Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    15-08-2018
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Περιστερι - Αθηνα ετος 2018, πας για αιτηση στον ΟΤΕ για τηλεφωνο - ιντερνετ σου λεει οτι δεν εχει γραμμες τελος. Ρωτησα τριγυρω να δω ποσοι αλλοι εχουν αυτο το προβλημα και βρηκα μια θεια μου που μετακομισε σε αλλη περιοχη στον ιδιο δημο και ειναι σε "αναμονη" 2 χρονια. Επισης μια κοπελα στο Αιγαλεω 3 χρονια. Προφανως αλλος παροχος δεν μπορει να σε βοηθησει καθως χρησιμοποιουν το δικτυο του (π)οτε. Η θεια μου by the way ειναι 75+ χρονων και την εχουν αφησει χωρις τηλεφωνο λες και ξερει να χρησιμοποιει κινητα... Το συμπερασμα ειναι οτι αν θελεις να μετακομισεις δεν διαλεγεις πρωτα σπιτι, πας στον (π)οτε και λες: καλοι μου ανθρωποι σας παρακαλω μπορω να εχω τηλεφωνο στην ταδε περιοχη ή μηπως εχετε ελλειψη και πρεπει να ψαξω για αλλο σπιτι? Στην περιπτωση μου δεν εχουν θεση στο καφαο απο οτι καταλαβα αρα δεν προκειται να φτιαξουν καφαο για παρτυ μου. Με τεχνικους απευθειας δεν καταφερα να μιλησω, μονο με το 13888 που ο καθενας που το σηκωνε μου ελεγε και κατι διαφορετικο. Ο ενας δεν υπάρχει απερχομενο, ο αλλος θεση στο καφαο, ο αλλος πορτα στο αστικο κεντρο γιαυτο και ηθελα τεχνικο να βγαλω ακρη αλλα δεν καταφερα να μπω στο κτιριο που πινουν καφε, εχμ δουλευουν εννοω καθως δεν εχουν καν κουδουνι..... Υπαρχει κατι που μπορω να κανω εκτος απο καταγγελια στην ΕΕΤ? Τα 2 αλλα ατομα που ξερω που εχουν το ιδιο προβλημα εχουν καταγγελια και δεν εγινε τπτ γιαυτο και ειπα κατι εκτος απο αυτο...

  2. #2
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Σε VDSL από καμπίνα με VoIP δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα, το ρώτησες;

  3. #3
    Εγγραφή
    15-08-2018
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε VDSL από καμπίνα με VoIP δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα, το ρώτησες;
    yep...vdsl αιτηση εκανα και εφαγα ακυρο...δεν εχουν ουτε adsl ουτε vdsl ουτε απλη τηλεφωνικη γραμμη

  4. #4
    Εγγραφή
    18-07-2018
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Ε τι σκ@τα αναβαθμησεις κανουν και αλλαζουν τις καμπινες αφου δεν εχουν γραμμες βλεπω στο fttxgr πιτα ειναι στις καμπινες vdsl διακοσμιτικες τις εχουν, συγνωμμη κιολας.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-10-2013
    Μηνύματα
    158
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    18.4(dB) / 7.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από faust123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    yep...vdsl αιτηση εκανα και εφαγα ακυρο...δεν εχουν ουτε adsl ουτε vdsl ουτε απλη τηλεφωνικη γραμμη
    Μα το Περιστέρι γέμισε με νέες καμπίνες. Είσαι κοντά στο Α/Κ μήπως που δεν καλύπτεται από τις καμπίνες;

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis221 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε τι σκ@τα αναβαθμησεις κανουν και αλλαζουν τις καμπινες αφου δεν εχουν γραμμες βλεπω στο fttxgr πιτα ειναι στις καμπινες vdsl διακοσμιτικες τις εχουν, συγνωμμη κιολας.
    Δεν θα έπρεπε δηλαδή να κάνουν αναβαθμίσεις;
    Είναι άλλο πράγμα ο εξοπλισμός στο ΑΚ που μπορεί να γίνει αναβάθμιση και απο απλό adsl να δίνει vdsl, άλλο το ότι μπορεί να μπεί εξοπλισμός στην καμπίνα ώστε να δίνει απο πιο κοντά xdsl και άλλο τα καλώδια.

    Υπάρχει ο χαλκός που πάει απο το ΑΚ προς το καφάο, υπάρχει και ο χαλκός που πάει απο το καφάο στην οικοδομή, αν για παράδειγμα δεν υπάρχει χώρος στο καφάο γιατί δεν έχουν πόρτες μέσα στο καφάο δεν μπορούν να σου δώσουν (ούτε σε κάποιον άλλον που είναι σε αυτό το καφαο), αν δεν υπάρχει ελεύθερο καλώδιο απο το καφάο προς την δικιά σου οικοδομή, πάλι δεν μπορούν να σου δώσουν, σε άλλη οικοδομή που υπάρχει όμως ελεύθερο μπορούν, μπορούν ακόμα να δώσουν και καλύτερες ταχύτητες

  7. #7
    Εγγραφή
    15-08-2018
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    sdikr Στη δικη μου περιπτωση αυτο συμβαινει ειτε θεση στο καφαο δεν υπαρχει (που απ'οτι ξερω φτιαχνουν) ειτε απερχομενο καλωδιο δεν υπαρχει που για να το φτιαξουν ειναι ολοκληρη διαδικασια με πιθανον εργολαβους και σκαψιματα κλπ. Η πλακα ειναι οτι πλεον η υπευθυνη εταιρεια για αυτα θεωρητικα τουλαχιστον ειναι η forthnet-nova - αλλαξε το 2017.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από faust123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιστερι - Αθηνα ετος 2018, πας για αιτηση στον ΟΤΕ για τηλεφωνο - ιντερνετ σου λεει οτι δεν εχει γραμμες τελος. Ρωτησα τριγυρω να δω ποσοι αλλοι εχουν αυτο το προβλημα και βρηκα μια θεια μου που μετακομισε σε αλλη περιοχη στον ιδιο δημο και ειναι σε "αναμονη" 2 χρονια. Επισης μια κοπελα στο Αιγαλεω 3 χρονια. Προφανως αλλος παροχος δεν μπορει να σε βοηθησει καθως χρησιμοποιουν το δικτυο του (π)οτε. Η θεια μου by the way ειναι 75+ χρονων και την εχουν αφησει χωρις τηλεφωνο λες και ξερει να χρησιμοποιει κινητα... Το συμπερασμα ειναι οτι αν θελεις να μετακομισεις δεν διαλεγεις πρωτα σπιτι, πας στον (π)οτε και λες: καλοι μου ανθρωποι σας παρακαλω μπορω να εχω τηλεφωνο στην ταδε περιοχη ή μηπως εχετε ελλειψη και πρεπει να ψαξω για αλλο σπιτι? Στην περιπτωση μου δεν εχουν θεση στο καφαο απο οτι καταλαβα αρα δεν προκειται να φτιαξουν καφαο για παρτυ μου. Με τεχνικους απευθειας δεν καταφερα να μιλησω, μονο με το 13888 που ο καθενας που το σηκωνε μου ελεγε και κατι διαφορετικο. Ο ενας δεν υπάρχει απερχομενο, ο αλλος θεση στο καφαο, ο αλλος πορτα στο αστικο κεντρο γιαυτο και ηθελα τεχνικο να βγαλω ακρη αλλα δεν καταφερα να μπω στο κτιριο που πινουν καφε, εχμ δουλευουν εννοω καθως δεν εχουν καν κουδουνι..... Υπαρχει κατι που μπορω να κανω εκτος απο καταγγελια στην ΕΕΤ? Τα 2 αλλα ατομα που ξερω που εχουν το ιδιο προβλημα εχουν καταγγελια και δεν εγινε τπτ γιαυτο και ειπα κατι εκτος απο αυτο...

    Αααχχχ τι μου θύμισες...μεταφορά γραμμής από περιστέρι σε Πετρούπολη και έφαγα άκυρο από οτε διότι δεν υπήρχε ελεύθερο ζεύγος..περίμενα κανα μήνα και τπτ..τελικά βρήκα γραμμή μετά από κανα δίμηνο στη συτα ενώ ο οτε με είχε ακόμα στο περίμενε...

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υπό προϋποθέσεις μπορείτε να έχετε νέα γραμμή εφόσον κάνετε σχετικό αίτημα στον ΟΤΕ, που θα πληρωθεί κανονικά αφού πλέον δεν είναι καθολικός πάροχος τηλεφωνίας.

  10. #10
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπό προϋποθέσεις μπορείτε να έχετε νέα γραμμή εφόσον κάνετε σχετικό αίτημα στον ΟΤΕ, που θα πληρωθεί κανονικά αφού πλέον δεν είναι καθολικός πάροχος τηλεφωνίας.
    Σε αυτό το αίτημα δεν αναφέρετε κάτι. Ότι σε περίπτωση μονοκατοικίας δεν σου τραβάνε καλώδιο πλέον μέχρι μέσα στο σπίτι που πιθανόν εκει θα έχεις το κουτί διακλάδωσης, αλλά απαιτούν έξω από την περίφραξη σου να έχεις τοποθετήσει στυλίσκο με εξωτερικό στεγανό κουτί διακλάδωσης όπου μέχρι εκεί θα σου φέρει το καλώδιο ο ΟΤΕ.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είναι απόλυτα λογικό από τον εξωτερικό στυλό της μάντρας και μέχρι το σπίτι, να μην ενδιαφέρει τον ΟΤΕ. Είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη να υπάρχει κατάλληλο καλώδιο.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-18, 14:45
  2. Θα!!! υπαρξη ποτε το ε-ευρω?
    Από kilop στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-18, 22:50
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-17, 11:04
  4. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-17, 01:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας