Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-43 από 43
  1. #31
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Διαβάζω τα περί απειλών για την ζωή του και παθαίνω πλάκα! Πού αφήνει να εννοηθεί κάτι τέτοιο;

    Η αλήθεια είναι ότι από όσο θυμάμαι γενικότερα το ύφος και τα τυχόν μηνύματα του Linus, τέτοιο απολογητικό ύφος εκ μέρους του πρώτη φορά είδα! Και ειδικότερα τέτοια στάση, του να αφήνει το υπόλοιπο development σε κάποιον "υφιστάμενο", πρώτη φορά!
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  2. #32
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζω τα περί απειλών για την ζωή του και παθαίνω πλάκα! Πού αφήνει να εννοηθεί κάτι τέτοιο;
    Αυτό ήταν "αστείο" δικό μου. Εννοείται πως δεν έχει γραφτεί τίποτα τέτοιο. Επειδή το μήνυμα ήταν τελείως out-of-character για τον Linus είπα ότι τον εκβιάζουν με κάτι και αστειευόμενος πιάστηκα από εκείνη τη χαζομάρα που είχε πει ο Lennart ότι ο κόσμος είναι τόσο προκατειλημμένος εναντίον του που γράφουνε να μαζέψουν χρήματα για να προσλάβουν κάποιον hitman.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  3. #33
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Βάλε ντε ένα να καταλάβουμε!

    Διαβάζω και τις επόμενες απαντήσεις στο thread. Θα περίμενα περισσότερες από χθες μέχρι σήμερα, αλλά από τη μια ο ένας λέει «καλά κάνεις και τα χώνεις, έχεις υψηλό τεχνικό επίπεδο και το ratio των βρισιών σου σε σχέση με το πόσο δίκιο έχεις είναι υψηλό», από την άλλη ο άλλος «καλά θα ήταν να μην έβριζες». Anyway, το θέμα είναι ότι φαίνεται να το έχει πάρει πολύ στα σοβαρά ο Linus και μάλλον θα ζητήσει επαγγελματική βοήθεια σε αυτό.

    Όπως και να έχει, θεωρώ ότι θα επιστρέψει στην ρουτίνα (στο kernel development). Αν αυτό σημαίνει λιγότερο βρισίδι σε αυτόν που έγραψε ένα μέτριο ή κακό κώδικα, ε, οκ, ίσως τελικά αποδειχθεί καλύτερο. Αλλά συμφωνώ ότι σε κάθε περίπτωση πρέπει να τραβάς και τα γκέμια λίγο, δεν γίνεται μόνο ευγένεια.

    Συμφωνώ επίσης ότι ο Greg είναι εξαιρετικός. Έχω δει 2-3 παρουσιάσεις του και φαίνεται εξαιρετικός τύπος.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  4. #34
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Άλλο ένα άρθρο σχετικά με το θέμα για την προσωρινή αποχώρηση του Torvalds.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  5. #35
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο ένα άρθρο σχετικά με το θέμα για την προσωρινή αποχώρηση του Torvalds.
    [irony]Επιτέλους και ένα καλό άρθρο που δεν είναι προκατειλημμένο.[/irony] Πωωω τέτοιο κατάπτυστο προπαγανδιστικό άρθρο ούτε στις εφημερίδες των κομμάτων δεν έχω διαβάσει. Ίσως το κόβει κάποιο ad blocker μου αλλά δεν είδα πουθενά να έχει να γράψεις σχόλια. Μόνο να βάλεις το e-mail για subscribe βρήκα οπότε θα ξεσπάσω αναγκαστικά σε εσάς.

    After years of verbally abusing programmers who contribute to the Linux operating-system kernel he created, the celebrated coder Linus Torvalds is stepping aside and says he is getting help.
    Από τον τίτλο μόνο καταλαβαίνεις τι θα ακολουθήσει. Έτσι που το διατυπώνει σε κάνει να νομίζεις ότι για χρόνια ο Linus καταπίεζε 20 άτομα κάθε ημέρα και επιτέλους τώρα τον έχουν κλείσει σε ίδρυμα και τον βλέπουν 5 ψυχίατροι.

    "Torvalds has publicly posted thousands of scathing messages targeting programmers"
    Χιλιάδες μηνύματα. Ζήτημα όλα αυτά τα χρόνια να έγραψε 10 μηνύματα στα οποία να έβριζε.

    In 2013, Sharp, who is nonbinary and uses “they/them” pronouns, confronted Torvalds on his home turf—the public Linux kernel mailing list.
    Αμέσως προβάλλει το γεγονός ότι "οι" Sharp είναι non-binary για να παρουσιάσει τον Linus σαν ρατσιστή / σεξιστή / whatever. Αφενός, τότε δεν είχε αλλάξει το όνομα σε Sage Sharp και δεν είχε ακόμη δηλώσει non-binary αλλά λεγόταν Sarah Sharp. Αφετέρου, η κριτική του Linus α) και δεν ήταν καν προς αυτήν β) και η κριτική δεν είχε καμμία σχέση με το φύλο κάποιου. Αυτό δηλαδή ότι το άτομο είναι non-binary το γράφει καθαρά για να βλάψει την εικόνα του Linus σε όσους δεν είχαν παρακολουθήσει την περίπτωση.

    At the time, Sharp, who grew up in a small town in Oregon, was in their late twenties and was an important administrator of the Linux kernel.
    Παπάρια ήταν. Τον usb3 οδηγό είχε γράψει. Ούτε "administrator" (τι θα πει αυτό ?) ήταν ούτε subsystem maintainer ούτε τίποτα. Δεν υπονοώ φυσικά ότι αν δεν είσαι subsystem maintainer πρέπει να σε βρίζουν αλλά για άλλη μια φορά το άρθρο λέει βλακείες για να παρουσιάσει τα πράγματα όπως θέλει. Δεν θυμάμαι φυσικά το 100% των e-mail οπότε μπορεί να κάνω λάθος αλλά δεν θυμάμαι να της επιτέθηκε καθόλου ο Linus. Αυτή είχε αρχίσει ένα hissy fit και έγραφε κάτι αλαζονικά μηνύματα "δεν θα ανεχτώ πλέον", "θα γκαρίξω για όσους δεν μπορούν να γκαρίξουν" και κάτι τέτοια και το μόνο που θυμάμαι να της λέει ο Linus ήταν "το άλογό σου δεν είναι τόσο ψηλό όσο νομίζεις".

    Δεν κάνω quote άλλα για να μην σας πρήζω άλλο. Δεν μου αρέσει αυτό που θα γράψω αλλά θα κλέψω μια ατάκα του Linus που αναφέρει το άρθρο και θα πω στον συγγραφέα του άρθρου "Please just kill yourself now. The world will be a better place".

    Δεν ξέρω γιατί αλλά με δυσαρέστησε πάρα πολύ αυτό το πράγμα με τον Linus. Μην συνεχίσουν τέτοια άρθρα, του φορτώσουν και καμιά παρενόχληση και του προκαλέσουν κατάθλιψη φοβάμαι. Φτάνει που χάσαμε τον Murdock από βλακείες (και πήγε κατά διαόλου το debian μετά).
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #36
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Αυτό ήθελα να πω κι εγώ. Αυτό το άρθρο δεν κάνει ούτε για τα σκουπίδια.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  7. #37
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ήθελα να πω κι εγώ. Αυτό το άρθρο δεν κάνει ούτε για τα σκουπίδια.
    Δυστυχώς ο περισσότερος κόσμος δεν θα κάτσει να αφιερώσει 2 ώρες από τη ζωή του να ψάξει δεκάδες μηνύματα στις λίστες για να δει τι έγινε πραγματικά. Θα διαβάσει τις 2-3 πρώτες παραγράφους από τέτοια άρθρα και θα τα πιστέψει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω γιατί αλλά με δυσαρέστησε πάρα πολύ αυτό το πράγμα με τον Linus. Μην συνεχίσουν τέτοια άρθρα, του φορτώσουν και καμιά παρενόχληση και του προκαλέσουν κατάθλιψη φοβάμαι. Φτάνει που χάσαμε τον Murdock από βλακείες (και πήγε κατά διαόλου το debian μετά).
    Έπρεπε να κοιτάξω στο reddit πριν γράψω. Χτεσινό άρθρο στο οποίο "οι" Sage Sharp κατηγορούν τον Ted Ts'o (αυτόν που έγραψε το ext4) ότι είναι rape apologist. Και φυσικά στο twitter της απέκλεισε όσους παραθέτουν επιχειρήματα που αθωώνουν τον Ts'o.

    Αυτό είναι πολύ παλιά ιστορία απλά τώρα οι Sage την ξαναθυμήθηκαν. Εγώ την είχα διαβάσει επειδή παρακολουθώ το blog του Matthew Garrett. Ο Garrett είναι αυτός που έγραψε την υποστήριξη για uefi, secureboot, ένα κομμάτι του acpi power management και πολλά άλλα. Έχει τρομερές γνώσεις και τα τεχνικά πράγματα που γράφει είναι καταπληκτικά αλλά σαν άτομο τον έχω πετύχει κάμποσες φορές να γράφει "ψέμματα" για άλλους. Σε αυτή την περίπτωση κάτι είχε γίνει σε ένα συνέδριο και ο Ts'o είχε γράψει κάτι ότι οι στατιστικές δεν είναι σίγουρο μέσο για να πάρεις πληροφορίες για τους βιασμούς και κάτι τέτοιο. Σίγουρα έχω παραλείψει πολλές λεπτομέρειες μια και δεν μπορώ να θυμάμαι κάτι που έγινε το 2015 ή ποιος ξέρει πότε απλά θυμάμαι όταν το διάβαζα να λέω "δεν γράφει αυτά που του προσάπτουν". Η εντύπωση που είχα αποκομίσει ήταν ότι ο Garrett και κάποιοι άλλοι ήθελαν καιρό να του την πέσουν και τους ήρθε λουκούμι να παραποιήσουν τα λόγια του και να τον παρουσιάσουν σαν rape apologist.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  8. #38
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ζούμε στην εποχή των fake news. Δυστυχώς, είναι αυτό που λες @imitheos. Ο αρκετός κόσμος (μεταξύ αυτών πολλές φορές και εγώ) δε θα κάτσει να ψάξει αρχεία, μηνύματα και τρέχα γύρευε που έχουν γραφτεί χρόνια πριν. Η εύκολη λύση είναι να διαβάσεις ένα άρθρο όπως το παραπάνω, από ένα πχ. site ή μέσο γενικότερα υποτίθεται αξιόπιστο και να πάρεις ως βάση αυτά που λέει. Δυστυχώς, χρειάζεται πολλαπλή ενημέρωση από διάφορα μέτωπα και πηγές για να έχεις μια εικόνα του τι συμβαίνει.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  9. #39
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Να προτείνω κάτι?
    Τι θα λέγατε να αφήσουμε το νήμα του Linux kernel 4.18 να πεθάνει (βγαίνει σε λίγο ο 4.19) και να συνεχίσουμε εδώ?
    https://www.adslgr.com/forum/threads...BF%CF%85%CF%82
    Αν θέλει κάποιος mod,ας μεταφέρει τα σχετικά μηνύματα

  10. #40
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.623
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προτείνω κάτι?
    Τι θα λέγατε να αφήσουμε το νήμα του Linux kernel 4.18 να πεθάνει (βγαίνει σε λίγο ο 4.19) και να συνεχίσουμε εδώ?
    https://www.adslgr.com/forum/threads...BF%CF%85%CF%82
    Αν θέλει κάποιος mod,ας μεταφέρει τα σχετικά μηνύματα
    Εγώ θα επαναφέρω την παλιά μου ιδέα, δεν χρειάζεται νέο νήμα για κάθε νέο kernel, ένα γενικό νήμα αρκεί. Έχω χάσει αρκετές φορές το νήμα γιατί απλά δεν έψαχνα στην ώρα μου...

  11. #41
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προτείνω κάτι?
    Τι θα λέγατε να αφήσουμε το νήμα του Linux kernel 4.18 να πεθάνει (βγαίνει σε λίγο ο 4.19) και να συνεχίσουμε εδώ?
    https://www.adslgr.com/forum/threads...BF%CF%85%CF%82
    Αν θέλει κάποιος mod,ας μεταφέρει τα σχετικά μηνύματα
    Εγώ συμφωνώ. Τα μηνύματα από εδώ όμως θα μεταφερθούν μετά από το δικό σου εκεί ή μπορούν να μεταφερθούν και πριν ώστε να διατηρηθεί η χρονολογική σειρά ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα επαναφέρω την παλιά μου ιδέα, δεν χρειάζεται νέο νήμα για κάθε νέο kernel, ένα γενικό νήμα αρκεί. Έχω χάσει αρκετές φορές το νήμα γιατί απλά δεν έψαχνα στην ώρα μου...
    +1

    Στο 99% των περιπτώσεων το κάθε νήμα έχει μόνο το αρχικό μήνυμα του εκάστοτε OP οπότε δεν βλέπω νόημα να είναι ξεχωριστά νήματα.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  12. #42
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ συμφωνώ. Τα μηνύματα από εδώ όμως θα μεταφερθούν μετά από το δικό σου εκεί ή μπορούν να μεταφερθούν και πριν ώστε να διατηρηθεί η χρονολογική σειρά ?
    Νομίζω πως είναι εύκολο να μεταφερθούν με χρονολογική σειρά,αν ασχοληθεί κάποιος moderator

  13. #43
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ήθελα να πω κι εγώ. Αυτό το άρθρο δεν κάνει ούτε για τα σκουπίδια.
    Δεν ξέρω γιατί και πότε έγινε η στροφή, αλλα τα παραδοσιακά "μέσα" έχουν μετατραπεί σε λύκοι που φτιάχνουν τεμπέλικα hit pieces. Κάποιοι λένε οτι είναι για το clickbait του θέματος (ακόμα και αυτοί που τα θεωρούν σκουπίδια και δεν θα διάβαζαν New Yorker θα πατούσαν πάνω να δουν τι γράφει) άλλοι οτι είναι απλά ανίκανοι.

    Ο Λίνους έκανε μια υποχώρηση (για οποιοδήποτε λόγο) και τους έδειξε το λαιμό του. Τώρα θα συνεχίσουν να τον δαγκώνουν μέχρι να σταματήσουν να βγάζουν λεφτά απο αυτήν την ιστορία.

    Προσωπικά ρίχνω τεράστια ευθύνη στα social media και ειδικά το twitter, που έχει μετατραπεί (ή ήταν πάντα) σε rage machine.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Linux kernel 4.17
    Από mzaf στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-18, 16:20
  2. Linux 4.15 released
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-18, 16:45
  3. Linux 4.14 LTS released
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-17, 01:47
  4. Linux 4.13
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-17, 16:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας