Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-19 από 19
  1. #16
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    A. Snr κάτω από 6 (5.3 αναφέρεις αλλα φαντάζομαι ότι αυτό μεταβάλλεται κατά τη διάρκεια της μέρας) που έχεις τώρα δε βάζεις γιατί θα αρχίσουν αποσυνδέσεις λάθη κλπ. Υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα που ισως δουλευουν απροβλημάτιστα με SNR στα 4-5, αλλά το κέρδος σε ταχύτητα είναι ελάχιστο άρα δεν αξίζει να το ρίξεις περαιτέρω το SNR.

    Β. Όπως σου είπαν και πριν οι φίλοι το ρούτερ μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο στον συγχρονισμό. Συνήθως τα καλύτερα αποτελέσματα τα έχουμε αν το τσιπάκι του ρουτερ είναι ίδιο με του DSLAM. Εσύ έχεις DSLAM Broadcom, και ρουτερ με τσιπ Broadcom (BDCM/BDCM). Θα έλεγα να μη το ψάξεις περαιτέρω και να μη δώσεις τσάμπα λεφτά. ΑΝ έχεις δυνατότητα να δοκιμάσεις 4-5 ρούτερ όπως έκανε άλλος φίλος ενδεχομένως βρείς κάποιο ρούτερ που να σου δώσει +1 MBPS.

    Συνοπτικά και για να μη μακρυγορώ αν ο μόνος λόγος είναι ο συγχρονισμός τότε θα πρότεινα να μην ασχοληθείς με το ρουτερ (και το SNR που ήδη είναι στο όριο). Όμως ο συγχρονισμός δεν είναι πανάκεια. Ενα καλό ρούτερ ακόμα και αν συγχρονίζει χαμηλότερα μπορεί να βελτιώσει τις ταχύτητες σου σε διάφορα σενάρια χρήσης κατά μεγάλο βαθμό. Άρα για άλλους λόγους και όχι συγχρονισμού ενδεχομένως ένα καλό ρουτερ να σου βελτιώσει την εμπειρία χρήσης.

  2. #17
    Το avatar του μέλους sstratakis
    sstratakis Guest
    Στην 1η επανεκκίνηση έκατσε η μπίλια στα 8,1 SNR και συγχρονισμός στα 12.100. Από τότε όσες επανεκκινήσεις και να γίνουν συγχρονίζει στα ίδια. Στα 5,3 SNR πάντως δεν έκανε αποσυνδέσεις. Εγώ την έκανα την επανεκκίνηση και πέσαμε στον συγχρονισμό.

    Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να συγχρονίζω γύρω στα 14000 για πολλούς λόγους. Συμφωνώ με αυτό που λες για τα τσάμπα λεφτά και αναθεώρησα σε αυτήν την φάση. Λόγω του ότι δεν ενδιαφέρομαι για το τηλέφωνο VOIP θα δοκιμάσω διάφορα router φίλων για να δω διαφορές αν υπάρχουν. Το πρώτο που θα μπει στην εξίσωση είναι το Cisco LinkSys W120N και βλέπουμε.

  3. #18
    Εγγραφή
    18-02-2008
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΙΤΟΧΩΡΟ
    Επειδή ήμουν στην ίδια φάση με εσένα όταν έφυγα από vodafone που συγχρόνιζα 12-13mbps πήγα στον οτε και αμέσως συγχρόνισε στα 15-16mbps αγόρασα και ενα Αsus router που έχει επιλογές να φέρεις την γραμμή όπως θες. Έφτασα να συγχρονίζω στα 20mbps με snr 7. Επειδή με άλλαξαν σε voip πήρα την απόφαση και έδωσα το asus και παρήγγειλα άλλο και αυτήν την στιγμή εχω πάνω το speedport 2i του οτε και βλέπω οτι συγχρονίζει πολύ κάτω απο το asus και το snr απο default που είναι στα 9 τώρα συγχρονίζει στο 6,4. Αυτό που θέλω να πω είναι οτι μην δίνεις σημασία στο 5,3 SNR θα αλλάξει αν αλλάξεις ρουτερ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος teosard : 26-08-18 στις 10:43.

  4. #19
    Το avatar του μέλους sstratakis
    sstratakis Guest
    Η αλήθεια είναι ότι κοιτάζω να αυξήσω στον συγχρονισμό οπότε ψάχνω να βρω τρόπους. Εγώ έχω voip με Cyta άλλα δεν ξέρω αν μειώνει τον συγχρονισμό το γεγονός αυτό. Τώρα πόσο συγχρονίζεις από το 20Mbps που συγχρόνιζες;

    Πάμε να ενημερώσω ότι εν τέλει επικοινώνησα με την εταιρεία να μου κατεβάσουν και να κλειδώσουν το προφίλ στο 6,0db SNR. Έγινε η αλλαγή οπότε έχουμε τα παρακάτω:

    Uptime: 1 day, 16:17:43
    DSL Type: ITU-T G.992.5
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 13.407
    Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 1,54 / 1,59
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,9 / 21,0
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 7,3 / 6,5
    Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / BDCM
    FEC Errors (Up/Down): 21 / 851.431
    CRC Errors (Up/Down): 0 / 64
    HEC Errors (Up/Down): 0 / 52


    Ακόμα πιστεύω ότι για αυτά τα δεδομένα line Attenuation κυρίως θα συγχρόνιζα με μεγαλύτερη ταχύτητα. Αν ήσασταν στην θέση μου θα κάνατε κάποια άλλη ενέργεια; έχω επιλογή άλλη;

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιο μαχητικο αεροσκαφος να επιλεξει η Ελλαδα?
    Από MNP-10 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1326
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-22, 22:06
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-18, 20:51
  3. Στα πόσα kbps μπορώ να φύγω;
    Από trd64 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-18, 17:15
  4. Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-17, 01:14
  5. Δεν με αφήνουν να φύγω
    Από masteripper στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-17, 23:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας