Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    Keratsini
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Καλησπέρα, θα ήθελα τα "φώτα" κάποιου γνώστη δικτυακών για το παρακάτω πρόβλημα μου.

    Λόγω μη ύπαρξης δικτύου ethernet στο σπίτι έχω καταφύγει στην λύση των Powerplugs. Έχω τα TP-LINΚ PA4010P.

    Έχω το Speedport Entry 2i της Cosmote και VDSL 30. Από εκεί φεύγει ένα καλώδιο δικτύου όπου πάει σε ένα Powerplug από τα παραπάνω (οι άλλες πόρτες του router είναι ελεύθερες). Το internet διαμοιράζεται από εκεί σε 2 δωμάτια όπου υπάρχουν αντίστοιχα Powerplugs. Στο ένα δωμάτιο από το Powerplug τροφοδοτείται απευθείας ένας σταθερός χωρίς προβλήματα σύνδεσης.

    Το πρόβλημα βρίσκεται στο άλλο δωμάτιο όπου από το Powerplug τροφοδοτείται ένα switch level one (5αρι Gigabit) που από αυτό φεύγουν ένα καλώδιο σε ένα NUC που παίζει μόνο KODI (Librelec) και ένα καλώδιο στον δορυφορικό δέκτη του ΟΤΕ.

    Αυτό που συμβαίνει αρκετά συχνά (2-3 φορές την εβδομάδα) είναι ότι ο δέκτης σαν να παίρνει όλο το Internet και να μην αφήνει για το NUC. Η μόνη λύση είναι όταν βγάζω και ξαναβάζω στην πρίζα το poweplug και στρώνει.

    Μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί είμαι σχετικά άσχετος με τα δικτυακά; Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.996
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Έχω παρόμοιο θέμα με τα δικά μου 7010. Δεν κατάφερα να το λύσω και τελικα τα απενεργοποίησα και γυρισα σε wifi.

    Δες μήπως μπορέσεις με το tpPlc utility, μπορέσεις να τους αλλάξεις mode, gaming, internet κλπ και επίσης να αναβαθμίσεις το firmware.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  3. #3
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    και εγω εχω μικροπροβληματα με powerplug . και με δυο διαφορετικα που εχω
    εχω ενα τριο tp-link και ενα ζευγος gimbird .
    και στις δυο περιπτωσεις , καποιες φορες ,μπορει και δυο φορες την ημερα , μπορει και 2 φορες την εβδομαδα , κολαει και χανεται το ιντερνετ .
    δοκιμασα το software της fritz (FRITZ!Powerline ) και ειδα καπως καλυτερη συμπεριφορα απο οτι με της tplink (εγκαθιστα και μια υπηρεσια το της fritz ) . δοκιμασα και ενα firmware update με καποια αμερικανικη εκδοση της tplink αλλα δεν ειδα καποια βελτιωση .
    οταν χανω το ιντερνετ , κανω η επιδιορθωση στην καρτα δικτυου , η την απενεργοποιω και την ενεργοποιω ξανα και δουλευει .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gusmin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα βρίσκεται στο άλλο δωμάτιο όπου από το Powerplug τροφοδοτείται ένα switch level one (5αρι Gigabit) που από αυτό φεύγουν ένα καλώδιο σε ένα NUC που παίζει μόνο KODI (Librelec) και ένα καλώδιο στον δορυφορικό δέκτη του ΟΤΕ.

    Αυτό που συμβαίνει αρκετά συχνά (2-3 φορές την εβδομάδα) είναι ότι ο δέκτης σαν να παίρνει όλο το Internet και να μην αφήνει για το NUC. Η μόνη λύση είναι όταν βγάζω και ξαναβάζω στην πρίζα το poweplug και στρώνει.
    Αυτό μπερδεύει λίγο την κατάσταση, αφού παίρνουν από τον ίδιο αντάπτορα, πως η μία συσκευή έχει, η άλλη όχι και φταίει ο αντάπτορας;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.996
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Από ότι έχω δει εγώ, από την δικη μου περίπτωση, αυτά τα μαραφέτια, έχουν πολύ κακό QoS, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να κάνουν prioritization της προκοπής, με αποτέλεσμα κάτι να κρεμάει.

    Βασικά έχω δει το απίστευτο, στον ίδιο υπολογιστή, να κατεβάζω δυο τρια πράγματα μαζί (με ένα connection έκαστο) και μόλις μπει ένα τέταρτο, να παίρνει όλο το bandwidth, γιατί έτσι, και να μη μπορεί να δουλέψει τίποτα σωστά. Ούτε καν browsing να μη μπορείς να κάνεις. Επαναλαμβάνω, στον ίδιο υπολογιστή.

    Όλα αυτά εξαφανίζονται φυσικά, όταν φύγει από τη μέση το PLC, είτε με φυσικό καλώδιο κατ'ευθείαν στο μόντεμ ή με wifi.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι έχω δει εγώ, από την δικη μου περίπτωση, αυτά τα μαραφέτια, έχουν πολύ κακό QoS, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να κάνουν prioritization της προκοπής, με αποτέλεσμα κάτι να κρεμάει.

    Βασικά έχω δει το απίστευτο, στον ίδιο υπολογιστή, να κατεβάζω δυο τρια πράγματα μαζί (με ένα connection έκαστο) και μόλις μπει ένα τέταρτο, να παίρνει όλο το bandwidth, γιατί έτσι, και να μη μπορεί να δουλέψει τίποτα σωστά. Ούτε καν browsing να μη μπορείς να κάνεις. Επαναλαμβάνω, στον ίδιο υπολογιστή.

    Όλα αυτά εξαφανίζονται φυσικά, όταν φύγει από τη μέση το PLC, είτε με φυσικό καλώδιο κατ'ευθείαν στο μόντεμ ή με wifi.
    Eίναι διαφορετική περίπτωση, εσύ μιλάς για διαφορετικές συνδέσεις(torrent;;; ) στον ίδιο υπολογιστή και ο ts λέει ότι συμβαίνει σε διαφορετικές συσκευές, "2-3 φορές την εβδομάδα" και που παίρνουν από το ίδιο σημείο.
    Bέβαια δεν έχω εμπειρία από powerline της TP-LINΚ, αλλά περισσότερο τέτοιες καταστάσεις μου κάνουν με πρόβλημα στο ρούτερ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.996
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Οχι δεν μιλαω για torrent. Ειπα κατεβασμα αρχειων με μια συνδεση το καθενα. Συνολο 4 αρχεια, τεσσερις συνδεσεις συνολικα. Νομιζω οτι αν και οχι ιδια περιπτωση, το υποβοσκον αιτιο πρεπει να ειναι το ιδιο.

    Οπως και εμενα η μια συνδεση παιρνει ολο το bandwidth και τα υπολοιπα χωλαινουν, ετσι και στο φιλο μας, απλα ειναι σε αλλη συσκευη. Για μενα αποδειχθηκε οτι φταιει το PLC. Νομιζω οτι ετσι ειναι για το φιλο. Και παλι tplink.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  8. #8
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    Keratsini
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Λοιπόν έχω κάποια νεώτερα για το θέμα. Έχω 2 ζευγάρια powerplugs που τα έχω αγοράσει και τα 2 από Ελλάδα. Το ένα από Κωτσόβολο το άλλο μεταχειρισμένα από άλλο φορούμ. Και τα 2 ζευγάρια είναι ακριβώς ίδια και σε μοντέλο και σε version - 2.3.

    Ξαφνικά παρατήρησα ότι στο πρόγραμμα της TP-LINK στα Windows ενώ τα 2 τα ανέφερε κανονικά ως PA4010P το άλλο το ανέφερε απλά ως 600mbps. Μπήκα από τα Advance Settings σε όλα και είδα ότι ενώ το ένα ζευγάρι είχε firmware όπως αυτό που κατεβάζεις από την Ελληνική υποστήριξη, το άλλο είχε firmware όπως αυτό που κατεβάζεις από το uk. Επίσης διαβάζοντας το firmware update στο uk όντως το τελευταίο τα αναβαθμίζει σε 600αρια και διορθώνει και κάποια Bugs. Μάλλον ο φίλος που μου τα πούλησε είχε κάνει firmware update από το uk.

    Αυτό που έκανα ήταν να διατηρήσω στην πηγή το ένα 600αρι και να αντικαταστήσω εκεί που είχα το πρόβλημα το 500αρι με το άλλο 600αρι. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά τις τελευταίες 4 ημέρες και με εκτεταμένη χρήση μέσα στο ΣΚ δεν είχα κανένα πρόβλημα χρησιμοποιώντας και KODI και Cosmote TV on demand.

    Θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ και θα ενημερώσω για το εάν παραμένει σταθερή η απόδοση.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    Keratsini
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gusmin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν έχω κάποια νεώτερα για το θέμα. Έχω 2 ζευγάρια powerplugs που τα έχω αγοράσει και τα 2 από Ελλάδα. Το ένα από Κωτσόβολο το άλλο μεταχειρισμένα από άλλο φορούμ. Και τα 2 ζευγάρια είναι ακριβώς ίδια και σε μοντέλο και σε version - 2.3.

    Ξαφνικά παρατήρησα ότι στο πρόγραμμα της TP-LINK στα Windows ενώ τα 2 τα ανέφερε κανονικά ως PA4010P το άλλο το ανέφερε απλά ως 600mbps. Μπήκα από τα Advance Settings σε όλα και είδα ότι ενώ το ένα ζευγάρι είχε firmware όπως αυτό που κατεβάζεις από την Ελληνική υποστήριξη, το άλλο είχε firmware όπως αυτό που κατεβάζεις από το uk. Επίσης διαβάζοντας το firmware update στο uk όντως το τελευταίο τα αναβαθμίζει σε 600αρια και διορθώνει και κάποια Bugs. Μάλλον ο φίλος που μου τα πούλησε είχε κάνει firmware update από το uk.

    Αυτό που έκανα ήταν να διατηρήσω στην πηγή το ένα 600αρι και να αντικαταστήσω εκεί που είχα το πρόβλημα το 500αρι με το άλλο 600αρι. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά τις τελευταίες 4 ημέρες και με εκτεταμένη χρήση μέσα στο ΣΚ δεν είχα κανένα πρόβλημα χρησιμοποιώντας και KODI και Cosmote TV on demand.

    Θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ και θα ενημερώσω για το εάν παραμένει σταθερή η απόδοση.
    Μετά από 14 ημέρες που περιλάμβανε μέσα και 2 Σ/Κ και εκτεταμένη χρήση μπορώ να πω ότι είναι πολύ σταθερή η απόδοση των powerplugs. Μέσα σε αυτό το διάστημα δεν χρειάστηκε ούτε μία φορά να κάνω reset ή να τα βγάλω και να τα ξαναβάλω στην πρίζα. Οπότε η αλλαγή firmware στο Αγγλικό φαίνεται να αποτελεί λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eυχαριστούμε για την ενημέρωση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. Σωστή τροποποίηση γραμμής
    Από sakis221 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-18, 19:19
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-18, 19:08
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-18, 14:40
  4. Ασύρματη δικτύωση κάμερας χωρίς internet
    Από Icehal στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-18, 22:22
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-18, 23:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας