Σελ. 215 από 404 ΠρώτηΠρώτη ... 195205210213214215216217220225235 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.211-3.225 από 6053

Θέμα: AVM FRITZ!Box 7530

  1. #3211
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.261
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συγγνώμη που παρεμβαίνω στη ροή για το θέμα του @YAziDis, αλλά έχω μία ερώτηση σχετικώς με το vpn μέσω windows.

    Έχω σετάρει εδώ και μήνες, και λειτουργεί ορθώς, τον vpn client για android (Setting up a VPN connection to FRITZ!Box in Android).

    Λέω να σετάρω και τον Shrew Soft VPN Client για πρόσβαση από windows (Using the Shrew Soft VPN Client to set up a VPN connection to the FRITZ!Box).

    Αυτό που με ενοχλεί είναι το "Set up a separate user for each VPN connection in the FRITZ!Box:" που αναφέρει στις οδηγίες. Αν δηλαδή χρησιμοποιήσω τον ίδιο χρήστη (username, password και shared secret) θα υπάρξει πρόβλημα; Δεν θα λειτουργήσει;

  2. #3212
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.693
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 232621

    Γιά κοίτα εξακολουθεί να είναι ενεργοποιημένο το Provider services?
    Να σου πω την αλήθεια αφού είδα ότι μετά από τόσες προσπάθειες χθες δε μου δούλευε, επέλεξα προφίλ other provider στο internet και έβαλα τα στοιχεία καρφωτά, γιατί όταν επέλεγα το προφιλ της Cosmote στο Throughput αντί να με αφήνει να επιλέξω την ταχύτητα της γραμμής μου σε ​↓ 110,0 Mbit/s ↑ 11,0 Mbit/s μου είχε ​↓ 500,0 Mbit/s ↑ 100,0 Mbit/s, οπότε θα μου επηρέαζε το Prioritization που έχω βάλει ανάμεσα στις συσκευές μου.

    Τελικά τέλος καλό όλα καλά, μετά από 4 τηλέφωνα από χθες στις 18.00 μέχρι και πριν από λίγο, μου στείλανε τον κωδικό της τηλεφωνίας, και τον έβαλα και δούλεψε επιτέλους.

    Μου είπαν πως επειδή είχα ζητήσει χθες να βγω από το CGNAT πως έγινε reset στη γραμμή μου, και για αυτό το λόγο είχε χαθεί η τηλεφωνία.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη που παρεμβαίνω στη ροή για το θέμα του @YAziDis, αλλά έχω μία ερώτηση σχετικώς με το vpn μέσω windows.

    Έχω σετάρει εδώ και μήνες, και λειτουργεί ορθώς, τον vpn client για android (Setting up a VPN connection to FRITZ!Box in Android).

    Λέω να σετάρω και τον Shrew Soft VPN Client για πρόσβαση από windows (Using the Shrew Soft VPN Client to set up a VPN connection to the FRITZ!Box).

    Αυτό που με ενοχλεί είναι το "Set up a separate user for each VPN connection in the FRITZ!Box:" που αναφέρει στις οδηγίες. Αν δηλαδή χρησιμοποιήσω τον ίδιο χρήστη (username, password και shared secret) θα υπάρξει πρόβλημα; Δεν θα λειτουργήσει;
    Καλά, πλάκα κάνεις; Εγώ συγνώμη που "κατέλαβα" έτσι το θέμα!

  3. #3213
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.261
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου είπαν πως επειδή είχα ζητήσει χθες να βγω από το CGNAT πως έγινε reset στη γραμμή μου, και για αυτό το λόγο είχε χαθεί η τηλεφωνία.
    Μμμμ, εξαιρετικό...

    Δεν μπορούσε να setαριστεί η τηλεφωνία ξανά από αυτούς και αναγκάστηκαν να σου στείλουν κωδικούς; Όχι ότι είναι κακό να έχεις τους κωδικούς, αλλά σε εμάς στη vf ήταν απαραίτητο να ρυθμίσουμε την τηλεφωνία μέσω other provider επιλογή. Σε εσάς υποτίθεται ότι τα τραβάει αυτόματα. Η σχετική επιλογή που εμφανίζεται στο μήνυμα #3210 ήταν επιλεγμένη;

  4. #3214
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δηλαδή χρησιμοποιήσω τον ίδιο χρήστη (username, password και shared secret) θα υπάρξει πρόβλημα; Δεν θα λειτουργήσει;
    Για να είμαι ειλικρινής, δεν το έχω δοκιμάσει.
    Τυπικά κάνεις 1 user per tunnel.
    Λογικά θα λειτουργήσει αλλά μόνο με ένα tunnel σηκωμένο,
    οπότε δεν θα μπορούν να συνδεθούν ταυτόχρονα android + pc με το ίδιο account.
    Δοκίμασε, δεν χάνεις τπτ.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #3215
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.261
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπότε δεν θα μπορούν να συνδεθούν ταυτόχρονα android + pc με το ίδιο account.
    Δε με χαλάει αυτό.
    Εάν απαιτηθεί κάτι τέτοιο, έχω ήδη ένα openvpn να τρέχει σε ένα rpi ως backup.
    Έλεγα μήπως δημιουργεί κανένα άλλο confict.
    Ευχαριστώ.

  6. #3216
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.693
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μμμμ, εξαιρετικό...

    Δεν μπορούσε να setαριστεί η τηλεφωνία ξανά από αυτούς και αναγκάστηκαν να σου στείλουν κωδικούς; Όχι ότι είναι κακό να έχεις τους κωδικούς, αλλά σε εμάς στη vf ήταν απαραίτητο να ρυθμίσουμε την τηλεφωνία μέσω other provider επιλογή. Σε εσάς υποτίθεται ότι τα τραβάει αυτόματα. Η σχετική επιλογή που εμφανίζεται στο μήνυμα #3210 ήταν επιλεγμένη;
    Κοίταξε, δε μπορώ να βάλω το χέρι μου στη φωτιά, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος πως ήταν επιλεγμένα. Είχα κάνει και check στο function αν ήταν ανοιχτό το acs προς την Cosmote. Και στο πρώτο τηλέφωνο όταν πήγε αυτός να μου το ρυθμίσει απομακρυσμένα δε μπορούσε, και το μόνο που σκέφτομαι ότι ίσως να φταίει είναι πως το ρουτερ είναι η Γερμανική έκδοση. Βλακεία μου που όταν το πήρα δεν το γύρισα πίσω απευθείας γιατί δεν ήθελα να περιμένω..

  7. #3217
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.261
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...πως το ρουτερ είναι η Γερμανική έκδοση.
    Ok, είναι ένα στοιχείο που μπορεί να ευθύνεται αφού για τον @dhmk (νομίζω ήταν ο πρώτος που έγραψε για αυτό) η διαδικασία ήταν seamless.

  8. #3218
    Εγγραφή
    28-11-2021
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    VDSL COSMOTE
    Router
    fritzbox 7530
    Γεια σας και από μένα. Καινούριο μέλος. Θα ήθελα μια βοήθεια. Έχω cosmote 100αρα και άλλαξα χθες το speedport με το fritz 7530, ΣΏΘΗΚΑ....
    Το πρόβλημα όμως που έχω είναι ότι δεν μου έρχεται ειδοποίηση από τον συναγερμό εάν χτυπήσει. Φαντάζομαι αυτό γίνεται γιατί πριν είχα phone 1 και phone 2 και τώρα έχω μόνο ένα FON.

    Πριν έφευγα με splitter από την τηλ. γραμμή και κούμπωνα σε adsl και phone 1 και στο phone 2 κούμπωνα την τηλ. συσκευή, δούλευαν όλα άψογα ακόμα και ο συναγερμός.
    Τώρα που έχω μόνο ένα FON χρησιμοποίησα διπλή πρίζα στην γραμμή και φεύγω με splitter στην μία θύρα, πάω και κουμπώνω από το splitter στο adsl του ρούτερ και από το phone του splitter επιστρέφω στην δεύτερη θύρα της πρίζας, και στο τέλος συνδέω την συσκευή στο FON του 7530.
    Δουλεύει μια χαρά εκτός από τον συναγερμό.
    Να σημειώσω ότι συναγερμός και τηλέφωνο είναι στην ίδια (κύρια) πρίζα του σπιτιού. Την συνδεσμολογία αυτή την είδα κάπου εδώ μέσα στο φόρουμ.
    Επίσης είδα και αυτό(επιλογή 2) αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Μπορεί και ξέρει κάποιος να βοηθήσει;

  9. #3219
    Εγγραφή
    10-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93000/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox-7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @kioupit Πόσο κλειδώνεις φίλε μου;

  10. #3220
    Εγγραφή
    28-11-2021
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    VDSL COSMOTE
    Router
    fritzbox 7530
    Φαντάζομαι εννοείς τι ταχύτητα πιάνω. 109/10.8 σε speed test

    - - - Updated - - -

    Φωτογραφίες για το πως τα είχα
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20211130_174020.jpg  

    IMG_20211130_173731.jpg  


  11. #3221
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Ο συναγερμος πως ειναι συνδεδεμενος στο τηλεφωνικο δικτυο? Με καλωδιο σε αυτην την πριζα που δειχνεις ή απο αυτην την πριζα παει καλωδιο μεσα απο τους τοιχους διπλα απο εκει που ειναι ο συναγερμος σε πριζακι κι απο κει συνδεεται στο συναγερμο?
    Στο σχεδιο που εχεις κανει με το 7530 δεν επιστρεφεις τηλεφωνια στο πριζακι γιατι αν εχω καταλαβει καλα εχεις voip, σωστα?

  12. #3222
    Εγγραφή
    28-11-2021
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    VDSL COSMOTE
    Router
    fritzbox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο συναγερμος πως ειναι συνδεδεμενος στο τηλεφωνικο δικτυο? Με καλωδιο σε αυτην την πριζα που δειχνεις ή απο αυτην την πριζα παει καλωδιο μεσα απο τους τοιχους διπλα απο εκει που ειναι ο συναγερμος σε πριζακι κι απο κει συνδεεται στο συναγερμο?
    Στο σχεδιο που εχεις κανει με το 7530 δεν επιστρεφεις τηλεφωνια στο πριζακι γιατι αν εχω καταλαβει καλα εχεις voip, σωστα?
    VoIP έχω σωστά. Ο συναγερμός είναι συνδεδεμένος με εξωτερικό τηλεφωνικό καλώδιο και ματιζεται με το καλώδιο της πρίζας εσωτερικά. Την τηλεφωνία την επιστρέφω από το σπλιτερ πάλι πίσω στην πρίζα.

  13. #3223
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Μηνύματα
    540
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz!Box 7530 AX
    Path Level
    Interleaved
    Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις την έξοδο FON και να την περάσεις σε κάποια κεντρική πρίζα ώστε να λειτουργεί το τηλεφωνικό σήμα που σου δίνει το fritzbox ως βασική τροφοδοσία τηλεφώνου και όχι να σπλιτάρεις το τηλεφωνικό σήμα που έρχεται από έξω. Έχεις voip πλέον και όχι POTS. Το σήμα που σου έρχεται από έξω είναι πλέον μόνο για να πάρεις vdsl από το fritzbox. Από εκεί και πέρα όλες οι τηλεφωνικές συσκευές θα παίρνουν σήμα από το fritzbox και μόνο.

  14. #3224
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Κοιτα, κανονικα για να παρεις το φουλ της γραμμης σου θα επρεπε να διαχωρισεις στη διπλη πριζα τα 2 καλωδια που ερχονται απ'εξω στη μια και απο αυτην να τραβηξεις κατευθειαν καλωδιο προς το ρουτερ χωρις σπλιτερ κλπ ενδιαμεσα. Μετα απο το phone του 7530 ενα σπλιτερ στο οποιο θα συνεδεες το καλωδιο του τηλεφωνου στη μια θεση και στην αλλη το καλωδιο που θα πηγαινε στην 2η πριζα απο τη διπλη του τοιχου στην οποια θα ειχες συνδεσει τα καλωδια που πανε στο υπολοιπο σπιτι.
    Αυτο θα ηταν το ιδανικο.
    Τωρα αυτο που εχει γινει με το συναγερμο και το εσωτερικο ματισμα(?) περιπλεκει καπως τα πραγματα. Τι εννοεις οταν λες ματισμα? να υποθεσω εχει απλα ενωσει τα καλωδια μεσα στην πριζα?

  15. #3225
    Εγγραφή
    28-11-2021
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    VDSL COSMOTE
    Router
    fritzbox 7530
    ναι έχει ενώσει τα καλώδια εσωτερικά της πρίζας με ταινία. ευχαριστώ για τις απαντήσεις σε όλους, πως μου δούλευε με το speedport ο συναγερμός και τώρα με το fritz δεν μου στέλνει κλήση ότι χτυπάει με έχει προβληματισει. θα πειραματιστώ με ότι μου έχετε πει και θα επανέλθω.

Σελ. 215 από 404 ΠρώτηΠρώτη ... 195205210213214215216217220225235 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. AVM FRITZ! Box 7590
    Από StRiNgBrEaKeR στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8887
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-24, 20:36
  2. AVM FRITZ!Box 6890 LTE
    Από MPOWER στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 129
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-23, 00:38
  3. Μετατροπή Γερμανικού AVM Fritz!Box 7490 (20002584) σε International.
    Από rdesypris στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-20, 09:33
  4. AVM Fritz box 7490 και Gigaset S850A GO
    Από nickolasemp στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-18, 16:34
  5. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας