Σελ. 15 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 602

Θέμα: InaLan: HowTo

  1. #211
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Σε προγούμενο σου post λες:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tromb1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τις ανοιξα υποτίθεται στο Asus που έχω κάνει γέφυρα με το Huawei με ένα Nat μόνο στο Asus. έκανα και port forwarding και port triggering πολλές θύρες και πάλι δεν ανοίγουν. έκανα τεστ πορτ στο ίντερνετ και τις βλέπει κλειστές. άρα μήπως δεν αφήνει η ιναλαν; έχω στατικη με block των 4ρων.α και dmz την ip μου.
    το ddns όμως λειτουργει κανονικά
    Γιατί έχεις DMZ αφού πήρες Block ;

  2. #212
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε προγούμενο σου post λες:

    Γιατί έχεις DMZ αφού πήρες Block ;
    στο Asus όχι στο Huawei. εκεί είναι όλα κλειστά.

  3. #213
    Εγγραφή
    18-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    4374/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    TG585v7
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 42.5(dB)
    Καλησπέρα,
    Έχω στήσει ένα pfsense router για να διαχειρίζεται την κίνηση και τον έχω δηλώσει ως DMZ στο gateway της Inalan κατά τα γνωστά. Παίζουν όλα κανονικά (και ταχύτατα), ωστόσο δεν μου δουλεύει σωστά το port-forwarding. Δεν μπορώ, για παράδειγμα, να δω από το internet τον home web server μου αν βρίσκεται πίσω από το pfsense, ενώ τον βλέπω κανονικά αν τον συνδέσω απευθείας στο gateway. Υποθέτοντας ότι το pfsense έχει στηθεί σωστά, υπάρχει περίπτωση το DMZ να μην είναι «πραγματικό» και να τα κάνει μαντάρα το διπλό ΝΑΤ; Να κοιτάξω δηλαδή την λύση με το 4πλό IP block?

  4. #214
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από king_by_mistake Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Έχω στήσει ένα pfsense router για να διαχειρίζεται την κίνηση και τον έχω δηλώσει ως DMZ στο gateway της Inalan κατά τα γνωστά. Παίζουν όλα κανονικά (και ταχύτατα), ωστόσο δεν μου δουλεύει σωστά το port-forwarding. Δεν μπορώ, για παράδειγμα, να δω από το internet τον home web server μου αν βρίσκεται πίσω από το pfsense, ενώ τον βλέπω κανονικά αν τον συνδέσω απευθείας στο gateway. Υποθέτοντας ότι το pfsense έχει στηθεί σωστά, υπάρχει περίπτωση το DMZ να μην είναι «πραγματικό» και να τα κάνει μαντάρα το διπλό ΝΑΤ; Να κοιτάξω δηλαδή την λύση με το 4πλό IP block?
    Αφού το βλέπεις σωστά όταν το βάζεις πάνω στο router της Inalan τότε θα πρέπει να ψαχτείς στο Pfsense.
    Στο dmz δεν δουλεύουν πόρτες που έχεις ανοίξει μέσω Port forward στο router της Inalan, όποτε αν κατά λάθος τα έχεις ξεχασμένα μπορεί να είναι απο εκεί το πρόβλημα.

  5. #215
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    SOS! Πήγα για κάποιο λόγο να δώσω ξανά το routing στο huawei και να βάλω το Φριτζ σε up client mode. Οπότε μπαίνοντας στο huawei το γύρισα σε 192.168.100.1, πάτησα apply και.... Έχασα προφανώς ίντερνετ, αλλά και επαφή με τα interface τόσο του huawei όσο και του Φριτζ. Τι κάνω τώρα;

  6. #216
    Εγγραφή
    12-10-2020
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Να μιλήσεις με τεχνικό της Inalan θα στο κάνει ρεσετ εξ αποστάσεως, μην ξεχάσεις να του πεις να σου πέρασει την τηλεφωνία πάλι όμως αν κάνει ρεσετ.

  7. #217
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    False alarm, το μονταρα βάζοντας στατικές και τελικά τα έστησα όλα Φρομ σκρατς

  8. #218
    Εγγραφή
    01-11-2020
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    INALAN
    Καλησπέρα στην ομάδα του adslgr .
    Δεν είμαι σίγουρος εάν γράφω στο σωστό post , θα ήθελα να ρωτήσω :
    Σε PC (windows 10) έκανα εγκατάσταση το steam για το fiveM (για να μπορώ να παίζω gtaRP μέσο ελληνικού server emerald .
    Όταν πατάω να συνδεθώ με βγάζει error code 28
    Έψαξα για λύση στο internet αλλά δεν τα κατάφερα.
    Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ;
    Ευχαριστώ

  9. #219
    Εγγραφή
    07-10-2007
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Huawei
    καλησπερα,συνδεθηκα προσφατα με την 100 γραμμη.
    Σε μια μετρηση που εχω παρει ενσυρματα ηταν οκ η γραμμη,απλα χρησιμοποιουμε τη συνδεση κυριως ασυρματα (5-6 συσκευες)και σε μεγαλο χωρο.Μια λύση θα ηταν extender/ap αλλα επειδη εχω ενα ρουτερ απο παλια speedport entry της Comsote,αναρωτιεμαι να το κανω bridge με αυτο της Ιναλαν αν θα δω βελτιωση και στην κάλυψη και στην ασύρματη ταχυτητα.Το εχει δοκιμασει κανεις ?

    Ασυρματα πιανω αλλες φορες 30 αλλες 40 με ενα λαπτοπ συνδεδεμενο σε αλλο χωρο οχι κοντα στο router της Ιναλαν.Με πανω απο 1 συσκευη συνδεδεμενη το ασυρματο στο λαπτοπ παει 20-30 μαξ και upload 15-20.
    If something can go wrong,it will....
    1st Murphy's Law...



    GreekTVSubs Supporter-Fight for Freedom

  10. #220
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Δε θυμάμαι αν το entry 2i εκπέμπει και στα 5ghz. Αν ναι, τότε σίγουρα αξίζει να το χρησιμοποιήσεις.

  11. #221
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.401
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gambit Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα,συνδεθηκα προσφατα με την 100 γραμμη.
    Σε μια μετρηση που εχω παρει ενσυρματα ηταν οκ η γραμμη,απλα χρησιμοποιουμε τη συνδεση κυριως ασυρματα (5-6 συσκευες)και σε μεγαλο χωρο.Μια λύση θα ηταν extender/ap αλλα επειδη εχω ενα ρουτερ απο παλια speedport entry της Comsote,αναρωτιεμαι να το κανω bridge με αυτο της Ιναλαν αν θα δω βελτιωση και στην κάλυψη και στην ασύρματη ταχυτητα.Το εχει δοκιμασει κανεις ?

    Ασυρματα πιανω αλλες φορες 30 αλλες 40 με ενα λαπτοπ συνδεδεμενο σε αλλο χωρο οχι κοντα στο router της Ιναλαν.Με πανω απο 1 συσκευη συνδεδεμενη το ασυρματο στο λαπτοπ παει 20-30 μαξ και upload 15-20.
    Αλλά όχι σε bridge mode. Στην αρχή αυτού του νήματος θα βρεις οδηγίες για το πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις το δίκο σου router. Είτε απλά σαν access point ή σαν router με DMZ και 2πλο ΝΑΤ.

  12. #222
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά όχι σε bridge mode. Στην αρχή αυτού του νήματος θα βρεις οδηγίες για το πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις το δίκο σου router. Είτε απλά σαν access point ή σαν router με DMZ και 2πλο ΝΑΤ.
    καλημερα, υπαρχει και η λυση να παρει block ips ετσι ωστε να εχει κανονικα public ip και το δικο του ρουτερ αλλα υπάρχει επιπλεον χρεωση 6 ευρω τον μηνα, αλλα σε αυτη την περιπτωση εχει και static ip.
    Αν το δικο του ρουτερ δεν χρειαζεται σονι και καλα public ip μπορει τοτε να παιξει με DMZ οπως κανω και εγω και να τα γλιτωσει αυτα.
    Αν θελει σκετη static μπορει με 1 ευρω τον μηνα αλλα παλι θες DMZ, απλα γλιτωνουμε την χρηση μιας υπηρεσιας DDNS πχ εγω δουλευω το noip.

  13. #223
    Εγγραφή
    07-10-2007
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Huawei
    Ευχαριστω για την ανταποκριση.Απλα σαν accesspoint το θελω,για να μην χρειαστει να παρω συσκευη για αυτο το λογο,αφου το εχω ηδη.

    Δε θελω ουτε να αγορασω ip ,απλα μια ενισχυση ασυρματου για να καλυβει και το χωρο που ειναι μεγαλος και να βελτιωθει λιγο η ταχυτητα του ασυρματου.
    If something can go wrong,it will....
    1st Murphy's Law...



    GreekTVSubs Supporter-Fight for Freedom

  14. #224
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gambit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για την ανταποκριση.Απλα σαν accesspoint το θελω,για να μην χρειαστει να παρω συσκευη για αυτο το λογο,αφου το εχω ηδη.

    Δε θελω ουτε να αγορασω ip ,απλα μια ενισχυση ασυρματου για να καλυβει και το χωρο που ειναι μεγαλος και να βελτιωθει λιγο η ταχυτητα του ασυρματου.
    καλησπερα, ανεφερες ομως bridge mode , που εδω οχι μονο δεν γινεται αλλα ειναι 100% ασχετο με το AP.
    Δεν χρειαζεται τιποτα απο ολα αυτα που ειπαμε για να το δουλεψεις σαν AP.
    Απλα να ειναι στο ιδιο ip range, συνδεεις με ενα utp το ενα με το αλλο και κλεινεις τα παντα εκτος το wifi στο αλλο ρουτερ για αποφυγη προβληματων.
    Πχ DHCP, firewall και οτι αλλες υπηρεσιες εχει.
    Δυστυχως στο μηχανημα που δινουν ειναι για κλωτσιες το wifi...εχω αγορασει και αυτο με την μια 1000αρα πορτα γιατι μου εδωσαν με τις 100αρες ολες και εχει τα ιδια προβληματα!
    Δεν θυμαμαι της Cosmote τι εχει και δεν ξερω ποιο μοντελο ακριβως εχεις, αν δεν εχει ομως 5ghz ac δεν θα δεις βελτιωση αρκετη εφοσον εχεις μηχανηματα τα υποστηριζουν 5ghz ac παντα, μονο αν θες να καλυψεις παραπανω χωρο θα κανεις την δουλεια σου ομως, εχω ενα μοντελο στο εξοχικο και το wifi του ειναι κλασεις ανωτερο του μηχανηματος της inalan και λεω για 2,4ghz N.

    - - - Updated - - -

    To 2i δεν εχει 5ghz παντως για την ιστορια, ουτε 1000αρα πορτα. Οποτε ΠΟΤΕ η ταχυτητα δεν μπορει να παει στα 100, αναφερομαι στην μεταφορα δεδομενων απο της ιναλαν σε αυτο. Μετα λογω 2,4ghz N πεφτει και αλλο η ταχυτητα, αναλογα παρεμβολες, σημα, συχνοτητα κτλ κτλ. Παντως τα ελεινα προβληματα του Huwaei με το 2i δεν τα εχω δει ΠΟΤΕ! Σιγουρα ομως θα δεις σημαντικη βελτιωση σε ταχυτητα και αποδοση του wifi.
    Για να πιασεις οτι δινει η γραμμη σου ενσυρματα σε ασυρματα θες AP με 1000αρα πορτα και 5ghz ac.

  15. #225
    Εγγραφή
    07-10-2007
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Huawei
    ευχαριστω και παλι.στο ρουτερ τους μπορω να αλλαξω dns?

    γιατι το βλεπω γριζαρισμενο.
    If something can go wrong,it will....
    1st Murphy's Law...



    GreekTVSubs Supporter-Fight for Freedom

Σελ. 15 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Inalan
    Από Daemon στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 18564
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-24, 22:27
  2. INALAN στην Κυψέλη Αθήνα
    Από Nikiforos στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 2009
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-24, 20:44
  3. Inalan στην Δυτική Θεσσαλονίκη
    Από whoami στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-18, 20:55
  4. Inalan: Εντυπώσεις
    Από gekoul στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-17, 09:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας