Σελ. 17 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 602

Θέμα: InaLan: HowTo

  1. #241
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από left1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας και παλι!εχω ψαξει το μενου απο το ρουτερ huawei eg8141a5 που μου δωσανε και δεν μπορω να βρω πουθενα την καταναλωση down και up της γραμμης!μπορει να μου πει καποιος που βρισκεται?
    καλημερα καλη κυριακη!
    αλλο σου δωσανε εσενα???? αυτο εχεις? https://e.huawei.com/en/products/ent...s/ont/eg8141a5

    Τα προβληματα που εχουμε αναφερει για το wifi ειναι για το HG8546M, εμενα μου ειχαν δωσει την εκδοση την παλια με ολες 100αρες και μετα αγορασα απο την optech για την πρωτη 1000αρα πορτα.
    Και στα 2 ειναι προβληματικο το wifi.
    Mαλλον εβαλαν επιτελους μυαλο και δινουν νεοτερο μοντελο. Οπως και να εχει ομως για να πιασεις την ενσυρματη ταχυτητα ασυρματα θες 5ghz ac.

    Tα μενου σε αυτο που εχεις μπορει να διαφερουν απο το αλλο.
    Εμενα ειναι στο Status - Eth port information εχει κατι μετρησεις αλλα ειναι σε bytes.
    Επειδη εχω αλλο ρουτερ απο πισω ενα mikrotik απο εκει βλεπω αναλυτικες. Δεν εχει κατι ποιο αναλυτικο στης ιναλαν.

    - - - Updated - - -

    Παντως εχει και ενα ρουτερ που μοιαζει με το δικο σου και εχει ολες gigabit και 5ghz ac, κριμα που δεν το δινουν αυτοι : https://www.optech.gr/networking/Fib...Fi-2,4-5%20GHz

  2. #242
    Εγγραφή
    14-12-2019
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200+/200+
    ISP
    Inalan FTTH + NOVA 3play
    Router
    HUAWEI EG8141A5
    καλησπερα επισης!το εγραψα κιολας οτι χρησιμοποιω το xiaomi για wifi!αλλo router μου εδωσε η inalan αλλα το wifi του σε σχεση με το xiaomi a4 giga δεν εχει καμια σχεση!το xiaomi το δουλευω στα 5ghz και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος!
    οσο αφορα αυτο που ρωταγα που δεν μπορω να δω την χρηση του wifi απο το xiaomi μαλλον ειναι καποιο bug στο update που εκανα στο xiaomi γιατι ηδα οτι σε αλλους χρηστες στην πρωτη σελιδα του αναφερει στατιστικα απο την χρηση internet της καθε συσκευης,χρηση cpu και αλλες πληροφοριες,οπως δεν μπορω να το συνδεσω με το app και μπαινω μονο απο σελιδα broswer.πιστευω να το διορθωσουν!θα δοκιμασω να κοιταξω με τον τροπο που μου λες οτι βλεπεις.ναι στην αρχη νομιζα οτι μου δωσανε αυτο που εβαλες στο τελος γιατι μοιαζουν οι κωδικοι τους.

  3. #243
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από left1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα επισης!το εγραψα κιολας οτι χρησιμοποιω το xiaomi για wifi!αλλo router μου εδωσε η inalan αλλα το wifi του σε σχεση με το xiaomi a4 giga δεν εχει καμια σχεση!το xiaomi το δουλευω στα 5ghz και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος!
    οσο αφορα αυτο που ρωταγα που δεν μπορω να δω την χρηση του wifi απο το xiaomi μαλλον ειναι καποιο bug στο update που εκανα στο xiaomi γιατι ηδα οτι σε αλλους χρηστες στην πρωτη σελιδα του αναφερει στατιστικα απο την χρηση internet της καθε συσκευης,χρηση cpu και αλλες πληροφοριες,οπως δεν μπορω να το συνδεσω με το app και μπαινω μονο απο σελιδα broswer.πιστευω να το διορθωσουν!θα δοκιμασω να κοιταξω με τον τροπο που μου λες οτι βλεπεις.
    καλησπερα, ναι δεν το προσεξα μαλλον.
    Δεν εχει αναλυτικες πληροφοριες το ρουτερ για τιποτα μονο στατιστικα της οπτικης ινας εχει ποιο αναλυτικα.
    Δεν ξερω το δικο σου βεβαια αν εχει κατι διαφορετικο στα μενου.

  4. #244
    Εγγραφή
    14-12-2019
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200+/200+
    ISP
    Inalan FTTH + NOVA 3play
    Router
    HUAWEI EG8141A5
    οποτε με βλεπω να κατεβασω οσο αφορα το pc καποιο προγραμμα ωστε να βλεπω την καταναλωση δεδομενων μου εγραψε και ο φιλος spsomas μερικα απο μια σελιδα και τον ευχαριστω,αν και καποος αλλος εχει να μου προτεινει και καποιο αλλο και ειναι ευχαριστημενος...οσο αφορα το xiaomi που δεν τα δειχνει λογικα θα περιμενω να το φτιαξουν σε καποιο update.

  5. #245
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από left1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε με βλεπω να κατεβασω οσο αφορα το pc καποιο προγραμμα ωστε να βλεπω την καταναλωση δεδομενων μου εγραψε και ο φιλος spsomas μερικα απο μια σελιδα και τον ευχαριστω,αν και καποος αλλος εχει να μου προτεινει και καποιο αλλο και ειναι ευχαριστημενος...οσο αφορα το xiaomi που δεν τα δειχνει λογικα θα περιμενω να το φτιαξουν σε καποιο update.
    Σε τι mode το εχεις το χιαομι ? ρουτερ , ΑΡ ?
    The gr81 .

  6. #246
    Εγγραφή
    14-12-2019
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200+/200+
    ISP
    Inalan FTTH + NOVA 3play
    Router
    HUAWEI EG8141A5
    λογικα το εχω σε λειτουργια router δεν εχω πειραξει κατι στις ρυθμισεις.μπορω να δω τα wifi 2,4 και 5 μπορω να δω πιστευω ολες τις πληροφοριες αλλα οχι την χρηση καταναλωσης δεδομενων και κατι αλλες πληροφοριες που ειδα οτι εχει σε κατι video review.αλλα πιο πολυ θελω να βλεπω την καταναλωση internet αν ειδα καλα στα video σου δειχνει και με λεπτομερεια ποσο εχει καταναλωση η καθε συσκευη.οσο αφορα το app με το που συνδεθω με τους κωδικους μου παω να ψαξω το router και μου λεει ανοιξε το bluetooth της συσκευης που πιστευω οτι ειναι ασχετο γιατι αυτο το router δεν εχει bluetooth!αν δεν κανω λαθος οποτε κατι παιζει με το update..το εχω κανει και αυτο αλλα ματαια...αλλα το θεμα ειναι οτι ουτε απο browser μου δειχνει αυτες τις πληροφοριες οταν μπαινω στην σελιδα του router.επισης ειδα οτι παραπονουνται και αλλοι χρηστες.αν εχει καποιος εδω που μαλλον το εχουν αρκετοι να μου πει αν μπορει και τα βλεπει αυτα τα στατιστικα.η version του update που εχω ειναι 3.0.24

  7. #247
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από left1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
    λογικα το εχω σε λειτουργια router δεν εχω πειραξει κατι στις ρυθμισεις.μπορω να δω τα wifi 2,4 και 5 μπορω να δω πιστευω ολες τις πληροφοριες αλλα οχι την χρηση καταναλωσης δεδομενων και κατι αλλες πληροφοριες που ειδα οτι εχει σε κατι video review.αλλα πιο πολυ θελω να βλεπω την καταναλωση internet αν ειδα καλα στα video σου δειχνει και με λεπτομερεια ποσο εχει καταναλωση η καθε συσκευη.οσο αφορα το app με το που συνδεθω με τους κωδικους μου παω να ψαξω το router και μου λεει ανοιξε το bluetooth της συσκευης που πιστευω οτι ειναι ασχετο γιατι αυτο το router δεν εχει bluetooth!αν δεν κανω λαθος οποτε κατι παιζει με το update..το εχω κανει και αυτο αλλα ματαια...αλλα το θεμα ειναι οτι ουτε απο browser μου δειχνει αυτες τις πληροφοριες οταν μπαινω στην σελιδα του router.επισης ειδα οτι παραπονουνται και αλλοι χρηστες.αν εχει καποιος εδω που μαλλον το εχουν αρκετοι να μου πει αν μπορει και τα βλεπει αυτα τα στατιστικα.η version του update που εχω ειναι 3.0.24
    αν θες δειξε μας κατι απο καπου γιατι οπως τουλαχιστον εχω δει εγω, εισαι ο πρωτος που λεει οτι του εχουν δωσει αυτο το ρουτερ.
    Οσοι εχουν αναφερθει σε ρουτερ εχουν το αλλο που ειπαμε.

  8. #248
    Εγγραφή
    14-12-2019
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200+/200+
    ISP
    Inalan FTTH + NOVA 3play
    Router
    HUAWEI EG8141A5
    σαν τι θα ηθελες να ανεβασω ας πουμε...φωτο?η' κατι αλλο?οπως το βλεπεις στο link που ειχες βαλει το μοντελο ειναι.

    update:εκανα ξανα εγκατασταση στο xiaomi a4 και την εφαρμογη και δουλεψανε!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος left1983 : 23-11-20 στις 00:06.

  9. #249
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από left1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σαν τι θα ηθελες να ανεβασω ας πουμε...φωτο?η' κατι αλλο?οπως το βλεπεις στο link που ειχες βαλει το μοντελο ειναι.

    update:εκανα ξανα εγκατασταση στο xiaomi a4 και την εφαρμογη και δουλεψανε!
    στατιστικα κτλ ελεγες στο huawei ή στο xiaomi γιατι με μπερδεψες!

  10. #250
    Εγγραφή
    14-12-2019
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200+/200+
    ISP
    Inalan FTTH + NOVA 3play
    Router
    HUAWEI EG8141A5
    στο xiaomi τωρα ειμαι οκ το εφτιαξα και το εκανα pair με την εφαρμογη,το μονο που δεν ξερω ειναι πως μηδενιζω το data usage της καθε συσκευης αν θελω.Ισως απο την εφαρμογη αμα κανω reboot το router(δεν ξερω βεβαια κατα ποσο ειναι "καλο" να το reboot).οσο αφορα αυτο που με ρωτησες πιο πανω για το huawei eg8141a5 για παραδειγμα σαν τι θα ηθελες να ανεβασω για να δεις.

  11. #251
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, καλη εβδομαδα, τι εχει στο μενου status, εχει εκει στατιστικα της γραμμης? γιατι σε εμενα μονο οτι περναει στο ethernet φαινεται οπως ειπα και τα λεει μονο σε bytes.

  12. #252
    Εγγραφή
    14-12-2019
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200+/200+
    ISP
    Inalan FTTH + NOVA 3play
    Router
    HUAWEI EG8141A5
    καλησπερα και καλη εβδομαδα.εχουμε διαφορετικο μενου και interface στο router..εγω για να παω εκει που λες ας πουμε παω αριστερα στην κατακορυφη στηλη και διαλεγω eth port και μετα με βγαζει κατευθειαν eth port information που βλέπω τις 4 port ξεχωριστα καταναλωση σε bytes.στο υπομενου optical πατας και σε παει στο optical information εκει δειχνει τις ONT πληροφοριες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος left1983 : 23-11-20 στις 15:43.

  13. #253
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από left1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα και καλη εβδομαδα.εχουμε διαφορετικο μενου και interface στο router..εγω για να παω εκει που λες ας πουμε παω αριστερα στην κατακορυφη στηλη και διαλεγω eth port και μετα με βγαζει κατευθειαν eth port information που βλέπω τις 4 port ξεχωριστα καταναλωση σε bytes.στο υπομενου optical πατας και σε παει στο optical information εκει δειχνει τις ONT πληροφοριες.
    καλησπερα, οποτε και σε εσενα δεν υπαρχουν αλλες μετρησεις για το ιντερνετ, την χρηση του δλδ.

  14. #254
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    FORTHNET 2play+INALAN 100
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AC56U+HUAWEI HG8546m
    SNR / Attn
    2(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους,
    έχω ένα AC56U και θέλω να το έχω ως κύριο για την inalan, οι συνδέσεις στο πίσω μέρος είναι: στην θύρα wan (το lan1 από inalan)
    και μετά σύνδεση Laptop σε lan 1 asus (και extra lan 4 το pc) (και έχω βγάλει προς το παρόν και το line από το modem, γιατί έχω
    dsl backup)
    Έχω ενεργοποιήσει το dual wan με primary wan: dsl και secondary wan:ethernet
    και είμαι στο πεδίο του Internet connection με: transfer mode: ethernet wan, service unit: default, wan connection type: automatic ip (εδώ κάπου διάβασα
    ότι πρέπει να μπει PPPoE με τα στοιχεία αν κατάλαβα καλά της dsl) και στο 802.1q διάβασα για VLANID:621 (Youtube) και εδώ 35 (νομίζω), όμως το έχω στο off γιατί δεν συνδέεται...
    Οι θύρες του ρούτερ είναι όλες gigabit!
    Αυτή την στιγμή βέβαια η ταχύτητα είναι σαν dsl όταν κάνω το speedtest
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lbch : 23-01-21 στις 01:17.
    ""09/05/2007 Μαζί με τον father στην Καλλιθέα
    Πρακτικά θα έχουμε και dial-up,αναγκαίο για τον father""
    το παραπάνω το αφήνω για προσωπικούς λόγους
    2019--->ADSL2+ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :P!ΜΈΧΡΙ να βρω πρόγραμμα με ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ διεθνή και μέχρι,μέχρι,μέχρι,
    θα βάλω VDSL ή μάλλον όταν το δίκτυο στην Ελλάδα θα είναι min 1Gbps (λέμε τώρα) θα βάλω VDSL!!

  15. #255
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lbch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,
    έχω ένα AC56U και θέλω να το έχω ως κύριο για την inalan, οι συνδέσεις στο πίσω μέρος είναι: στην θύρα wan (το lan1 από inalan)
    και μετά σύνδεση Laptop σε lan 1 asus (και extra lan 4 το pc) (και έχω βγάλει προς το παρόν και το line από το modem, γιατί έχω
    dsl backup)
    Έχω ενεργοποιήσει το dual wan με primary wan: dsl και secondary wan:ethernet
    και είμαι στο πεδίο του Internet connection με: transfer mode: ethernet wan, service unit: default, wan connection type: automatic ip (εδώ κάπου διάβασα
    ότι πρέπει να μπει PPPoE με τα στοιχεία αν κατάλαβα καλά της dsl) και στο 802.1q διάβασα για VLANID:621 (Youtube) και εδώ 35 (νομίζω), όμως το έχω στο off γιατί δεν συνδέεται...
    Οι θύρες του ρούτερ είναι όλες gigabit!
    Αυτή την στιγμή βέβαια η ταχύτητα είναι σαν dsl όταν κάνω το speedtest
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Μάλλον η ερώτηση πρέπει να πάει σε ενότητα για asus ή δεν καταλαβα τι ρωτας σε σχεση με την inalan.

Σελ. 17 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Inalan
    Από Daemon στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 18517
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-24, 23:43
  2. INALAN στην Κυψέλη Αθήνα
    Από Nikiforos στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 2009
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-24, 20:44
  3. Inalan στην Δυτική Θεσσαλονίκη
    Από whoami στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-18, 20:55
  4. Inalan: Εντυπώσεις
    Από gekoul στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-17, 09:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας