Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    27-11-2016
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Φιλοι μου θελω την βοηθειά σας.

    02/08 μετα απο βλαβη που ειχα δηλωσει στην γραμμη μου ADSL μου προτειναν και έκανα αναβαθμιση υπηρεσιων σε VDSL 50/5.
    Η όλη συμφωνια εγινε τηλεφωνικα.

    Στις 10/08 για τους Χ / Ψ λογους (εαν θελετε τους αναφερω απλα για να μην σας κουραζω) εκανε υπαναχώρηση σε καταστημα τους.
    Η ολη διαδικασια ηταν να στειλει η υπαλληλος στα κεντρικα ηλεκτρονικα το αιτημα με μια Φωτοτυπια την ΔΑΤ μου.

    Στις 14/08 κοπηκε η γραμμη διοτι προεβησαν σε εργασιες αναβαθμισης VDSL.
    Επικοινωνησα μαζι τους τηλεφωνικα και μου ειπαν οτι εκκρεμει η υπογραφη μου στο αιτημα υπαναχωρησης. Τους εξηγησα οτι εγω ακολουθησα πιστα των συναδελφων της στο καταστημα και οτι για πιο λογο δεν με ενημερωσαν για την μη ολοκληρωση ... ουτως η αλλως μου οφειλαν μια απαντηση στο αιτημα μου.

    Με τα πολλα μου συμφωνησα να ξαναπαω στο καταστημα να ολοκληρωσω το αιτημα υπαναχωρησεως. Στο καταστημα παρολο που ανεφερα το ιστορικο της καταστασης (επικονωνησαν υποθετω με τα κεντρικα γιατι καπου πηραν τηλ.) αλλα επαναλαβανε την ιδια διαδικασια.

    Εγω εντος 30' ενημερωσα την ΕΞ.ΠΕΛ. η οποια ομως επιμαινει στην υπογραφη μου.
    Τους εξηγησα οτι ειναι διαθεσιμη και ας μου φερουν το εγγραφο στο σπιτι να το υπογραψω.
    Εγω τριτη φορα ουτε ξαναπαω στο καταστημα, ουτε τρεχω να βρω fax scanner κλτ και οτι ακολουθησα μια απο δικαιωματικα επιλογες.

    Αν για οποιοδηποτε λογω αδυνατουσαν ή δεν ειχα το δικαιωμα ας μην δεχοντουσαν στο καταστημα εξ αρχης να το διεκπαιρεωσουν.
    Εξαλλου πριν την 2η επισκεψη μου ενω μου προταθηκαν απο την ΕΞ.ΠΕΛ. και αλλες λυσεις η εκ νεου επισκεψη ηταν μεσα σε αυτες, και ενημερωσα οτι αυτην την μεθοδο οτι θα ακολουθησω και δεν εφερε καμμια αντιρρηση.

    Στις 16/08 καλεσα την ΕΞ.ΠΕΛ για το τι γινεται. Επιμενουν στην υπογραφη μου.

    17/08 εστειλα επιστολη για την απο κοινου λυση και των 2 συμβολαιων και μου απαντησαν οτι θελουν την υπογραφη μου για το αιτημα υπαναχωρησης .... ασχετο .
    23/08 εστειλα 2η επιστολη ... αρνιουνται την λυση των συμβασεων.
    24/08 εκανα ηλεκτρονικα καταγγελια στον ΕΕΤΤ και στις 27/08 ή στις 28/08 θα παω στο Συν. του Πολιτη.

    Εννοειται οτι απο τις 14/08 δεν εχω καμμια διαθεσιμη υπηρεσια.

    Εαν καποιος ξερει ... μπορει να με ενημερωσει καποιος σε ποσο καιρο θα εχω καποια ανταποκριση απο την ΕΕΤΤ ?
    Οταν εκανα ηλεκτρονικα την καταγγελια στον ΕΕΤΤ δεν μου "εβγαλε" καποιο Αρ. Πρωτοκ. και δεν ελαβα στο email μου καποιο αυτ. μηνυμα οτι εχει παραληφθει το αιτημα ... ειναι φυσιολογικο ?
    Ειναι καποια λογικη η σταση της Εταιριας ... να με "τρεχει" για υπογραφη ενω 2 φορες πηγα στο καταστημα τους ?

    οποιος εχει εμπειρια τα "φωτα" του παρακαλω ... Ευχ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dim73 : 25-08-18 στις 16:03.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο νόμος ορίζει ότι το όποιο αίτημα του χρήστη και ειδικά σε περίπτωση ακύρωσης/υπαναχώρησης γίνεται εγγράφως και ενυπόγραφα.
    Τόσα έγγραφα που έστειλες, δεν υπέγραψες κανένα; Και αν όχι, από τη στιγμή που ενημερώθηκες την πρώτη φορά, γιατί συνέχισες το ίδιο και στις επόμενες;

  3. #3
    Εγγραφή
    27-11-2016
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Στην 1η επισκεψη το ανεφερα το θεμα της υπογραφης (και το οτι δεν αναγραφησαν οι λογοι υπαν/σης) στην υπαλληλο και μου απαντησε οτι γινεται ηλεκτρονικα με την φυσικη σας παρουσια και την φωτοτυπια ΔΑΤ που στελνουμε στα κεντρικα ειναι σαν να εχετε υπογραψει ... και οτι τα κεντρικα ουτως η αλλως θα επικοινωνουσαν μαζι μου ... λογικο για να μου δωσουν απαντηση.

    Ποτε ομως δεν με ενημερωσαν μεχρι που κοπηκε η ηραμμη για εργασιες και πηρα εγω τηλ.

    Οταν πηγα την 2η φορα εγινε κατοπιν τηλεφ. συννενοησης με τα κεντρικα ... παλι δεν πηραν την υπογραφη μου (και αναγραφη αιτιων) παρολη την επιμονη μου.

    Αρα τι μου λες τωρα ? ... οτι ενεργησαν με δολο ωστε να παρελθει το 14ημερο ?

    Εξαλλου και ενυπογραφο αιτημα να εστελνα (με γνησιο απο τα ΚΕΠ) παλι δεν θα μπορουσα να το στειλω με fax αφου δεν εχω fax στο σπιτι ωστε να επιβεβαιωθει η γνησιοτητα της προελευσης ... το ιδιο με το email χωρις ηλεκτρονικη σφραγιδα δεν πιστοποιειται η γνησιοτητα της προελευσης.

    Ο καλυτερος τροπος ειναι η παρουσια στο καταστημα.

    Επισης γιατι τοση εμμονη με την υπογραφη στο θεμα της υπαναχωρησης και οχι στο θεμα αναβαθμισης και ανανεωσης συμβολαιου ?
    Εαν ισχυει το ενα φωνητικα ισχυει και το αλλο.

    Τις επομενες φορες που απεστειλλα επιστολλες δεν αιτηθηκα υπαναχωρηση αλλα λυση των συμβολαιων. Η υπαναχωρηση ειναι ενας εκτων λογων που ζητησα το "σπασιμο" ... απλα προεκυψαν θεματα και για αυτο εκανα υπαναχωρηση ... η ασαφεια της αξιας του παγιου ειναι ενας απο αυτους και χωρις εγγραφη κατοχυρωση δεν μπορω να βασιστω στα λογια τους ... γιατι τηλεφωνικως μια λενε 25€ (προσφορα του τεχν. τμημ.) μια λενε 31€, μια μου ζητουν χρηματα για τον εξοπλισμο, μια λενε δωρεαν παραχωρηση ... ενω εξ αρχις ημουν σαφης και στους 8 ορους.

    Να ζητησω λες τις φωνητικες συνομιλιες ? ειναι ξεκαθαρο στις 14/08 οτι κατοπιν κοινης συνεννοησης επισκεφτηκα για 2η φορα το καταστημα για την ολοκληρωση του αιτηματος.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η φωτοτυπία της ταυτότητας είναι υποχρεωτική για να επιβεβαιώσει ότι ο αιτών είναι ο κάτοχος της γραμμής και όχι κάποιος άλλος.
    Η υπογραφή του αιτούντος στο σχετικό αίτημα και η φωτοτυπία της ταυτότητας, είναι τα απαιτούμενα.

    Εσύ θεωρείς ότι ο καλύτερος τρόπος είναι το κατάστημα. Εγώ το έκανα δις σε κατάστημα με έτοιμα τα χαρτιά από εμένα, ζητώντας απλά να στείλουν αυτοί το φαξ, παραλαμβάνοντας το αποδεικτικό αποστολής.
    Δεν χρειάζεται να αποδείξεις ότι η γραμμή του φαξ είναι δικιά σου. Τα πράγματα είναι πολύ απλά και όχι μπερδεμένα όπως τα γράφεις. Μπορείς να το κάνεις από οποιαδήποτε συσκευή, οποιασδήποτε γραμμής και οποιαδήποτε χώρα. Τα μόνα απαιτούμενα είναι αυτά που ανέφερα παραπάνω. Από οποιαδήποτε συσκευή φαξ, κρατάς απλά το αποδεικτικό αποστολής όπου φαίνεται πέραν πάσης αμφιβολίας ο αριθμός παραλαβής και η λήψη των εγγράφων.

    Αν υπήρχε δυνατότητα και όντως έγινε μέσω online φόρμας το αίτημα, δεν θα χρειαζόταν να αποσταλούν στην εταιρεία τα έγγραφα και απλά θα τα παραλάμβανε το κατάστημα. Καταλαβαίνω όμως ότι δεν έγινε αυτό αλλά δεν εξετάζω αν έγινε εκ του πονηρού ή λόγω γνώσης/εμπειρίας του υπαλλήλου.

    Τέλος διαφορετικές διαδικασίες υπάρχουν για νέο συμβόλαιο, άλλες για ανανέωση, άλλες για ακύρωση/υπαναχώρηση, άλλες για συμφωνία σε κατάστημα και άλλες εκτός εμπορικού καταστήματος.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-11-2016
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η φωτοτυπία της ταυτότητας είναι υποχρεωτική για να επιβεβαιώσει ότι ο αιτών είναι ο κάτοχος της γραμμής και όχι κάποιος άλλος.
    Η υπογραφή του αιτούντος στο σχετικό αίτημα και η φωτοτυπία της ταυτότητας, είναι τα απαιτούμενα.

    Εσύ θεωρείς ότι ο καλύτερος τρόπος είναι το κατάστημα. Εγώ το έκανα δις σε κατάστημα με έτοιμα τα χαρτιά από εμένα, ζητώντας απλά να στείλουν αυτοί το φαξ, παραλαμβάνοντας το αποδεικτικό αποστολής.
    Δεν χρειάζεται να αποδείξεις ότι η γραμμή του φαξ είναι δικιά σου. Τα πράγματα είναι πολύ απλά και όχι μπερδεμένα όπως τα γράφεις. Μπορείς να το κάνεις από οποιαδήποτε συσκευή, οποιασδήποτε γραμμής και οποιαδήποτε χώρα. Τα μόνα απαιτούμενα είναι αυτά που ανέφερα παραπάνω. Από οποιαδήποτε συσκευή φαξ, κρατάς απλά το αποδεικτικό αποστολής όπου φαίνεται πέραν πάσης αμφιβολίας ο αριθμός παραλαβής και η λήψη των εγγράφων.

    Αν υπήρχε δυνατότητα και όντως έγινε μέσω online φόρμας το αίτημα, δεν θα χρειαζόταν να αποσταλούν στην εταιρεία τα έγγραφα και απλά θα τα παραλάμβανε το κατάστημα. Καταλαβαίνω όμως ότι δεν έγινε αυτό αλλά δεν εξετάζω αν έγινε εκ του πονηρού ή λόγω γνώσης/εμπειρίας του υπαλλήλου.

    Τέλος διαφορετικές διαδικασίες υπάρχουν για νέο συμβόλαιο, άλλες για ανανέωση, άλλες για ακύρωση/υπαναχώρηση, άλλες για συμφωνία σε κατάστημα και άλλες εκτός εμπορικού καταστήματος.

    ok ... εκανα ενα αιτημα στις 10/08 για πιο λογω κατεστει ατυχες ή μη "νομιμο" ? Εγω ως καταναλωτης πηγα να διεκπερεωσω ενα αιτημα μου ... ποιον απο τους 2 πρεπει να ακουσω ή ποιος ξερει καλυτερα ωστε να διαικπερωθει σωστα ?

    Γιατι στις 14/08 η ΕΞ.ΠΕΛ δεν μου απεκλεισε ως επιλογη την εκ νεου επισκεψη για την υπαναχωρηση μου ?

    Για πιο λογο δεν ενημερωθηκα οτι θελουν την υπογραφη μου ? Γιατι στις 14/08 τα κεντρικα λενε οτι εστειλαν απαντηση στο καταστημα και το καταστημα μου το επιβαιωσε οτι ελαβε απαντηση αλλα ισχυριζονται οτι τετοια διαδικασια δεν υπαρχει και για αυτο δεν με "ενοχλησαν" .... το καταστημα μιλησε με τα κεντρικα στην 2η επισκεψη μου και παρολα αυτα επανελαβε ακριβως την ιδια διαδικασια.

    Το οτι πηγα στο ιδιο καταστημα, πηγα για την ολοκληρωση του αιτηματος κατοπιν συννενοησεως με την ΕΞ.ΠΕΛ (διοτι ειχαν στειλει στο καταστημα email και υπηρχε ως εκρεμμοτητα.) και οχι επαναληψη της διαδικασιας.


    Μαλιστα φευγοντας απο το συγκεκριμενο καταστημα, σταματησα σε αλλο καταστημα και τους ρωτησα τι χρειαζονται για να καταθεσω αιτημα υπαναχωρησης και μου απαντησαν οτι χρειαζονται τον κατοχο της γραμμης με την ΔΑΤ. Ρωτησα θα συμπληρωσουμε εντυπουπαναχωρησης (και καλα να μου το δωσουν ή να ετοιμασω εγω ενα για να συντομευση η διαδικασια) και μου απαντησαν αρνητικα ...θα συμπληρωσουν ηλ. φορμα με συννημενη την φωτοτυπια του κατοχου, ακριβως δλδ την ιδια διαδικασια.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γράφεις αναλυτικά το ιστορικό όπως έχουν συμβεί τα πράγματα και το στέλνεις μέσω της επίσημης φόρμας επικοινωνίας που έχει η Wind στην ιστοσελίδα της. Θα πρέπει να πάρεις (με sms ή email) αριθμό αναφοράς ή πρωτοκόλλου.
    Αν θέλεις μπορείς παράλληλα να ζητήσεις απομαγνητοφώνηση των τηλεφωνικών επικοινωνιών που είχες για το ίδιο θέμα.

    Σε οποιαδήποτε αρνητική εξέλιξη ή αν περάσει 20ήμερο χωρίς κάποια απάντηση, κάνεις σχετική καταγγελία στη ΕΕΤΤ, εξιστορώντας πάλι όλο το ιστορικό και με τυχόν απαντήσεις της εταιρείας. Αν συμπληρώσεις σωστά όλα τα ζητούμενα πεδία, θα πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου.

    Αυτή είναι η ενδεδειγμένη διαδικασία αν θέλεις να έχεις κάποιο αποτέλεσμα.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-11-2016
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράφεις αναλυτικά το ιστορικό όπως έχουν συμβεί τα πράγματα και το στέλνεις μέσω της επίσημης φόρμας επικοινωνίας που έχει η Wind στην ιστοσελίδα της. Θα πρέπει να πάρεις (με sms ή email) αριθμό αναφοράς ή πρωτοκόλλου.
    Αν θέλεις μπορείς παράλληλα να ζητήσεις απομαγνητοφώνηση των τηλεφωνικών επικοινωνιών που είχες για το ίδιο θέμα.

    Σε οποιαδήποτε αρνητική εξέλιξη ή αν περάσει 20ήμερο χωρίς κάποια απάντηση, κάνεις σχετική καταγγελία στη ΕΕΤΤ, εξιστορώντας πάλι όλο το ιστορικό και με τυχόν απαντήσεις της εταιρείας. Αν συμπληρώσεις σωστά όλα τα ζητούμενα πεδία, θα πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου.

    Αυτή είναι η ενδεδειγμένη διαδικασία αν θέλεις να έχεις κάποιο αποτέλεσμα.
    Ναι εστειλα 2 επιστολες μεσο της ηλ. φορμα της wind... στις 17/08 και μου απαντησαν στις 23/08 και στις 23/08 και μου απαντησαν στις 24/08... βεβαια δεν ηταν αυτο που περιμενα και προχωρησα σε καταγγελια στην ΕΕΤΤ ηλεκτρονικα 24/08.

    Αυτο το οποιο με προβληματιζει ειναι οτι την ωρα που πατησα "υποβολη" μου εβγαλε ενα pop-up παραθυρο που ελεγε οτι η καταγγελια καταχωρηθηκε αλλα καποιο αρ.πρωτ.δεν εβγαλε, ουτε που ηρθε καποιο αυτοματοποιημενο μηνυμα οτι παραλαβανε την καταγγελία.

    Καταχωρηθηκε ή κατι πηγε λαθος ? αυτο αναρωτιεμαι ...δεν θελω να επαναλαβω την διαδικασια και τους τρελανω στις καταγγελιες.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-18, 16:31
  2. Αλαλούμ με αίτηση υπαναχώρησης μεταξύ Wind & Vodafone
    Από Erwdios στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-18, 15:11
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-18, 04:12
  4. Αίτημα υπαναχώρησης στο κενό
    Από stonec στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-18, 15:21
  5. Αίτηση Υπαναχώρησης σε Vodafone
    Από Epitaph6663 στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-17, 20:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας