Σελ. 180 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 160170175178179180181182185190200 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.686-2.700 από 6023

Θέμα: AVM FRITZ!Box 7530

  1. #2686
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα ή ντουλάπα είναι από τοίχο σε τοίχο και από πάτωμα σε ταβάνι. Μόνο στο μπροστινό μέρος θα μπορούσα, αλλά δεν παίζει (σύζυγος γαρ).
    Όταν λες καλά είσαι, με ποιο κριτήριο? έχουμε δει πχ ότι η συμπεριφορα του χαλάει πχ μετα τους 120-130?
    Απέχεις από το κόκκινο (140) άρα η cpu δεν σκάει.
    Εγώ παίζω στα 80-90
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #2687
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απέχεις από το κόκκινο (140) άρα η cpu δεν σκάει.
    Εγώ παίζω στα 80-90
    ευχαριστώ. θα προσπαθήσω να το παρακολουθήσω τις επόμενες ημέρες να δω με τις ζέστες που έρχονται που θα φτάσει

  3. #2688
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Άσχετο. Πήγα στην ACS να παραλάβω δέμα και είδα εκεί στο σιδερένιο τρέυλορ που έχουν 2 7590...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  4. #2689
    Εγγραφή
    14-06-2021
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας,
    Αγόρασα το FRITZ Box 7530 για αντικατάσταση του Speedport που είχα από cosmote.
    Όταν συνδέω μία ενσύρματη τηλεφωνική συσκευή στη θέση FON, αυτή λαμβάνει κλήσεις και κουδουνίζει σωστά.
    Εάν κάνω τη συνδεσμολογία που είχα παλαιότερα με το Speedport, ώστε να λαμβάνουν κλήσεις και λοιπές ενσύρματες τηλεφωνικές συσκευές εντός του σπιτιού, τότε καμία από αυτές δεν κουδουνίζει σωστά, ενώ λαμβάνουν κανονικά κλήσεις.
    Γνωρίζει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό;

  5. #2690
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ektorasdj Εμφάνιση μηνυμάτων
    @jkoukos
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Οπότε στη περίπτωση που το άλλαζα για το 7590 πιστεύεις πως αυτή η καλωδίωση είναι σωστή η θα άλλαζες κατι?
    Όχι δεν είναι σωστή η συνδεσμολογία. Θα χρησιμοποιήσεις το Υ-καλώδιο και τους 2 αντάπτορες που έρχονται μαζί με την συσκευή.

    Το Υ-καλώδιο στην μία του άκρη έχει μόνο ένα γκρι βύσμα RJ45 (Fritz DSL/TEL), που θα το κουμπώσεις στην είσοδο DSL/TEL του Fritz.
    Στην άλλη του άκρη έχει 2 βύσματα RJ45. Ένα μαύρο (ISDN/Analog TEL) για την τηλεφωνία και το άλλο γκρι (Splitter DSL) για το DSL σήμα.
    Κουμπώνεις το μαύρο RJ45 βύσμα στην υποδοχή του αντίστοιχου μαύρο αντάπτορα (RJ45>RJ11) και αυτό το συνδέεις σε μία θύρα PHONE του ΖΤΕ.

    Τέλος θα ρυθμίσεις την αναλογική τηλεφωνία στο Fritz:
    α. Στο Telephony > Telephone Numbers > Line Settings, επιλέγεις την χώρα μας, βάζεις 00 30 στο "Country code" και τον τηλεφωνικό σου αριθμό (χωρίς το +30 ή 0030 μπροστά του) στο "Telephone Numbers" χαμηλά στην σελίδα, σύμφωνα με τον οδηγό.
    β. Στο Telephony > Telephony Devices, θα ρυθμίσεις σύμφωνα με το βήμα 3 του οδηγού τις αναλογικές συσκευές (μία κάθε φορά) που θα συνδέονται στις 2 θύρες FON του Fritz.
    γ. Στο ίδιο μενού, θα ρυθμίσεις σύμφωνα με το νήμα 2 του οδηγού, την κάθε θύρα FON πως θα χρησιμοποιεί με την τηλεφωνική γραμμή.

    Δεν χρειάζεται καθόλου DSL Splitter και φίλτρα, εκτός αν κάνεις επιστροφή της τηλεφωνίας σε άλλες τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού, κάτι που δεν είναι επιθυμητό.

  6. #2691
    Εγγραφή
    12-02-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Καλησπερα Παιδια,

    Μετα απο συζητηση και βοηθεια απο τον εξαιρετικο leotzian, και μετα απο απειρες ωρες ψαξιματος για το οτι δεν δουλευεαν οι ανοιχτες πορτες που εβαζα στο Fritz, προσεξα σημερα το εξης: Παροτι που δεν ειχα στο Port Sharing την συσκευη που ηθελα με τις δοκιμες μου, σκαναρα με το online scanner την πορτα 22, βλεποντας με εκπληξη μου οτι ελεγε οτι ηταν κανονικα ανοιχτη, και πηγαινε στο Raspi κανονικα! Οταν πηγα στο Diagnostics -> Security φαινεται οτι το Port Sharing υπαρχει για ολες τις πορτες στο RasPi! Παιζει να τα εχει φτυσει το μοντεμ? Βαζω τις εικονες:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  port sharing.png 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  39,1 KB 
ID: 229013

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  security.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  12,7 KB 
ID: 229014

  7. #2692
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Amlet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα Παιδια,

    Μετα απο συζητηση και βοηθεια απο τον εξαιρετικο leotzian, και μετα απο απειρες ωρες ψαξιματος για το οτι δεν δουλευεαν οι ανοιχτες πορτες που εβαζα στο Fritz, προσεξα σημερα το εξης: Παροτι που δεν ειχα στο Port Sharing την συσκευη που ηθελα με τις δοκιμες μου, σκαναρα με το online scanner την πορτα 22, βλεποντας με εκπληξη μου οτι ελεγε οτι ηταν κανονικα ανοιχτη, και πηγαινε στο Raspi κανονικα! Οταν πηγα στο Diagnostics -> Security φαινεται οτι το Port Sharing υπαρχει για ολες τις πορτες στο RasPi! Παιζει να τα εχει φτυσει το μοντεμ? Βαζω τις εικονες:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  port sharing.png 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  39,1 KB 
ID: 229013

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  security.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  12,7 KB 
ID: 229014
    Καλημέρα, το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι στο Home Network ----> Network βρες στο συγκεκριμένο RasPi πάτα δεξιά στο στυλό, πρέπει να έχεις τσεκάρει το "Permit independent port sharing for this device" οποτε κάνεις για το Pi το παρακάτω
    This option allows this network device to independently open ports for sharing via PCP or UPnP.

  8. #2693
    Εγγραφή
    18-07-2021
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,είχα χοντρό πρόβλημα με το speedport του οτε.έκανε συνέχεια επαννεκινήσεις οπότε αποφάσισα να πάρω το fritz 7530.
    Το πρόβλημα καλυτέρευσε.αλλά πάλι κάνει 4-5 επαννεκινήσεις την ημέρα και η max ταχύτητα που κλειδώνει είναι 90mbps ( έχω κατοστάρα). Έφερα τον οτε και μετράει έξω από το σπίτι μου την γραμμή να φτάνει στο max δηλαδή 105mbps.και μου λέει έχει πρόβλημα η καλωδίωση του σπιτιού.παραθέτω τα στοιχεία που δίνει το ρούτερ μου.έχει κάποιος να μου προτείνει κανέναν ηλεκτρολόγο για περιοχή Θεσσαλονίκη να έρθει να το ελέγξει και να το φτιάξουμε?Υπάρχει κάποια ρύθμιση στο ρούτερ που θα με βοηθούσε? Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7530.JPG 
Εμφανίσεις:  82 
Μέγεθος:  74,0 KB 
ID: 229022Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7530α.JPG 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  32,0 KB 
ID: 229023

  9. #2694
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elias99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,είχα χοντρό πρόβλημα με το speedport του οτε.έκανε συνέχεια επαννεκινήσεις οπότε αποφάσισα να πάρω το fritz 7530.
    Το πρόβλημα καλυτέρευσε.αλλά πάλι κάνει 4-5 επαννεκινήσεις την ημέρα και η max ταχύτητα που κλειδώνει είναι 90mbps ( έχω κατοστάρα). Έφερα τον οτε και μετράει έξω από το σπίτι μου την γραμμή να φτάνει στο max δηλαδή 105mbps.και μου λέει έχει πρόβλημα η καλωδίωση του σπιτιού.παραθέτω τα στοιχεία που δίνει το ρούτερ μου.έχει κάποιος να μου προτείνει κανέναν ηλεκτρολόγο για περιοχή Θεσσαλονίκη να έρθει να το ελέγξει και να το φτιάξουμε?Υπάρχει κάποια ρύθμιση στο ρούτερ που θα με βοηθούσε? Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7530.JPG 
Εμφανίσεις:  82 
Μέγεθος:  74,0 KB 
ID: 229022Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7530α.JPG 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  32,0 KB 
ID: 229023
    Έχεις Line Branching 2 στα στατιστικά, έχεις και πολλά errors
    Στο VDSL πρέπει η γραμμή που έρχεται από το κουτί του ΟΤΕ να ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ROUTER αν μπαίνει σε κάποια πρίζα και από εκεί συνεχίζει σε άλλη είναι μεγάλο πρόβλημα, έχεις τέτοια πράγματα στο σπίτι σου ψάξε τις πρίζες σου, δεν χρειάζονται φίλτρα κτλ, έχεις voip τηλεφωνία, αν μπορείς και ξέρεις στείλε μας ένα σχέδιο πως είναι η συνδεσμολογία στο σπίτι σου, τώρα για τεχνικό αν ξέρει κανείς από την περιοχή σου ας γράψει

  10. #2695
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    938
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Τι είναι το line branching?

  11. #2696
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjTony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είναι το line branching?
    Θεωρητικά η διακλάδωση.

  12. #2697
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    938
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά η διακλάδωση.
    Εμένα δε μου το δείχνει καν στα στατιστικά

  13. #2698
    Εγγραφή
    18-07-2021
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις Line Branching 2 στα στατιστικά, έχεις και πολλά errors
    Στο VDSL πρέπει η γραμμή που έρχεται από το κουτί του ΟΤΕ να ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ROUTER αν μπαίνει σε κάποια πρίζα και από εκεί συνεχίζει σε άλλη είναι μεγάλο πρόβλημα, έχεις τέτοια πράγματα στο σπίτι σου ψάξε τις πρίζες σου, δεν χρειάζονται φίλτρα κτλ, έχεις voip τηλεφωνία, αν μπορείς και ξέρεις στείλε μας ένα σχέδιο πως είναι η συνδεσμολογία στο σπίτι σου, τώρα για τεχνικό αν ξέρει κανείς από την περιοχή σου ας γράψει
    ναι σύνολο έχω 3 τηλεφωνικές πρίζες στο σπίτι.μία που έχω συνδεμένο το ρουτερ και 2 ακόμα που είναι τώρα 'γυμνες'΄. ενεργο εχουμε 1 ασύρματο τηλέφωνο το οποίο το έχω συνδεμένο κατευθείαν πάνω στο ρούτερ.

    οπότε σαν καλύτερη λύση μου λες να τραβίξω με κάποιον τρόπο καλώδιο cat5 ή 6 από το κουτί του οτε που έχω έξω από το σπίτι μου και να συνδέσω το ασύρματο τηλέφωνο με την λειτουργία DECT που μου δίνει το ρουτερ.
    είναι κάτι που δεν κατάλαβα καλά?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjTony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα δε μου το δείχνει καν στα στατιστικά
    δεν στο δείχνει γιατί δεν έχεις καθόλου διακλάδωση στην γραμμή σου

  14. #2699
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elias99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι σύνολο έχω 3 τηλεφωνικές πρίζες στο σπίτι.μία που έχω συνδεμένο το ρουτερ και 2 ακόμα που είναι τώρα 'γυμνες'΄. ενεργο εχουμε 1 ασύρματο τηλέφωνο το οποίο το έχω συνδεμένο κατευθείαν πάνω στο ρούτερ.

    οπότε σαν καλύτερη λύση μου λες να τραβίξω με κάποιον τρόπο καλώδιο cat5 ή 6 από το κουτί του οτε που έχω έξω από το σπίτι μου και να συνδέσω το ασύρματο τηλέφωνο με την λειτουργία DECT που μου δίνει το ρουτερ.
    είναι κάτι που δεν κατάλαβα καλά?

    - - - Updated - - -



    δεν στο δείχνει γιατί δεν έχεις καθόλου διακλάδωση στην γραμμή σου
    Τότε πολύ απλά απομόνωσε τη γραμμή σου που έρχεται να πηγαίνει μόνο στο ρουτερ σου. Τότε δες τα στατιστικά σου αν αλλάζουν, και αν σου βγάζει πάλι line branching. Επίσης υπάρχει και ένα tweak που μπορείς να κανείς, το οποίο κατεβάζει το SNR και θα μπορέσεις να συγχρονίσεις παραπάνω, αλλά το πρόβλημα στη γραμμή σου θα συνεχίζει να υπάρχει μέχρι να φτιάξεις την εσωτερική σου καλωδιωση

  15. #2700
    Εγγραφή
    12-02-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Καλημερα leotzian.

    Το ειδα και δεν ειναι διαλεγμενο, οποτε θα στειλω ενα email στην AVM να δω τι θα πουνε...

Σελ. 180 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 160170175178179180181182185190200 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. AVM FRITZ! Box 7590
    Από StRiNgBrEaKeR στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8813
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-24, 00:12
  2. AVM FRITZ!Box 6890 LTE
    Από MPOWER στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 129
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-23, 00:38
  3. Μετατροπή Γερμανικού AVM Fritz!Box 7490 (20002584) σε International.
    Από rdesypris στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-20, 09:33
  4. AVM Fritz box 7490 και Gigaset S850A GO
    Από nickolasemp στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-18, 16:34
  5. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας