Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 84
  1. #1
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Ίσως όχι το κατάλληλο thread αλλά μιας και υπάρχουν πολλοί που θα έιναι Ελλάδα τώρα για διακοπές, παρατήρησε κανείς άλλος ότι τα ΑΤΜ χρεώνουν 2-3 ευρώ για ανάληψη; Από πότε ισχύει αυτό; Έκανα ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doctor_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως όχι το κατάλληλο thread αλλά μιας και υπάρχουν πολλοί που θα έιναι Ελλάδα τώρα για διακοπές, παρατήρησε κανείς άλλος ότι τα ΑΤΜ χρεώνουν 2-3 ευρώ για ανάληψη; Από πότε ισχύει αυτό; Έκανα ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.
    Είχα κάνει μια δοκιμή με την ρεβολουτ στην εθνική και χρέωνε 2 ευρώ την ανάληψη.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2018-08-15-14-03-48-155_com.revolut.revolut.png 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  168,8 KB 
ID: 196260

  3. #3
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Ναι, και μάλιστα ήταν η φθηνότερη που δοκίμασα. Τελευταία φορά που ήμουν Ελλάδα (Χριστούγεννα) δεν υπήρχε αυτή η χρέωση, γι' αυτό πιο πολύ ρώτησα αν γνωρίζει κανείς τι άλλαξε.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.584
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doctor_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως όχι το κατάλληλο thread αλλά μιας και υπάρχουν πολλοί που θα έιναι Ελλάδα τώρα για διακοπές, παρατήρησε κανείς άλλος ότι τα ΑΤΜ χρεώνουν 2-3 ευρώ για ανάληψη; Από πότε ισχύει αυτό; Έκανα ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.
    Χθες το παράτησα και ήθελα να το γράψω!
    2€ μου ζήτησε η Εθνική, 3€ η Πειραιώς, 0 η Alpha.
    Σήκωσα στην Alpha.
    Δεν δοκίμασα Eurobank.
    Εκεί που ήμουν δεν βρήκα κάποιο από αυτά τα Euro-Net που έχουν εμφανιστεί, για να δω αν αυτοί ακόμα δεν χρεώνουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    2,5 ήταν στην Eurοbank και 3 στα Euronet αν είναι αυτά που κατάλαβα.
    Οπότε Alpha από δω και πέρα.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.584
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doctor_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    2,5 ήταν στην Eurοbank και 3 στα Euronet αν είναι αυτά που κατάλαβα.
    Οπότε Alpha από δω και πέρα.
    Ως πότε;

  7. #7
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Στην Ισπανία μέχρι και 5 ευρώ προμήθεια έχω δει σε ΑΤΜ.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Συζητάμε για χρέωση από ανάληψη με debit ή credit card;

    27/6 με 11/7 κάναμε κάποιες αναλήψεις και δεν θυμάμαι χρέωση έξτρα χρέωση. Σίγουρα όχι κάποιο μήνυμα. Μπορώ να το κοιτάξω να δω τι έγινε τότε.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Ναι, ήδη εγινε κάποιος θόρυβος Βρυξέλλες απο συναδέλφους που το παρατήρησαν. Δεν ξέρω πως και γιατί, μάλλον πρέπει ναναι ψιλοπαράνομο, μιας και απο όσο ξέρω, πρέπει να εφαρμόζουν τους ίδιους κανόνες με τους δικούς τους πελάτες.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, ήδη εγινε κάποιος θόρυβος Βρυξέλλες απο συναδέλφους που το παρατήρησαν. Δεν ξέρω πως και γιατί, μάλλον πρέπει ναναι ψιλοπαράνομο, μιας και απο όσο ξέρω, πρέπει να εφαρμόζουν τους ίδιους κανόνες με τους δικούς τους πελάτες.
    Εγώ δεν καταλαβαίνω πως η Ελλάδα συνέχιζε να έχει το χαράτσι ΔΙΑΣ όταν με κάρτα από εξωτερικό έκανες ανάληψη από όπου ήθελες.

    Έψαξα το ιστορικό μου. Δύο αναλήψεις στις 5 και 10 Ιουλίου 2018 από εθνική και Πειραιώς αντίστοιχα έγιναν χωρίς έξτρα χρέωση. Η κάρτα ήταν debit βελγικής τράπεζας και η ανάληψη έγινε από λογαριασμό μισθοδοσίας.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  11. #11
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν καταλαβαίνω πως η Ελλάδα συνέχιζε να έχει το χαράτσι ΔΙΑΣ όταν με κάρτα από εξωτερικό έκανες ανάληψη από όπου ήθελες.

    Έψαξα το ιστορικό μου. Δύο αναλήψεις στις 5 και 10 Ιουλίου 2018 από εθνική και Πειραιώς αντίστοιχα έγιναν χωρίς έξτρα χρέωση. Η κάρτα ήταν debit βελγικής τράπεζας και η ανάληψη έγινε από λογαριασμό μισθοδοσίας.
    Πώς γίνεται να μην υπάρχει προμήθεια όταν ξένη κάρτα έκανε ανάληψη σε ΑΤΜ άλλης χώρας;
    Έχω κάνει δεκάδες ταξίδια και ανάληψη σε άλλες χώρες και πάντα υπάρχει προμήθεια.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  12. #12
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς γίνεται να μην υπάρχει προμήθεια όταν ξένη κάρτα έκανε ανάληψη σε ΑΤΜ άλλης χώρας;
    Έχω κάνει δεκάδες ταξίδια και ανάληψη σε άλλες χώρες και πάντα υπάρχει προμήθεια.
    https://www.bankofgreece.gr/Pages/el...A/default.aspx

    οι επιβαρύνσεις που χρεώνονται από έναν πάροχο υπηρεσιών πληρωμής σε χρήστη υπηρεσιών πληρωμών για τις διασυνοριακές πληρωμές είναι οι ίδιες με τις επιβαρύνσεις που χρεώνονται από τον ίδιο πάροχο υπηρεσιών πληρωμής στους χρήστες υπηρεσιών πληρωμών για τις αντίστοιχες εθνικές πληρωμές της ίδιας αξίας και με το ίδιο νόμισμα.
    Aπο όσο καταλαβαίνω και όσο ξέρω (και μου έχουν πεί), όσο προμήθεια χρεώνει μια τράπεζα στους πελάτες της (εντός Ελλάδας πχ), το ίδιο πρέπει να χρεώνει για τις ίδιες υπηρεσίες απο πελάτες άλλων τραπεζών που είναι SEPA.
    Αυτό όπως το καταλαβαίνω εγώ σημαίνει ότι δεν γίνεται να χρεώνουν προμήθεια, παρεκτός, εαν χρεώουν σε όλους, και τους πελατες τους, ανεξαιρέτως.

  13. #13
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.584
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, ήδη εγινε κάποιος θόρυβος Βρυξέλλες απο συναδέλφους που το παρατήρησαν. Δεν ξέρω πως και γιατί, μάλλον πρέπει ναναι ψιλοπαράνομο, μιας και απο όσο ξέρω, πρέπει να εφαρμόζουν τους ίδιους κανόνες με τους δικούς τους πελάτες.
    Δυστυχώς δε νομίζω ότι είναι παράνομο...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.bankofgreece.gr/Pages/el...A/default.aspx



    Aπο όσο καταλαβαίνω και όσο ξέρω (και μου έχουν πεί), όσο προμήθεια χρεώνει μια τράπεζα στους πελάτες της (εντός Ελλάδας πχ), το ίδιο πρέπει να χρεώνει για τις ίδιες υπηρεσίες απο πελάτες άλλων τραπεζών που είναι SEPA.
    Αυτό όπως το καταλαβαίνω εγώ σημαίνει ότι δεν γίνεται να χρεώνουν προμήθεια, παρεκτός, εαν χρεώουν σε όλους, και τους πελατες τους, ανεξαιρέτως.
    Αυτό που έβαλες μιλάει για πληρωμές, όχι για αναλήψεις.
    Από όσο ξέρω, έχει δικαίωμα να χρεώσει 3€ επιπλέον στο ποσό στο οποίο κάνεις ανάληψη.
    Θα χαρώ πολύ να μου δείξει κάποιος κάποιο νόμο ή κανονισμό που λέει το αντίθετο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς γίνεται να μην υπάρχει προμήθεια όταν ξένη κάρτα έκανε ανάληψη σε ΑΤΜ άλλης χώρας;
    Έχω κάνει δεκάδες ταξίδια και ανάληψη σε άλλες χώρες και πάντα υπάρχει προμήθεια.
    Προφανώς διάλεγες λάθος τράπεζες.
    Εγώ πάντα είχα τράπεζα που μου επέτρεπε να κάνω δωρεάν αναλήψεις σε όλη την Ευρωζώνη και επιπλέον, αναλήψεις εκτός Ευρωζώνης χωρίς έξτρα χρέωση, πληρώνοντας ακριβώς την ισοτιμία της Visa ή της Mastercard.

    Αυτό όμως μόνο όταν δεν χρεώνει επιπλέον το ΑΤΜ.
    Πχ όταν πας στο ΑΤΜ στην Αμερική να πάρεις 80$ και σου λέει ότι θα σε χρεώσει επιπλέον 4$, τότε προφανώς η τράπεζά μου με χρεώνει το αντίστοιχο των 84$ όπως προκύπτει από την ισοτιμία της Visa ή της Mastercard (δηλαδή χωρίς προμήθεια). Το ίδιο μου συνέβη στην Αργεντινή και την Ταϋλάνδη, ενώ για παράδειγμα στη Νορβηγία, στη Δανία, στο ΗΒ, στην Κροατία και στο Περού έχω σηκώσει λεφτά χωρίς αυτήν την έξτρα χρέωση.

    Από ο,τι φαίνεται η Ελλάδα πάει να γίνει μια από αυτές τις χώρες όπου η ντόπια τράπεζα θέλει να βγάλει παραπάνω...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν καταλαβαίνω πως η Ελλάδα συνέχιζε να έχει το χαράτσι ΔΙΑΣ όταν με κάρτα από εξωτερικό έκανες ανάληψη από όπου ήθελες.
    Η τράπεζά σου επέλεγε να μη σε χρεώνει, οι τράπεζες έχουν μεταξύ τους κάποιες χρεώσεις, αλλά όταν η τράπεζά σου θέλει να είναι ανταγωνιστική τις απορροφά η ίδια (πχ Ν26, Revolut, αρκετές γερμανικές on-line τράπεζες που δε θα αναφέρω, και προφανώς και η βέλγική τράπεζά σου).

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν καταλαβαίνω πως η Ελλάδα συνέχιζε να έχει το χαράτσι ΔΙΑΣ όταν με κάρτα από εξωτερικό έκανες ανάληψη από όπου ήθελες.

    Έψαξα το ιστορικό μου. Δύο αναλήψεις στις 5 και 10 Ιουλίου 2018 από εθνική και Πειραιώς αντίστοιχα έγιναν χωρίς έξτρα χρέωση. Η κάρτα ήταν debit βελγικής τράπεζας και η ανάληψη έγινε από λογαριασμό μισθοδοσίας.
    Δεν θα αναγράφεται κάποια εξτρά χρέωση στις κινήσεις του λογαριασμού σου, εκεί θα λέει ένα πόσο, αν όμως εσύ είχες επιλέξει να βγάλεις 100 ευρώ αυτό θα είχε τραβήξει 102.

  15. #15
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Σε προειδοποιεί το ΑΤΜ όταν πας να κάνεις την ανάληψη και υπάρχει η χρέωση.

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-18, 23:00
  2. Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-18, 22:55
  3. Μετάβαση στον ΟΤΕ από CYTA άλλα με άλλο ΑΦΜ
    Από darkmoon στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-18, 01:13
  4. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-17, 22:56
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-17, 14:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας