Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Το avatar του μέλους sstratakis
    sstratakis Guest
    Καλησπέρα σε όλους,

    Είμαι συνδρομητής της cyta από το 2009 και μετά από την εξαγορά της από την vodafone σκέφτομαι να την κάνω προς ΟΤΕ. Εντάξει είναι ακριβότερος άλλα με ενδιαφέρει αποκλειστικά το internet με υψηλούς συγχρονισμούς και ξέρω ότι θα τους βρω εκεί (στον ΟΤΕ). Τώρα συγχρονίζω στα 13800* με snr στα 5,6 dB και attenuation στα 21,5.

    Ο ΟΤΕ μου δίνει ιντερνετ μόνο στα 23,18** (τώρα με την cyta πληρώνω 18,90) και αναμένω 1 βδομάδα την προσφορά της cyta - vodafone (μάλλον το έκλεισαν το μαγαζί) για να δω τι θα κάνω. Από την μια σκέφτομαι το κόστος από την άλλη δεν ξέρω πως θα γίνει το δίκτυο της cyta (έχω voip) με την vodafone.

    Την γνώμη σας, τις εμπειρίες σας.

    * Θεωρητικά στον ΟΤΕ θα συγχρονίζω κάπου μεταξύ 19000 με 20000. Έτσι το φαντάζομαι.
    ** 24μηνη προσφορά

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sstratakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    είμαι συνδρομητής της cyta από το 2009 και μετά από την εξαγορά της από την vodafone σκέφτομαι να την κάνω προς ΟΤΕ. Εντάξει είναι ακριβότερος άλλα με ενδιαφέρει αποκλειστικά το internet με υψηλούς συγχρονισμούς και ξέρω ότι θα τους βρω εκεί (στον ΟΤΕ). Τώρα συγχρονίζω στα 13800* με snr στα 5,6 dB και attenuation στα 21,5.



    Ο ΟΤΕ μου δίνει ιντερνετ μόνο στα 23,18** (τώρα με την cyta πληρώνω 18,90) και αναμένω 1 βδομάδα την προσφορά της cyta - vodafone (μάλλον το έκλεισαν το μαγαζί) για να δω τι θα κάνω. Από την μια σκέφτομαι το κόστος από την άλλη δεν ξέρω πως θα γίνει το δίκτυο της cyta (έχω voip) με την vodafone.





    την γνώμη σας, τις εμπειρίες σας.



    * Θεωρητικά στον ΟΤΕ θα συγχρονίζω κάπου μεταξύ 19000 με 20000. Έτσι το φαντάζομαι.
    ** 24μηνη προσφορά
    Αντίθετα, αν το attenuation παραμείνει ίδιο, στον ΟΤΕ θα έχεις μικρότερη ταχύτητα απο ότι έχεις τώρα, έχει πιο ψηλά το snr.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sstratakis
    sstratakis Guest
    Δεν συμφωνώ απόλυτα σε αυτό ... συνήθως πάνε για ...

    Αλλαγή θέση στον ΑΚ (dslam) του ΟΤΕ. Θα δώσουν στο προφιλ το μέγιστο μέχρι την ρεγκλέτα του ΚΑΦΑΟ. Αν δουν από το ΚΑΦΑΟ έως το box μείωση τότε θα επέμβουν. Στο τελευταίο δεν υπάρχει μείωση μιας και το είχα δώσει βλάβη με την cyta και το είχαν διορθώσει. Συγχρόνιζα στα 8500 και πήγα στα 13800. 

    Φίλος με cyta συγχρόνιζε στα 14000 και πήγε στον ΟΤΕ 19700 σταθερά τώρα και 3 χρόνια.


    *Καλό είναι να αναφέρω ότι το line attenuation τα τελευταία 9 χρόνια έχει ανέβει κατά 1.5 dB (από 20.0 σε 21,5). Το snr έχει μειωθεί κατά 0.4 (από 5.8 σε 5.4).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sstratakis : 18-08-18 στις 09:51. Αιτία: επιπλέον πληροφορίες

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sstratakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν συμφωνώ απόλυτα σε αυτό ... συνήθως πάνε για ...

    Αλλαγή θέση στον ΑΚ (dslam) του ΟΤΕ. Θα δώσουν στο προφιλ το μέγιστο μέχρι την ρεγκλέτα του ΚΑΦΑΟ. Αν δουν από το ΚΑΦΑΟ έως το box μείωση τότε θα επέμβουν. Στο τελευταίο δεν υπάρχει μείωση μιας και το είχα δώσει βλάβη με την cyta και το είχαν διορθώσει. Συγχρόνιζα στα 8500 και πήγα στα 13800. 

    Φίλος με cyta συγχρόνιζε στα 14000 και πήγε στον ΟΤΕ 19700 σταθερά τώρα και 3 χρόνια.


    *Καλό είναι να αναφέρω ότι το line attenuation τα τελευταία 9 χρόνια έχει ανέβει κατά 1.5 dB (από 20.0 σε 21,5). Το snr έχει μειωθεί κατά 0.4 (από 5.8 σε 5.4).
    Αν δεν συμφωνείς το δοκιμάζεις τότε και μας λες

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H πείρα λέει ότι για κάποιον ανεξήγητο λόγο, συνήθως ο συγχρονισμός της ίδιας γραμμής σε διάφορους παρόχους δείχνει μειωμένος στην Cyta.
    Λογικά σε ΟΤΕ θα έχεις παραπάνω (κάπου στα 16-17Mbps σε κόβω), αλλά όσο και να χτυπιέσαι κάτω σαν το χταπόδι, με 21,5dB εξασθένιση δεν θα δεις τα 19Mbps, εκτός κι αν στο modem που έχεις, μπορείς να ρυθμίσεις το SNR κάτω από το 8 που δίνει ο ΟΤΕ.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sstratakis
    sstratakis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    H πείρα λέει ότι για κάποιον ανεξήγητο λόγο, συνήθως ο συγχρονισμός της ίδιας γραμμής σε διάφορους παρόχους δείχνει μειωμένος στην Cyta.
    Λογικά σε ΟΤΕ θα έχεις παραπάνω (κάπου στα 16-17Mbps σε κόβω), αλλά όσο και να χτυπιέσαι κάτω σαν το χταπόδι, με 21,5dB εξασθένιση δεν θα δεις τα 19Mbps, εκτός κι αν στο modem που έχεις, μπορείς να ρυθμίσεις το SNR κάτω από το 8 που δίνει ο ΟΤΕ.
    Έχω την αίσθηση ότι στην wind θα είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα.
    Το snr τώρα είναι στο 5,3. Τώρα για να ρυθμίσω το snr πρώτη φορά το βλέπω!

    Θεωρητικά πάντως από εδώ: https://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php
    το βγάζει: 19.9 mbit/s
    Δεν είχα ποτέ ΟΤΕ για να ξέρω που θα πάει η μπίλια. Πάντως πάνω από τα 15.500 που ήμουν μια φορά και έναν καιρό στην cyta πιστεύω ότι θα είναι!

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στις συσκευές που δίνουν οι πάροχοι, δεν είναι δυνατόν. Υπάρχουν όμως στο εμπόριο άλλες που είναι εφικτό, όπως η δικιά μου.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sstratakis
    sstratakis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις συσκευές που δίνουν οι πάροχοι, δεν είναι δυνατόν. Υπάρχουν όμως στο εμπόριο άλλες που είναι εφικτό, όπως η δικιά μου.
    I see! Έχω σταμπάρει αυτό εδώ το router [TP-LINK TD-VG5612 v1] τι λες; Εκεί γύρω στα 80 - 100 ευρώ υπάρχει badget με voip μιας και εκεί θα πάμε όλοι σιγά σιγά!

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sstratakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά πάντως από εδώ: https://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php
    το βγάζει: 19.9 mbit/s
    Δεν είχα ποτέ ΟΤΕ για να ξέρω που θα πάει η μπίλια. Πάντως πάνω από τα 15.500 που ήμουν μια φορά και έναν καιρό στην cyta πιστεύω ότι θα είναι!
    Όλα τα σχετικά calculators βγάζουν τιμές βάσει θεωρητικών στοιχείων, σε κατηφόρα και με ούριο άνεμο (ιδανική εξασθένιση λόγω ποιότητας καλωδίου/δικτύου και 6 SNR), το αναφέρουν και στις πληροφορίες. Η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική.
    Με 13dB εξασθένιση σε ΟΤΕ πιάνω το μέγιστο 18-19Mbps και με πειραγμένο SNR έχω τα στοιχεία που αναφέρω στο προφίλ.

    Η συσκευή που αναφέρεις καλά στοιχεία δείχνει, αλλά δεν έχω άποψη.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sstratakis
    sstratakis Guest
    @jkoukos, είχες κάποιον άλλο πάροχο πέρα από τον ΟΤΕ στο παρελθόν για να δω αν υπήρχε διαφορά στον συγχρονισμό;

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, HOL από το 2006 (πριν ήμουν σε γραμμή ΑΡΥΣ) έως αρχές 2016 που πήγα ΟΤΕ και όπως έχω αναφέρει, ο συγχρονισμός πάνω-κάτω ήταν ο ίδιος. Σε δοκιμές με διάφορα modem υπήρχε διαφορά, κάτι που είναι απόλυτα φυσιολογικό. Με πείραγμα του SNR ανέβηκε σε μεγάλο βαθμό ο συγχρονισμός.

  12. #12
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Γενικά όσα είπαν οι φίλοι παραπανω ισχύουν. Μικρες διάφορες μπορεί να υπάρξουν είτε προς τα πάνω είτε προς τα κατω. Αυτή ειναι η συνηθισμένη περίπτωση. Τωρα αν πέσεις στην εξαιρεση(1%) τότε μπορεί να δεις και μεγαλύτερη διαφορα.
    Με απλα λογια η γνώμη μου ειναι να μείνεις εκει που εισαι αν το μονο που σε ενδιαφέρει ειναι ο συγχρονισμός. Από την αλλη αν θες να το δοκιμάσεις καντο και πες μας τα αποτελέσματα και σου εύχομαι να σου κάτσει η εξαίρεση και οχι ο κανόνας.

  13. #13
    Το avatar του μέλους sstratakis
    sstratakis Guest
    Να στε καλά γιατί με βάλατε σε σκέψεις και είναι αλήθεια τώρα έχω περισσότερα δεδομένα για να πάρω την τελική απόφαση. Πίστευα με την αίτηση φορητότητας στον ΟΤΕ θα αλλάξω σίγουρα καμπίνα.
    @jkoukos, ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Τώρα θέλω να δω μόνο αν με TP-LINK TD-VG5612 v1 το router μπορώ να αλλάξω το SNR.
    Κάτι άλλο που με προβλημάτισε ήταν αυτό εδώ:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω HOL με DSLAM Globespan και όλες οι μετρήσεις είναι με 9 SNR:
    α. Netfaster IAD στα 17,7Μbps, με 14dB εξασθένιση.
    β. Technicolor TG788Vn στα 17,5Μbps, με 14,5dB εξασθένιση.
    γ. Siemens SL2-141 στα 17,3Μbps, με 13dB εξασθένιση.
    γ. Fritz 7140, 7170 και 7270 στα 16,2Μbps, με 11dB εξασθένιση.
    ε. ΖΤΕ ZXHN H108N στα 14,8Μbps, με 20dB εξασθένιση.
    Έβαλες 5 διαφορετικά router στην ίδια γραμμή και το Line attenuation πήγαινε από το 14 στο 20;

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η τιμή της εξασθένησης είναι υπολογισμένη από την κάθε συσκευή βάσει των στοιχείων. Κάθε μία και ανάλογα το chipset βλέπει και υπολογίζει διαφορετικά αυτή την τιμή, κάτι που είναι φυσιολογικό.

  15. #15
    Το avatar του μέλους sstratakis
    sstratakis Guest
    Ωραία ευχαριστώ θέλω την γνώμη σου για κάτι άλλο!
    Έχω αυτά τα στοιχεία από το router το κλειδωμένο της Cyta Thomson TG782

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSL_connection.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  78,4 KB 
ID: 196391

    και σκέφτομαι να πάρω αυτό εδώ: TP-LINK TD-VG5612 v1 (όπως έχω αναφέρει) με σκοπό να ανεβάσω τον συγχρονισμό. Ποια η γνώμη σου; Θα το έκανες αν ήσουν στην θέση μου; Θα κατέβαζες το SNR; Έχεις να μου προτείνεις κάποιο άλλο router; Το κοιτάζω για συμβατότητα με VOIP μιας και έχω την αίσθηση ότι εκεί βαδίζουμε μελλοντικά.


    Edited: Για καλή μου τύχη διαβάζω αυτό εδώ: https://www.adslgr.com/forum/threads...84%CE%B5%CF%81
    και από ότι φαίνεται δεν μπορώ να μεταφέρω το τηλέφωνο αν αγοράσω έναν VOIP Router του εμπορίου. Οπότε το ερώτημα είναι να πάρω ένα χωρίς VOIP που είναι και πιο οικονομικό; Δεν με ενδιαφέρει το τηλέφωνο ούτε καν την συσκευή δεν έχω απάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sstratakis : 20-08-18 στις 12:51. Αιτία: Επιπλέον απορία - ερώτηση

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιο μαχητικο αεροσκαφος να επιλεξει η Ελλαδα?
    Από MNP-10 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1326
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-22, 22:06
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-18, 20:51
  3. Στα πόσα kbps μπορώ να φύγω;
    Από trd64 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-18, 17:15
  4. Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-17, 01:14
  5. Δεν με αφήνουν να φύγω
    Από masteripper στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-17, 23:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας