Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.960
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι θα ήθελες να έχεις FTTH 100/100 στα 28€ ή λίγο παραπάνω για Gigabit; Σωστά;
    Αν ναι, τότε θα είχες τον ίδιο ενδοιασμό για το VoIP και την μη (πιθανή) λειτουργία του συναγερμού ένεκα απώλειας της τηλεφωνίας; Τι θα έκανες σε αυτή την περίπτωση ως χρήστης;
    Πρόσεξε, δεν αναφέρω για κάποιο φανταστικό σενάριο, αλλά υπάρχων ήδη στη χώρα μας και σε πολλά άλλα μέρη αυτού του πλανήτη.
    Πολλά τα σενάρια...πολλές οι λύσεις και απορίες μου....και πέρα από θέμα ταχυτήτων ...τιμών και VoIP ...θέτω σαν πρωταρχικό μου στόχο την ΑΣΦΑΛΕΙΑ του σπιτίου μου...ΑΡΑ>>>> δεν αφήνω ούτε Voip ούτε καμπίνες VDSL ούτε σήματα του συναγερμού στην τύχη και λαμβάνω τα κατάλληλα μέτρα-αντίμετρα εφόσον και ΕΑΝ πάνε όλα τα παραπάνω πάνε στραβά( βγούνε OFF) όπως και έχει συμβεί ΟΥΚ ΟΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ....άρα το 28€ 100/100 θα έλεγα οτι ναι μεν σε δελεάζει όπως αναφέρεις...αλλά δεν είναι το παν μια σύνδεση στο ιντερνετ σε αυτή την χώρα.

  2. #17
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mormnak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο συναγερμός οχι...αλλά οι καμπίνες που θα περάσει το σήμα του συναργερμου....(εαν και εφοσον δουλεύουνε) είναι του ΟΤΕ...
    Ναι αλλά θα ισχύει ότι θα ίσχυε αν είχε ζημιά στο ΑΚ και δεν δούλευε το τηλέφωνο, τις ίδιες εγγυήσεις δίνει...... καμία εγγύηση εκτός απο κάποια επιστροφή παγίου εφόσον η βλάβη ξεπεράσει τις 2 ημέρες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mormnak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλά τα σενάρια...πολλές οι λύσεις και απορίες μου....και πέρα από θέμα ταχυτήτων ...τιμών και VoIP ...θέτω σαν πρωταρχικό μου στόχο την ΑΣΦΑΛΕΙΑ του σπιτίου μου...ΑΡΑ>>>> δεν αφήνω ούτε Voip ούτε καμπίνες VDSL ούτε σήματα του συναγερμού στην τύχη και λαμβάνω τα κατάλληλα μέτρα-αντίμετρα εφόσον και ΕΑΝ πάνε όλα τα παραπάνω πάνε στραβά( βγούνε OFF) όπως και έχει συμβεί ΟΥΚ ΟΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ....άρα το 28€ 100/100 θα έλεγα οτι ναι μεν σε δελεάζει όπως αναφέρεις...αλλά δεν είναι το παν μια σύνδεση στο ιντερνετ σε αυτή την χώρα.
    Αν το έχεις με απλή τηλεφωνική σύνδεση τότε το έχεις αφήσει στην τύχη.
    Αν το έχεις με τηλεφωνική, gsm, ip και ip με ξεχωριστή backup σύνδεση τότε έχεις κάνει ότι μπορείς να κάνεις.

  3. #18
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.960
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά θα ισχύει ότι θα ίσχυε αν είχε ζημιά στο ΑΚ και δεν δούλευε το τηλέφωνο, τις ίδιες εγγυήσεις δίνει...... καμία εγγύηση εκτός απο κάποια επιστροφή παγίου εφόσον η βλάβη ξεπεράσει τις 2 ημέρες.

    - - - Updated - - -

    Αν το έχεις με απλή τηλεφωνική σύνδεση τότε το έχεις αφήσει στην τύχη.
    Αν το έχεις με τηλεφωνική, gsm, ip και ip με ξεχωριστή backup σύνδεση τότε έχεις κάνει ότι μπορείς να κάνεις.
    +1 και το κλείνω εδώ για να μην είμαστε offtopic.

  4. #19
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    ρεεεε σε μια νύχτα μπορεί να τα κάνει όλα voip?

    ρεεεεεεεεε σεις... κουράστηκα να διαβάζω για συναγερμούς και τα ρεστα!!!

    έλεος πια, μην τρελαίνεστε με την ιδέα voip !!!

    μπροστά πάμε οχι πίσω!!!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  5. #20
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρεεεε σε μια νύχτα μπορεί να τα κάνει όλα voip?

    ρεεεεεεεεε σεις... κουράστηκα να διαβάζω για συναγερμούς και τα ρεστα!!!

    έλεος πια, μην τρελαίνεστε με την ιδέα voip !!!

    μπροστά πάμε οχι πίσω!!!
    Θα τα κάνει και μετά δεν θα έχουμε με τι να "μαλώσουμε"

  6. #21
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως ήταν αρκετοί παραπάνω απο 2 με 3 σε κάθε κέντρο και ναι ακόμα υπάρχουν τα παλιά μηχανήματα.
    Άρα μέχρι τώρα ήταν κατι σαν εθελοντική αλλαγή ενω τώρα είναι υποχρεωτική. Άλλη εντύπωση μου είχε αφήσει η τηλεφωνήτρια του ΟΤΕ που ισχυριζόταν οτι θέλουν να τα έχουν αλλάξει όλα μέχρι το τέλος του... 2017.

  7. #22
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αν το έχεις με απλή τηλεφωνική σύνδεση τότε το έχεις αφήσει στην τύχη.
    Αν το έχεις με τηλεφωνική, gsm, ip και ip με ξεχωριστή backup σύνδεση τότε έχεις κάνει ότι μπορείς να κάνεις.
    Επίσης βάζουμε μια εφαρμογή στο κινητο (τύπου droidmon) και κάνουμε ping ανα 1 λεπτό είτε το ρουτερ είτε την ip, του ip module του συναγερμου (μπορούμε να έχουμε vpn πχ και να βλεπουε απευθειας εσωτερικές διευθύνσεις).
    Αν για κάποιο λόγο δεν ανταποκριθεί η Ip μας ειδοποιεί και στέλνουμε άμεσα τον γείτονα με καραμπίνα(δικανη κατά προτίμηση) στον χώρο να κάνει έλεγχο.
    Περίπου έτσι τα έχω και εγώ αλλά χωρίς τον γείτονα.


    Πέρα από την πλάκα και εμένα με ψιλοχαλαεί η αλλαγή σε voip, περισσότερο γιατί έχω isdn με 3 msn, και έχω στήσει τα τηλέφωνα μου εκεί.
    Αν ο ΟΤΕ έδινε ευκολα και χωρίς πολλά πολλά τους κωδικούς για το VOIP ώστε να περαστούν σε όποιο ρούτερ θέλω (fritz 7590 εν προκειμένω) δε θα είχα ενδιασμούς)..
    Αλλά επειδή ως συνηθως το 13888 θα σε ταλαιπωρεί για μέρες για κάτι απλό προτιμώ να μη πάω σε ευρυζωνική..
    Τον τελευταίο καιρό βέβαια έχει αρχίσει να γίνεται επίμονος σχετικά με την αλλαγή αλλά το αποφευγω όπως μπορώ

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:59
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-18, 11:43
  3. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-18, 17:11
  4. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-18, 17:12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας