Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Για ένα Ίμπιζα μικρό 13 ετών ο λόγος, μόνιμα αναμμένο το φωτάκι του κινητήρα και είναι ο αισθητήρας Λάμδα. Θέλει καθάρισμα ο καταλύτης μου είπε ο μηχανικός, για κάποιο εργοστάσιο στη Θεσ/νίκη που μπορούν να τον βγάλουν και να τον καθαρίσουν. Σαν καινούριος λέει θα είναι μετά. Αν θέλω καινούριο είναι 800 ευρώ, για τον καθαρισμό είναι 400.
    Κάποια γνώμη για τη διαδικασία και κυρίως για την τιμή αυτή που μου λέει;

  2. #2
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Δεν ξερω το ακριβες μοντελο, αλλα βλεπω οι καταλυτες παιζουν κατω απο 300
    https://www.antallaktikaonline.gr/se...ort_categories[]=429&rp=1

    και για μοντελο 1,4 με 100 αλογα
    https://www.antallaktikaonline.gr/se...0147/katalytis στα 350

  3. #3
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Είχα το ίδιο πρόβλημα. Άναβε το λαμπάκι του κινητήρα και σε συνεργείο μου είπαν ότι ο αισθητήρας λάμδα. Το άλλαξα και το λαμπάκι εξακολουθούσε να ανάβει. Όταν πήγα ξανά στο συνεργείο μου είπαν ότι φταίει ο δεύτερος αισθητήρας λάμδα. (ναι έχει 2) Αφού ξαναπλήρωσα και άλλαξα και αυτόν το λαμπάκι εξακολουθούσε να ανάβει! Μάλωσα μαζί τους έφυγα πήγα σε άλλο συνεργείο και πλήρωσα για να αλλάξω καταλύτη. Το %#@λαμπάκι όμως εκεί το δικό εξακολουθούσε να ανάβει. Αγανάκτησα και το παράτησα όπως είναι. Σε κάθε service τους έλεγα να μου σβήνουν χειροκίνητα το λαμπάκι, το έσβηναν και σε 2-3 μέρες ξανα-άναβε. περίπου 5 χρόνια αργότερα μου έβγαλε πρόβλημα στα ηλεκτρικά, κάποιος αιθητήρας στροφών λέει που ήταν υπεύθυνος να φορτίζει την μπαταρία. Με τα πολλά πήγα σε ηλεκτρολόγο μου άλλαξε κάποια πλακέτα και ... ω του θαύματος! απο κείνη τη μέρα το λαμπάκι του κινητήρα έσβησε και δεν ξανα-άναψε.
    Γιατί τα είπα όλα αυτά;
    Το λαμπάκι είναι μια ένδειξη απλώς ότι κάτι δεν πάει καλά.
    Αυτοί απλά συνδέουν το laptop στη usb θύρα με το διαγνωστικό πρόγραμμα (συνήθως σπασμένο) να κάνει τον έλεγχο το οποίο όμως δεν βγάζει σαφείς πληροφορίες. Έτσι η διάγνωση για καταλύτη και αισθητήρες είναι ... στο περίπου.
    Ότι και να αποφασίσεις να κάνεις μη πας σε κάποιο τοπικό συνεργείο. Προτίμησε την αντιπροσωπεία. Μπορεί να πληρώσεις κάτι παραπάνω αλλά πίστεψέ με θα γλιτώσεις από πολλά.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα το ίδιο πρόβλημα. Άναβε το λαμπάκι του κινητήρα και σε συνεργείο μου είπαν ότι ο αισθητήρας λάμδα. Το άλλαξα και το λαμπάκι εξακολουθούσε να ανάβει. Όταν πήγα ξανά στο συνεργείο μου είπαν ότι φταίει ο δεύτερος αισθητήρας λάμδα. (ναι έχει 2) Αφού ξαναπλήρωσα και άλλαξα και αυτόν το λαμπάκι εξακολουθούσε να ανάβει! Μάλωσα μαζί τους έφυγα πήγα σε άλλο συνεργείο και πλήρωσα για να αλλάξω καταλύτη. Το %#@λαμπάκι όμως εκεί το δικό εξακολουθούσε να ανάβει. Αγανάκτησα και το παράτησα όπως είναι. Σε κάθε service τους έλεγα να μου σβήνουν χειροκίνητα το λαμπάκι, το έσβηναν και σε 2-3 μέρες ξανα-άναβε. περίπου 5 χρόνια αργότερα μου έβγαλε πρόβλημα στα ηλεκτρικά, κάποιος αιθητήρας στροφών λέει που ήταν υπεύθυνος να φορτίζει την μπαταρία. Με τα πολλά πήγα σε ηλεκτρολόγο μου άλλαξε κάποια πλακέτα και ... ω του θαύματος! απο κείνη τη μέρα το λαμπάκι του κινητήρα έσβησε και δεν ξανα-άναψε.
    Γιατί τα είπα όλα αυτά;
    Το λαμπάκι είναι μια ένδειξη απλώς ότι κάτι δεν πάει καλά.
    Αυτοί απλά συνδέουν το laptop στη usb θύρα με το διαγνωστικό πρόγραμμα (συνήθως σπασμένο) να κάνει τον έλεγχο το οποίο όμως δεν βγάζει σαφείς πληροφορίες. Έτσι η διάγνωση για καταλύτη και αισθητήρες είναι ... στο περίπου.
    Ότι και να αποφασίσεις να κάνεις μη πας σε κάποιο τοπικό συνεργείο. Προτίμησε την αντιπροσωπεία. Μπορεί να πληρώσεις κάτι παραπάνω αλλά πίστεψέ με θα γλιτώσεις από πολλά.
    Βασικά ήταν συνεργείο αντιπροσωπείας, μέχρι που έκλεισε το υποκατάστημα, αλλά το συνεργείο παρέμεινε, οπότε θεωρώ ότι ξέρει τι μου λέει, ή τουλάχιστον δεν θέλει να με κοροϊδεύει. Θεώρησα επίσης ότι πάνω από 10 χρόνια λειτουργίας είναι αρκετά για να μπουκώσει ο καταλύτης και να θέλει καθάρισμα ή αλλαγή.

    Βρήκα σχετικά αυτό, όσον αφορά καθαρισμό καταλύτη: http://atlcarboncleaning.gr/%CE%B1%C...%84%CE%B7.html

    Επίσης, δεν ξέρω αν είναι πλασίμπο εφφέκτ, αλλά σαν να νιώθω ότι δεν τραβάει πολύ το αμάξι, σύμπτωμα όπως μου είπε ο μηχανικός, του βουλωμένου καταλύτη. Έχεις το ίδιο μοντέλο αν κατάλαβα καλά; Όταν ανάβει το σημάδι του κινητήρα, από ότι κατάλαβα το συνδέει στον εγκέφαλο και εκεί του λέει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ποιο είναι το πρόβλημα, αυτήν την εντύπωση είχα. Οπότε ένα ερώτημα άμεσο είναι, πόσος είναι ο χρόνος ζωής του καταλύτη; Ή πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα αντοχή έχει; Για τις τιμές βέβαια είμαι εντελώς στα τυφλά, δεν ξέρω καν αν κάθε μοντέλο χρειάζεται ειδικό καταλύτη ή όχι. Θα μιλήσω φυσικά με την αντιπροσωπεία.
    Οπότε ή αυτό που λέει ο αισθητήρας λάμδα συμβαίνει, ή έχει χαλάσει ο αισθητήρας λάμδα. Άλλη περίπτωση δεν υπάρχει. Οπότε πριν αλλάξω καταλύτη, ασχέτως αν θεωρητικά έχει συμπληρώσει το χρόνο ζωής του ή όχι, να αλλάξω αισθητήρα λάμδα σε έναν ηλεκτρολόγο; Συμφωνείς;

  5. #5
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις το ίδιο μοντέλο αν κατάλαβα καλά;
    Όχι άλλη μάρκα είναι το δικό μου αλλά η περιγραφή του προβλήματος και η προτεινόμενη λύση μοιάζουν πολύ με τη δική μου περίπτωση

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν ανάβει το σημάδι του κινητήρα, από ότι κατάλαβα το συνδέει στον εγκέφαλο και εκεί του λέει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ποιο είναι το πρόβλημα, αυτήν την εντύπωση είχα.
    Πάλι όχι δεν είναι έτσι Καταρχήν δεν είναι καν "εγκέφαλος" είναι ένα εργαλείο που συνδέεται με κάποια θύρα που μοιάζει με SCART κάτω από το τιμόνι του αυτοκινήτου και στη συνέχεια συνδέεται με USB σε ένα Laptop με ένα διαγνωστικό πρόγραμμα το οποίο δίνει γενικές πληροφορίες ανάλογα με με μερικά στοιχεία που θα εισάγεις εσύ. Κάτι σαν αυτό:
    Spoiler:


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε ένα ερώτημα άμεσο είναι, πόσος είναι ο χρόνος ζωής του καταλύτη; Ή πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα αντοχή έχει;
    5 χρόνια ή 100.000 χιλιόμετρα λένε . Θεωρητικά. Αυτοί βγάζουν έναν μέσο όρο από τιμές και λένε το κατώτερο όριο
    Στην πράξη και με τα διπλά απο αυτά δεν παρουσιάζει πρόβλημα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τις τιμές βέβαια είμαι εντελώς στα τυφλά, δεν ξέρω καν αν κάθε μοντέλο χρειάζεται ειδικό καταλύτη ή όχι. Θα μιλήσω φυσικά με την αντιπροσωπεία.
    Οπότε ή αυτό που λέει ο αισθητήρας λάμδα συμβαίνει, ή έχει χαλάσει ο αισθητήρας λάμδα. Άλλη περίπτωση δεν υπάρχει. Οπότε πριν αλλάξω καταλύτη, ασχέτως αν θεωρητικά έχει συμπληρώσει το χρόνο ζωής του ή όχι, να αλλάξω αισθητήρα λάμδα σε έναν ηλεκτρολόγο; Συμφωνείς;
    Βρε εγώ συμφωνώ. Και εγώ το ίδιο έκανα όπως είδες.
    Απλά σου περιέγραψα την δική μου εμπειρία μου καθώς έχω ακούσει και από γνωστό μια παρόμοια και μια και είναι τρίτη φορά που βλέπω την ίδια ιστορία αρχίζω να αναρωτιέμαι μήπως είναι κόλπο των μηχανικών να στα παίρνουν λίγα-λίγα. Πρώτα ο ένας αισθητήρας λάμδα με τα ο άλλος κλπ. Απλά το είπα για να είσαι επιφυλακτικός.
    Ρώτα ας πούμε πόσους αισθητήρες λάμδα έχει το αυτοκίνητο; Είμαστε σίγουροι για το ποιος έχει πρόβλημα; μήπως πρέπει να αλλάξουμε και τους δύο; Άσχετα με τις απαντήσεις που θα πάρεις αφού έχεις ρωτήσει πριν μετά δεν θα μπορεί να σου πει εχχμ ο άλλος αιθητήρας ήταν τελικά.
    Ίσως και να γίνομαι υπερβολικός δεν ξέρω. Απλά εμένα με πείραξε αυτή η ιστορία γιατί νιώθω ότι με κορόιδεψαν

    Ενημέρωσε μας αν θέλεις για το τι έγινε τελικά με αυτό

  6. #6
    Εγγραφή
    29-08-2013
    Μηνύματα
    2.580
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Το διαγνωστικό γράφει ποιος λ έχει πρόβλημα. Ο μπροστά αλλάζει εύκολα και ο γνήσιος, χωρίς να χρειάζεται να κόβεις-ράβεις καλώδια έχει γύρω στα 150 ευρώ. Λογικά έχεις το Ibiza με τα 75 hp, 1.4 16v με κωδικό BBY. Να πας σε ένα συνεργείο που ασχολείται μόνο με VAG να σου βρουν τι έχει. Αν και προτείνω απλά να βάλεις ένα κομμάτι μαύρης ταινίας στο σημείο που είναι το λαμπάκι και να μην ασχολείσαι. Σου καίει και λάδι;

  7. #7
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ένα Ίμπιζα μικρό 13 ετών ο λόγος, μόνιμα αναμμένο το φωτάκι του κινητήρα και είναι ο αισθητήρας Λάμδα. Θέλει καθάρισμα ο καταλύτης μου είπε ο μηχανικός, για κάποιο εργοστάσιο στη Θεσ/νίκη που μπορούν να τον βγάλουν και να τον καθαρίσουν. Σαν καινούριος λέει θα είναι μετά. Αν θέλω καινούριο είναι 800 ευρώ, για τον καθαρισμό είναι 400. Κάποια γνώμη για τη διαδικασία και κυρίως για την τιμή αυτή που μου λέει;
    Μπορεις να δεις με το ματι αν η σωληνα μετα το καταλυτη εχει αισθητηρα με καλωδιο σε καποιο σημειο? Αν δεν εχεις αισθητηρα λ ΜΕΤΑ τον καταλυτη, χλωμο να φταιει ο καταλυτης - εκτος αν εχει πολυ πυκνο πλεγμα και εχει μπουκωσει με σωματιδια (δυσκολο - αλλα μπορει τα σωματιδια να ειναι τιποτα σκουριες που ερχονται απο σημεια πριν το καταλυτη...) Αν λοιπον δεν εχει καλωδια με αισθητηρα, μετα τον καταλυτη, τοτε κατα πασα πιθανοτητα φταιει ο ιδιος ο αισθητηρας που ειναι πριν τον καταλυτη. Αν τωρα εχει μπουκωσει ο καταλυτης με σωματιδια, και με απλη πιεση να τον φυσηξεις (αντιστροφα) - αφου αποσυνδεθει, τοτε παλι θα παιξει μια χαρα, δε θελει "ειδικο εργοστασιο". Επιπλεον τα νουμερα που σου πε ειναι για γελια. Πουλανε aftermarket καταλυτες με ΠΟΛΥ χαμηλοτερες τιμες.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Μήπως έχεις υγραέριο επάνω ;
    Εάν δεν το έχει ρυθμισει σωστά το χάρτη ανάβει λαμπάκι.
    Καλύτερη λύση είναι να βάλεις ενα πιο ελεύθερο καταλύτη σε εξατμισά.
    Και θα είσαι και νόμιμος

  9. #9
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ένα Ίμπιζα μικρό 13 ετών ο λόγος, μόνιμα αναμμένο το φωτάκι του κινητήρα και είναι ο αισθητήρας Λάμδα. Θέλει καθάρισμα ο καταλύτης μου είπε ο μηχανικός, για κάποιο εργοστάσιο στη Θεσ/νίκη που μπορούν να τον βγάλουν και να τον καθαρίσουν. Σαν καινούριος λέει θα είναι μετά. Αν θέλω καινούριο είναι 800 ευρώ, για τον καθαρισμό είναι 400.
    Κάποια γνώμη για τη διαδικασία και κυρίως για την τιμή αυτή που μου λέει;
    Απεφυγε τα καθαρισματα αμφιβολου αποτελεσματος.Τα 800 που λεει ειναι παρα πολλα.στα 400 βαζεις ημιτασιον.Υπαρχουν και ποιοτητες σε αυτα.
    Επισης λαμπακι-ειναι ο αισθητηρας λαμδα-καταλυτης,δεν ταιριαζουν.τι ακριβως σου ειπε/σφαλμα βγαζει?

  10. #10
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μηπως εκανες μικρες διαδρομες γενικοτερα χωρις να το βγαζεις εθνικη που και που σε υψηλες στροφες ; Αν ναι μαλλον εκει θα οφειλεται στο οτι μπουκωσε και το λεω αυτο διοτι το ιδιο θεμα ειχα και εγω σε ενα yaris (ενιωθα οτι δεν τραβαγε το αμαξι κτλ) βεβαια οταν τον αλλαξα ειχα 170.000km οποτε μπορει να μπουκωσε και λογω km.Οταν τον αλλαξα παντως παρατηρησα οτι τραβαγε καλυτερα το αμαξι και επεσε και η καταναλωση (λογικο).
    Για την ιστορια τον αλλαξα με γνησιο μεταχειρισμενο απο ebay που βρηκα ,κοστος 50 ευρω.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενημέρωσε μας αν θέλεις για το τι έγινε τελικά με αυτό
    Τίποτα ακόμα. Το λαμπάκι παραμένει αναμμένο και το αυτοκίνητο κινείται κανονικά. Μετά που μου είπε ο μηχανικός ότι θα το νιώθω να "μην τραβάει" λόγω του "μπουκωμένου καταλύτη" μου μπήκε η ιδέα, αλλά άλλες φορές νιώθω ότι είναι απλά η ιδέα μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από s.s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το διαγνωστικό γράφει ποιος λ έχει πρόβλημα. Ο μπροστά αλλάζει εύκολα και ο γνήσιος, χωρίς να χρειάζεται να κόβεις-ράβεις καλώδια έχει γύρω στα 150 ευρώ. Λογικά έχεις το Ibiza με τα 75 hp, 1.4 16v με κωδικό BBY. Να πας σε ένα συνεργείο που ασχολείται μόνο με VAG να σου βρουν τι έχει. Αν και προτείνω απλά να βάλεις ένα κομμάτι μαύρης ταινίας στο σημείο που είναι το λαμπάκι και να μην ασχολείσαι. Σου καίει και λάδι;

    Είναι το 1.2 60 ίπποι του 2005. Τα VAG τι είναι και που θα βρω στην επαρχία συνεργείο που να ασχολείται μόνο με αυτά; Λάδι τι εννοείς αν καίει, αν υπάρχει πρόβλημα; Όχι ευτυχώς άλλα προβλήματα δεν έχει βγάλει μηχανικά 10+ χρόνια που το έχω εκτός από το ένα χιλιάρικο σχεδόν που κόστισε η διπλή αλλαγή που έκανα στα γρανάζια για την 2α και ΠΑΛΙ έχει λίγο πρόβλημα ότι μπαίνει..
    150 ευρώ για αλλαγή αισθητήρα δεν είναι και λίγα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να δεις με το ματι αν η σωληνα μετα το καταλυτη εχει αισθητηρα με καλωδιο σε καποιο σημειο? Αν δεν εχεις αισθητηρα λ ΜΕΤΑ τον καταλυτη, χλωμο να φταιει ο καταλυτης - εκτος αν εχει πολυ πυκνο πλεγμα και εχει μπουκωσει με σωματιδια (δυσκολο - αλλα μπορει τα σωματιδια να ειναι τιποτα σκουριες που ερχονται απο σημεια πριν το καταλυτη...) Αν λοιπον δεν εχει καλωδια με αισθητηρα, μετα τον καταλυτη, τοτε κατα πασα πιθανοτητα φταιει ο ιδιος ο αισθητηρας που ειναι πριν τον καταλυτη. Αν τωρα εχει μπουκωσει ο καταλυτης με σωματιδια, και με απλη πιεση να τον φυσηξεις (αντιστροφα) - αφου αποσυνδεθει, τοτε παλι θα παιξει μια χαρα, δε θελει "ειδικο εργοστασιο". Επιπλεον τα νουμερα που σου πε ειναι για γελια. Πουλανε aftermarket καταλυτες με ΠΟΛΥ χαμηλοτερες τιμες.
    Δε γνωρίζω που είναι ο καταλύτης για να κοιτάξω για καλώδια, που μπορώ να πάω λοιπόν να μου κάνουν τον καθαρισμό με λιγότερα λεφτά; Υπάρχουν συνεργεία που ασχολούνται μόνο με αυτό;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έχεις υγραέριο επάνω ;
    Εάν δεν το έχει ρυθμισει σωστά το χάρτη ανάβει λαμπάκι.
    Καλύτερη λύση είναι να βάλεις ενα πιο ελεύθερο καταλύτη σε εξατμισά.
    Και θα είσαι και νόμιμος

    Όχι υγραέριο φίλο μου, βενζινούλα του θεού είναι. Όταν μιλάς για πιο "ελεύθερο" καταλύτη μιλάς ποιητικά μήπως, δεν καταλαβαίνω. "Σε εξατμισά" να τον βάλω τι ακριβώς εννοείς;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απεφυγε τα καθαρισματα αμφιβολου αποτελεσματος.Τα 800 που λεει ειναι παρα πολλα.στα 400 βαζεις ημιτασιον.Υπαρχουν και ποιοτητες σε αυτα.
    Επισης λαμπακι-ειναι ο αισθητηρας λαμδα-καταλυτης,δεν ταιριαζουν.τι ακριβως σου ειπε/σφαλμα βγαζει?
    Δεν ξέρω τι ακριβώς είδε, άνοιξε το πρόγραμμα και μου λέει κατευθείαν είναι ο καταλύτης. Τι να πω εγώ, πελάτης είμαι και δε γνωρίζω ακριβώς τα πράγματα, εμπιστεύομαι αυτό που μου λέει ο υποτίθεται ειδικός.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Nightfall Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως εκανες μικρες διαδρομες γενικοτερα χωρις να το βγαζεις εθνικη που και που σε υψηλες στροφες ; Αν ναι μαλλον εκει θα οφειλεται στο οτι μπουκωσε και το λεω αυτο διοτι το ιδιο θεμα ειχα και εγω σε ενα yaris (ενιωθα οτι δεν τραβαγε το αμαξι κτλ) βεβαια οταν τον αλλαξα ειχα 170.000km οποτε μπορει να μπουκωσε και λογω km.Οταν τον αλλαξα παντως παρατηρησα οτι τραβαγε καλυτερα το αμαξι και επεσε και η καταναλωση (λογικο).
    Για την ιστορια τον αλλαξα με γνησιο μεταχειρισμενο απο ebay που βρηκα ,κοστος 50 ευρω.

    Ακριβώς το αντίθετο, για 10 χρόνια περίπου το χρησιμοποιώ για μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα το μήνα σε υψηλές στροφές στην εθνική και πολύ λίγο σε μικρές διαδρομές. Καλά μεταχειρισμένο καταλύτη, δε θα είναι σε ένα βαθμό μπουκωμένος; Συμφέρει;

  12. #12
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά μεταχειρισμένο καταλύτη, δε θα είναι σε ένα βαθμό μπουκωμένος; Συμφέρει;
    Για την ιστορια καινουργιος (γνησιος) εχει 700 ευρω.Εχοντας κανει μεχρι στιγμης 35Κ κμ δεν εχω προβλημα μεχρι στιγμης τουλαχιστον.

  13. #13
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109991kbps/10999kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    13(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πόσος είναι ο μέγιστος χρόνος ζωής ενός καταλύτη αυτοκινήτου μικρού κυβισμού; Πάει με τα χρόνια , με τα χιλιόμετρα ή με τη χρήση;

  14. #14
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Και ως δια μαγείας, έσβησε τις προάλλες μόνο του το φωτάκι του κινητήρα, χωρίς να έχω προβεί σε κάποια ενέργεια από αυτές που συζητάω στο θέμα... Ίμπιζα, τι να κάνουμε, ψεύτικο αμάξι ως επι το πλείστον, έχε χάρη που έχει κσλό μοτέρ...

    Πάντως όσον αφορά τον καταλύτη, αν έχει πρόβλημα, δε θα μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ και να πάρει κάρτα καυσαερίων, σωστά; Να έχω δηλαδή αυτό σαν οδηγό και όχι το διαγνωστικό λαμπάκι.

  15. #15
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Πηγαινε απλα βγαλε μια καρτα καυσαεριων να δεις αν βγαινει. Παμφθηνη ειναι η εκδοση.

Παρόμοια Θέματα

  1. Τα ρομπότ δολοφόνοι και η χρήση τους θα συζητηθεί σε συνάντηση των ΗΕ
    Από 8anos στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-22, 23:53
  2. Συνδεση Wan to Wan και κοινη χρήση αρχείων
    Από hablando στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 03:48
  3. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-17, 18:16
  4. Αγορα νέου laptop, ιδέες για χρήση του παλιού
    Από Bowmangr στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-17, 10:09
  5. Χρήση του Wireless ADSL2 + Modem Router TD-W8901G της TP-LINK
    Από charles στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-17, 21:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας