Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    19-05-2006
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76293/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2862ac
    SNR / Attn
    7(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα σας,

    δεν γράφω συχνά θέλω όμως να μοιραστώ την εμπειρία μου και να μου πείτε την γνώμη σας.

    21/06/2018 - αιτηση νέα γραμμής 100αρας, sms οτι καταχωρήθηκε την ίδια μέρα
    29/06/2018 - sms εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης 06/07/2018
    01/07/2018 - sms στις 03/07/2018 θα χρειαστούμε πρόσβαση στο κτίριο για τεχνικές εργασίες
    03/07/2018 - sms σύντομα θα επικοινωνήσουμε μαζί σας για να ορισουμε ημερομηνία επίσκεψης τεχνικού
    09/07/2018 - έρχεται τεχνικός wind, μετράει γραμμή 10/40 το δίνει βλάβη ΟΤΕ ενώ μου λέει ότι σε 1-2 ώρες θα πρασινίσoυν τα λαμπάκια του router. Δεν πρασίνισε τίποτα.

    Παίρνω τηλέφωνο στο 1277 (ειναι εταιρικη γραμμη), καταχωρεί το αίτημα και περιμένω νέο ραντεβού.

    13/07/2018 - έρχεται άλλος τεχνικός, διαπιστώνει καμμένη πλακέτα στο ρουτερ tg789v3 που μου είχαν δώσει γι΄αυτό δεν πρασίνισαν ποτέ τα λαμπάκια. Το δίνει για αντικατάσταση. Παράλληλα η βλάβη παραμένει, 10/40 ο συγχρονισμός ενώ μιλώντας με τα κεντρικά ( με ρωτάει αν θέλω να ενεργοποιηθεί η γραμμή παρόλ'αυτά..του λέω προφανώς, και καπάκια μου έρχεται sms ότι η υπηρεσία μου έχει ενεργοποιηθεί.

    Παράλληλα πάω σε τοπικό κατάστημα wind που έχω άνθρωπο μέσα και ζητάω αν έχει κάποιο router να το βάλω πάνω μέχρι να μου στείλουν το δικό μου για να έχω έστω αυτό το 10/40 κι ας είναι η βλάβη σε εκκρεμότητα. Μου δίνει ένα tg788v2, συγχρονίζω και όλα καλά. Μέσα έχει δηλωμένα στο PPP στοιχεία άλλου πελάτη, δεν δίνω σημασία.

    Έκτοτε, κανένα sms σχετικά με την βλάβη, καμία ενημέρωση τηλεφωνική, απλά καλώ εγώ και ρωτάω τι γίνεται ρε παιδιά με την βλάβη.

    Επειδή δεν θέλω να κουράσω θα συνοψίσω τον τελευταίο μήνα, από 13/07/2018 σήμερα έχουμε 16/08/2018 και ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη. Έχουν γίνει δύο συνδυαστικά ραντεβού τεχνικών, καμία ενημέρωση, το ένα ήρθε δήθεν και δεν είχε πρόσβαση το άλλο δεν είχα καμία ενημέρωση, μεσολάβησαν άλλες δύο επισκέψεις τεχνικών wind (οι ίδιοι έρχονται, συζητάμε και γελάμε δεν έχω παράπονο) χωρίς καμία ουσία. Έχω παραλάβει το νέο ρουτερ αντικατάστασης ΑΛΛΑ ενώ Συγχρονίζει (10mbits λιγότερο), δεν δίνει ip. Στην καρτέλα PPP έχω authentication failed. Δεν έπαιρνε τα στοιχεία μου, καλώ να μου τα δώσουν username/pass και μου λένεθα μου τα δώσει το δευτεροβάθμιο το οποίο δεν κάλεσε ποτέ. Μέχρι τότε παίζω με το "δανεικό" που πήρα από το κατάστημα και τα στοιχεία του άλλου πελάτη. Παραλείπω μερικα τηλεφωνήματα ακόμα από την μεριά μου για το όλο θέμα, στο ίδιο έργο θεατής ένας υπάλληλος στο τηλεφωνικό κέντρο που δεν μπορεί να μου πει/κάνει τίποτα απλά το προωθεί στο δευτεροβάθμιο τμήμα το οποίο θα με καλέσει και δεν με έχει καλέσει ΠΟΤΕ.

    Γυρνάω από διακοπές με τα πολλά και προχτές 14/08 βλέπω η γραμμή είναι στα 10/85. Ώπα λέω κάτι κάνανε, πρόοδος. Ξαφνικά εκει που σερφάρω "πέφτει" η γραμμή, γιοκ. Περιμένω λίγο τίποτα. Παίρνω στο 1277, λέω το και το. Λέει βλέπω προγραμματισμένη επίσκεψη τεχνικου οτε για τις 16/08 11 με 15:00. Λέω καλά που σας πήρα τηλέφωνο δηλαδή ΠΑΛΙ εγώ αλλιώς δεν θα έπαιρνα χαμπάρι και θα έλεγε τίποτα δεν βρήκε πρόσβαση πάλι στο κτίριο και θα έφευγε. Τονίζω δεν έχω καμία ενημέρωση, παίρνω εγώ τηλέφωνο επανειλλημένα μου λένε βλέπουν το ιστορικό των κλήσεων και ναι "έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά".

    Στην ίδια κλήση λοιπόν αναφέρω ότι δεν μου έχετε δώσει ακόμα τα στοιχεία PPP που έχω ζητήσει, μου λέει αν θέλετε σας τα δίνω. Για να στα ζητάω τα θέλω άνθρωπε...Καταχωρεί δήθεν και το serial number του ρουτερ, μου δίνει και τα στοιχεία, οκ με αυτό. Τώρα, άσχετα με την βλάβη του χαμηλου συγχρονισμου που κρατάει από την αρχή, άσχετα με το ότι παίζω με το δανεικό ρούτερ και τα στοιχεία τρίτου, μπορείς να μου πεις γιατί ξαφνικά έπεσε το ιντερνετ; Μου λέει δεν γνωρίζω, επειδή υπάρχει προγραμματισμένη επίσκεψη τεχνικου του οτε για 16/08 δεν μπορω να κάνω κάτι άλλο, καταχωρώ το αίτημα σας στο δευτεροβάθμιο. Του λέω πώς θα γίνει να μιλήσω με κάποιον απο το δευτεροβάθμιο τμήμα, όλο λέτε θα με καλέσουν και 1μιση μήνα δεν έχω μιλήσει με κάποιον σχετικό, να μπορεί να μου πει 5 πράγματα που θέλω για την γραμμή, να μου κάνει ένα ρισέτ, να μου βάλει fastpath, να μου πει γιατί έχω βλάβη αυτη την στιγμή, πρώτη φορά το συναντάω αυτό να μην μπορεί το τμήμα τεχνικής υποστήριξης που καλείς να μην μπορεί να δει την γραμμή σου. Τραγικά πράγματα.

    Με τα πολλά σήμερα 16/08 περιμένω να δω τι θα γίνει. Ξαφνικά πέφτει η γραμμή, γύρω στις 12:30 εδώ είμαστε λέω. Επανέρχεται 10/92. Κάτι έκανε λέω ο τεχνικός, ωραία. Κουμπώνω το tg789 συγχρονίζει 10/80 και κλασσικά δεν δίνει ip, κοινώς πιο serial number ποια στοιχεία πελάτη, δεν έχουν κάνει τίποτα. Ξαναβάζω το δανεικό, 10/91 και ολα παίζουν. Εννοείται δεν έχω καμία ενημέρωση για την πορεία της βλάβης.

    Το router tg788v2 που έχω τώρα, είναι στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού χωρίς σπλιτερ, χωρίς συσκευή τηλεφώνου πάνω και με ethernet στο pc μου. Ενώ λοιπόν το ρουτερ δείχνει 10/92 από ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ κι αν δοκιμάσω, speedtest.ftp.otenet, ookla, http/ftp, και άλλα μεγάλα sites είτε με 1 download είτε με 5-6 παράλληλά, έχω download κολλημένο 5.7mb/s. To upload ειναι κανονικό.

    Δεν θέλω να σας κουράσω περισσότερο ούτε ο πρώτος είμαι ούτε ο τελευταίος που βγαίνει και λέει τον πόνο του εδώ μέσα, έχω υποστεί τρομερή ψυχική φθορά ακόμα και στις διακοπές μου κανόνιζα ραντεβού με τεχνικούς και άφηνα τον πατέρα μου σπίτι μου να τους περιμένει, 2 φορές γιατί την μία μέρα με κάλεσαν ότι έκλεψαν το μηχανάκι του τεχνικού και κανονίσαμε νέα ημερομηνία...

    Έχω περάσει από cosmote, forthnet, cyta και από εξωτερικό, τέτοιο χάλι σε τεχνική υποστήριξη παρόχου δεν έχω ξανασυναντήσει. Κρίμα δεν έχω κρατήσει ημερολόγιο με τα τηλεφωνήματα που έχω κάνει και τι τραγικοί διάλογοι έχουν γίνει με τους ανίδεους που δεν μου φταίνε καθόλου στο τηλεφωνικό τους κέντρο. Αυτό τους είπαν να κάνουν αυτό κάνουν, όχι μόνο έχουν περιορισμένες γνώσεις αλλά έχουν και περιορισμένες δυνατότητες στην θέση τους, απλα καταγράφουν και προωθούν αιτήματα, 1μιση μήνα δεν έχω μιλήσει με κανέναν από το περίφημο δευτεροβάθμιο τμήμα. Σε ερώτηση τι θα γίνει με τις χρεώσεις που θα έχω για όλο αυτό το διάστημα που δεν μου παρέχετε τις υπηρεσίες που πληρώνω ενώ 1μιση μήνα υπάρχει ανοιχτή βλάβη και μου λέει πρώτα θα κλείσει η βλάβη και μετά θα αφαιρεθεί αναλογικά κάποιο ποσό. Για την ώρα έχει εκδωθεί λογαριασμός κανονικότατα, μαζί με τις υπόλοιπες συνδέσεις που έχω + κινητά κλπ στην εταιρεία.

    Πείτε μου οι πιο έμπειροι, τι μπορεί να συμβαίνει και ενώ συγχρονίζω ψηλά το download είναι κολλημένο στα 5,7mb/s; Τι μπορεί να φταίει...;

    Αν το download τώρα, έστω μετά από όσα έγιναν ήταν φυσιολογικό με τα επίπεδα του συγχρονισμού θα έλεγα κάνε υπομονή, τον σταυρό σου μην ξανατύχει βλάβη και μείνε όπως είσαι. Τώρα θέλω να φύγω γιατί δεν βγάζω άκρη με τους άσχετους. Μπορώ να διακόψω λόγω όλων των προαναφερθέντων ή θα μου πουν μα μου, πλήρωσε πέναλτυ διακοπής; Έχω ήδη κάνει καταγγελία στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή κάπου στα τέλη αυγούστου και δεν έχω κάποια ενημέρωση. Έχω τα χαρτιά επισκέψεων των τεχνικών, έχω τις καταγεγραμμένες πολλαπλές κλήσεις μου στο 1277 και μέχρι και τώρα η βλάβη δεν θεωρείται επιδιορθωμένη.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις όποιες απαντήσεις.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Υπάρχει περίπτωση τα στοιχεία που έχει μέσα το router να είναι κάποιου που έχει 50αρά.
    Για έχεις βάλει 100/10, είσαι σε καμπίνα ΟΤΕ, όποτε πρέπει να βάλεις κανονικά στοιχεία της σύνδεση σου, αν ήσουν σε dslam wind δεν θα μπορούσες να βάλεις ότι θέλεις

  3. #3
    Εγγραφή
    19-05-2006
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76293/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2862ac
    SNR / Attn
    7(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Κάλεσα στο 1277 και τους το ανέφερα, έδωσα serial number του δανεικού ρουτερ (tg788v3) γιατί συγχρονίζει σταθερα 6-10mbits πάνω από το υποτιθέμενο δικό μου (tg789v2) να προβούν στις όποιες απαραίτητες ενέργειες και να κρατήσω αυτό. Αναμένουμε τώρα από το δευτεροβάθμιο να επεξεργαστεί το αίτημα. Για να δούμε, μακάρι να περαστεί το προφίλ μου κανονικά και να ήταν αυτό το πρόβλημα να τελειώνουμε. Ευχαριστώ και πάλι.

    - - - Updated - - -


    Έλαβα sms οτι για την επιλυση του θεματος στην γραμμη θα χρειαστεί να με επισκεφθεί τεχνικός της wind και να κλεισουμε ραντεβου. Ειναι η 6η επισκεψη τεχνικου. Στο ρουτερ βλεπω ακομα τα στοιχεια του παλιου πελατη και το fastpath δεν εχει ενεργοποιηθεί. Το έχω ζητήσει από 14/08...Φίλος χτες στην cosmote πήρε το ζήτησε, του είπανε τα κλασσικά ίσως έχετε αποσυνδέσεις κλπ κα ισε 2 ώρες τον είχανε γυρίσει σε fastpath.

    Το πόσο το χω μετανιώσει δεν λέγεται..

  4. #4
    Εγγραφή
    19-05-2006
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76293/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2862ac
    SNR / Attn
    7(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Περιττό να σας πω ότι δεν έχει γίνει κανενα ραντεβού ακόμα γιατι με καλουν για το ραντεβού βλέπω την κλήση μετά, λεω ξαναπάρτε με και δεν ξαναπήραν ποτέ. Το fastpath το έχω ζητήσει 2 φορές στο τηλέφωνο και μία μέσω της φορμας επικοινωνίας του site τους. Εννοείται δεν έχει γίνει τίποτα και φυσικά ακόμα κατεβάζω με 5,5mb/s παρόλο που συγχρονίζω στα 90.

    Στερεύω από κατάρες, to be continued.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-05-2006
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76293/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2862ac
    SNR / Attn
    7(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koeman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιττό να σας πω ότι δεν έχει γίνει κανενα ραντεβού ακόμα γιατι με καλουν για το ραντεβού βλέπω την κλήση μετά, λεω ξαναπάρτε με και δεν ξαναπήραν ποτέ. Το fastpath το έχω ζητήσει 2 φορές στο τηλέφωνο και μία μέσω της φορμας επικοινωνίας του site τους. Εννοείται δεν έχει γίνει τίποτα και φυσικά ακόμα κατεβάζω με 5,5mb/s παρόλο που συγχρονίζω στα 90.

    Στερεύω από κατάρες, to be continued.
    Με πήραν από το 2οβαθμιο, μίλησα επιτέλους με έναν "τεχνικό", επέμενε ότι οι 100ρες γραμμες ειναι ηδη σε fastpath του λεω φιλε δεν ειμαι σε fastpath. Όχι μου λέει όλες οι 50ρες και οι 100ρες είναι ήδη κλπ αλλα εσεις δεν μπορείτε να το δείτε αυτό, του λέω 20ms στο 2ο hop είναι fastpath? Και μου απαντάει "σε κάθε περίπτωση δεν γυρνάει κάτι, έτσι είναι και δεν αλλάζει".

    Να έχω 2 φίλους με 100αρα στον ΟΤΕ, να παίρνουν μπροστά μου τηλ και σε μιση ωρα μέσα να τους γυρνάνε σε fastpath και να χω την WIND να μου λέει ανακρίβειες και εν τέλει να μην κάνει τίποτα το θεωρώ απαράδεκτο.

    Υπάρχει κανείς με 100αρα wind που να εχει fastpath; Τι μας λένε;;

    Περιττό επίσης να σας πω οτι το θεμα που ανέφερα πιο πάνω, με το "δανεικό" ρουτερ και πιο serial number να δηλώσουν στην καρτέλα μου που το ανέφερα ξεκάθαρα στο τηλεφωνικό κέντρο, δεν έφτασε ποτέ στο 2οβαθμιο. Στο ίδιο άιτημα έλεγα για το fastpath, για την χαμηλή ταχύτητα και για το s/n του ρουτερ. Δεν είχε ιδέα, λες και αυτό που κατέγραφε το πρωτοβάθμιο πήγε απευθείας στο Κάιρο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Koeman : 23-08-18 στις 13:57.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Αν και είμαι στο 100άαρι, με Interleaved, τέτοια ταλαιπωρία και γενικά να μην βγάζω άκρη με την Wind δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-05-2006
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76293/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2862ac
    SNR / Attn
    7(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα στην παρέα. Είχα άλλη μία επίσκεψη τεχνικού ο οποίος ήταν στο τηλέφωνο με συνάδελφο στο τεχνικό τμήμα για κανα 20λεπτο και δεν κατάφεραν να παντρέψουν το ρουτερ με τον πελάτη στο σύστημα, μια φορα πρασινισε το λαμπάκι στο ρουτερ και δεν κράτησε πάνω από λίγα δευτερόλεπτα. Υπέγραψε άλλη μια επίσκεψη με διαπιστωμένη βλάβη και μου ήρθε sms ότι χρειάζονται νέες τεχνικές εργασίες εξωτερικά και νέο ραντεβου με τεχνικό κλπ. Ε όπως καταλαβαίνετε βαρέθηκα, με κάλεσαν την επόμενη μέρα αρνήθηκα το ραντεβού πήγα από το κατάστημα ζήτησα διακοπή της συνεργασίας μας χωρίς να πληρώσω τέλη διακοπής κλπ γιατί αδυνατούν 2 μήνες να βγάλουν άκρη, έγινε φορητότητα σε άλλο πάροχο με ευχαρίστησαν για την συνεργασία και αναμένω απλά να βγει ο λογαριασμός για να γίνει στην συνέχεια η πίστωση.

    Το παράδοξο είναι ότι πήγα στον οτε την παρασκευή, πήρα speedport plus, το βάζω πάνω και παίζει κατευθείαν χωρίς να κάνω τίποτα...δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η φορητότητα.

    Καλή δύναμη σε όσους έχουν προβλήματα, καλά ξεμπερδέματα και προσοχή στην υγεία σας. Αν δείτε ότι δεν βγάζετε άκρη, δίνετε τα χέρια και πάτε παρακάτω. Κρατήστε όλα τα χαρτιά των επισκέψεων από τους τεχνικούς, κρατήστε ημερομηνίες και ονόματα, θα ταλαιπωρηθείτε αλλά άκρη θα βγάλετε αργά ή γρήγορα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 372
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-19, 15:57
  2. Νεα γραμμη σε σπιτι cosmote dp fiber 30m
    Από sakis221 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-18, 19:19
  3. Νεα γραμμή forthnet
    Από Panos2002 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-18, 18:47
  4. Νεα Γραμμή ΟΤΕ στατιστικά
    Από john341 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-18, 18:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας