Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-39 από 39
  1. #31
    Εγγραφή
    25-03-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    ZyXEL 8924 / Entry 2i
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 11.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η περίπτωση σου σηκώνει συζήτηση..

    Υποπτεύομαι πως με τα +4dB SNR (10dB - εξαιρετικά υψηλή τιμή και για ποιον λόγο;!) που σου έθεσαν από τον OTE μαζί με την ίσως επιλογή των 12dBm ως ισχύ εξόδου βλέπεις την κατακόρυφη αυτή πτώση συγχρονισμού..Σε δική μου περίπτωση σε SNR από τα 8->9dB και Output power από τα 14.5->12dBm κατάφεραν και έκοψαν 10mbps (!!)

    Αξίζει να σημειωθεί ότι η Forthnet παραμένει ίσως ο μοναδικός ISP που εξακολουθεί να θέτει το SNR στο (χαμηλό για τους άλλους) όριο των 6dB, τακτική με την οποία καταφέρνει να βρίσκεται ένα σκαλί πάντα υψηλότερα σε θέμα συγχρονισμού σε σχέση με τον ανταγωνισμό...Από την άλλη ο ΟΤΕ το ξεπερνάει αυτό στις παλιές καμπίνες επιλέγοντας τα καλής ποιότητας ζεύγη και αφήνοντας τα σάπια / προβληματικά για τους εναλλακτικούς (μιλάω από ιδία πείρα / παθόν όταν έπεσε ο συγχρονισμός γραμμής που είχα στη Forthnet από τα 18 -> 11mbps και όλοι απορούσαν τι έγινε...αποδείχτηκε μετά από καιρό, αλλά κανείς δε θα βάλει το χέρι του στη φωτιά - είναι μια κατάσταση που απλά όλοι (οι εναλλακτικοί) την υπομένουν). Έλα που έχει όμως ο καιρός γυρίσματα.

    Και για να σου λύσω και την απορία εδώ κάπου θα έπρεπε να συγχρονίζει η γραμμή σου (ΑΝ) ο ΟΤΕ επέτρεπε να κατέβεις SNR μέχρι και τα 7dB

    Spoiler:
    38+mbps


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0912.PNG 
Εμφανίσεις:  118 
Μέγεθος:  65,4 KB 
ID: 203166

    Πάντως είναι να απορεί κάποιος με τους τεχνικούς του ΟΤΕ...λες και θέλουν να βγάλουν τις γραμμές OFF με το ζόρι. Άσε που δε χρησιμοποιούν σύμβολα INP που θα ανέβαζαν δραματικά τις ταχύτητες και ας τα υποστηρίζουν τα DSLAM στα Α/Κ...και δεν αναφέρομαι σε 2-4 σύμβολα, αλλά πάνω από 10 όπως γίνεται χρόνια στο εξωτερικό στις προ vectoring εποχές και επικουρικά πλέον τώρα με το vectoring...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος RTouris : 18-04-19 στις 11:56.
    Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι.

    Εκείνοι που βλέπουν
    Eκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν και...
    Eκείνοι που δε θέλουν να δουν

  2. #32
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Μας άναψες φωτιές τώρα. Ερώτηση, επειδή μου έχουν δώσει σαν ημερομηνία επίλυσης την αυριανή εγώ τι να κάνω; να πάρω το 13888 και να τους πω τι; να με γυρίσουν σε προφίλ 8b και το Snr να το κατεβάσουν όσο πάει για να μην έχω θέμα με αποσυνδέσεις; τι άλλο προτείνετε; και να φανταστείτε ότι μου λέγανε να πάω εκεί γιατί σίγουρα έχω καλύτερο συγχρονισμό από της νοβα.

  3. #33
    Εγγραφή
    25-03-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    ZyXEL 8924 / Entry 2i
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 11.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για το SNR μπορείς να ζητήσεις να σου το επιστρέψουν (στην καλύτερη) στα 8, πιο κάτω δεν το επιτρέπουν. Για το output power αν δεν έχεις κάποιον άλλο εξοπλισμό που μπορείς να το διαπιστωλσεις δε θεωρώ ότι έχεις βάσιμες πιθανότητες να πετύχεις κάτι αν και ποτέ δε χάνεις να το ζητήσεις..
    Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι.

    Εκείνοι που βλέπουν
    Eκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν και...
    Eκείνοι που δε θέλουν να δουν

  4. #34
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Απορία, σήμερα υποτίθεται είναι η ημερομηνία επίλυσης της βλάβης. Μου ήρθε και SMS στο κινητό ότι γίνονται τεχνικές εργασίες για την επίλυση. Παρολαυτα δεν έχει γίνει τίποτα ακόμα, μιας και την γυναίκα μου που είναι σπίτι την έχω πρήξει στις ερωτήσεις αν έχουν έρθει από τον ΟΤΕ και μου απαντάει αρνητικά. Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι αργότερα ή τελικά να γίνει άλλη ημέρα;

  5. #35
    Εγγραφή
    25-03-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    ZyXEL 8924 / Entry 2i
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 11.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συνήθως απλά κλείνει η βλαβη και στην καλύτερη λαμβάνεις σχετικό sms...9/10 περιπτώσεις δεν κάνουν κάτι παρά να επιβεβαιώνουν ότι είσαι μακριά από το DSLAM :/
    Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι.

    Εκείνοι που βλέπουν
    Eκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν και...
    Eκείνοι που δε θέλουν να δουν

  6. #36
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Άρα έπεται και συνέχεια, τηλέφωνο και ότι βγει. Δε θα το αφήσω έτσι. Με πρήξανε 1 χρόνο τώρα να πάω σε αυτούς για το αξεπέραστο δικτυο τους κτλ. Και κατέληξα να συγχρονιζω 7 mbps χαμηλότερα από την νοβα. Που είναι τα 30εως 45 που ταζανε;

  7. #37
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Η κατάληξη της βλάβης στη γραμμή μου ήταν να έρθει τεχνικός σήμερα στο καφαο μου να αλλάξει κάποια ζεύγη καλωδίων, να κατεβάσει το Snr στο 8 και να συγχρονίσει η γραμμή, ως το μέγιστο της, στα 27800.και η κλασική απάντηση στο μα μου είπανε από 30 έως 45 γιατί μόνο 27;αυτοί βλεπουν μόνο αποστάσεις και δεν ξέρουν αλλά πράγματα(ποιότητα χαλκού κτλ) και λένε αερολογίες. Τέλος. Οπότε θα προχωρήσω και εγώ ανάλογα σε καταγγελία σύμβασης μιας και υπάρχουν ηχογραφημένα όλα αυτά που μου έταζε η κοπέλα όταν μου εκανε την προσφορά.
    Έμαθα επιτέλους και την απόσταση μου από το α/κ. 450μ.Φανταστειτε σε τη κατάσταση είναι ο χαλκός για να συγχρονιζω τόσο χαμηλά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pantelis : 22-04-19 στις 16:36.

  8. #38
    Εγγραφή
    02-08-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18db(dB) / 9db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από markusboy2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα έβαλα VDSL2 50 Mbps ή "Fiber" όπως το λένε με δέσμευση ταχύτητας.

    Ήρθε λοιπόν χτές πραγματική ταχύτητα 26 mbps

    - Τηλέφωνο λοιπόν στο τεχνικό τμήμα

    Ο τεχνικός μου λέει τα εξής: Η ταχύτητα είναι και λίγο πάνω από το μέσω όρο της περιοχής (1mbps παραπάνω συγκεκριμένα οπότε πάλι καλά υπάρχουν και χειρότερα στους γείτονες). Η σύνδεση έγινε από καμπίνα στα 300μ περίπου και υπάρχει πρόβλημα προφανώς στο χαλκό από εκεί ως το σπίτι ( το τονίζω προβλημα του δικτυου τους) οπότε και δε γίνεται να φτιαχτεί φυσικά από τη μεριά τους.
    Μου εξηγεί μια χαρά ότι ο μόνος λόγος να παραμείνω στο 50αρι είναι για το upload που συγχρονίζει όπως πρέπει αλλιώς να υποβαθμίσω στο 30 που θα πιάνω τα ίδια σε download .Το καταγράφει και ενημερώνει συνάδερφο στο εμπορικό τμήμα για να με υποβαθμίσουν ταχύτητα και όπως χαρακτηριστικά λέει μια να μη πληρώνω άδικα.Όλα καλά ως εδώ.

    -Εμπορικό Τμήμα

    Ενημερωμένο από τον προηγούμενο για τη κατάσταση ( όντως δε μπορούν να προσφέρουν τη ταχύτητα που δεσμεύτηκαν ). Ζητάω στη κοπελίτσα από το 50L (απεριόριστα 120' κινητά 35,5€ προσφορά) στα προγράμματα που βλέπω στο site ,να με πάει αζημίως σε 30Μ (250' σταθερά 30' κινητά 29,90€) να χάσω δηλαδή κιόλας παροχές άλλα να πληρώνω λιγότερο. Εκεί είναι που μου λέει το ωραίο ότι το πρόγραμμα φωνής πρέπει να μένει πάντα ίδιο, οπότε και μπορεί να με πάει μόνο στο 30L ( απεριόριστα 120' κινητά 38€) που δε φαίνεται στο site και δεν είναι προσφορά .

    Οπότε ναι μεν αναγνωρίζουν ότι δε μπορούν αν μου παρέχουν τη ταχύτητα αλλά παράλληλα μου ζητάνε μεγαλύτερο πάγιο γιατί χάνω την 24μηνη δέσμευση. ΤΟ ΜΟΝΟ που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω στο υπάρχον ποσό λέει μέχρι να βγει σε προσφορά το 30L ( απεριόριστα 120' κινητά κάτω από 35.50) για να με βάλουν, εκεί χωρίς προβλήματα. Η κοροϊδία σε όλο της το μεγαλείο λέω εγώ. Τις είπα πολύ όμορφα για τη δέσμευση ταχύτητας , για καταγγελία στην ΕΕΤΤ κλπ κλπ τίποτα. Το μόνο που έκανε είναι ένα ακόμα 2 λεπτό αναμονή για να ρωτήσει αν γίνεται κάτι διαφορετικό στη περίπτωση μου. Η υπάλληλος δε φταίει φυσικά αλλά και εγώ νευρίασα και απογοητευτικά.Τη στιγμή που θα έρθει εναλλακτικός στη περιοχή, θα πληρώσω και θα φύγω. Πολύ ωραία τεχνάσματα για να σε κρατάνε δέσμιο αλλιώς το καταλαβαίνω και μόνος μου 130€ για να σπάσει το υπάρχον συμβόλαιο, και να βάλω κάτι άλλο.

    Φυσικά και θέλω μεγαλύτερη ταχύτητα έστω και αυτή(από τα 8-10 καλύτερα είναι), αλλά με τα σωστά χρήματα. Να κάνω υπαναχώρηση σύμβασης εντός 14 ημερών; Ακούω γνώμες αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; Μήπως κάνω κάπου εγώ λάθος ? Διαβάζει κάποιος από cosmote εδώ ;

    Ορίστε και τα στατιστικά της γραμμής μου αυτή τη στιγμή

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 4993/26125 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 7035/24043 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 10.1/7.4 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 7.2/15.5 dB
    Output Power(Up/Down) 6.6/9.2 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 9/137
    Interleave Delay(Up/Down) 0/10 ms
    INP(Up/Down) 0/1 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/0
    FEC Errors(Up/Down) 0/20809
    Ζήτησε πιο επίμονα να έρθει τεχνικός. Εμένα ήρθε ο άνθρωπος, είχα 100αρα γραμμή και έπιανα 53 και μου άλλαξε ζεύγος και πήγα στα 100.

    - - - Updated - - -

    Συνημμένο Αρχείο 203317

    - - - Updated - - -

    Δεν είχα δει το τελευταίο ποστ... Κάποιος mod ας το σβήσει

  9. #39
    παιδια εγω δεν πιστευω οτι ειναι κοροιδια γιατι μενω σε βουνο και μου εχουν βαλει στα 800 μετρα καμπινα με αναμεταδοτη στην ναξο στον αγιο πολυκαρπου και πιανει 40-45 και 15 ping και το σπιτι ειναι παλιο το εξωχικο μου αλλα εκει που μενω εχω vodafone στα αγγιδια και πιανω με το 50mbps 5mbps και στο τηλεφωνικο κεντρο τησ αθηνασ τουσ λεω δεν πιανει ουτε 24 και θα πιασει 50 δεν εχω καν ευριζωνικη κωβεται συνεχεια εχω αλλαξει τα καλωδεια του σπιτιου μου και ειμαι 1,5 χιλιομετρο απο την καμπινα και απο κατω ακριβωσ στο ιδιο κουτι μενει η αδερφη μου και εχει cosmote το 24 και πιανει 20 εχω τρελαθει

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. COSMOTE Fiber (FTTH)
    Από KostakisK στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 15815
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-24, 09:07
  2. Voip σε VDSL Cosmote Fiber --άρνηση αποστολής κωδικών
    Από Paddy στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-18, 22:01
  3. cosmote fiber
    Από AlexanderK83 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 69
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-18, 10:32
  4. Μηνύματα: 78
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 14:05
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 15:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας