Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    28-08-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Γεια σας,

    Μέχρι πριν απο κανα 10 μέρες χρησιμοποιούσα ένα TP-LINK TL-MR6400 v2 με μια απλή sim της wind. Σύμφωνα με τα speedtest έπιανα 12-17 mbps download και upload 3-5 mbps σταθερά. Με το σταθερά εννοώ ότι ποτέ δεν χανόταν η σύνδεση και ποτέ δεν παρουσιάστηκε το παραμικρό κόλλημα.

    Οπότε αφού είδα ότι με την wind πιάνω φοβερές ταχύτητες για την περιοχή που είμαι αποφάσισα να πάρω το simplefi και μου έστειλαν το TP-LINK ARCHER MR 200. Να σημειωθεί ότι ο λόγος που "καίγομαι" για καλύτερη ταχύτητα είναι ότι παρακολουθώ ένα καταγραφικό απομακρυσμένα. Τα speedtest με το simplefi είναι 2-5 mbps download και 0.25-1.5 mbps upload. Που σημαίνει ότι οι κάμερες όταν τις παρακολουθώ είναι απαράδεκτες.

    Το router το τοποθέτησα ακριβώς στην ίδια μεριά που είχα το προηγούμενο router και φαντάζομαι ότι εφόσον το δίκτυο είναι το ίδιο θα έπρεπε να έχω παρόμοια αποτελέσματα. Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατών και μου είπαν ότι ενδέχεται να φταίει η sim και να το παρακολουθήσω και αν είναι να την αλλάξω. Μήπως έχει να κάνει με το router; Η με κάποια ρύθμιση στο router;

    Παρεμπιπτόντως δεν έχω δοκιμάσει να αλλάξω σημείο το router γιατί τα καλώδια είναι όλα πάνω στο τοίχο με ρόκα και είναι φασαρία να αλλάξω σημείο.
    Και εφόσον με το άλλο router και το ίδιο δίκτυο έχω καλύτερα αποτελέσματα λέω κάτι άλλο θα φταίει.

    Έχετε καμιά ιδέα τι να κάνω;

  2. #2
    Εγγραφή
    04-08-2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ATTIKΗΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.156
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Down/Up 29970/2495 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport.entry2i
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    https://www.skroutz.gr/s/12603878/TP...K+TL-MR6400+v2
    Αν το 6400 της δοκιμης δεν ηταν δικο σου,αγορασε ενα τετοιο και μην ασχολεισαι με τον παροχο της σιμ που δεν θα ασχοληθει ιδιαιτερα με το θεμα και βαλε στο ραφι το 200σαρι που σου εδωσε... Σε τετοια περιπτωση μην βιαστεις να επιστρεψεις το δανεικο πριν αντιγραψεις τις ρυθμισεις του (και ποιο firmware φοραει) μην τυχον και χρειαστουν στο καινουριο που τυχον θα παρεις...
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  3. #3
    Εγγραφή
    28-08-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mirtiano Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.skroutz.gr/s/12603878/TP...K+TL-MR6400+v2
    Αν το 6400 της δοκιμης δεν ηταν δικο σου,αγορασε ενα τετοιο και μην ασχολεισαι με τον παροχο της σιμ που δεν θα ασχοληθει ιδιαιτερα με το θεμα και βαλε στο ραφι το 200σαρι που σου εδωσε... Σε τετοια περιπτωση μην βιαστεις να επιστρεψεις το δανεικο πριν αντιγραψεις τις ρυθμισεις του (και ποιο firmware φοραει) μην τυχον και χρειαστουν στο καινουριο που τυχον θα παρεις...
    το σκέφτηκα και ρώτησα αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το δικό μου router και μου είπαν ότι δεν γίνεται. Αλλά για να λες να κρατήσω ρυθμίσεις κλπ άρα κάτι θα ξέρεις και το λες. Ευχαριστώ για την απάντηση.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Είναι διαφορετική κατηγορία το simple fi με μια σκέτη sim κάρτα, δοκίμασε να βάλεις πρώτα την κάρτα του simple fi στο κινητό σου να δεις αν μπορεί να δουλέψει με άλλη συσκευή, νομίζω πως δεν δουλεύει.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-08-2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ATTIKΗΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.156
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Down/Up 29970/2495 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport.entry2i
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos.st Εμφάνιση μηνυμάτων
    το σκέφτηκα και ρώτησα αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το δικό μου router και μου είπαν ότι δεν γίνεται. Αλλά για να λες να κρατήσω ρυθμίσεις κλπ άρα κάτι θα ξέρεις και το λες. Ευχαριστώ για την απάντηση.
    ... Σιγα μην σου λεγανε οτι θα δουλεψει καλυτερα....

    Γεια σας,

    Μέχρι πριν απο κανα 10 μέρες χρησιμοποιούσα ένα TP-LINK TL-MR6400 v2 με μια απλή sim της wind. Σύμφωνα με τα speedtest έπιανα 12-17 mbps download και upload 3-5 mbps σταθερά. Με το σταθερά εννοώ ότι ποτέ δεν χανόταν η σύνδεση και ποτέ δεν παρουσιάστηκε το παραμικρό κόλλημα.

    Εχεις δωσει μονος σου την απαντηση στο θεμα σου...
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  6. #6
    Εγγραφή
    28-08-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι διαφορετική κατηγορία το simple fi με μια σκέτη sim κάρτα, δοκίμασε να βάλεις πρώτα την κάρτα του simple fi στο κινητό σου να δεις αν μπορεί να δουλέψει με άλλη συσκευή, νομίζω πως δεν δουλεύει.
    η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δοκιμάσει αλλά μου είπανε ότι πάει μόνο με το συγκεκριμένο router.

    - - - Updated - - -

    ζήτησα να μου στείλουν άλλο router να δούμε τι θα γίνει. Άλλαξα και την sim αλλά τίποτα. Γενικά αυτό το router δεν μου άρεσε σε σχέση με το mr 6400 που είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΣΑ
    Router
    micronet
    Καλησπερα

    Ηθελα να σε ρωτήσω εάν έβγαλες τελικά άκρη?
    Γιατί έχω και εγώ χαμηλά speedtest 0.8mbps με το archer 200 και την σιμ της wind..

Παρόμοια Θέματα

  1. Wind: νέα υπηρεσία ασύρματου Internet SIMPLEfi
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 152
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-20, 00:14
  2. Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-19, 23:12
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-18, 11:21
  4. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-18, 20:56
  5. Wind 800Mhz σε 4G δικτυο?
    Από nkoumo στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-17, 01:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας