Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 84
  1. #16
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε προειδοποιεί το ΑΤΜ όταν πας να κάνεις την ανάληψη και υπάρχει η χρέωση.
    θυμαμαι ότι το έλεγε αυτό, πάντα, παρόλο που τελικά δεν υπήρχαν χρεώσεις. Αυτο το μήνυμα μάλλον έχει να κάνει με το ΑΤΜ, με το που δεί κάρτα που δεν ανήκει στο δίκτυο του ΑΤΜ, σου βγάζει αυτομάτως το μήνυμα αυτό, είτε ια υπάρξει τελικά χρέωση είτε όχι. Οπότε δεν μπορείς να ξέρεις.

    Ερώτηση: Η προμήθεια ανάληψης υπάρχει και όταν κάνεις απο λογαριασμό σε τράπεζα Ελλάδας ; ή μόνο για την περίπτωση ανάληψης σε ΑΤΜ ελληνικά, αλλά απο τράπεζες του εξωτερικού;

  2. #17
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    θυμαμαι ότι το έλεγε αυτό, πάντα, παρόλο που τελικά δεν υπήρχαν χρεώσεις. Αυτο το μήνυμα μάλλον έχει να κάνει με το ΑΤΜ, με το που δεί κάρτα που δεν ανήκει στο δίκτυο του ΑΤΜ, σου βγάζει αυτομάτως το μήνυμα αυτό, είτε ια υπάρξει τελικά χρέωση είτε όχι. Οπότε δεν μπορείς να ξέρεις.

    Ερώτηση: Η προμήθεια ανάληψης υπάρχει και όταν κάνεις απο λογαριασμό σε τράπεζα Ελλάδας ; ή μόνο για την περίπτωση ανάληψης σε ΑΤΜ ελληνικά, αλλά απο τράπεζες του εξωτερικού;
    To ΑΤΜ το βγάζει αυτό γιατί βλέπει το visa/mastercard, οι πιστωτικές σου δίνουν την δυνατότητα ανάληψης μετρητών απο το υπόλοιπο που έχεις στην κάρτα σου, στην δικιά μου πχ υπάρχει χρέωση 1 ευρώ για αυτο, σε περίπτωση που γίνει σε κάποια άλλη τράπεζα στην ΕΕ (και Ελλάδα).
    Υποθέτω το ίδιο κάνουν και στις χρεωστικές στο εξωτερικό (αντί για το ΔΙΑΣ εδώ)

    Πχ στα ΑΤΜ της eurobank με κάρτα Alpha θυμάμαι πως ρωτάει αν θέλω να κάνω ανάληψη απο λογαριασμό ή μεσω visa/mastercard, η πλάκα είναι πως είναι φθηνότερο να το κάνω μεσω visa, έχει χρέωση 1 ευρώ, αντί για 1.65 ΔΙΑΣ

  3. #18
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    θυμαμαι ότι το έλεγε αυτό, πάντα, παρόλο που τελικά δεν υπήρχαν χρεώσεις.
    To ATM δεν ξέρει τι συμφωνία έχεις εσύ με την τράπεζά σου.

    Στη Γερμανία μάλιστα υπήρχε μια τράπεζα που χάριζε ακόμα και αυτήν την έξτρα χρέωση αν τους το έλεγες.
    Δηλαδή αν είχες σηκώσει 100$ και το ΑΤΜ σε είχε χρεώσει 104$, μπορούσες να τους γράψεις μήνυμα και σου επέστρεφαν το ποσό που αφορούσε αυτά τα 4$.
    Δυστυχώς όμως σταμάτησαν αυτήν την απίστευτα customer-friendly πολιτική το 2017.

  4. #19
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.069
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα αναγράφεται κάποια εξτρά χρέωση στις κινήσεις του λογαριασμού σου, εκεί θα λέει ένα πόσο, αν όμως εσύ είχες επιλέξει να βγάλεις 100 ευρώ αυτό θα είχε τραβήξει 102.
    Δεν κατάλαβα να σου πω. Νομίζω όμως ότι σκεφτόμαστε το ίδιο.

    Οπότε έχω χρεωθεί ήταν ξεκάθαρο στο ιστορικό. Αν στο ιστορικό λέει 100 και έλαβα 100, τότε δεν υπήρχε έξτρα χρέωση. Επειδή έχει καιρό να μου συμβεί, αν θυμάμαι καλά στο ιστορικό έλεγε 105 εγώ είχα λάβει 100 και η χρέωση ήταν 5.

    Όταν υπάρχουν διαφορετικά νομίσματα τότε είναι πιο δύσκολο να το παρακολουθείς επειδή υπάρχει και η παράμετρος της ισοτιμίας.

    Τώρα που το θυμήθηκα, μέχρι και σε σούπερ μάρκετ πληρώσαμε στην Σκιάθο χωρίς έξτρα χρέωση με την ίδια debit κάρτα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς γίνεται να μην υπάρχει προμήθεια όταν ξένη κάρτα έκανε ανάληψη σε ΑΤΜ άλλης χώρας;
    Έχω κάνει δεκάδες ταξίδια και ανάληψη σε άλλες χώρες και πάντα υπάρχει προμήθεια.
    Τι να σου πω. Ποτέ σε μένα. Όπως το εξηγώ και παραπάνω.

  5. #20
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που το θυμήθηκα, μέχρι και σε σούπερ μάρκετ πληρώσαμε στην Σκιάθο χωρίς έξτρα χρέωση με την ίδια debit κάρτα.
    Εξακολουθείς να μπερδεύεις πληρωμές και αναλήψεις.

    Για πληρωμές είναι αυτονόητο ότι δεν χρεώνεσαι καμία προμήθεια.
    Αν κάποιος έχει χρεωστική/πιστωτική από χώρα της Ευρωζώνης που τον χρεώνει για πληρωμές σε καταστήματα σε € οπουδήποτε στην Ευρωζώνη, να κλείσει άμεσα τον λογαριασμό και την κάρτα και να αλλάξει τράπεζα γιατί τον ληστεύουν.

  6. #21
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.069
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξακολουθείς να μπερδεύεις πληρωμές και αναλήψεις.

    Για πληρωμές είναι αυτονόητο ότι δεν χρεώνεσαι καμία προμήθεια.
    Αν κάποιος έχει χρεωστική/πιστωτική από χώρα της Ευρωζώνης που τον χρεώνει για πληρωμές σε καταστήματα σε € οπουδήποτε στην Ευρωζώνη, να κλείσει άμεσα τον λογαριασμό και την κάρτα και να αλλάξει τράπεζα γιατί τον ληστεύουν.
    Αναφέρω και τα δύο. Χωρίς να είναι απόλυτα σίγουρος αλλά νομίζω έχω πετύχει pos με προμήθεια στο Βέλγιο. Το πιθανότερο είναι ότι είμαι λάθος καθώς στο Βέλγιο τα περιπλεκουμε τα πράγματα γιατί έχουμε και κάρτες για meal vouchers που δουλεύουν μέσω απο τα ίδια pos. Γι'αυτό μπορεί να μην θυμάμαι καλά. Σε αυτές τις συναλλαγές ζητάνε συχνά προμήθεια, για να αποτρέψουν τις ηλεκτρονικές πληρωμές και την διαφάνεια στο ταμείο.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  7. #22
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρω και τα δύο. Χωρίς να είναι απόλυτα σίγουρος αλλά νομίζω έχω πετύχει pos με προμήθεια στο Βέλγιο. Το πιθανότερο είναι ότι είμαι λάθος καθώς στο Βέλγιο τα περιπλεκουμε τα πράγματα γιατί έχουμε και κάρτες για meal vouchers που δουλεύουν μέσω απο τα ίδια pos. Γι'αυτό μπορεί να μην θυμάμαι καλά. Σε αυτές τις συναλλαγές ζητάνε συχνά προμήθεια, για να αποτρέψουν τις ηλεκτρονικές πληρωμές και την διαφάνεια στο ταμείο.
    Όντως τα έχεις μπερδέψει.
    Αν το μαγαζί (ή η καντινα της εταιρίας) αποφασίσει να χρεώσει παραπάνω επειδή χρησιμοποιείς κάρτα, αυτό δεν αφορά το τι χρεώνει η κάρτα σου και η τράπεζά σου.
    Πχ αν η τιμή είναι 4€ χωρίς κάρτα αλλά 5€ με κάρτα. Τότε το μαγαζί θα χρεώσει 5€ την κάρτα σου.

    Εδώ λέμε για το αν σε χρεώνει παραπάνω η κάρτα σου, δηλαδή να βάλει 4€ το μαγαζί και εσύ να πληρώσεις 5€.
    Δεν πρέπει να συμβαίνει σε καμία περίπτωση αυτό για συναλλαγές σε καταστήματα εντός της Ευρυζώνης με κάρτες που έχουν εκδοθεί οπουδήποτε στην Ευρωζώνη.
    Αν συμβαίνει να αλλάξει τράπεζα όποιος του συμβαίνει.
    Δεν έχει καμία λογική, το αντίθετο μάλιστα, η εκδότρια τράπεζα της κάρτας σου βγάζει λεφτά από τις συναλλαγές που κάνεις με την κάρτα.

    Αντίθετα, όταν σηκώνεις λεφτά από το ΑΤΜ άλλης τράπεζας, η εκδότρια τράπεζα της κάρτας σου χάνει λεφτά αφού πληρώνει προμήθεια. Εκεί λοιπόν οι περισσότερες παραδοσιακές τράπεζες χρεώνουν τον πελάτη τους, αλλά φυσικά τον χρεώνουν παραπάνω από όσο τους κοστίζει η συναλλαγή επειδή είναι greedy (και για να σε σπρώξουν να κάνεις πληρωμές με κάρτα).
    Όποιος έχει τράπεζα που δεν τον χρεώνει για αναλήψεις μετρητών εντός της Ευρυζώνης μπράβο του, οι υπόλοιποι ας κοιτάξουν τις επιλογές τους.

    Και φτάνουμε στο 3ο σημείο, το οποίο αφορά την επιπλέον χρέωση όχι από την εκδότρια τράπεζα της κάρτας αλλά από την τράπεζα του ΑΤΜ.
    Εκεί μιλάμε για αισχροκέρδεια 100%.
    Δηλαδή το να σηκώνω 100€ από την Πειραιώς αλλά η Πειραιώς να χρεώνει 103€ την τράπεζά μου, πλέον της κανονικής προμήθειας που ανέφερα στο 2ο σημείο, είναι κάτι στο οποίο πρέπει όλοι να αντιδράσουμε όπως μπορούμε. Προσωπικά έφυγα και πήγα στο ΑΤΜ της Alpha που δε με χρέωσε επιπλέον, αλλά την επόμενη φορά μπορεί και η Alpha να έχει "ξυπνήσει".

  8. #23
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.069
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως τα έχεις μπερδέψει.
    Αν το μαγαζί (ή η καντινα της εταιρίας) αποφασίσει να χρεώσει παραπάνω επειδή χρησιμοποιείς κάρτα, αυτό δεν αφορά το τι χρεώνει η κάρτα σου και η τράπεζά σου.
    Πχ αν η τιμή είναι 4€ χωρίς κάρτα αλλά 5€ με κάρτα. Τότε το μαγαζί θα χρεώσει 5€ την κάρτα σου.
    Εφόσον εμβαθύνεις, αυτό καταλαβαίνω και εγώ. Άλλωστε όταν έγραψα το pos σε παρένθεση έγραψα η επιχείρηση και όχι η τράπεζα. Αυτό που δεν είχα καταλάβει και μου ξεκαθάρισες είναι ότι εγώ νόμιζα γενικά ότι στις αγορές μέσω pos δεν επιτρέπεται να υπάρχει έξτρα χρέωση όταν η αγορά γίνεται με χρεωστική κάρτα. Για να μην θεωρήσεις ότι μπερδεύτηκα πάλι, με έξτρα αναφέρομαι σε οποιαδήποτε μορφής αύξηση στην τελική τιμή που επιβάλει ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης και όχι η τράπεζα.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  9. #24
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον εμβαθύνεις, αυτό καταλαβαίνω και εγώ. Άλλωστε όταν έγραψα το pos σε παρένθεση έγραψα η επιχείρηση και όχι η τράπεζα. Αυτό που δεν είχα καταλάβει και μου ξεκαθάρισες είναι ότι εγώ νόμιζα γενικά ότι στις αγορές μέσω pos δεν επιτρέπεται να υπάρχει έξτρα χρέωση όταν η αγορά γίνεται με χρεωστική κάρτα. Για να μην θεωρήσεις ότι μπερδεύτηκα πάλι, με έξτρα αναφέρομαι σε οποιαδήποτε μορφής αύξηση στην τελική τιμή που επιβάλει ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης και όχι η τράπεζα.
    H Visa και η MasterCard θεωρητικά το απαγορεύουν στους όρους χρήσης τους, αλλά τα μαγαζιά δεν έχουν υπογράψει συμφωνία με αυτές και επιπλέον αυτοί οι όροι θεωρούνται καταχρηστικοί σε πολλές χώρες και άρα άκυροι.
    Επομένως συνήθως στην Ευρώπη είναι ανεκτό να χρεώνουν έξτρα πληρωμή με κάρτα.

  10. #25
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.341
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Visa και η MasterCard θεωρητικά το απαγορεύουν στους όρους χρήσης τους, αλλά τα μαγαζιά δεν έχουν υπογράψει συμφωνία με αυτές και επιπλέον αυτοί οι όροι θεωρούνται καταχρηστικοί σε πολλές χώρες και άρα άκυροι.
    Επομένως συνήθως στην Ευρώπη είναι ανεκτό να χρεώνουν έξτρα πληρωμή με κάρτα.
    Ευτυχώς στην Ελλάδα απαγορεύεται και από τη νομοθεσία.

  11. #26
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συζητάμε για χρέωση από ανάληψη με debit ή credit card;

    27/6 με 11/7 κάναμε κάποιες αναλήψεις και δεν θυμάμαι χρέωση έξτρα χρέωση. Σίγουρα όχι κάποιο μήνυμα. Μπορώ να το κοιτάξω να δω τι έγινε τότε.
    Εγώ μιλάω για debit.

  12. #27
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ισπανία μέχρι και 5 ευρώ προμήθεια έχω δει σε ΑΤΜ.
    Τραγικό.
    Μπορούσες να βρεις και ΑΤΜ με 0 προμήθεια;
    Έχω πάει Ισπανία πρόσφατα αλλά έχω χρόνια να σηκώσω λεφτά εκεί.

  13. #28
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.069
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ μιλάω για debit.
    Και εγώ. Απλά ήθελα να ρωτήσω τον lewton.

  14. #29
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τραγικό.
    Μπορούσες να βρεις και ΑΤΜ με 0 προμήθεια;
    Έχω πάει Ισπανία πρόσφατα αλλά έχω χρόνια να σηκώσω λεφτά εκεί.
    Αν θυμάμαι καλά δεν έχω δει πουθενά κάτω από 3.5, και έχω δοκιμάσει ένα σωρό τράπεζες ψάχνοτας τη μικρότερη ληστεία.

  15. #30
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχώς στην Ελλάδα απαγορεύεται και από τη νομοθεσία.
    Και στο Ηνωμένο Βασίλειο.
    Stop Trolling.
    Ψάχνω κέρματα για Δανία και Ελβετία. Ενδιαφέρομαι με τιμή τη μεσοσταθμική κάποιου επίσημου ξένου ανταλλακτηρίου (π.χ. xe.com)

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-18, 23:00
  2. Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-18, 22:55
  3. Μετάβαση στον ΟΤΕ από CYTA άλλα με άλλο ΑΦΜ
    Από darkmoon στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-18, 01:13
  4. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-17, 22:56
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-17, 14:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας