Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    22-08-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Έχω ένα AP tplink πιο συγκεκριμένα το οποίο 5 είναι ορόφους πάνω στο διαμέρισμα μου και το τρέχω σε αυλή και αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι μέσω του ομοαξονικού καλωδίου που πριν ήταν κάτι άλλο στην θέση του να βάλω μια κεραία επόμενος το ένα άκρο του ημιονικού είναι πάνω στο male από το ρουτερ και το άλλο το έχω συνδέσει με κροκοδειλάκια σε μια κεραία άλλα δεν έχω σήμα τίποτα
    Όλα είναι μια χαρά πιστεύω το καλώδιο δεν είναι κεραίας για tv δεν περνάει από μετασχηματιστές τίποτα
    Είναι δυνατόν αυτό που προσπαθώ να κάνω; μπορείτε να ρίξετε καμιά λύση; και ναι το καλώδιο έχει συνεχεία

    Για εξοπλισμό εξωτερικού χώρου ούτε που το συζητάω γιατί άμα περάσει κάνας παλιατζής το έχει ξηλώσει όλο

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα AP tplink πιο συγκεκριμένα το οποίο 5 είναι ορόφους πάνω στο διαμέρισμα μου και το τρέχω σε αυλή και αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι μέσω του ομοαξονικού καλωδίου που πριν ήταν κάτι άλλο στην θέση του να βάλω μια κεραία επόμενος το ένα άκρο του ημιονικού είναι πάνω στο male από το ρουτερ και το άλλο το έχω συνδέσει με κροκοδειλάκια σε μια κεραία άλλα δεν έχω σήμα τίποτα
    Όλα είναι μια χαρά πιστεύω το καλώδιο δεν είναι κεραίας για tv δεν περνάει από μετασχηματιστές τίποτα
    Είναι δυνατόν αυτό που προσπαθώ να κάνω; μπορείτε να ρίξετε καμιά λύση; και ναι το καλώδιο έχει συνεχεία

    Για εξοπλισμό εξωτερικού χώρου ούτε που το συζητάω γιατί άμα περάσει κάνας παλιατζής το έχει ξηλώσει όλο
    Ακόμα και κανονικό καλώδιο για wifi να έβαζες, χάνει πολύ με την απόσταση, 5 μέτρα σημαίνει απώλεια περίπου 5db, μια μεγάλη κεραία συνήθως είναι 5db.
    Στα 15 μέτρα που είναι συνήθως οι 5 όροφοι έχεις μια απώλεια 15db απο το καλώδιο.

    Το καλώδιο της κεραίας πάντως δεν κάνει στα σίγουρα


    Αν το βγάλεις το AP έξω στο μπαλκόνι πιάνει τίποτα κάτω;

  3. #3
    Εγγραφή
    22-08-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Στο μπαλκόνι μπορεί να είναι η καλύτερη λύση μέσα σε ντουλάπα κιόλας κάτι μπορεί να γίνει το θάμα είναι ότι θέλω να μεταφέρω αρχεία κιόλας από word μέχρι και rar. Σκεφτόμουνα για directional antenna άλλα το μπαλκόνι σε σχέση με τον χώρο είναι σχεδόν 1/4 οικοδομικού τετραγώνου μακριά προηγούνται παρκαρισμένα αυτοκίνητα καδοι αποριματων και 90 μοίρες στροφή στον δρόμο με λίγα λόγια είναι μακριά και για directional και για speed Και κάλο θα ήταν άμα περνάω με το αυτοκίνητο να μην ανεβαίνω πάνω για την ταχύτητα

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @ sdikr ειμαι περιεργος να δω τι καταλαβες και τι θα απαντησεις.


    Τεσπα. αυτο που χρειαζεσαι ειναι να αγορασεις ενα εξωτερικου χωρου ΑΡ και να το τοποθετησεις στο μπαλκονι σου.
    Υπαρχουν απο 40 ευρω μεχρι και 120€ για να κανεις την δουλεια σου.
    Με αυτο θα μπορεις να πιανεις μεχρι και στο 1χιλιομετρο. αρκει να μην υπαρχει εμποδιο αναμεσα.

    Αυτο που λες για καδους για αμαξια και γωνιες 90 μοιρες δεν καταλαβα τιποτα.
    The gr81 .

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ sdikr ειμαι περιεργος να δω τι καταλαβες και τι θα απαντησεις.


    Τεσπα. αυτο που χρειαζεσαι ειναι να αγορασεις ενα εξωτερικου χωρου ΑΡ και να το τοποθετησεις στο μπαλκονι σου.
    Υπαρχουν απο 40 ευρω μεχρι και 120€ για να κανεις την δουλεια σου.
    Με αυτο θα μπορεις να πιανεις μεχρι και στο 1χιλιομετρο. αρκει να μην υπαρχει εμποδιο αναμεσα.

    Αυτο που λες για καδους για αμαξια και γωνιες 90 μοιρες δεν καταλαβα τιποτα.
    Πήρα την στροφή.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 229
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-18, 11:52
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-17, 19:04
  3. ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ ΑΠΟ THN COSMOTE ΓΙΑ VDSL
    Από ippeas2 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-17, 08:50
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-17, 18:51
  5. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-17, 10:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας