Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 86
  1. #46
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή να το δω και για το γραφείο μου, έχω το office για μικρές επιχειρήσεις αγορασμένο από το 2014 με 235 ευρώ και δίνω και άλλα 24 τον χρόνο στο google drive για να μπορώ να έχω τα αρχεία που θέλω όπου και να είμαι (100 Gb τα οποία μου είναι υπεραρκετά). Δεν έχω δει καμία ανάγκη να αλλάξω το προϊόν. Αν έβαζα με 8,5 ευρώ το μήνα το 365 από το 2014 θα είχα πληρώσει ήδη 460 ευρώ, ενώ τώρα έχω μόλις 342 (κάνω την υπόθεση ότι είχα βάλει το drive από τότε), άρα ήδη θα είχα πληρώσει 120 ευρώ παραπάνω και ο κάθε επόμενος χρόνος θα μου κόστιζε 80 ευρώ παραπάνω, δεν μπορώ να δεχτώ ότι όλο αυτό συμφέρει ιδιαίτερα.
    Το office δεν το έχεις και στο σπίτι;

  2. #47
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή να το δω και για το γραφείο μου, έχω το office για μικρές επιχειρήσεις αγορασμένο από το 2014 με 235 ευρώ και δίνω και άλλα 24 τον χρόνο στο google drive για να μπορώ να έχω τα αρχεία που θέλω όπου και να είμαι (100 Gb τα οποία μου είναι υπεραρκετά). Δεν έχω δει καμία ανάγκη να αλλάξω το προϊόν. Αν έβαζα με 8,5 ευρώ το μήνα το 365 από το 2014 θα είχα πληρώσει ήδη 460 ευρώ, ενώ τώρα έχω μόλις 342 (κάνω την υπόθεση ότι είχα βάλει το drive από τότε), άρα ήδη θα είχα πληρώσει 120 ευρώ παραπάνω και ο κάθε επόμενος χρόνος θα μου κόστιζε 80 ευρώ παραπάνω, δεν μπορώ να δεχτώ ότι όλο αυτό συμφέρει ιδιαίτερα.
    Επίσης μπορείς αντί για Google Drive να αγοράσεις ένα NAS και να τα βάλεις όλα εκεί πέρα. Οπότε δεν θα χρειάζεται να πληρώνεις καν 24€ το χρόνο.

    Ο καθένας κρίνει ανάλογα με τις ανάγκες του το κόστος και τις παροχές. Το συνδρομητικό πάντα πληρώνεις παραπάνω μακροχρόνια (σε σχέση με την εφάπαξ αγορά) αλλά κερδίζεις κάτι διαφορετικό. Είναι μοντέλο leasing απλά.

  3. #48
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης μπορείς αντί για Google Drive να αγοράσεις ένα NAS και να τα βάλεις όλα εκεί πέρα. Οπότε δεν θα χρειάζεται να πληρώνεις καν 24€ το χρόνο.

    Ο καθένας κρίνει ανάλογα με τις ανάγκες του το κόστος και τις παροχές. Το συνδρομητικό πάντα πληρώνεις παραπάνω μακροχρόνια (σε σχέση με την εφάπαξ αγορά) αλλά κερδίζεις κάτι διαφορετικό. Είναι μοντέλο leasing απλά.
    Και πως θα έχεις πρόσβαση εξωτερικά; Συγκρίνεται η ταχύτητα ανεβάσματος της VDSL με την πρόσβαση σε οποιοδήποτε cloud; Δε μιλάω για το 0,001% που είστε τυχεροί και έχετε Inalan ή HCN. Μιλάω για όλους τους υπόλοιπους που έχουν απλή σύνδεση. Σκέψου σε ένα τυπικό γραφείο να έχεις NAS και να δουλεύουν 2-3 άτομα. Τι να πρωτοπρολάβει να ανεβάσει η σύνδεση; Ενώ με το cloud μπορείς να δουλέψεις λίγο πιο άνετα.

  4. #49
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το office δεν το έχεις και στο σπίτι;
    Μέχρι πρόσφατα είχα τα office 2007 (νόμιμα αγορασμένα τότε, δεν μπορώ να θυμηθώ τιμές αλλά φαντάζομαι λιγότερο από 100 ευρώ), σε λαπτοπ και desktop, αυτά και αν έχουν κάνει απόσβεση, τώρα πήγα και αγόρασα 2 κλειδιά από το ebay με 10 ευρώ το ένα. Αλλά ας υποθέσουμε ότι είμαι νόμιμος έπρεπε να επιλέξω μεταξύ του να δώσω 149 ευρώ επί 2 φορές δηλαδή 300 ευρώ ή να γραφτώ στο 365, η αλήθεια είναι ότι δεδομένου ότι θα τα έδινα προκαταβολικά τα 300 ακούγεται ελκυστικό να έπαιρνα το 365 έστω και αν μακροπρόθεσμα θα πλήρωνα περισσότερο, αν είχα και 3ο υπολογιστή η λύση του συνδρομητικού θα ήταν ακόμα ελκυστικότερη. Εκεί στηρίζεται και η microsoft, λοιπόν, νομίζω, μας δεσμεύει και τελικά δίνουμε περισσότερα, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι τιμές του office όπως και να έχει πριν 2-3 χρόνια ήταν πολύ χαμηλότερες. Το κόστος έχει αυξηθεί σε κάθε περίπτωση.

  5. #50
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι πρόσφατα είχα τα office 2007 (νόμιμα αγορασμένα τότε, δεν μπορώ να θυμηθώ τιμές αλλά φαντάζομαι λιγότερο από 100 ευρώ), σε λαπτοπ και desktop, αυτά και αν έχουν κάνει απόσβεση, τώρα πήγα και αγόρασα 2 κλειδιά από το ebay με 10 ευρώ το ένα. Αλλά ας υποθέσουμε ότι είμαι νόμιμος έπρεπε να επιλέξω μεταξύ του να δώσω 149 ευρώ επί 2 φορές δηλαδή 300 ευρώ ή να γραφτώ στο 365, η αλήθεια είναι ότι δεδομένου ότι θα τα έδινα προκαταβολικά τα 300 ακούγεται ελκυστικό να έπαιρνα το 365 έστω και αν μακροπρόθεσμα θα πλήρωνα περισσότερο, αν είχα και 3ο υπολογιστή η λύση του συνδρομητικού θα ήταν ακόμα ελκυστικότερη. Εκεί στηρίζεται και η microsoft, λοιπόν, νομίζω, μας δεσμεύει και τελικά δίνουμε περισσότερα, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι τιμές του office όπως και να έχει πριν 2-3 χρόνια ήταν πολύ χαμηλότερες. Το κόστος έχει αυξηθεί σε κάθε περίπτωση.
    Δεν θυμάμαι πότε το Office να κοστίζει κάτω απο 100 ευρώ, συνήθως ήταν αρκετά παραπάνω, με το 2007 είχε μια έκδοση Home που και πάλι ήταν πάνω απο 100

    https://www.cnet.com/news/microsoft-...icing-details/

    Νομίζω πως συμφωνούμε πως αν θέλουμε να είμαστε νόμιμοι και έχουμε και πάνω απο εναν υπολογιστή τότε αρχίζει και συμφέρει

  6. #51
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θυμάμαι πότε το Office να κοστίζει κάτω απο 100 ευρώ, συνήθως ήταν αρκετά παραπάνω, με το 2007 είχε μια έκδοση Home που και πάλι ήταν πάνω απο 100

    https://www.cnet.com/news/microsoft-...icing-details/

    Νομίζω πως συμφωνούμε πως αν θέλουμε να είμαστε νόμιμοι και έχουμε και πάνω απο εναν υπολογιστή τότε αρχίζει και συμφέρει
    Ίσως και να θυμάμαι και λάθος. Εγώ συμφωνώ ότι συμφέρει υπό όρους, αν όντως το βάλεις σε πάνω από 3 υπολογιστές, σε έως 3 μακροπρόθεσμα θα δώσεις περισσότερα, απλώς θα τα δίνεις λίγα, λίγα και θα σου φανεί ευκολότερο. Αν τώρα όντως κάποιος χρειάζεται και 1 Tb στο ίντερνετ τότε χωρίς αμφιβολία συμφέρει σε κάθε περίπτωση.

  7. #52
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    αν μιλάμε για home χρήση, σε πόσους υπολογιστές θα βάλεις το office;

    και επίσης δίνεις λίγα λίγα, σε 3 χρόνια έχεις δώσει κανα 150άρι
    και αν η ms αλλάξει τους όρους, πχ ανεβάσει τηντιμή στα 10 το μήνα, αν θες να κόψεις τότε τη συνδρομή δεν έχεις τίποτα



    και επίσης η τιμή θα πρέπει να συγκριθεί με άδειες 2ο χέρι που μπορεί να αγοράσεις νόμιμα,

    πχ σε πολλές χώρες της ευρώπης είναι νόμιμο (δεν ξέρω αν ισχύει και για όλη την ΕΕ) να μπορείς να πουλήσεις το software που δεν χρησιμοποιείς πλέον

    ενδεχομένως θα μπορούσες να βρεις το office με 70 ευρώ, και να το πουλήσεις 20 όταν δεν το χρειάζεσαι, οπότε μιλάμε για ακόμη μικρότερο κόστος

    και τι ισχύει άραγε με αυτά τα κλειδιά που πουλάνε στο ebay; κάποιοι πωλητές υπάρχουν για χρόνια, είναι όλα παράνομα;

  8. #53
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν μιλάμε για home χρήση, σε πόσους υπολογιστές θα βάλεις το office;

    και επίσης δίνεις λίγα λίγα, σε 3 χρόνια έχεις δώσει κανα 150άρι
    και αν η ms αλλάξει τους όρους, πχ ανεβάσει τηντιμή στα 10 το μήνα, αν θες να κόψεις τότε τη συνδρομή δεν έχεις τίποτα



    και επίσης η τιμή θα πρέπει να συγκριθεί με άδειες 2ο χέρι που μπορεί να αγοράσεις νόμιμα,

    πχ σε πολλές χώρες της ευρώπης είναι νόμιμο (δεν ξέρω αν ισχύει και για όλη την ΕΕ) να μπορείς να πουλήσεις το software που δεν χρησιμοποιείς πλέον

    ενδεχομένως θα μπορούσες να βρεις το office με 70 ευρώ, και να το πουλήσεις 20 όταν δεν το χρειάζεσαι, οπότε μιλάμε για ακόμη μικρότερο κόστος

    και τι ισχύει άραγε με αυτά τα κλειδιά που πουλάνε στο ebay; κάποιοι πωλητές υπάρχουν για χρόνια, είναι όλα παράνομα;
    Κάποιοι έχουν εναν υπολογιστή, κάποιοι έχουν παραπάνω
    Αν μειώσει την τιμή στα 2 ευρώ τον μήνα;
    Πουλάω το Word 6.0 ναι νόμιμο είναι

    Τα κλειδιά που πουλάνε έχουν συγκεκριμένους όρους παροχής, λέει πως σου δίνει την άδεια χρήσης για όσο καιρό είσαι φοιτητής στο τάδε ίδρυμα, η ms δεν θα κάτσει να τσεκάρει αν όντως είσαι φοιτητής εκεί, αυτό είναι δουλειά του ιδρύματος. Αλλά ναι σύμφωνα με την Eula δεν θα έπρεπε να κάνεις χρήση.

  9. #54
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιοι έχουν εναν υπολογιστή, κάποιοι έχουν παραπάνω
    Αν μειώσει την τιμή στα 2 ευρώ τον μήνα;
    Αν πράγματι κόστιζε για κάθε υπολογιστή 2 ευρώ το μήνα ναι τότε αξίζει χωρίς αμφιβολία.

  10. #55
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    εξαρτάται από τη χρήση του καθενός πάντα,

    και εγώ έχω περισσότερους από έναν υπολογιστή,

    χρειάστηκε να αγοράσω άδεια office πριν λίγους μήνες,
    όταν ετοίμαζα μία δημοσίευση για επιστημονικό περιοδικό και ήθελα να δουλεύει το plug-in του zotero στο word,
    out of the box και χωρίς πολλά πολλά

    στον έναν υπολογιστή που το έβαλα φτάνει και περισσεύει, οι άλλοι (υπολογιστές) βολέυονται μια χαρά με
    libreoffice και το onedrive,
    όπου μέχρι και το δωρεάν powerpoint on line έχω χρησιμοποιήσει για να ετοιμάσω παρουσίαση

  11. #56
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Θετική εξέλιξη, όλοι στο σπίτι θα έχουμε office365 νόμιμο με την δική μου μία και μοναδική personal 365 συνδρομή.

  12. #57
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Εγω εχω εδώ κ χρόνια συνδρομή office 365 personal με 1tb στο Onedrive κ 60 λεπτά στο Skype. Εγκατάσταση του office δεν έχω κάνει (δουλεύω office 2007 γτ μου αρέσει το UI)

    Τι αλλάζει για μένα τώρα;
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  13. #58
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θετική εξέλιξη, όλοι στο σπίτι θα έχουμε office365 νόμιμο με την δική μου μία και μοναδική personal 365 συνδρομή.
    Φαντάζομαι εννοείς Home κα όχι Personal.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #59
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πως θα έχεις πρόσβαση εξωτερικά; Συγκρίνεται η ταχύτητα ανεβάσματος της VDSL με την πρόσβαση σε οποιοδήποτε cloud; Δε μιλάω για το 0,001% που είστε τυχεροί και έχετε Inalan ή HCN. Μιλάω για όλους τους υπόλοιπους που έχουν απλή σύνδεση. Σκέψου σε ένα τυπικό γραφείο να έχεις NAS και να δουλεύουν 2-3 άτομα. Τι να πρωτοπρολάβει να ανεβάσει η σύνδεση; Ενώ με το cloud μπορείς να δουλέψεις λίγο πιο άνετα.
    Γιατί στο cloud με τι ταχύτητα θα ανεβάζεις αν έχεις ADSL γραμμή ;

  15. #60
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί στο cloud με τι ταχύτητα θα ανεβάζεις αν έχεις ADSL γραμμή ;
    Μάλλον εννοεί τη σύνδεση απομακρυσμένα στον NAS που αναγκαστικά θα γίνει με όσο σηκώνει η εκάστοτε VDSL/ADSL γραμμή και όχι το αρχικό upload ενός αρχείου στο cloud.

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Office 365 απο ebay.co.uk
    Από zaranero στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-18, 21:08
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-18, 22:08
  3. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-18, 12:35
  4. Student office 365
    Από antonis34 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-18, 20:33
  5. Τέλος της παραγωγής του Kinect από την Microsoft
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-17, 16:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας