Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Καλησπέρα,
    σήμερα μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός για φοιτητικό student's xclusive και παρατήρησα το εξής.
    Αντί να με χρεώσει για τον προηγούμενο μήνα όπως κάνει σε 2 σταθερές συνδέσεις και μία xclusive ακόμη που έχει η αδερφή μου, με χρεώνει προκαταβολικά και όλο τον αύγουστο μέχρι αρχές σεπτέμβρη. Μετά από επικοινωνία με την εξυπηρέτηση πελατών με ενημέρωσαν πως είναι πολιτική τους εδώ και δύο χρόνια και ότι υπάρχει στους όρους.
    Έψαξα στους όρους και είδα ότι δεν ορίζεται ρητά το ποια θα είναι η προκαταβολή και σε τι ποσό θα ανέρχεται ήτοι ένα πάγιο.
    Μπορώ να κάνω κάτι σε αυτήν την περίπτωση;
    Ειδάλλως με την πρώτη μονομερή αλλαγή όρων θα φάνε πιστόλι με αυτές τις απαράδεκτες πρακτικές τους.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Δεν ειναι καθολου απαραδεκτες πρακτικες.

    Ετσι ηταν παντα. οταν κανεις μια νεα συνδρομη βγαινει ενα "αναλογικο" παγιο μεχρι και την ημερομηνια που κλεινει ο μηνας τιμολογισης .
    Εκτος απο αυτο μπαινει και το παγιο του επομενου μηνα τιμολογισης. Το οποιο ειναι απο την ημερομηνια εκεινη μεχρι και τον επομενο μηνα παλι ιδια ημερομηνια.

    Το παγιο αυτο λοιπον μπορεις να το πληρωσεις μεχρι και την μερα που ξεκιναει "ο μηνας" . αν δεν το πληρωσεις τοτε πολυ σωστα θα γινει φραγη αφου δεν γινεται να σου παρεχουν κατι που δεν εχεις πληρωσει.

    Παντως διαβασε καλυτερα και τους αλλους λογαριασμους... υπαρχουν 2 σημεια που δεν πρεπει να μπερδευτουν.

    Ενα ειναι η περιοδος που πληρωνουμε το παγιο που πρεπει.... και το δευτερο ειναι η περιοδος που αναλυουν την χρηση (ειτε εντος ειτε εκτος παγιου) .

    Δεν υπαρχει καμμια μονομερης αλλαγη ορων παντως.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Όσον αφορά τη μονομερή αλλαγή, λέω ότι όταν κάνουν αλλαγή πχ σε χρεώσεις συμβολαίων ή αυξήσεις παγίων (μέσα στους επόμενους μήνες) τότε θα προσβάλω το συμβόλαιο και αυτό διότι πριν την σύναψη του συμβολαίου μου είπαν ότι στην περιοχή μου θα πιάνω 17-20 και πιάνω 10-11 πραγματικά, αλλά εκεί δεν μπορούσα να κάνω κάτι. Αλλά δίνεις 19 για adsl και με 27 έχεις 100 από inalan.

    Τέλος, τώρα βλέπω λογαριασμό που έλαβα σε άλλο xclusive και γράφει πάνω περίοδος τιμολόγισης όλος ο ιούλιος και εκδόθηκε αύγουστο ο λογαριασμός. Επομένως δεν ισχύει κάτι τέτοιο (είδα και τον αναλυτικό που λέει για πάγιο και χρεώσεις).

  4. #4
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Σε οτε που ήμουν και στη vodadone τώρα όταν συνδέθηκα και βγήκε ο λογαριασμός είχε αναλογία για μερικές μέρες και 1 μήνα κανονικά

  5. #5
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill2015 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε οτε που ήμουν και στη vodadone τώρα όταν συνδέθηκα και βγήκε ο λογαριασμός είχε αναλογία για μερικές μέρες και 1 μήνα κανονικά
    Ναι αλλά ο 1 μήνας κανονικά ήταν αυτός που παρήλθε ή ο επόμενος; Γιατί σε εμένα είναι ο επόμενος και αυτό με παραξένεψε. Ανέτρεξα σε όλες τις γραμμές που έχουμε στην vodafone και είδα ότι σε όλα τα συμβόλαια χρεωνόμαστε για τον μήνα που παρήλθε, δηλαδή ο λογαριασμός που εκδόθηκε 3 αυγούστου ήταν για όλο τον ιούλιο και όχι για χρήση ιουλίου και πάγιο αυγούστου όπως προσπαθούσαν να με πείσουν στον τηλέφωνο.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντα στους λογαριασμούς τηλεφωνίας προπληρώνεις το πάγιο του επόμενου μήνα.Αν πχ η περίοδος τιμολόγησης σου ξεκινάει κάθε 10 του μήνα θα χρεωθείς το πάγιο μέχρι της 10 του επόμενου συν η οποιαδήποτε κίνηση του μηνός που παρήλθε.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Σωστά και σε εμένα βλέπω η έκδοση γίνεται 1/8/2018 και με χρεώνει απο 1/8/2018 εως 31/8/2018 όλοι οι πάροχοι έτσι κάνουν

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    αυτο ειναι το λογικο. ΠΡΟ-πληρωνεις το επομενο παγιο και πληρωνεις τυχον οφειλες απο την χρηση του τρεχοντος μηνα.

    Τωρα αυτο που λεει ο @automatix δεν το εχω δει .
    The gr81 .

  9. #9
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Σε 2 παλιές γραμμές Vodafone, ποτέ δεν προπλήρωσα το πάγιο, ακόμα και σήμερα δεν με χρεώνουν για τον επόμενο μήνα. Μόνο σε μια 3η γραμμή που μπήκε αργότερα το είδα πρώτη φορά αυτό και νόμιζα μάλιστα ότι είχε γίνει λάθος στην αρχή.

  10. #10
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε 2 παλιές γραμμές Vodafone, ποτέ δεν προπλήρωσα το πάγιο, ακόμα και σήμερα δεν με χρεώνουν για τον επόμενο μήνα. Μόνο σε μια 3η γραμμή που μπήκε αργότερα το είδα πρώτη φορά αυτό και νόμιζα μάλιστα ότι είχε γίνει λάθος στην αρχή.
    Άρα είναι όπως με ενημέρωσε ο υπάλληλος, νέα πολιτική τελευταίων 2 χρόνων.
    Απλώς στους όρους αναφέρει ότι κάνουν ένα προφίλ στον χρήστη και αναλόγως με το αν χρωστάει κτλ μπορούν να ζητήσουν μια μορφή προκαταβολής για να είναι καλυμμένοι.

Παρόμοια Θέματα

  1. Απατεώνας μάστορας που έχει πάρει προκαταβολή!!
    Από yyy στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-22, 19:40
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 19:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας