Σελ. 18 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920232838 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 256-270 από 602

Θέμα: InaLan: HowTo

  1. #256
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον η ερώτηση πρέπει να πάει σε ενότητα για asus ή δεν καταλαβα τι ρωτας σε σχεση με την inalan.
    Καλημέρα φίλε μου ενδεχομένως, στην ουσία αν μπορώ αντί του ρούτερ της inalan να χρησιμοποιήσω ως κύριο το δικό μου?

    - - - Updated - - -

    @k.m. τώρα παρατήρησα ότι το 1o post το γράφεις εσύ για κάποιον (αν κατάλαβα καλά) που θέλει να έχει την inalan στο δικό του router?
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  2. #257
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.401
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα φίλε μου ενδεχομένως, στην ουσία αν μπορώ αντί του ρούτερ της inalan να χρησιμοποιήσω ως κύριο το δικό μου?

    - - - Updated - - -

    @k.m. τώρα παρατήρησα ότι το 1o post το γράφεις εσύ για κάποιον (αν κατάλαβα καλά) που θέλει να έχει την inalan στο δικό του router?
    Απαντάω εγώ για τον ΚΜ. Ναι αυτό ακριβώς είναι. Το 1ο πόστ είναι για όποιον θέλει να χρησιμοποιήσει το δίκο του μηχάνημα να εκτελεί χρέη ρούτερ και της Inalan απλά μόνο για Voip και την σύνδεση με το δίκτυό της. Όλα τα υπόλοιπα (port forward, firewall.qOs, etc) να γίνονται από το δικό σου μηχάνημα.

  3. #258
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαντάω εγώ για τον ΚΜ. Ναι αυτό ακριβώς είναι. Το 1ο πόστ είναι για όποιον θέλει να χρησιμοποιήσει το δίκο του μηχάνημα να εκτελεί χρέη ρούτερ και της Inalan απλά μόνο για Voip και την σύνδεση με το δίκτυό της. Όλα τα υπόλοιπα (port forward, firewall.qOs, etc) να γίνονται από το δικό σου μηχάνημα.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, όμως παρατηρώ που γράφει κάτι για αγορές ή είναι η εντύπωσή μου?
    Αναφέρομαι στις IPs που γράφει!
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  4. #259
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, να συμπληρωσω και εγω κατι και το διατυπωσω καπως διαφορετικα.
    Με λιγα λογια δεν υπαρχει κανενα απολυτως μηχανημα να μπορει να αντικαταστησει την συνδεση με την οπτικη ινα της inalan.
    Δεν υποστηριζεται τιποτα αλλο. Ειχα ρωτησει και για mikrotik επειδη παιρνουν μερικα μοντελα module οπτικης ινας, φυσικα και οχι τελικα.
    Οποτε μπορεις να κανεις τις λυσεις που αναφερονται στο 1ο ποστ του θεματος.
    Προσωπικα προτιμησα την λυση με το DMZ γιατι δεν υπαρχει κανενας λογος για μενα να δινω 6 ευρω παραπανω τον μηνα για block ips και για DDNS δουλευω με noip, οποτε ουτε στατικη θελω.

    Σχετικα με το voip τωρα αν δεν θες προπληρωμενα πακετα και θες ενα σταθερο τηλ σε voip παροχο μπορεις να βαλεις απευθειας απο τις εταιρειες και να το εχεις σε δικο σου VOIP εξοπλισμο, δεν ειναι υποχρεωτικο δλδ να ειναι μεσω της INALAN. Αλλα οι παροχοι (τουλαχιστον αυτοι που δινει η inalan γνωριζω μονο για yuboto και modulus) δεν εχουν προπληρωμενα πακετα και οτι τηλ κανεις χρεωνονται βαση του τιμοκαταλογου τους.
    Αυτα τα αναφερω επειδη αναφερθηκε voip στο ρουτερ της Inalan.

  5. #260
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, να συμπληρωσω και εγω κατι και το διατυπωσω καπως διαφορετικα.
    Με λιγα λογια δεν υπαρχει κανενα απολυτως μηχανημα να μπορει να αντικαταστησει την συνδεση με την οπτικη ινα της inalan.
    Δεν υποστηριζεται τιποτα αλλο. Ειχα ρωτησει και για mikrotik επειδη παιρνουν μερικα μοντελα module οπτικης ινας, φυσικα και οχι τελικα.
    Οποτε μπορεις να κανεις τις λυσεις που αναφερονται στο 1ο ποστ του θεματος.
    Προσωπικα προτιμησα την λυση με το DMZ γιατι δεν υπαρχει κανενας λογος για μενα να δινω 6 ευρω παραπανω τον μηνα για block ips και για DDNS δουλευω με noip, οποτε ουτε στατικη θελω.

    Σχετικα με το voip τωρα αν δεν θες προπληρωμενα πακετα και θες ενα σταθερο τηλ σε voip παροχο μπορεις να βαλεις απευθειας απο τις εταιρειες και να το εχεις σε δικο σου VOIP εξοπλισμο, δεν ειναι υποχρεωτικο δλδ να ειναι μεσω της INALAN. Αλλα οι παροχοι (τουλαχιστον αυτοι που δινει η inalan γνωριζω μονο για yuboto και modulus) δεν εχουν προπληρωμενα πακετα και οτι τηλ κανεις χρεωνονται βαση του τιμοκαταλογου τους.
    Αυτα τα αναφερω επειδη αναφερθηκε voip στο ρουτερ της Inalan.
    Νικιφόρε (είσαι ο γνωστός της 50-50 σειράς ) είσαι τρισμέγιστος!
    Οπότε τα στοιχεία με το VOIPINALAN που είναι στο 1ο post τα βάζουμε στο δικό μας router?

    - - - Updated - - -

    Άσχετο: Το DMZ αν έχω καταλάβει καλά είναι ουσιαστικά αυτή η διαδικασία που θέτεις ως βασικό το router σου?
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  6. #261
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικιφόρε (είσαι ο γνωστός της 50-50 σειράς ) είσαι τρισμέγιστος!
    Οπότε τα στοιχεία με το VOIPINALAN που είναι στο 1ο post τα βάζουμε στο δικό μας router?

    - - - Updated - - -

    Άσχετο: Το DMZ αν έχω καταλάβει καλά είναι ουσιαστικά αυτή η διαδικασία που θέτεις ως βασικό το router σου?
    Με μπερδεψες τωρα.....στο 1ο ποστ εκεινο που λεει VOIP μεσα ειναι ενα προφιλ που εχει η ιναλαν στο ρουτερ της. Δεν ειναι VOIP αν δεν εχουμε απλα το εχουν στημενο ετοιμο για να μπει αν θελουμε.
    Δεν ειναι ασχετο το DMZ ειναι ο ενας τροπος και δωρεαν για να χρησιμοποιησουμε απο πισω δικο μας ρουτερ!
    το DMZ σπρωχνει ολη την κινηση ιντερνετ απο το ρουτερ της ιναλαν σε μια αλλη ip που του δηλωνουμε οτι και αν ειναι αυτη, εμεις βαζουμε το δικο μας ρουτερ.
    Ειναι ελευθερη απο οτι αλλο εχει μεσα το ρουτερ παρακαμπτει firewall, nat κτλ και βγαινει ολη η κινηση.

    - - - Updated - - -

    Στο 1ο ποστ ειναι οι ρυθμισεις που πρεπει να κανουμε, το πως ρυθμιζεται το δικο μας ρουτερ ποικιλει αναλογα τι εχουμε. Εγω πχ εχω της Mikrotik δεν εχει σχεση με τα αλλα.

  7. #262
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οκ σε ευχαριστώ για την ενημέρωση!
    Όχι απλή τηλεφωνία από 4net έχω!
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  8. #263
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ σε ευχαριστώ για την ενημέρωση!
    Όχι απλή τηλεφωνία από 4net έχω!
    Ωραια τοτε, βαζεις το δικο σου ρουτερ απο πισω, κανεις οτι λεει στο 1ο ποστ με το DMZ τα κλεινεις ολα στο ρουτερ της ιναλαν και τα κανεις απο το δικο σου μετα.
    Απλα θα πρεπει να μην συνδεεις τιποτα στο ρουτερ της ιναλαν ουτε wifi γιατι θα παρακαμπτει το δικο σου και το firewall φυσικα.

  9. #264
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια τοτε, βαζεις το δικο σου ρουτερ απο πισω, κανεις οτι λεει στο 1ο ποστ με το DMZ τα κλεινεις ολα στο ρουτερ της ιναλαν και τα κανεις απο το δικο σου μετα.
    Απλα θα πρεπει να μην συνδεεις τιποτα στο ρουτερ της ιναλαν ουτε wifi γιατι θα παρακαμπτει το δικο σου και το firewall φυσικα.
    Μια άλλη απορία, το Dual Wan που υπάρχει στο Asus δεν αφορά στην σύνδεση inalan router και δικού μου?
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  10. #265
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια άλλη απορία, το Dual Wan που υπάρχει στο Asus δεν αφορά στην σύνδεση inalan router και δικού μου?
    Δυστυχως δεν γνωριζω το συγκεκριμενο ρουτερ για να σε βοηθησω.
    Αν εβαζες καμια φωτο θα βοηθουσε.
    WAN κανονικα ναι θεωρητικα παντα, τωρα δεν ξερω τι setup εχει και αν απο πισω εχει ξεχωριστη WAN port.

  11. #266
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα σας,
    αναπροσαρμόζω το 1ο μου post γιατί παράλληλα προέκυψε βοήθεια και από τον φίλο @dosman για την σύνδεση-όλα καλά γενικά αλλά πήγαμε για κάτι παραπάνω για ταχύτητα και δεν μας έκατσε.
    Όπως ανέφερα έχω το AC56U και επειδή έχω καταλάβει ότι οι περισσότεροι που έχουν router με 5ghz διαλέγουν το δικό τους (λόγω απουσίας από την Inalan) θέλω να συνδέσω και εγώ το Inalan με το Asus οπότε να συνδέω από εκεί τα πάντα (Ipad,s Chromecast, guests).
    Επειδή όμως έχει προκύψει ένα πρόβλημα με τις ρυθμίσεις στο Inalan router (μάλλον), παραθέτω τα βήματα και για οποιαδήποτε φώτο ενημερώστε με!
    Με βάσει το 1o post, θα πρέπει να μπω στο Inalan router και να "ανοίξω" DMZ όπου εκεί θα βάλω την IP του ASUS και μετά στο Asus θα πρέπει να ανοίξω το Dual Wan - παράλληλα η σύνδεση του Inalan με το Asus θα είναι από την Gigabit θύρα του Huawei στην Wan port του Asus?
    Εκεί λίγο το έχω χάσει!
    Επίσης θέλω (αν γίνεται) να έχω ταυτόχρονα και το line καλώδιο του Asus για την DSL
    Ευχαριστώ πολύ!
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  12. #267
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα, δεν μπορω να βοηθησω για το ASUS δεν το ξερω ουτε τα μενου του τιποτα δυστυχως.
    Για το καλωδιο που λες παντως εγω με ενα βλεπω και το δικο μου και της Inalan.
    Ειναι φυσικα σε αλλο subnet της inalan και αλλο το δικτυο μου για να παιζει και το DMZ και εχω βαλει εναν κανονα ΝΑΤ στο δικο μου για να βλεπει το ρουτερ της inalan.
    Tωρα αυτα πως μπορουν να γινουν στο δικο σου δεν ξερω εγω εχω mikrotik.

  13. #268
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας,
    αναπροσαρμόζω το 1ο μου post γιατί παράλληλα προέκυψε βοήθεια και από τον φίλο @dosman για την σύνδεση-όλα καλά γενικά αλλά πήγαμε για κάτι παραπάνω για ταχύτητα και δεν μας έκατσε.
    Όπως ανέφερα έχω το AC56U και επειδή έχω καταλάβει ότι οι περισσότεροι που έχουν router με 5ghz διαλέγουν το δικό τους (λόγω απουσίας από την Inalan) θέλω να συνδέσω και εγώ το Inalan με το Asus οπότε να συνδέω από εκεί τα πάντα (Ipad,s Chromecast, guests).
    Επειδή όμως έχει προκύψει ένα πρόβλημα με τις ρυθμίσεις στο Inalan router (μάλλον), παραθέτω τα βήματα και για οποιαδήποτε φώτο ενημερώστε με!
    Με βάσει το 1o post, θα πρέπει να μπω στο Inalan router και να "ανοίξω" DMZ όπου εκεί θα βάλω την IP του ASUS και μετά στο Asus θα πρέπει να ανοίξω το Dual Wan - παράλληλα η σύνδεση του Inalan με το Asus θα είναι από την Gigabit θύρα του Huawei στην Wan port του Asus?
    Εκεί λίγο το έχω χάσει!
    Επίσης θέλω (αν γίνεται) να έχω ταυτόχρονα και το line καλώδιο του Asus για την DSL
    Ευχαριστώ πολύ!
    Ξεκινα για αρχη να ρυθμισεις το AC56U μονο με την μια συνδεση.
    θα ρυθμισεις την Wan port του Asus σαν primary .
    αφου κανεις ολες τις ρυθμισεις και δουλευουν ολα σωστα , τοτε θα κανεις την dsl σου σαν secondary .

    edit: ακομα μην κανεις κατι με το router της ιναλαν. μην ανοιξεις DMZ ή κατι αλλο. αυτα αργοτερα.
    Απλα να σιγουρευτεις οτι η ΙΡ που θα δωσεις στην WAN ΔΕΝ ειναι μεσα στο ευρος του DHCP της ιναλαν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 25-01-21 στις 14:27.
    The gr81 .

  14. #269
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκινα για αρχη να ρυθμισεις το AC56U μονο με την μια συνδεση.
    θα ρυθμισεις την Wan port του Asus σαν primary .
    αφου κανεις ολες τις ρυθμισεις και δουλευουν ολα σωστα , τοτε θα κανεις την dsl σου σαν secondary .
    Αρχικά ως προς το καλώδιο είναι:lan1 inalan - > wan port asus?
    Ως προς τις ρυθμίσεις εννοείς τις IPs ή αυτό με το DMZ-όπως θα καταλάβατε δεν έχω VoIP οπότε φαντάζομαι δεν χρειάζεται το VLAN ID σωστά?
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  15. #270
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά ως προς το καλώδιο είναι:lan1 inalan - > wan port asus?
    Ως προς τις ρυθμίσεις εννοείς τις IPs ή αυτό με το DMZ-όπως θα καταλάβατε δεν έχω VoIP οπότε φαντάζομαι δεν χρειάζεται το VLAN ID σωστά?

    ακομα μην κανεις κατι με το router της ιναλαν. μην ανοιξεις DMZ ή κατι αλλο. αυτα αργοτερα.
    Απλα να σιγουρευτεις οτι η ΙΡ που θα δωσεις στην WAN ΔΕΝ ειναι μεσα στο ευρος του DHCP της ιναλαν.
    μην μπλεκεσαι με vlan. δεν σου χρειαζονται πουθενα.
    The gr81 .

Σελ. 18 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920232838 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Inalan
    Από Daemon στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 18564
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-24, 22:27
  2. INALAN στην Κυψέλη Αθήνα
    Από Nikiforos στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 2009
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-24, 20:44
  3. Inalan στην Δυτική Θεσσαλονίκη
    Από whoami στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-18, 20:55
  4. Inalan: Εντυπώσεις
    Από gekoul στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-17, 09:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας