Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-30 από 30
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι κατηγορούνε την Google επειδή είναι η καλύτερη!




    Υπάρχει κάποια πηγή για αυτό;

    Η Apple έχει διαφορετικό business model απο την google, η μία πουλάει hardware/software (πανάκριβα) σε χρήστες, η άλλη δεδομένα χρηστών σε διαφημιστές. Το κίνητρο για παρακολούθηση στις δύο περιπτώσεις είναι πολύ διαφορετικό. Ίσως κάνει τα ίδια αλλα δεν την έχουν πιάσει ακόμα (σε αντίθεση με τη google που πάντα είναι "μα το λέγαμε στα terms!") και έχει δείξει τουλάχιστον μια φορά οτι θεωρεί οτι τα δεδομένα των χρηστών ανήκουν στους ίδιους (στην περίπτωση του FBI).
    όλοι το έχουν κάνει αυτό, και η Apple ότι δεδομένα είχε στο icloud ο χρήστης τα παρέδωσε στις αρχές μετά απο αίτημα, το πρόβλημα ήταν με την κρυπτογράφηση στην συσκευή του χρήστη (υποθέτω μιλάς για την υπόθεση του san bernandino)

    TheVerge
    In broad strokes, comparisons to San Bernardino would seem like good news for Facebook, but Apple had a number of important advantages that Facebook won’t have. Most importantly, Apple simply didn’t have the information the FBI was looking for. The company had handed over the contents of the killer’s iCloud account, but it had no way to access his phone’s hard drive. Even with the physical phone in custody, the data was encrypted, and Apple didn’t know the password to decrypt it.

  2. #17
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.988
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    όλοι το έχουν κάνει αυτό, και η Apple ότι δεδομένα είχε στο icloud ο χρήστης τα παρέδωσε στις αρχές μετά απο αίτημα, το πρόβλημα ήταν με την κρυπτογράφηση στην συσκευή του χρήστη (υποθέτω μιλάς για την υπόθεση του san bernandino)

    TheVerge
    Έχεις δίκιο σε αυτό. Φαντάζομαι και στην περίπτωση της google το ίδιο θα γινόταν. Λάθος μου που το ανέφερα. Παρόλα αυτά παραμένει οτι το κίνητρο για τις δύο εταιρίες είναι διαφορετικό. Αν στη μία το προιόν της είναι το hardware και τα services που πουλάει (Apple) και της άλλης είναι οι χρήστες (Google) δεν θεωρώ οτι πρέπει να μπούν στο ίδιο τσουβάλι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα δει ένα βίντεο στο Ιντερνετ στο οποίο δείχνει ακριβώς αυτό, δλδ ακόμα και με τα locations setting off, η Google στέλνει δεδομένα θέσης χωρίς φυσικά συγκατάθεση απ΄τον χρήστη.
    Η εταιρία απάντησε κάτι αόριστο περί "βελτίωσης της εμπειρίας χρήσης", δλδ άλλα αντί άλλων.

    Αν αναφέρεσαι για το βιντεάκι που έιδα και γω είναι πολύ παραπάνω απο location services.
    Κάνει sync με το αρχηγείο μέχρι και συγκεκριμένες ενέργειες σου (πχ πότε μπήκες/βγήκες απο το αμάξι κλπ).

  3. #18
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο σε αυτό. Φαντάζομαι και στην περίπτωση της google το ίδιο θα γινόταν. Λάθος μου που το ανέφερα. Παρόλα αυτά παραμένει οτι το κίνητρο για τις δύο εταιρίες είναι διαφορετικό. Αν στη μία το προιόν της είναι το hardware και τα services που πουλάει (Apple) και της άλλης είναι οι χρήστες (Google) δεν θεωρώ οτι πρέπει να μπούν στο ίδιο τσουβάλι.
    Έχεις επιλεκτική μνήμη. Προφανώς είσαι οπαδός της apple, μην το παίζεις αντικειμενικός.

    https://www.theguardian.com/technolo...-privacy-fears

    Πολλά χρόνια πριν την google. Πρωτοπόρος η apple στην κατασκοπεία των πελατών-οπαδών της.

    Και βέβαια μην ξεχνάμε οτι οποιο αρχείο θες να περάσεις στο τηλέφωνο πρέπει να πάει μέσω itunes. Μη χάσει κανα byte η μαμα-apple.

  4. #19
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...όπως?
    Δες εκεί που αναφέρει τα «Openmailbox alternatives» στο τέλος του άρθρου, πριν τα σχόλια.

  5. #20
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.578
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Idle Android Phones Send Data to Google Ten Times More Often Than iOS Devices to Apple

    https://www.bleepingcomputer.com/new...ices-to-apple/

    (όχι,ΔΕΝ έχω apple)

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Idle Android Phones Send Data to Google Ten Times More Often Than iOS Devices to Apple

    https://www.bleepingcomputer.com/new...ices-to-apple/

    (όχι,ΔΕΝ έχω apple)
    Το θέμα είναι πόσα δεδομένα στέλνουν, όχι πόσες φόρες τα στέλνουν

  7. #22
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.988
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Έχω όντως, αυτό δεν το θυμόμουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις επιλεκτική μνήμη. Προφανώς είσαι οπαδός της apple, μην το παίζεις αντικειμενικός.
    Ναι, το iMac με τα leaky capacitors με έδωσε. (το μόνο προϊόν που έχω apple και δεν άντεξε και πολύ).

    Ορισμένοι αν πούνε κάτι κακό για την google κάνετε σαν να σας βρίσανε την θρησκεία. Τόσο πολύ έχει διεισδύσει στις ζωές σας.

    Και βέβαια μην ξεχνάμε οτι οποιο αρχείο θες να περάσεις στο τηλέφωνο πρέπει να πάει μέσω itunes. Μη χάσει κανα byte η μαμα-apple.
    Δεν το γνωρίζω (δεν έχω ipad/iphone) , αλλα τι σχέση έχει αυτό;

  8. #23
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.317
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο σε αυτό. Φαντάζομαι και στην περίπτωση της google το ίδιο θα γινόταν. Λάθος μου που το ανέφερα. Παρόλα αυτά παραμένει οτι το κίνητρο για τις δύο εταιρίες είναι διαφορετικό. Αν στη μία το προιόν της είναι το hardware και τα services που πουλάει (Apple) και της άλλης είναι οι χρήστες (Google) δεν θεωρώ οτι πρέπει να μπούν στο ίδιο τσουβάλι.

    - - - Updated - - -




    Αν αναφέρεσαι για το βιντεάκι που έιδα και γω είναι πολύ παραπάνω απο location services.
    Κάνει sync με το αρχηγείο μέχρι και συγκεκριμένες ενέργειες σου (πχ πότε μπήκες/βγήκες απο το αμάξι κλπ).
    Αυτό με το κίνητρο που λες ειδικά για την Google να το κοιταξεις λίγο.
    Και οι 2 εταιρείες είναι και κονομάνε από τις συνήθειες των χρηστών τους. Είτε προσφέροντας τους διαφημίσεις, ειτε υπηρεσίες, είτε προιόντα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  9. #24
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αναφέρεσαι για το βιντεάκι που έιδα και γω είναι πολύ παραπάνω απο location services.
    Κάνει sync με το αρχηγείο μέχρι και συγκεκριμένες ενέργειες σου (πχ πότε μπήκες/βγήκες απο το αμάξι κλπ).
    Ακριβώς, είναι ολίγον... ανατριχιαστικό να γνωρίζει η μαμά Google ακόμα και πότε βγαίνεις απ΄το αυτοκίνητό σου, ακόμα και όταν τα έχεις απενεργοποιήσει ΟΛΑ:


  10. #25
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.888
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα δει ένα βίντεο στο Ιντερνετ στο οποίο δείχνει ακριβώς αυτό, δλδ ακόμα και με τα locations setting off, η Google στέλνει δεδομένα θέσης χωρίς φυσικά συγκατάθεση απ΄τον χρήστη.
    Η εταιρία απάντησε κάτι αόριστο περί "βελτίωσης της εμπειρίας χρήσης", δλδ άλλα αντί άλλων.
    Η γνωστή καραμέλα. Τους πάντες έχει πιάσει ένας καημός να μας «βελτιώσουν την εμπειρία», αλλά το τι εμπειρία προσφέρουν όταν δεν σέβονται τις επιλογές του χρήστη και είναι ανάξιοι της εμπιστοσύνης του δεν φαίνεται να παίζει μεγάλο ρόλο. Σε αυτό συμβάλλουν βέβαια και οι χρήστες τύπου «δεν έχω τίποτα να κρύψω».
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  11. #26
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    895
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wonderland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν πολύ καλές εναλλακτικές πχ. για email με χαμηλό ετήσιο κόστος.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...όπως?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    hushmail
    Συγνώμη αλλά αν είδα και κατάλαβα καλά , αυτό έχει 43€ το έτος......

  12. #27
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    άλλη εναλλακτική για εμαιλ είναι και το protonmail υπάρχει τόσο δωρεάν όσο και με συνδρομή. Όσο για τα 43 (45 στο protonmail αν θυμάμαι καλά) ευρώ το χρόνο, ρε παιδιά είναι περίπου 3.50 το μήνα ούτε καφές. Δηλαδή δεν μπορείτε να πιείτε ένα καφέ λιγοτερο το μήνα για να πληρώσετε μια υπηρεσία που πλεόν είναι από τους βασικούς τρόπους επικοινωνίας μας.

    Εγω εδώ και ένα χρόνο ουσιαστικά έχω αρχίσει να μειώνω τις υπηρεσίες της γοογλε που χρησιμοποιώ. Εκει που μας έχει πιάσει κότσο είναι στο ανδροιδ όπου δεν μπορώ να βρω εναλλακτική χωρίς να χρησιμοποιώ τον γοογλε λογαριασμό μου.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  13. #28
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThT Εμφάνιση μηνυμάτων
    άλλη εναλλακτική για εμαιλ είναι και το protonmail υπάρχει τόσο δωρεάν όσο και με συνδρομή. Όσο για τα 43 (45 στο protonmail αν θυμάμαι καλά) ευρώ το χρόνο, ρε παιδιά είναι περίπου 3.50 το μήνα ούτε καφές. Δηλαδή δεν μπορείτε να πιείτε ένα καφέ λιγοτερο το μήνα για να πληρώσετε μια υπηρεσία που πλεόν είναι από τους βασικούς τρόπους επικοινωνίας μας.

    Εγω εδώ και ένα χρόνο ουσιαστικά έχω αρχίσει να μειώνω τις υπηρεσίες της γοογλε που χρησιμοποιώ. Εκει που μας έχει πιάσει κότσο είναι στο ανδροιδ όπου δεν μπορώ να βρω εναλλακτική χωρίς να χρησιμοποιώ τον γοογλε λογαριασμό μου.
    Υπάρχει και η εναλλακτική μέσω G suite απο την ίδια την Google αν είναι να δώσει κάποιος 50 ευρώ τον χρόνο

    Για το κινητό θα έβλεπα σε κάτι σε AOSP χωρίς Google Services

  14. #29
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Και το VPN βοηθάει στο privacy (όχι στο location tracking φυσικά που είναι το θέμα του νήματος), αλλά έχω μια απορία, πόσο σίγουροι είμαστε ότι π.χ το NordVPN δεν δίνει δεδομένα ;

    Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το άθλημα ακόμα.

  15. #30
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    11,8(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wonderland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς η Google έχει ξεφύγει προ πολλού. Ωραία τα 'δωρεάν' εργαλεία της, αλλά το τίμημα είναι βαρύ. Υπάρχουν πολύ καλές εναλλακτικές πχ. για email με χαμηλό ετήσιο κόστος.
    Η τρεχεις τον δικο σου mail server σε ενα vps με 5$/μηνα, και τελος. (οπως κανω εγω)
    CPU : Intel Core i9 12900k | Mobo : z390 Aorus Elite AX | Ram :G.Skill Trident DDR5 32GB 5600MHz | VGA : Gigabyte RTX 3080 Gaming OC | SSD : Samsung 980 Pro 1T + Samsung 970 Evo Plus 2T | Psu: Seasonic Prime PX 1000W | Monitor :LG 34UM69G-B 34"

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-18, 02:02
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-17, 10:25
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-17, 09:09
  4. ARCore η Augmented Reality πλατφόρμα της Google για Android
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-17, 02:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας