Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 58
  1. #16
    Εγγραφή
    03-08-2019
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Δυστυχώς όχι, τουλάχιστον εγώ δεν τα κατάφερα.

  2. #17
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Σήμερα είχα πάει σε ένα φίλο με 50αρα που του χουν δώσει technicolor..
    Το προσπάθησα να συνδέσω το fritz με την ίδια διαδικασία που περιγράφηκε πριν. Οκ για τα απλά να έχει ίντερνετ κλπ μια χαρά λειτουργησε το dmz.
    Για τις έξτρα δυνατότητες του fritz όμως δε μου δούλεψε... Μάλλον δε θα αναβαθμίσω, και απλά θα πάω σε ΟΤΕ που υποστηρίζει το Fritz.. Με έχει κακομάθει με τις πολλές δυνατότητες που έχει κ δε μπορώ να πάω σε μπακάτελα ρουτερ!
    Από ΤΗ WIND ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?? Πόσο δύσκολο είναι έστω να ξεκλειδώσετε το Bridge mode στο ρουτερ σας;;; Ιδανικά βέβαια θα έπρεπε να υποστηρίζει 2-3 καλά ρουτερ..

  3. #18
    Εγγραφή
    03-08-2019
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ποιές έξτρα λειτουργίες δεν δούλεψαν;

  4. #19
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Αυτες που θελουν VPN..
    Πχ απομακρυσμένη διαχείρηση του Fritz από το κινητό μέσω της εφαρμογής (μέσω 4G). Χρήση των λειτουργιών τηλεφωνίας απομακρυσμένα μέσω 4G (πχ χρησιμοποιώντας την εφαρμογή FON). Και φυσικά το κλασσικό VPN για να βλέπω τις κάμερες του σπιτιού πιο άνετα και με μεγαλύτερη ασφάλεια..

    Μπορείς μήπως να κάνεις μια δοκιμή; Εγκατάσταση την εφαρμογή FRITZ στο κινητό για να δουμε αν δουλευει το VPN με το ZTE?
    Η αλήθεια είναι ότι το Technicolor είχε πολύ απλουστευμένες ρυθμίσεις DMZ...

  5. #20
    Εγγραφή
    03-08-2019
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Δυστυχώς δεν μπορώ να εγκαταστήσω την εφαρμογή FRITZ ουτε VPN στο κινητό γιατί έχω windows phone και δεν υποστηρίζονται.

  6. #21
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Τελικά έκανα τη δοκιμή και ενεργοποιήθηκα σήμερα.. Η γραμμή πετάει.. αλλά όπως ανέμενα το κόλπο με το DMZ δε δουλευει και έτσι το Fritz αναφέρει ότι δεν εχει public ip αρα δε δουλευει το VPN κλπ.
    Είμαι σε φάση αναζήτησης άλλης λύσης αλλά δε το βλέπω.. Το πιο ευκολο θα ήταν να μπει το ρουτερ της WIND σε bridge mode ή να μπει πίσω από το fritz για την τηλεφωνία αλλά στις σύντομες δοκιμές που πραγματοποίησα δε βλέπω φως..

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά έκανα τη δοκιμή και ενεργοποιήθηκα σήμερα.. Η γραμμή πετάει.. αλλά όπως ανέμενα το κόλπο με το DMZ δε δουλευει και έτσι το Fritz αναφέρει ότι δεν εχει public ip αρα δε δουλευει το VPN κλπ.
    Είμαι σε φάση αναζήτησης άλλης λύσης αλλά δε το βλέπω.. Το πιο ευκολο θα ήταν να μπει το ρουτερ της WIND σε bridge mode ή να μπει πίσω από το fritz για την τηλεφωνία αλλά στις σύντομες δοκιμές που πραγματοποίησα δε βλέπω φως..
    Δεν έχουν ακουστεί περιπτώσεις που να δούλεψε Bridge ή να δοθήκανε κωδικοί voip στην Wind, δυστυχώς

  8. #23
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά έκανα τη δοκιμή και ενεργοποιήθηκα σήμερα.. Η γραμμή πετάει.. αλλά όπως ανέμενα το κόλπο με το DMZ δε δουλευει και έτσι το Fritz αναφέρει ότι δεν εχει public ip αρα δε δουλευει το VPN κλπ.
    Είμαι σε φάση αναζήτησης άλλης λύσης αλλά δε το βλέπω.. Το πιο ευκολο θα ήταν να μπει το ρουτερ της WIND σε bridge mode ή να μπει πίσω από το fritz για την τηλεφωνία αλλά στις σύντομες δοκιμές που πραγματοποίησα δε βλέπω φως..

    Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις άκρη με την Wind. Δυστυχώς αν έχεις voip παντρεύεσαι το σάπιο ρούτερακι της Wind.

  9. #24
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Δεν έβγαλα άκρη με τη Wind αλλά τουλάχιστον κατάφερα μόνος μου να βάλω το Fritz πίσω από το ZTE το οποίο λειτουργεί πλέον ως Bridge και πλέον όλα δουλευουν ρολόι.

    Η διαδικασία αναλυτικά για να μπορέσει κάποιος που έχει ZTE H268N να συνδέσει πίσω του το Fritz (χωρίς DMZ) ώστε να αποφύγει και το double nat:

    1. Στο ZTE (192.168.1.254) αρχικά στο WAN φτιάχνουμε μια νέα σύνδεση.
    Ονομα: ότι θέλουμε πχ BRIDGEMODEM
    Τύπος: Bridge
    Enable VLAN: tick
    VLAN ID: 835
    802.1p: 0

    2. Στο Port Binding επιλέγουμε τη νέα σύνδεση που φτιάξαμε (BRIDGEMODEM πχ) και κάνουμε τικ στη θύρα του ZTE που θα συνδεσουμε το Fritz πχ LAN2.

    3. Στο WAN διαγράφουμε τη σύνδεση VDSL_835 (είναι η σύνδεση του ιντερνετ). Πλεον το ΖΤΕ δεν έχει πρόσβαση στο ιντερνετ παρά δουλευει μόνο η τηλεφωνία

    4. Στις ρυθμίσεις του Fritz πηγαίνουμε Internet->Account Information
    ΕΠιλέγουμε
    a. Connection to an external modem or router
    b.Establish own connection to the internet
    c. Is account information required : YES
    Και βάζουμε user και pass (το User το βρίσκουμε από το ZTE, το Pass σε μένα ήταν το τηλεφωνο, σε κάποιους ίσως πρέπει να κάνει κάτι η τεχνική υποστήριξη για να επαναφέρει στο default τα στοιχεία σύνδεσης)
    d. Πατάμε Apply

    5.Συνδεουμε τη WAN του FRITZ Με τη θύρα που είχαμε τικάρει στο Port Binding (πχ LAN2) και είμαστε έτοιμοι.

    *Δε προλαβαίνω να βγάλω Screenshots τώρα γιατί προφανώς μετά τη διαδικασία δεν έχω άμεση πρόσβαση στις ρυθμίσεις του ZTE και δε προλαβαίνω να ασχοληθώ τώρα..Για αυτό και οι οδηγίες του ZTE ίσως να μην εχουν 100% σωστή ορολογία.. Θα διορθώσω μόλις έχω λίγο παραπάνω χρόνο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baskon : 23-10-19 στις 20:35.

  10. #25
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ώπα! Άρα στο H268N δεν είναι κλειδωμένη η ρύθμιση του Bridge Mode (σε αντίθεση με τα άλλα CPE), οπότε μια χαρά δουλεύουν όλα.
    Ευχάριστα νέα για τους πελάτες της Wind!

    Μια χαρά είναι η διαδικασία. Αυτή είναι η κατάσταση που ζητάμε σε ένα modem/router για να δουλεύει μόνο ως modem και πίσω του το δικό μας router.

  11. #26
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ώπα! Άρα στο H268N δεν είναι κλειδωμένη η ρύθμιση του Bridge Mode (σε αντίθεση με τα άλλα CPE), οπότε μια χαρά δουλεύουν όλα.
    Ευχάριστα νέα για τους πελάτες της Wind!

    Μια χαρά είναι η διαδικασία. Αυτή είναι η κατάσταση που ζητάμε σε ένα modem/router για να δουλεύει μόνο ως modem και πίσω του το δικό μας router.
    Νομίζω οτι πάντα είχαμε το bridge στο zte, φτάνει να είχες κωδικούς, το πρόβλημα ήταν στην τηλεφωνία που λόγο bridge δεν δούλευε

  12. #27
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Μια χαρά δουλεύει η τηλεφωνία σε μένα με τον παραπάνω τρόπο(στο ΖΤΕ). Μετά από κει έχω πάρει την αναλογική έξοδο και την έχω βάλει στο 7590 οπότε τα έχω όλα να παίζουν μέσω Fritz..
    Και όντως ναι μου έκανε εντύπωση το ότι δεν ήταν κλειδωμένο το Bridge mode.. Μόνο αν φτιάξεις νέο wan connection όμως και διαγράψεις το 835.. Δε μπορείς να πειράξεις το vdsl 835 απευθείας..

  13. #28
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω οτι πάντα είχαμε το bridge στο zte, φτάνει να είχες κωδικούς, το πρόβλημα ήταν στην τηλεφωνία που λόγο bridge δεν δούλευε
    Μόνο σε ΟΤΕ δεν δουλεύει η τηλεφωνία σε bridge mode. Σε όλους τους άλλους δουλεύει κανονικά και με τον νόμο, αρκεί να μην είναι κλειδωμένη η επιλογή.

    Με τον χρήστη root είναι εφικτό. Είναι γνωστό αυτό. Εδώ όμως δεν χρειάστηκε και έγινε από τον απλό χρήστη.

  14. #29
    Εγγραφή
    19-11-2014
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σήμερα και εγώ πήρα μια πολύ καλή προσφορά για το VDSL 50 απο την Wind και ο μόνος ενδιασμός μου είναι το Bridge Mode καθώς έχω ενα Mikrotik Router που δεν θέλω να το αλλάξω.

    Αν παίζει το Work Around του φίλου Baskon είναι Life Saver.

  15. #30
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ανέκαθεν έπαιζε αυτό. Το θέμα είναι να μην έχει κλειδωμένη την αντίστοιχη επιλογή η συσκευή. Αυτό είναι το ζητούμενο.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 23:15
  2. Ρυθμιση οτε voip σε TP-LINK VR200v
    Από fire711 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-19, 15:44
  3. Voip σε VDSL Cosmote Fiber --άρνηση αποστολής κωδικών
    Από Paddy στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-18, 22:01
  4. Internet+VOIP σε δικό μου Εξοπλισμό
    Από idet2 στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-18, 16:21
  5. [Other] Technicolor TG789v2 VDSL2 vs ZTE ZXHN H168N 3.1. VDSL2
    Από Kasi86 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-18, 00:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας