Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 58
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2018
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπερα,΄
    εδω και περιπου ενα μηνα, εγινε η μεταβαση (μετα κοπων και βασανων) απο απλη 24ρα σε 100ρα. Μετα απο χρονια το Netgear δεν μπορουσε πλεν να χρησιμοποιηθει. Παρελλαβα λοιπον ενα Technicolor απο το οποιο δεν θα ελεγα οτι ειμαι και ιδιαιτερα ικανοποιημενος. Οποτε κλασικα αλλαξα ρουτερ (FritzBox 7590), για να παμε σε κατι πιο ικανοποιητικο. Το ιντερνετ συνδεθηκε σε δευτερολεπτα (με τους αντιστοιχους κωδικους), οι σελιδες ανοιγουν "πριν καν πατησουμε το εντερ", οι συσκευες συνδεονται ταχύτατα με αριστο σημα και αριστη διαχειρηση χωρις διακοπες και "φορτωματα". Αλλά δυστυχως για τη τηλεφωνια χρειαζεται VOIP. Κλασικα στη Wind δεν δινουν κωδικους με τιποτα (πρεπει να χρησιμοποιησετε το μοντεμ του παροχου). Οποτε 2 ειναι οι λυσεις. Ειτε το Technicolor πανω στη γραμμη να δινει τηλεφωνο και δικτυο στο Fritz και μετα να κανει τα υπολοιπα. Ειτε το Fritz/Box να εχει το ρολο modem/router και το T/C να δινει μονο τηλεφωνο. Μεχρι στιγμης δεν εχω καταφερει να κανω ναδουλεψει τιποτα απο τα 2. Μπορει καποιος να βοηθησει?

  2. #2
    Εγγραφή
    07-07-2018
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789 V2
    Καλησπέρα bbs75,

    Είμαι ακριβώς στη ίδια κατάσταση, ίσως λίγο πιο σύνθετη από τη δική σου καθώς δεν fritz αλλά ένα vigor adsl 2820VN. Οι κωδικοί όντως δεν δίνονται και μου απάντησαν εγγράφως (email).

    Το vigor συνδέεται με adsl αλλά λόγω το vdsl config στην καμπίνα δεν μπορώ να πάρω ούτε internet ip. Υποθέτω ότι χρησιοποιούν vlan 835 (εσύ θα μπορείς να το επιβεβαιώσεις αυτό αφού πήρε ip με το Fritz)?

    Επίσης από όσο έχω δει το TG789 έχει όλες τις χρήσιμες επιλογές κομμένες οπότε μάλλον θα π΄ρπει να μείνει μπροστά το Tg.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Από καμπίνα η τιμή στο VLAN ID είναι 835 σε όλους τους παρόχους.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-07-2018
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789 V2
    Ευχαριστώ!!

    - - - Updated - - -

    @bbs75

    Για την τηλεφωνία την Ip την πάιρνει από DHCP

    Για να κάνει register (SIP) όπως ήταν αναμενώμενο χρησιμοποιεί DigestAuthentication με στοιχεία όπως παρακάτω αν και μάλλον δεν θα σε βοηθήσουν και πολύ.
    Όπου βλέπεις PhoneNum είναι το τηλέφωνο της εκάστοτε σύνδεσης & όπου βλέπεις Random παράγεται είτε από το router ή το server


    Username:30PhoneNum@res.vobb.ims.wind.gr
    Realm:ims.wind.gr
    Nonce Value:Random παράγεται από το server της wind κατά το registration και το χρησιμοιποιεί για το MD5 hash
    Authentication URI:sip:res.vobb.ims.wind.gr:5060
    Digest Authentication Response / Password / MD5 hash: χρειάζεται decryption
    Algorithm: MD5
    CNonce Value: Random χρησιμοποιείται και για το MD5 hash

  5. #5
    Εγγραφή
    23-11-2018
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    techicolour
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samj5gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ!!

    - - - Updated - - -

    @bbs75

    Για την τηλεφωνία την Ip την πάιρνει από DHCP

    Για να κάνει register (SIP) όπως ήταν αναμενώμενο χρησιμοποιεί DigestAuthentication με στοιχεία όπως παρακάτω αν και μάλλον δεν θα σε βοηθήσουν και πολύ.
    Όπου βλέπεις PhoneNum είναι το τηλέφωνο της εκάστοτε σύνδεσης & όπου βλέπεις Random παράγεται είτε από το router ή το server


    Username:30PhoneNum@res.vobb.ims.wind.gr
    Realm:ims.wind.gr
    Nonce Value:Random παράγεται από το server της wind κατά το registration και το χρησιμοιποιεί για το MD5 hash
    Authentication URI:sip:res.vobb.ims.wind.gr:5060
    Digest Authentication Response / Password / MD5 hash: χρειάζεται decryption
    Algorithm: MD5
    CNonce Value: Random χρησιμοποιείται και για το MD5 hash
    Οποτε τι μπορουμε να κανουμε τωρα για βρουμε τους κωδικους SIP απο την Wind?

  6. #6
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Technicolor TG789vac V2
    Path Level
    Fastpath
    Σε ότι αφορά την VOIP τηλεφωνία της wind και τους κωδικούς λειτουργεί με συγκεκριμένο τρόπο πίσω απο ΝΑΤ. Username είναι 30αριθμόςσταθερούτηλεφώνου@ims.vobb.wind.gr και password κάποιο MD5 Hash

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Princaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    To internet παιζει με όποιο ρουτερ θελουμε αρκει να περαστουν οι σωστες ρυθμισεις.. όσον αφορά το voip..

    Συνημμένο Αρχείο 200429
    Συνημμένο Αρχείο 200430

    Αυτές είναι οι ρυθμίσεις των εσωτερικών routes που παίρνει το ρουτερ στο δικτυο της wind.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Princaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Disclaimer :
    All credits goes to ilpuntotechnico forum for the great work they have done with that router.
    Συνημμένο Αρχείο 200408

    Η Wind Hellas με τις συνδέσεις 100 + 200 mbps μας δίνει ένα σχετικά καλό router το οποίο όμως είναι κλειδωμένο. Για να το ξεκλειδώσουμε και να έχουμε τον πλήρη έλεγχο της γραμμής μας θα χρειαστούμε ένα USB Stick και μερικά αρχεία.
    https://www.dropbox.com/sh/cewq7wdjy...7wgmsJqGa?dl=0
    Κατεβάζουμε όλα τα αρχεία.
    Όλες οι ρυθμίσεις που έχουμε κάνει μέχρι στιγμής στο router θα Χαθούν.

    Αρχικά κάνουμε reset το router με μια καρφίτσα στην μικροσκοπική υποδοχή στο πίσω μέρος.
    Το αφήνουμε να κάνει εκκίνηση και μπαίνουμε στη σελίδα διαχείρισης (192.168.1.254 προεπιλεγμένη) με τους κωδικούς που υπάρχουν στο αυτοκόλλητο κάτω από το router.
    Στη συνέχεια επιλέγουμε το μενού Gateway και το υπομενού Upgrade Firmware όπου θα βάλουμε το WGR-TG789vac_v2_17.1.7897-0001010.rbi που έχουμε κατεβάσει στον υπολογιστή μας.
    Το αφήνουμε να κάνει την αναβάθμιση και θα κάνει επανεκκίνηση μόνο του.

    Στη συνέχεια κατεβάζουμε το putty https://www.chiark.greenend.org.uk/~...ty/latest.html και το βάζουμε να συνδεθεί με telnet στο router μας με username engineer και password τον κωδικό που βρίσκεται κάτω από το ρουτερ για τον admin (δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή εάν ισχύει αυτός ο κωδικός ή χρειάζεται να περάσουμε πρώτα το Firmware MST.TG789vac.v2-17.2.278-0901008.rbi με τη διαδικασία που περιέγραψα παραπάνω.

    Βάζουμε το USB stick στον υπολογιστή μας και του περνάμε τα αρχεία sblocco.sh setup.zip sharing.zip
    Κάνουμε ασφαλή κατάργηση του USB και το βάζουμε στο ρουτερ αριστερά στην υποδοχή.
    Επιστρέφουμε στο putty και πληκτρολογούμε set uci.button.button.@Wps.handler 'sh /tmp/run/mountd/sda1/sblocco.sh'
    Μετά πατάμε το κουμπί του WPS ακριβώς δίπλα από το USB και πλέον αν όλα έχουν γίνει σωστά έχουμε πλήρη πρόσβαση στο router με telnet και ssh με τα στοιχεία username root password root.

    (Αν θέλουμε μέσα από το putty μπορούμε επίσης να εγκαταστήσουμε αφού κάνουμε αποσυμπίεση τα αρχεία .sh που έχουν μέσα οι φάκελοι setup.zip sharing.zip )

    Εγκατάσταση https://github.com/Ansuel/tch-nginx-gui

    αφού έχουμε πλέον πλήρη πρόσβαση βάση των παραπάνω με το putty του δίνουμε τις εντολές

    curl -k https://repository.ilpuntotecnico.co...EF/GUI.tar.bz2 --output /tmp/GUI.tar.bz2

    bzcat /tmp/GUI.tar.bz2 | tar -C / -xvf -

    /etc/init.d/rootdevice force

    Αν όλα έχουν πάει καλά ανοίγοντας τον browser και μπαίνοντας στο interface του router τα στοιχεία που θα μας ζητησει θα είναι admin/admin.

    Eίμαστε έτοιμοι να εξερευνήσουμε το καινούριο μας μενού χωρίς περιορισμούς με τους κωδικούς μας σε plain text είτε αφορά την broadband σύνδεση μας , είτε αφορά την IP τηλεφωνία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Princaki : 13-01-19 στις 16:07.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-10-2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE H268N
    Καλησπέρα. Δηλαδή για να καταλάβω, αν θελήσω να αλλάξω το Wind router (ZTE 268 bakatel....) με κάποιο της επιλογής μου (π.χ Fritz, Asus...) ,κινδυνεύω να μεινω με το password (και τη σύνδεση) στο "χέρι"? O OTE δλδ. γιατί δίνει επιλογή καί για άλλα ρουτερ εκτός του Speedport οπου (προφανώς) παρέχει άμεσα κωδικούς και σύνδεση χωρίς εμπόδια και δικαιολογίες????
    P.S: Για να μην παρεξηγηθώ,τα παραπάνω τα αναφέρω χωρίς να εχω κάποιο παράπονο απο την Wind. Αντίθετα μάλιστα, τα οποια προβλήματα εχουν πάντα επιλυθεί έγκαιρα και εγκυρα. Αλλά δεν καταλαβαίνω την μη δυνατότητα επιλογής αλλων router. Με ξεπερνάει!

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είναι δικαίωμά της για διάφορους λόγους. Μάλιστα, σε αντίθεση με αυτό που θεωρούν πολλοί, στη συντριπτική τους πλειοψηφία οι πάροχοι όλου του πλανήτη, δεν δίνουν τον κωδικό και η τηλεφωνία λειτουργεί από την δικιά τους συσκευή. Ο ΟΤΕ είναι από τους ελάχιστους που το κάνουν (ελέω DT).

  9. #9
    Εγγραφή
    03-08-2019
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Συγγνώμη που ξεθάβω αυτό το νήμα, αλλά μήπως υπάρχει κάποια εξέλιξη στο θέμα;
    Και αν όχι, μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως μπορώ να βρω το password από router ZTE για να προσπαθήσω την λύση Princaki?

    - - - Updated - - -

    Έχω ρωτήσει και στο νήμα της AVM αλλά το θέτω και εδώ για την περίπτωση που το δει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει:
    Από την στιγμή που πέρασα σε wind double play 50 και μου άλλαξαν την γραμμή σε voip (με ρούτερ το ZTE) προσπαθώ να βρω τρόπο να κρατήσω πάσει θυσία το 7490 -που πανω του έχω στήσει αρκετά πράγματα στο σπίτι και δεν θέλω να τα χάσω- και ταυτόχρονα να έχω τηλέφωνο και ακόμα δεν τα έχω καταφέρει.
    Έχω προσπαθήσει διάφορα που διάβασα στο forum κυρίως στο νήμα της vodafone αλλά δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ούτε απευθείας στο Fritz ούτε μέ bridge στο ZTE να έχω τηλέφωνο.
    Το έχει καταφέρει κάποιος με οποιονδήποτε τρόπο;

  10. #10
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Είμαι ακριβώς σε ίδια φάση, απλά εγώ δεν αναβαθμίζω σε VDSL για αυτό ακριβώς το λόγο και σκέφτομαι επιστροφή σε πΟτε αν και ειμαι ικανοποιημένος από WIND.
    Έχεις πάρει τηλ στη WInd για Bridge mode?
    Κατάφερες τελικά να το ξεκλειδώσεις το ρουτερ;

  11. #11
    Εγγραφή
    03-08-2019
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Δεν κατάφερα τελικά να το ξεκλειδώσω.
    Κατέληξα στην αναγκαστική λύση να χρησιμοποιώ το ΖΤΕ μπροστά από το δικό μου ρούτερ (του δίνει ιντερνετ μέσω ρύθμισης DMZ) (Credits to jkoukos).
    Με αυτό τον τρόπο κράτησα το εσωτερικό μου δίκτυο όπως το είχα ήδη στημένο που ήταν ο κύριος στόχος μου και έχω ταυτόχρονα και το voip τηλέφωνο της wind.
    Όλα αυτά βέβαια μπορούσαν να αποφευχθούν αν η wind υποστήριζε την λειτουργία αυτόματης μεταφοράς των ρυθμίσεων της στα (συμβατά) routers των συνδρομητών της που τεχνολογικά είναι εφικτή.

  12. #12
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Με αυτο τον τρόπο λειτουργούν όλα κανονικά; Ή εχεις double NAT και διαφορες υπηρεσιες πάνε στρεφι..? Πχ το vpn?
    Για να μη ψάχνουμε μπορεις να αναφερεις και τη διαδικασία με το DMZ? Thanks!

  13. #13
    Εγγραφή
    03-08-2019
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτο τον τρόπο λειτουργούν όλα κανονικά; Ή εχεις double NAT και διαφορες υπηρεσιες πάνε στρεφι..? Πχ το vpn?
    Για να μη ψάχνουμε μπορεις να αναφερεις και τη διαδικασία με το DMZ? Thanks!
    Λειτουργούν όλα κανονικά αλλά δεν έχω στήσει vpn για να σου πω αν έχει θέμα, δεν βλέπω τον λόγο να έχει πρόβλημα πάντως.
    Για το DMZ είναι απλή η διαδικασία:
    1. στο ΖΤΕ ορίζεις σταθερή IP για το ΦΡΙΤΖ (στην περίπτωση μου 192.168.1.7)
    2. στο ΖΤΕ απενεργοποιείς WI-FI
    3. στο ΖΤΕ δηλώνεις στην καρτέλα DMZ την wan connection VDSL_835 και την ΙΡ του ΦΡΙΤΖ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dmz.PNG 
Εμφανίσεις:  178 
Μέγεθος:  103,1 KB 
ID: 206622

    και στο ΦΡΙΤΖ:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  φριτζ.PNG 
Εμφανίσεις:  184 
Μέγεθος:  170,3 KB 
ID: 206623

  14. #14
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Ευχαριστώ! Αν δε παίζει διπλό ΝΑΤ θα δουλεύει.. Το έχει δοκιμάσει κάποιος; Επίσης τι γίνεται αν δώσει κάνα technicolor η wind? Μας αφήνει να κάνουμε το ίδιο;;

  15. #15
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VGi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάφερα τελικά να το ξεκλειδώσω.
    Κατέληξα στην αναγκαστική λύση να χρησιμοποιώ το ΖΤΕ μπροστά από το δικό μου ρούτερ (του δίνει ιντερνετ μέσω ρύθμισης DMZ) (Credits to jkoukos).
    Με αυτό τον τρόπο κράτησα το εσωτερικό μου δίκτυο όπως το είχα ήδη στημένο που ήταν ο κύριος στόχος μου και έχω ταυτόχρονα και το voip τηλέφωνο της wind.
    Όλα αυτά βέβαια μπορούσαν να αποφευχθούν αν η wind υποστήριζε την λειτουργία αυτόματης μεταφοράς των ρυθμίσεων της στα (συμβατά) routers των συνδρομητών της που τεχνολογικά είναι εφικτή.
    Με το routerpassview δεν ξεκλειδώνει; https://www.nirsoft.net/utils/router..._recovery.html

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 23:15
  2. Ρυθμιση οτε voip σε TP-LINK VR200v
    Από fire711 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-19, 15:44
  3. Voip σε VDSL Cosmote Fiber --άρνηση αποστολής κωδικών
    Από Paddy στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-18, 22:01
  4. Internet+VOIP σε δικό μου Εξοπλισμό
    Από idet2 στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-18, 16:21
  5. [Other] Technicolor TG789v2 VDSL2 vs ZTE ZXHN H168N 3.1. VDSL2
    Από Kasi86 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-18, 00:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας