Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 59

Θέμα: FRITZ!Fon C5

  1. #1
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους!

    Μιας και δεν βρήκα άλλο θέμα για την συσκευή του θέματος, είπα να φτιάξω ένα, για να συζητήσουμε τυχόν προβλήματα η απορίες κτλ.

    Θα αρχίσω με το πρόβλημα μου.
    Πρόσφατα αγόρασα το FRITZ!Fon C5, και το πρόβλημα μου είναι ότι δεν κρατάει τόσο η μπαταριά όσο το διαφημίζει ο κατασκευαστής: 10 ώρες ομιλίας η 12 ήμερες αναμονής!
    Μέσα σε 10 ήμερες φόρτισα την μπαταρία 3 φορές, την πρώτη φορά συνολικό χρόνο ομιλίας είχα περίπου 1 ώρα, την δεύτερη και την τρίτη φόρτιση ούτε 30 λεπτά

    Επίσης να σημειώσω, ότι έχω ενεργοποιημένο το "Power save, for battery operation". Ενώ το ECO mode το έχω απενεργοποιημένο, για τον λόγο ότι έχω δυο FRITZ!Box και το ένα είναι ως DECT repeater, όταν είναι σε repeater δεν είναι δυνατόν η ενεργοποίηση του ECO mode... Μήπως για αυτό κρατάει τόσο λίγο; Το ECO mode επηρεάζει κάπως και στην κατανάλωση της μπαταριάς η απλός μειώνεται η ένταση του σήματος από την βάση και η ακτινοβολία; Στην ιστοσελίδα τους γράφουν 12 ήμερες σε αναμονή και τίποτα άλλο, δεν λένε εάν είναι σε ECO mode η δεν είναι.

    Όσοι έχετε την συσκευή, γράψτε παρακαλώ, πόσο σας κρατάει η μπαταριά σε εσάς.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Χωρίς να είναι σίγουρος για το συγκεκριμένο ερώτημά σου, η μέγιστη διάρκεια της μπαταρίας σε όλες τις ασύρματες συσκευές εξαρτάται από διάφορους παράγοντες και σίγουρα τις βέλτιστες ρυθμίσεις μείωσης της κατανάλωσης. Ενδεικτικά παίζει ρόλο η φωτεινότητα της οθόνης, η ένταση και διάρκεια κωδωνισμού, η απόσταση της συσκευής από την βάση κλπ.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να είναι σίγουρος για το συγκεκριμένο ερώτημά σου, η μέγιστη διάρκεια της μπαταρίας σε όλες τις ασύρματες συσκευές εξαρτάται από διάφορους παράγοντες και σίγουρα τις βέλτιστες ρυθμίσεις μείωσης της κατανάλωσης. Ενδεικτικά παίζει ρόλο η φωτεινότητα της οθόνης, η ένταση και διάρκεια κωδωνισμού, η απόσταση της συσκευής από την βάση κλπ.
    Καλά η φωτεινότητα και η ένταση νομίζω δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο, ειδικά στην περίπτωση μου, που χτύπησε μια φορά και συνολικά είχα χρόνο ομιλίας γύρο στα 30 λεπτά, δηλαδή ήταν σχεδόν όλη την ώρα σε αναμονή. Επίσης να σημειώσω ότι στο C5 διπλά στο ακουστικό έχει αισθητήρα, και μόλις το φέρνεις διπλά στο αυτί, κλίνει η οθόνη και τα φώτα στα κουμπιά, όσο για την απόσταση, είναι πάντα στα 2-3 μέτρα με full σήμα

    Τώρα δηλαδή η μπαταριά μου κρατάει μονό το 1/3 (4 ώρες) από αυτό που διαφημίζει ο κατασκευαστής 12 ώρες σε αναμονή.

    Την τελευταία εβδομάδα το είχα συνέχεια στην βάση φόρτωσης, τώρα το έβγαλα και απενεργοποίησα εξερχόμενα και εισερχόμενα νούμερα, ώστε μην χτυπάει καθόλου, για να δούμε 100% standby... Μετά λέω να το ξανά φορτίσω, να απενεργοποιήσω το DECT repeater και να ενεργοποιήσω το ECO mode, και ξανά την ίδια δοκιμή...

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Την περισσότερη κατανάλωση την έχει η οθόνη.
    Σίγουρα αν η φωτεινότητα είναι μεγάλη θα έχεις μικρή διάρκεια ζωής στην μπαταρία.
    Εγώ πάντως με το C4 δεν έχω ανάλογα προβλήματα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έγραψα μήνυμα στην AVM, και ρώτησα εάν το ECO mode κάπως επηρεάζει την μπαταρία του FRITZ!Fon, μου απάντησαν πως όχι, το μονό που κάνει είναι κλείνει το DECT σιμά στην βάση (FRITZ!Box).

    Τώρα σχετικά με την δοκιμή που κάνω, 18 του μηνός κάπου το απόγευμα, δεν θυμάμαι την ώρα ακριβός, το έβγαλα από την φόρτιση. Σήμερα(20 του μηνός) το μεσημέρι που κοίταξα έχασε ήδη μια μπάρα, είναι στο 3/4 τώρα, δεν θυμάμαι της προηγούμενες φορές πως της έχανε, ανά πόσες ημέρες, άλλα συνολικά δεν κρατούσε πάνω από 4 ήμερες... Μίλησα και με άλλο μέλος του φόρουμ, μου είπε πως και στην τελευταία μπάρα του κρατούσε κάνα δυο ήμερες, σε έμενα θυμάμαι ούτε μισή ημέρα είχε κρατήσει, μια φόρα έκανε τον ειδοποιητικό ήχο για χαμηλή μπαταριά, και μετά αργότερα από μερικές ώρες το είδα τελείως κλειστό, μάλλον για αλλαγή θα πάω εάν δεν κρατήσει πάνω από μια εβδομάδα...

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έγραψα μήνυμα στην AVM, και ρώτησα εάν το ECO mode κάπως επηρεάζει την μπαταρία του FRITZ!Fon, μου απάντησαν πως όχι, το μονό που κάνει είναι κλείνει το DECT σιμά στην βάση (FRITZ!Box).

    Τώρα σχετικά με την δοκιμή που κάνω, 18 του μηνός κάπου το απόγευμα, δεν θυμάμαι την ώρα ακριβός, το έβγαλα από την φόρτιση. Σήμερα(20 του μηνός) το μεσημέρι που κοίταξα έχασε ήδη μια μπάρα, είναι στο 3/4 τώρα, δεν θυμάμαι της προηγούμενες φορές πως της έχανε, ανά πόσες ημέρες, άλλα συνολικά δεν κρατούσε πάνω από 4 ήμερες... Μίλησα και με άλλο μέλος του φόρουμ, μου είπε πως και στην τελευταία μπάρα του κρατούσε κάνα δυο ήμερες, σε έμενα θυμάμαι ούτε μισή ημέρα είχε κρατήσει, μια φόρα έκανε τον ειδοποιητικό ήχο για χαμηλή μπαταριά, και μετά αργότερα από μερικές ώρες το είδα τελείως κλειστό, μάλλον για αλλαγή θα πάω εάν δεν κρατήσει πάνω από μια εβδομάδα...
    Εξαρτάται από την χρήση που κάνεις.
    Για standby-mode αναφέρεσαι;
    Υπάρχει και η περίπτωση να έπεσες σε ελαττωματική μπαταρία.
    Οπότε και την αλλάζεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #7
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για standby-mode αναφέρεσαι;
    Ναι, 100% standby, για αυτό και απενεργοποίησα εξερχόμενα και εισερχόμενα νούμερα ώστε μην χτυπάει καθόλου, για να το δω καθαρά σε standby, εάν κρατήσει τουλάχιστον κάπου κοντά σε αυτό που αναφέρουν στην ιστοσελίδα τους, 12 ήμερες.

    Η συσκευή πάντως είναι από της τελευτές, πίσω στο καπάκι της μπαταριάς βλέπω 11/2017. Και το κουτί είναι από τα καινούρια, δεν γράφει επάνω πλέον NEW.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, 100% standby, για αυτό και απενεργοποίησα εξερχόμενα και εισερχόμενα νούμερα ώστε μην χτυπάει καθόλου, για να το δω καθαρά σε standby, εάν κρατήσει τουλάχιστον κάπου κοντά σε αυτό που αναφέρουν στην ιστοσελίδα τους, 12 ήμερες.

    Η συσκευή πάντως είναι από της τελευτές, πίσω στο καπάκι της μπαταριάς βλέπω 11/2017. Και το κουτί είναι από τα καινούρια, δεν γράφει επάνω πλέον NEW.
    Εγώ το C4 το έχω αγορασμένο από ebay ελαφρώς μεταχειρισμένο και τέτοιο πρόβλημα δεν έχω έως τώρα.
    Αν θέλεις κάνε μια δοκιμή να αλλάξεις μπαταρία.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #9
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ το C4 το έχω αγορασμένο από ebay ελαφρώς μεταχειρισμένο και τέτοιο πρόβλημα δεν έχω έως τώρα.
    Αν θέλεις κάνε μια δοκιμή να αλλάξεις μπαταρία.
    Και εγώ πρόσφατα καινούριο το αγόρασα από amazon.de, 2 Αυγούστου το παρέλαβα... Πριν για χρόνια χρησιμοποιούσα το MT-F και δεν θυμάμαι να είχα τέτοια προβλήματα, κρατούσε καλύτερα η μπαταρία.

    Μίλησα με την AVM, μου λένε να στείλω πίσω την συσκευή για αλλαγή η σε αυτούς η στην amazon, για αποστολή στην AVM θα πρέπει εγώ να πληρώσω τα μεταφορικά, ενώ η amazon πληρώνει ακόμη και τα μεταφορικά πίσω, άρα μάλλον θα το στείλω στην amazon για να μου την αλλάξει.

    Πριν την επιστροφή απλός ήθελα να ακούσω και από άλλους, σχετικά με το πόσο κρατάει η μπαταριά σε ίδια συσκευή. Εάν πολύ πιο παραπάνω, τότε σίγουρα κατευθείαν πάω για αλλαγή.

  10. #10
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σχεδόν μια εβδομάδα μου κράτησε, χωρίς να κάνω καμία κλήση. Την ίδια δοκίμι έκανε και άλλο μέλος του φόρουμ (k.m.), και αυτός πρόσφατα το αγόρασε, το ίδιο χρονικό διάστημα κράτησε και σε αυτόν, την ίδια ήμερα το είχαμε βγάλει από την φόρτιση, και την ίδια ήμερα αποφόρτισε.

    Και όταν πάει 0/4 η μπαταρία και γίνετε κόκκινη η μπάρα, αρχίζει να κάνει πολύ συχνά τον προειδοποιητικό ήχο για χαμηλή μπαταρία, και ύστερα κλείνει μέσα σε λίγα λεπτά. Το MT-F που είχα πριν, θυμάμαι εάν δεν το έβαζα στην φόρτιση, όλη την νύχτα μου ακανέ τους ήχους.

    Τουλάχιστον τώρα είναι καλύτερα απ'οτι ήταν αρχικά που δεν κρατούσε ούτε τέσσερις ημέρες, τώρα τι έγινε και κράτησε παραπάνω αυτήν την φορά δεν ξέρω, είτε κάτι έγινε που το είχα για μια εβδομάδα πάνω στην φόρτιση είτε τα 30 λεπτά που μιλούσα στο τηλέφωνο προηγούμενος έριχναν το standby από 7 ήμερες σε 4...

    Πάντως δεν είναι ούτε κοντά σε αυτό που λένε στην ιστοσελίδα τους, για της 12 ήμερες...

  11. #11
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Πριν τρεις μέρες παρέλαβα ένα C5 και μετά την πρώτη φόρτιση δεν έχει φύγει ακόμη από το 100% με λίγες κλήσεις όμως.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ τώρα πλέον το έχω συνέχεια πάνω στην φόρτιση. Μπήκα στο Amazon.de και εκεί στην αναζήτηση στης αξιολογήσεις έγραψα "standby" τα μετάφρασα με google translate, όλοι το ίδιο παραπονιούνται, ότι δεν κρατάει με τίποτα 12 ήμερες οπός το διαφημίζουν, μια εβδομάδα το πολύ, ενώ μερικοί λένε και για λιγότερο.

    Τώρα εσένα που κράτησε 3 ημέρες και με κλήσης πολύ καλύτερα φαίνεται. Η ένδειξη της μπαταρίας είναι χωρισμένη σε 4 κομμάτια, έμενα κάθε δυο ημέρες ένα έφευγε, και με καθόλου κλείσεις.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τώρα πλέον το έχω συνέχεια πάνω στην φόρτιση. Μπήκα στο Amazon.de και εκεί στην αναζήτηση στης αξιολογήσεις έγραψα "standby" τα μετάφρασα με google translate, όλοι το ίδιο παραπονιούνται, ότι δεν κρατάει με τίποτα 12 ήμερες οπός το διαφημίζουν, μια εβδομάδα το πολύ, ενώ μερικοί λένε και για λιγότερο.

    Τώρα εσένα που κράτησε 3 ημέρες και με κλήσης πολύ καλύτερα φαίνεται. Η ένδειξη της μπαταρίας είναι χωρισμένη σε 4 κομμάτια, έμενα κάθε δυο ημέρες ένα έφευγε, και με καθόλου κλείσεις.
    12 μέρες μου φαίνεται υπερβολικό.
    Σίγουρα δεν θα κρατούσε με φυσιολογικές συνθήκες χρήσης (κλήσεις κλπ).
    Ίσως standby.
    Ακόμα και 3 μέρες που λες είναι πολύ καλή αυτονομία.
    Προσωπικά το βάζω πάντα στην βάση του το βράδυ και σχεδόν πάντα μετά από το τέλος μιας κλήσης.
    Ζήτημα να το έχω εκτός βάσης για ~1ώρα.
    Αυτά λόγω διαμόρφωσης του χώρου μου και των αναγκών μου.
    Δεν το κάνω δηλαδή γιατί έχω κάποιο θέμα με την αυτονομία και αναγκάζομαι.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εντελώς τυχαία σήμερα πρόσεξα ότι έχει την ίδια ακριβώς μπαταρία (και σε χωρητικότητα) με το C4. Όμως στο δεύτερο αναφέρει στα τεχνικά χαρακτηριστικά ότι έχει τον ίδιο χρόνο ομιλίας (10 ώρες) αλλά 6 μέρες standby.
    Μήπως είναι λάθος η αναφορά στο C5, διότι μου φαίνεται παράξενο να έχει 2πλάσιο χρόνο αναμονής με την ίδια μπαταρία και χωρίς πολλά επιπλέον χαρακτηριστικά;

  15. #15
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντελώς τυχαία σήμερα πρόσεξα ότι έχει την ίδια ακριβώς μπαταρία (και σε χωρητικότητα) με το C4. Όμως στο δεύτερο αναφέρει στα τεχνικά χαρακτηριστικά ότι έχει τον ίδιο χρόνο ομιλίας (10 ώρες) αλλά 6 μέρες standby.
    Μήπως είναι λάθος η αναφορά στο C5, διότι μου φαίνεται παράξενο να έχει 2πλάσιο χρόνο αναμονής με την ίδια μπαταρία και χωρίς πολλά επιπλέον χαρακτηριστικά;
    Γιατί σου φαίνεται περίεργο;
    Ίδια μπαταρία αλλά διαφορετικές καταναλώσεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ote wifi fon.
    Από babaliaris στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 272
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-21, 23:42
  2. Μηνύματα: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-19, 16:10
  3. Fritz!box Fon WLAN 7270
    Από gravis στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 286
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-18, 14:49
  4. Fritzbox 7490+fritzfon c5
    Από lampisdan στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-18, 09:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας