερα.
    Σε bridge mode είπαν ότι το κοιτάνε γιατί έχουν κάποια θέματα με την voip τηλεφωνία. Ενώ πιο παλιά είπαν μόνο σε επαγγελματικές συνδέσεις τώρα το έχουνε αφήσει λίγο φλου.

  13. #463
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    αυτο δεν το καταλαβαίνω.

    όποιος θελει bridge θα βαλει δικό του εξοπλισμό απο πισω για όλα όσα θέλει.

    ας το δωσουν το ρημάδι (αν δεν το δίνουν ήδη γιατι παλι σκατα τα εχουν κανει στην επικοινωνία)

  14. #464
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο δεν το καταλαβαίνω.

    όποιος θελει bridge θα βαλει δικό του εξοπλισμό απο πισω για όλα όσα θέλει.

    ας το δωσουν το ρημάδι (αν δεν το δίνουν ήδη γιατι παλι σκατα τα εχουν κανει στην επικοινωνία)
    + 100000000, καλημερα, θα συμφωνησω, ηδη πολλοι εχουμε δικο μας εξοπλισμο και παιζουμε με το ρημαδι το DMZ...Καπου ΕΛΕΟΣ δλδ!

  15. #465
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.401
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    + 100000000, καλημερα, θα συμφωνησω, ηδη πολλοι εχουμε δικο μας εξοπλισμο και παιζουμε με το ρημαδι το DMZ...Καπου ΕΛΕΟΣ δλδ!
    Εσύ τι παραπονιέσαι αφού δεν έχεις πρόβλημα με dmz και όλα καλά

Σελ. 31 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 112126293031323336 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Inalan
    Από Daemon στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 18564
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-24, 22:27
  2. INALAN στην Κυψέλη Αθήνα
    Από Nikiforos στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 2009
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-24, 20:44
  3. Inalan στην Δυτική Θεσσαλονίκη
    Από whoami στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-18, 20:55
  4. Inalan: Εντυπώσεις
    Από gekoul στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-17, 09:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας