Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Statistics of line.png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  17,6 KB 
ID: 196459

    Εχω προβλημα με την συνδεση μου και η WIND θεωρει οτι δεν εχω κανενα προβλημα. Ανεβασα τα στατιστικά της γραμμης μου να μου πειτε τι μπορει να φταιει και τι ενεργειες πρεπει να κάνω.

    Καταρχην τα νουμερα μου πριν το προβλημα ηταν περιπου στο 14500-15000 downstream με 1024 upstream. (IOYNIOS 2018) και ολα ηταν ενταξει.

    Οταν επεσαν τα νουμερα και ξεκινησαν οι αποσυνδεσεις δηλωσα την βλάβη. (2/7/2018)

    Μου εστειλαν τους τεχνικους τους μου αλλαξαν καλωδιο (προφανως τα ζευγη), αλλαξαμε ρουτερ το καινουργιο ειναι το ΖΤΕ Η108Ν, splitter, αλλα τα στατιστικά της γραμμης ειναι χάλια και καθημερινα κυριως απογευμα εχει 3-4 αποσυνδεσεις.

    Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι το NOISE MARGIN αλλαζει συνεχως τιμες. Εαν παρει downstream περιπου στο 12000 πεφτει απο το 9 στο 3 με 4 πολύ συντομα. Εαν παρει περιπου 7000 με 8000 downstream τοτε ξεκιναει το noise margin απο 11 και πεφτει και αυτο σταδιακά.

    Την Παρασκευη 17/8 δηλωσα ξανά την βλαβη και ολως περιεργος δεν ειχα καμια αποσυνδεση το Σαββατοκυριακο εως την Δευτερα το απογευμα. Απο Δευτερα μεχρι και σημερα πάλι τα ιδια.

    Το Upstream ολως περιεργος απο 9/8/2018 που μου κοινοποιησαν οτι το προβλημα μου διορθωθηκε δεν ανεβαινει πάνω απο 800.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Φαινετε ξεκαθαρα το προβλημα απο το 15αρι line att που εχεις, θα πρεπε να συγχρονιζεις πολυ παραπανω.
    Οσο αφορα το τι μπορει να φταιει, ειναι πολλα πραγματα.
    Εισαι σιγουρος για την εσωτερικη σου καλωδιωση ?
    Οι τεχνικοι εκαναν μετρησεις ? Τι σου ειπαν ?
    :: Be Ware The Power Of Light ::

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geo9419 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Statistics of line.png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  17,6 KB 
ID: 196459

    Εχω προβλημα με την συνδεση μου και η WIND θεωρει οτι δεν εχω κανενα προβλημα. Ανεβασα τα στατιστικά της γραμμης μου να μου πειτε τι μπορει να φταιει και τι ενεργειες πρεπει να κάνω.

    Καταρχην τα νουμερα μου πριν το προβλημα ηταν περιπου στο 14500-15000 downstream με 1024 upstream. (IOYNIOS 2018) και ολα ηταν ενταξει.

    Οταν επεσαν τα νουμερα και ξεκινησαν οι αποσυνδεσεις δηλωσα την βλάβη. (2/7/2018)

    Μου εστειλαν τους τεχνικους τους μου αλλαξαν καλωδιο (προφανως τα ζευγη), αλλαξαμε ρουτερ το καινουργιο ειναι το ΖΤΕ Η108Ν, splitter, αλλα τα στατιστικά της γραμμης ειναι χάλια και καθημερινα κυριως απογευμα εχει 3-4 αποσυνδεσεις.

    Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι το NOISE MARGIN αλλαζει συνεχως τιμες. Εαν παρει downstream περιπου στο 12000 πεφτει απο το 9 στο 3 με 4 πολύ συντομα. Εαν παρει περιπου 7000 με 8000 downstream τοτε ξεκιναει το noise margin απο 11 και πεφτει και αυτο σταδιακά.

    Την Παρασκευη 17/8 δηλωσα ξανά την βλαβη και ολως περιεργος δεν ειχα καμια αποσυνδεση το Σαββατοκυριακο εως την Δευτερα το απογευμα. Απο Δευτερα μεχρι και σημερα πάλι τα ιδια.

    Το Upstream ολως περιεργος απο 9/8/2018 που μου κοινοποιησαν οτι το προβλημα μου διορθωθηκε δεν ανεβαινει πάνω απο 800.
    Κάνε μέτρηση στον κατανεμητή για να σιγουρευτείς ότι το πρόβλημα δεν είναι από σένα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Οι τεχνικοί κοιτανε πρωτα το ρουτερ και μετα κατεβαινουν στην εισοδο της πολυκατοικιας και μετρανε και δεν βλεπουν διαφορά. Αρα η καλωδιωση μου δεν ειναι προβλημα. Επισης το Line attenuation παιζει η τιμή του επίσης οταν παιρνει ταχυτητα μεγαλύτερη πηγαινει στο 13 οταν παει κατω απο 10.000 πηγαινει στο 15.
    Εχουν ερθει μεχρι τωρα 4 τεχνικοι (3 διαφορετικοί) μου ειπαν οτι εχει σκουπιδια η γραμμη και θελει καθαρισμα. Το τι εκανε ο ΟΤΕ δεν ξερω αλλά το χειροτερεψε διοτι για δυο εβδομαδες καθε φορά που χτυπουσε το τηλεφωνο η επαιρνες τηλεφωνο γινοταν αποσυνδεση. Το διορθωσαν αυτό ευτυχως.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geo9419 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τεχνικοί κοιτανε πρωτα το ρουτερ και μετα κατεβαινουν στην εισοδο της πολυκατοικιας και μετρανε και δεν βλεπουν διαφορά. Αρα η καλωδιωση μου δεν ειναι προβλημα. Επισης το Line attenuation παιζει η τιμή του επίσης οταν παιρνει ταχυτητα μεγαλύτερη πηγαινει στο 13 οταν παει κατω απο 10.000 πηγαινει στο 15.
    Εχουν ερθει μεχρι τωρα 4 τεχνικοι (3 διαφορετικοί) μου ειπαν οτι εχει σκουπιδια η γραμμη και θελει καθαρισμα. Το τι εκανε ο ΟΤΕ δεν ξερω αλλά το χειροτερεψε διοτι για δυο εβδομαδες καθε φορά που χτυπουσε το τηλεφωνο η επαιρνες τηλεφωνο γινοταν αποσυνδεση. Το διορθωσαν αυτό ευτυχως.
    Λες στο post πιο πάνω
    Εχω προβλημα με την συνδεση μου και η WIND θεωρει οτι δεν εχω κανενα προβλημα.
    Έρχεται ο τεχνικός την στιγμή που η γραμμή είναι χάλια και σου λέει ότι δεν έχεις πρόβλημα;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Ο πρωτος τεχνικός ειδε την μεταβλητοτητα και μου ειπε να το παρακουληθησω πιθανως να φταιει το ρουτερ.
    Μετα απο μια εβδομαδα η WIND μου εστειλε καινουργιο ρουτερ.
    Ο δευτερος τεχνικός μου ειπε για τα σκουπιδια και δηλωσε την βλαβη στον ΟΤΕ.
    Με ενημερωσαν μετα απο μια εβδομαδα οτι ΟΤΕ αλλαξε καλωδιο.
    Ο τριτος τεχνικός ηρθε γιατι δημιουργηθηκε το προβλημα με το τηλεφωνο και ειπε οτι πρεπει να πανε να το διορθωσουν στο AK του ΟΤΕ.
    Ο τεταρτος τεχνικος ηρθε διοτι δεν το διορθωσαν αμεσως το προβλημα με το τηλεφωνο και το ξαναεπιβεβαιωσε οτι οντως υπαρχει προβλημα με το τηλεφωνο.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τότε είναι θέμα δικό τους, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις ή να αλλάξεις πάροχο, μερικές φορές όλα φτιάχνονται ως δια μαγείας ειδικά όταν πηγαίνεις στον ΟΤΕ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Ευχαριστώ για την απαντηση. Οι τεχνικοί λενε οτι υπάρχει πρόβλημα αλλά από τα κεντρικά τους περιγραφω το προβλημα και μου στελνουν μύνημα με SMS οτι επιλυθηκε ενω δεν εχει αλλαξει τίποτα.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν βγάζεις άκρη, αν μπλέξουν οι εναλλακτικοί με βλάβες του ΟΤΕ, την έκατσες, αρχίζει το μπαλάκι από τον έναν στον άλλον.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε είναι θέμα δικό τους, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις ή να αλλάξεις πάροχο, μερικές φορές όλα φτιάχνονται ως δια μαγείας ειδικά όταν πηγαίνεις στον ΟΤΕ.
    +1.
    Έτσι είναι δυστυχώς. Έχω ίδια εμπειρία και από τη στιγμή που πήγα Οτε έστρωσαν τα πάντα. Αν έχει τελειώσει το συμβόλαιο σου πας καρφί για άλλο πάροχο, διαφορετικά πίεσε τους μήπως και μπορέσεις να φύγεις αζημίως (δύσκολο αλλά ποτέ δε ξέρεις).

  11. #11
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Stats of line.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  18,7 KB 
ID: 196484

    Εδω σε αλλο συγχρονισμό που ειχα το NOISE MARGIN ξεκινησε απο 9 και επεσε στο 3.7
    Το LINE ATTENUATION ειναι χαμηλοτερο στο 13,3
    Και τα CRC ERRORS μεσα σε λιγα λεπτά που ξεκινησε η πτωση του NOISE MARGIN ανεβηκαν στο 1500

  12. #12
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    παρε τηλ μεχρι να στο φτιαξουν,
    δε μπορεις να κανεις κατι αλλο
    :: Be Ware The Power Of Light ::

  13. #13
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Επειδή τους ξαναπήρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο ειναι προβλημα δικτυου τι ενεργειες πρεπει να κανω ωστε να σπασω το συμβολαιο.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πες το πρώτα στους ίδιους ότι θέλεις να φύγεις αζημίως, λόγω αδυναμίας προσφοράς σωστής υπηρεσίας.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    To παράδοξο ειναι οτι το προηγουμενο Σαββατοκυριακο και από οτι παρατηρω και αυτό δεν εχει ουτε μια αποσυνδεση. Κραταει την συνδεση και το Line Attenuation ειναι στο 12.5 ακομα χαμηλοτερα δηλαδη. Μονο καθημερινες κανει πολλες αποσυνδεσεις και κυριως απογευματινες ωρες που το χρειαζομαι.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  red signal.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  16,8 KB 
ID: 196504
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2red signal.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  19,7 KB 
ID: 196505

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Windows 10 - Πρόβλημα με σύνδεση στο dropbox
    Από JHRoss στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-18, 00:06
  2. Γνώμη για στατιστικά γραμμής
    Από zo6zo6 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-18, 13:46
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-18, 23:12
  4. [Other] 30αρα - στατιστικα γραμμης-προβλημα με download
    Από mger στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-18, 22:41
  5. Πρόβλημα με Σύνδεση το βράδυ
    Από Kostas Lio στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-17, 13:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας