Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 107
  1. #91
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει με κάλυψες. Ξέρουμε το απλό μήνυμα "γεια σου" στη βάση ποσα kb ειναι περιπου;
    Με απλή λογική για μια απλή περίπτωση, το string "γεια σου" έχει 8 χαρακτήρες (μετράμε και το κενό). Αν το table που αποθηκεύεις το συγκεκριμένο string το έχεις ορίσει να αποθηκεύει σε utf-8 κωδικοποίηση, τότε ο κάθε χαρακτήρας θα δεσμεύει 1 byte, οπότε οι 8 χαρακτήρες 8byte.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  2. #92
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΜΕΓΑΡΑ
    Router
    VMG8623-T50B
    Καλησπέρα. Για να μην παρεξηγηθώ, για την cretaforce έχω να πω μόνο τα καλύτερα λόγια τόσο από εξυπηρέτηση από τεχνική υποστήριξη αλλα και ταχύτητες.

    Θέλω όμως να πω 2 λόγια σχετικά με το panel σας κύριε Χρήστο.

    Είναι απλό εύκολο και γρήγορο συμφωνώ. Όμως ο κάθε διαχειριστής - admin κάθε sites έχει και της δίκες του απαιτήσεις και θα αναφερθώ σε μένα. Από cpanel εκτός των άλλων μπορώ να.

    Βλέπω και να διαχωρίζομαι τα στατιστικά, να αποκλείω διευθύνσεις ip αν χρειάζεται, να βλέπω τα erros logs του server και του forum, να διαχειρίζομαι ανακατευθύνσεις, να έχω προσβάσεις στα dns να κάνω εγκατάσταση με ένα κλικ script πχ wordpress, να διαχειρίζομαι την php και πολλά ακόμα. Άρα για μένα που θέλω να έχω αυτές της ευκολίες το δικό σας πάνελ δεν με βολεύει. Φυσικά αν κάποιος θέλει απλά να σηκώσει μια σελίδα και δεν τον ενδιαφέρουν αυτά που ανάφερα ποιο πάνω, είναι πολύ καλό.

    Μια και αναφέρθηκε το θέμα των τιμών. Εγώ πχ αν θέλω να μεταφερθώ σε εσάς σήμερα δεν μπορώ. Έχετε μαχ τα 4gb στο μεγαλύτερο πακέτο σας. Ενα forum με 10 χρόνια λειτουργίας και με καθημερινό σχεδόν ανέβασμα εικόνων (αναφέρομαι σε ένα δικό μου) έχει φτάσει συνολικό όγκο αρχείων τα 9,5gb αυτή την στιγμή!

    Για 40gb μαχ που πληρώνω χώρο εγώ, τα χρήματα είναι 70 ευρώ τον χρόνο. Το δικό σας πακέτο με τα 4 είναι στα 200 ευρώ. Ένα site που δεν έχει έσοδα από διαφημίσεις και έχει ανοίξει από 4-5 παιδιά έτσι από τρέλα και χόμπι που λέμε, όπως καταλαβαίνεται είναι αδύνατων να δώσουν αυτό το ποσό. Πόσο μάλιστα αν τα 4 gb στοιχίζουν 200, τα 10gb στο δικό σας πακέτο θα είναι στα 300 - 350 ας πούμε?

    Πάντα φιλικά αυτές οι παρατηρήσεις

    Δημήτρης

  3. #93
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με απλή λογική για μια απλή περίπτωση, το string "γεια σου" έχει 8 χαρακτήρες (μετράμε και το κενό). Αν το table που αποθηκεύεις το συγκεκριμένο string το έχεις ορίσει να αποθηκεύει σε utf-8 κωδικοποίηση, τότε ο κάθε χαρακτήρας θα δεσμεύει 1 byte, οπότε οι 8 χαρακτήρες 8byte.
    Θυμάμαι ήταν ή ο badweed ή ο MitsakosGR που μου χε πει πως το 1MB per second ήταν πολύ λίγο για μεταφορές στη βάση. εδώ και 10000 χαρακτήρες να στέλνεις δεν το φτάνεις τέτοιο όριο, και 5 άτομα να το πατήσουν ταυτόχρονα. Γιατι μου χε πει πως είναι λιγο;

  4. #94
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμάμαι ήταν ή ο badweed ή ο MitsakosGR που μου χε πει πως το 1MB per second ήταν πολύ λίγο για μεταφορές στη βάση. εδώ και 10000 χαρακτήρες να στέλνεις δεν το φτάνεις τέτοιο όριο, και 5 άτομα να το πατήσουν ταυτόχρονα. Γιατι μου χε πει πως είναι λιγο;
    Δεν υπάρχει σαφής απάντηση για το πολύ ή λίγο, εξαρτάται από αυτό που είπες, ΠΟΣΟΙ θα ζητήσουν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ πληροφορίες από την βάση δεδομένων, και ΠΟΣΕΣ πληροφορίες θα ζητήσουν.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  5. #95
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει σαφής απάντηση για το πολύ ή λίγο, εξαρτάται από αυτό που είπες, ΠΟΣΟΙ θα ζητήσουν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ πληροφορίες από την βάση δεδομένων, και ΠΟΣΕΣ πληροφορίες θα ζητήσουν.
    Σου έδωσα ένα παράδειγμα που για το σαιτ μου είναι πολύ δύσκολο να συμβεί κατι τέτοιο το δευτερόλεπτο.

  6. #96
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CyberCr33p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τη σύσταση.

    Eάν δεν το έχεις κάνει ήδη στείλε μας μια σύσταση να την περάσουμε και στο https://www.cretaforce.gr/testimonials
    Έχει γίνει εδώ και αρκετό καιρό!

  7. #97
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elio_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σε ενδιαφέρει η υποστήριξη να πας στην cretaforce.
    Είναι πολύ εξυπηρετικοί, πολύ γρήγοροι στις ανταποκρίσεις.
    Πάνω από 10 χρόνια συνεργάζομαι μαζί τους και τους προτείνω ανεπιφύλακτα.

    +1 από εμένα, εξαιρετική υποστήριξη.

    Επίσης θα πρότεινα τις

    www.mediahost.gr
    www.jethost.gr
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος prometheas : 12-11-18 στις 12:11.

  8. #98
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παρατηρώ πως όταν κάνω πολλές αλλαγές στη βάση μέσα σε 10 λεπτα (δεν θυμάμαι πόσες ακριβώς, ίσως γύρω στις 1500), μου μπλοκάρει κάπως την ip. Γίνεται να το σταματήσω κάπως αυτό ή ειναι της εταιριας;

    Ειμαι στην eukhost

  9. #99
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Για να μην παρεξηγηθώ, για την cretaforce έχω να πω μόνο τα καλύτερα λόγια τόσο από εξυπηρέτηση από τεχνική υποστήριξη αλλα και ταχύτητες.

    Θέλω όμως να πω 2 λόγια σχετικά με το panel σας κύριε Χρήστο.

    Είναι απλό εύκολο και γρήγορο συμφωνώ. Όμως ο κάθε διαχειριστής - admin κάθε sites έχει και της δίκες του απαιτήσεις και θα αναφερθώ σε μένα. Από cpanel εκτός των άλλων μπορώ να.

    Βλέπω και να διαχωρίζομαι τα στατιστικά, να αποκλείω διευθύνσεις ip αν χρειάζεται, να βλέπω τα erros logs του server και του forum, να διαχειρίζομαι ανακατευθύνσεις, να έχω προσβάσεις στα dns να κάνω εγκατάσταση με ένα κλικ script πχ wordpress, να διαχειρίζομαι την php και πολλά ακόμα. Άρα για μένα που θέλω να έχω αυτές της ευκολίες το δικό σας πάνελ δεν με βολεύει. Φυσικά αν κάποιος θέλει απλά να σηκώσει μια σελίδα και δεν τον ενδιαφέρουν αυτά που ανάφερα ποιο πάνω, είναι πολύ καλό.

    Μια και αναφέρθηκε το θέμα των τιμών. Εγώ πχ αν θέλω να μεταφερθώ σε εσάς σήμερα δεν μπορώ. Έχετε μαχ τα 4gb στο μεγαλύτερο πακέτο σας. Ενα forum με 10 χρόνια λειτουργίας και με καθημερινό σχεδόν ανέβασμα εικόνων (αναφέρομαι σε ένα δικό μου) έχει φτάσει συνολικό όγκο αρχείων τα 9,5gb αυτή την στιγμή!

    Για 40gb μαχ που πληρώνω χώρο εγώ, τα χρήματα είναι 70 ευρώ τον χρόνο. Το δικό σας πακέτο με τα 4 είναι στα 200 ευρώ. Ένα site που δεν έχει έσοδα από διαφημίσεις και έχει ανοίξει από 4-5 παιδιά έτσι από τρέλα και χόμπι που λέμε, όπως καταλαβαίνεται είναι αδύνατων να δώσουν αυτό το ποσό. Πόσο μάλιστα αν τα 4 gb στοιχίζουν 200, τα 10gb στο δικό σας πακέτο θα είναι στα 300 - 350 ας πούμε?

    Πάντα φιλικά αυτές οι παρατηρήσεις

    Δημήτρης
    Δημήτρη καλησπέρα,

    Τα περισσότερα από αυτά που είπες μπορεί να τα κάνει κάποιος και σε εμάς, απλά με διαφορετικό τρόπο.

    Σε όσους χρειάζονται περισσότερο χώρο έχουμε και μεγαλύτερα πακέτα τα οποία θα παρουσιάσουμε όταν είναι έτοιμη η νέα μας σελίδα. Συγκεκριμένα δίνουμε σε shared hosting πακέτα με 1, 2, 3, 4 και 5GB, σε semi-dedicated 10, 15, 20, 25 και 30GB και για μεγαλύτερες ανάγκες πάμε σε dedicated server. Το κόστος όμως είναι μεγαλύτερο από τα 70 ευρώ το χρόνο που δίνεις στον τωρινό σου πάροχο.

    Το ότι υπάρχουν άλλοι webhosts με χαμηλότερες τιμές δεν σημαίνει ότι το ποσοστό κέρδους μας είναι υψηλό, απλά οι τιμές είναι διαμορφωμένες με τέτοιο τρόπο ώστε να παρέχουμε την καλύτερη δυνατή υπηρεσία μιας και το target group μας είναι αυτοί που χρειάζονται σταθερές και αξιόπιστες υπηρεσίες και επιλέγουν με αυτό ως αρχικό κριτήριο και με δευτερεύον κριτήριο την τιμή. Σκέψου ότι σε servers με πακέτα shared hosting ανοίγουμε μέχρι 100 πακέτα σε ένα server ενώ άλλοι webhosts ανοίγουν 500-1000 πακέτα και σε servers με πακέτα semi-dedicated ανοίγουμε από 2 μέχρι και 8 πακέτα ενώ άλλοι webhosts ανοίγουν 100 ή και περισσότερα τέτοια πακέτα σε ένα server. Οπότε καταλαβαίνεις ότι το κόστος για να παρέχουμε την υπηρεσία, μόνο ως υποδομή, χωρίς να υπολογίσουμε το κόστος της τεχνικής υποστήριξης είναι αυξημένο σε σύγκριση με άλλους webhosts.

    Γενικά δεν υπάρχει ο "τέλειος" webhost, αλλά αυτός που καλύπτει τις ανάγκες του χρήστη με τον καλύτερο τρόπο. Μου έχει τύχει περίπτωση που επικοινώνησε μαζί μου κάποιος εν δυνάμει πελάτης που είχε χαμηλό budget αλλά χρειαζόταν πολύ χώρο, αλλά κατά τα άλλα χρειαζόταν χαμηλούς πόρους η σελίδα του (χαμηλή επισκεψιμότητα, χαμηλή χρήση CPU) και τον προέτρεψα να ψάξει για webhosts που κάνουν overselling ενημερώνοντας τον ταυτόχρονα για αυτά που έγραψα και παραπάνω για να ξέρει τι πληρώνει και τι παίρνει.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατηρώ πως όταν κάνω πολλές αλλαγές στη βάση μέσα σε 10 λεπτα (δεν θυμάμαι πόσες ακριβώς, ίσως γύρω στις 1500), μου μπλοκάρει κάπως την ip. Γίνεται να το σταματήσω κάπως αυτό ή ειναι της εταιριας;

    Ειμαι στην eukhost
    Κάποιοι webhosts έχουν όρια στα πόσα queries μπορούν να εκτελούνται, π.χ. σε διάστημα μιας ώρας και μπλοκάρουν τη πρόσβαση προσωρινά.

    Θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την eukhost για να σου πουν εάν έχουν τέτοια όρια και να σε βοηθήσουν στην αντιμετώπιση του προβλήματος.

  10. #100
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    http://aquahost.pl/ <--- Φοβερή προσφορά. Unlimited databases, unlimited transfer, 1GB space, και δωρεάν domain από το freenom (.ml, .ga, .gq, .tk, .cf) με 0€

  11. #101
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

    Κάποιο web hosting που να παρέχει απεριόριστες μεταφορές domain, τουλάχιστον 5 βάσεις sql, πάνω απο 1 GB space και unlimited bandwidth. Έχει κάποιος να προτείνει κάτι;

  12. #102
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Δεν σε κάλυψε η aquahost που ανέφερες πιο πάνω;

  13. #103
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Ναι αλλά δεν θέλω να κάνω ανανέωση κάθε 30 μέρες. Επίσης είναι καλύτερη για wordpress κτλπ. Εγώ θέλω ένα αρκετά δυνατό web hosting.

  14. #104
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Επειδή βλέπω ότι ψάχνεις με "unlimited bandwidth", πόση επισκεψιμότητα θα έχουν οι σελίδες; Επίσης τι είδους εφαρμογές θέλεις να εγκαταστήσεις; Γενικά τα shared hosting είναι για ιστοσελίδες που δεν είναι πολύ βαριές και δεν έχουν πολύ μεγάλη επισκεψιμότητα.

  15. #105
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Θέλω unlimited bandwidth, γύρω στις 2000 επισκέψεις την ημέρα, να πηγαινοφαίρνω όσα domains θέλω, να έχω τουλάχιστον 5 βάσεις, το νούμερο των subdomains δεν με απασχολεί, το space θα ήθελα να είναι πάνω από 1Gb . Δεν θέλω να εγκαταστήσω καμία είδους εφαρμογή. Έχω κάποια αρχεία παιχνιδιού και ανοίγω σέρβερς. That's all.

Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-17, 16:54
  2. Apache Web Server
    Από vasilisfrgr στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-17, 16:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας