Σελ. 216 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 196206211214215216217218221226236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.226-3.240 από 6023

Θέμα: AVM FRITZ!Box 7530

  1. #3226
    Εγγραφή
    19-12-2011
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioupit Εμφάνιση μηνυμάτων
    VoIP έχω σωστά. Ο συναγερμός είναι συνδεδεμένος με εξωτερικό τηλεφωνικό καλώδιο και ματιζεται με το καλώδιο της πρίζας εσωτερικά. Την τηλεφωνία την επιστρέφω από το σπλιτερ πάλι πίσω στην πρίζα.
    Αν έχεις VoIP δεν χρειάζεται το splitter.
    Θα πάρεις από την phone και θα δώσεις στον συναγερμό και στο τηλέφωνο παράλληλα.

  2. #3227
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    552
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Δες λιγο το σχεδιο που ετοιμασα. Ειναι χαλι μαυρο το ξερω αλλα οκ ελπιζω να σε βοηθησει.
    Στη διπλη πριζα του τοιχου αν την ανοιξεις μεσα πρεπει να δεις λογικα 3 ζευγη καλωδια. 1 αυτο που ερχεται απ'εξω το οποιο θα συνδεσεις ΜΟΝΟ του στη μια πριζα. Τα αλλα 2 ζευγη ειναι το ενα του συναγερμου και το αλλο αυτο που παει στο υπολοιπο σπιτι. Αυτα τα ενωνεις μαζι στην αλλη πριζα.
    Μετα τραβας καλωδιο απο την πρωτη πριζα στο vdsl του ρουτερ. Συνδεεις ενα σπλιτερ στην εξοδο του phone και απο αυτο τραβας ενα καλωδιο στην τηλεφωνικη συσκευη που εχεις εκει διπλα και το αλλο παει πισω στη 2η πριζα. Ετσι μοιραζεις το τηλ και στο συναγερμο και στις υπολοιπες πριζες στο σπιτι σου.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1638296281490.jpg 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  113,2 KB 
ID: 232749

  3. #3228
    Εγγραφή
    28-11-2021
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    VDSL COSMOTE
    Router
    fritzbox 7530
    Δεν δούλεψε ο συναγερμός, δηλαδή δεν μου κάνει κλήση το σταθερό του σπιτιού στο κινητό μου. Παρεμπιπτόντως διπλή πρίζα εννοούσα ότι έβαλα ταφ από 1 σε 2 θύρες. Λάθος μου. Από ότι έχω καταλάβει πρέπει να ανοίξω την πρίζα, να πάρω από την κεντρική γραμμή καλώδιο και να βγάλω μια όντως διπλή πρίζα και να συνδέσω στην μία θύρα την γραμμή ΟΤΕ και από εκεί να φύγω στο vdsl του ρούτερ και στην άλλη θύρα της πρίζας να κουμπώσω το phone. Μετά θα φύγω με γέφυρα από το phone για να καταλήξω στην αρχική πρίζα και να συνδέσω πάνω εκεί το τηλέφωνο. Όλα αυτά για να αποφύγω το σπλιτερ. Εάν δεν παίξει αυτό τότε θα δοκιμάσω με σπλιτερ στο ρούτερ από διπλή πρίζα το σχεδιο του geoav. Η τελευταία μου, γιατί μετά θα φωνάξω αυτόν που μου έβαλε τον συναγερμό.

  4. #3229
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    552
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioupit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δούλεψε ο συναγερμός, δηλαδή δεν μου κάνει κλήση το σταθερό του σπιτιού στο κινητό μου. Παρεμπιπτόντως διπλή πρίζα εννοούσα ότι έβαλα ταφ από 1 σε 2 θύρες. Λάθος μου. Από ότι έχω καταλάβει πρέπει να ανοίξω την πρίζα, να πάρω από την κεντρική γραμμή καλώδιο και να βγάλω μια όντως διπλή πρίζα και να συνδέσω στην μία θύρα την γραμμή ΟΤΕ και από εκεί να φύγω στο vdsl του ρούτερ και στην άλλη θύρα της πρίζας να κουμπώσω το phone. Μετά θα φύγω με γέφυρα από το phone για να καταλήξω στην αρχική πρίζα και να συνδέσω πάνω εκεί το τηλέφωνο. Όλα αυτά για να αποφύγω το σπλιτερ. Εάν δεν παίξει αυτό τότε θα δοκιμάσω με σπλιτερ στο ρούτερ από διπλή πρίζα το σχεδιο του geoav. Η τελευταία μου, γιατί μετά θα φωνάξω αυτόν που μου έβαλε τον συναγερμό.
    Υπαρχει κι αλλη λυση που δεν μπλεκεις με διπλες πριζες και επιστροφες αν δε σε ενδιαφερουν οι υπολοιπες τηλεφωνικες πριζες του σπιτιου.
    Να ανοιξεις την πριζα να ξεχωρισεις τα καλωδια που ερχονται απο κατω να συνδεσεις μονο αυτα στην πριζα, απο κει να τραβηξεις καλωδιο στο vdsl του ρουτερ και στην εξοδο Phone να βαλεις ενα σπλιτερ που το ενα θα πηγαινει στην τηλεφωνικη συσκευη που εχεις και το αλλο στο συναγερμο κατευθειαν. Απλα θα παρεις το καλωδιο που τωρα το εχει ματισει εντος πριζας (ειπες ειναι εξωτερικο ή καταλαβα λαθος?) και θα του βαλεις ενα τηλεφωνικο κλιψακι (RJ11). Ελπιζω μονο το εξωτερικο αυτο καλωδιο να φτανει εκει που ειναι το ρουτερ.

  5. #3230
    Εγγραφή
    28-11-2021
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    VDSL COSMOTE
    Router
    fritzbox 7530
    Η αλήθεια είναι ότι οι υπόλοιπες πρίζες δεν με ενδιαφέρουν. Σε πολυκατοικία μένω σε διαμέρισμα και μάλιστα το νοικιάζω το σπίτι. Οκ κατάλαβα τι θα κάνω. Μια απορία μόνο. Το σπλιτερ παίζει ρόλο; Έχω σπλιτερ adsl και έχω δει ότι υπάρχει και vdsl .
    Επίσης δεν χρειάζεται νομίζω κλεψακι. Από το κέντρο του συναγερμού απο την πλακέτα φεύγει το καλώδιο μπαίνει σε φίλτρο και συνεχίζει για την πρίζα όπου εκεί ενώνεται με την γραμμή. Θα πάρω καλώδιο έτοιμο και θα το κουμπώσω κατευθείαν στην έξοδο του φίλτρου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kioupit : 01-12-21 στις 19:00.

  6. #3231
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    552
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioupit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι οι υπόλοιπες πρίζες δεν με ενδιαφέρουν. Σε πολυκατοικία μένω σε διαμέρισμα και μάλιστα το νοικιάζω το σπίτι. Οκ κατάλαβα τι θα κάνω. Μια απορία μόνο. Το σπλιτερ παίζει ρόλο; Έχω σπλιτερ adsl και έχω δει ότι υπάρχει και vdsl .
    Επίσης δεν χρειάζεται νομίζω κλεψακι. Από το κέντρο του συναγερμού απο την πλακέτα φεύγει το καλώδιο μπαίνει σε φίλτρο και συνεχίζει για την πρίζα όπου εκεί ενώνεται με την γραμμή. Θα πάρω καλώδιο έτοιμο και θα το κουμπώσω κατευθείαν στην έξοδο του φίλτρου.
    Δεν ξερω να υπαρχει διαφορετικο splitter για adsl & vdsl. Μηπως εννοεις φιλτρο? Αυτο ΔΕΝ το χρειαζεσαι πλεον.
    Το splitter ειναι ενος τυπου γιατι μιλαμε για τηλεφωνικη γραμμη πλεον, οχι data & voice.

  7. #3232
    Εγγραφή
    19-12-2011
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioupit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι οι υπόλοιπες πρίζες δεν με ενδιαφέρουν. Σε πολυκατοικία μένω σε διαμέρισμα και μάλιστα το νοικιάζω το σπίτι. Οκ κατάλαβα τι θα κάνω. Μια απορία μόνο. Το σπλιτερ παίζει ρόλο; Έχω σπλιτερ adsl και έχω δει ότι υπάρχει και vdsl .
    Επίσης δεν χρειάζεται νομίζω κλεψακι. Από το κέντρο του συναγερμού απο την πλακέτα φεύγει το καλώδιο μπαίνει σε φίλτρο και συνεχίζει για την πρίζα όπου εκεί ενώνεται με την γραμμή. Θα πάρω καλώδιο έτοιμο και θα το κουμπώσω κατευθείαν στην έξοδο του φίλτρου.
    Αυτό που χρειάζεται είναι ένα rj11 splitter . Θα αφήσεις το τηλεφωνικό καλώδιο από την μπριζα στο router.
    Θα πάρεις ένα rj11 splitter , θα συνδέσεις την μονή πλευρά του στην phone του router και στην άλλη πλευρά , που έχει δύο συνδέσεις θα συνδέσεις τον συναγερμό στην μια και το τηλέφωνό στην άλλη. Το φίλτρο στην γραμμή του συναγερμού είναι περιττό.
    Για να έχεις μια εικόνα του splitter
    https://www.skroutz.gr/s/24500292/Po...%BA%CF%8C.html

  8. #3233
    Εγγραφή
    28-11-2021
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    VDSL COSMOTE
    Router
    fritzbox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω να υπαρχει διαφορετικο splitter για adsl & vdsl. Μηπως εννοεις φιλτρο? Αυτο ΔΕΝ το χρειαζεσαι πλεον.
    Το splitter ειναι ενος τυπου γιατι μιλαμε για τηλεφωνικη γραμμη πλεον, οχι data & voice.
    Σπλιτερ εγώ εννοώ το τσουμπλεκι που σου βγάζει έξοδο phone και modem. Εσυ μάλλον εννοείς σπλιτερ την διπλή τηλεφωνική έξοδο. Κατάλαβα…. Εντάξει θα το βρω που θα παει

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosss567 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που χρειάζεται είναι ένα rj11 splitter . Θα αφήσεις το τηλεφωνικό καλώδιο από την μπριζα στο router.
    Θα πάρεις ένα rj11 splitter , θα συνδέσεις την μονή πλευρά του στην phone του router και στην άλλη πλευρά , που έχει δύο συνδέσεις θα συνδέσεις τον συναγερμό στην μια και το τηλέφωνό στην άλλη. Το φίλτρο στην γραμμή του συναγερμού είναι περιττό.
    Για να έχεις μια εικόνα του splitter
    https://www.skroutz.gr/s/24500292/Po...%BA%CF%8C.html

    Ναι τώρα το κατάλαβα. Ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    - - - Updated - - -

    Τα έκανα όλα τα παραπάνω αλλά δυστυχώς τίποτα. Κάνει τα ίδια. Χτυπάει μεν ο συναγερμός αλλά δεν μου έρχεται κλήση στο κινητό. Ίντερνετ τηλέφωνο δουλεύουν άψογα.
    Χθες το βράδυ έκανα speed test και κλείδωσα 100,1 / 9,98.
    Θα αναγκαστώ να φέρω μάστορα για τον συναγερμό για να το λύσω το θέμα. Σας ευχαριστώ όλους για την καθοδήγηση. Μόλις μάθω και βγάλω άκρη τι γίνεται θα το ποστάρω.

  9. #3234
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Επειδή λίγο χάθηκα στο θέμα, και δεν θυμάμαι αν το δοκίμασες.. κάνε λίγο τη σύνδεση του συναγερμού καρφωτα επάνω στο ρουτερ, χωρίς να βάλεις ούτε σπλιτερ ούτε το σταθερό σου επάνω, για να δούμε αν θα καλέσει πίσω..

  10. #3235
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    552
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioupit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έκανα όλα τα παραπάνω αλλά δυστυχώς τίποτα. Κάνει τα ίδια. Χτυπάει μεν ο συναγερμός αλλά δεν μου έρχεται κλήση στο κινητό. Ίντερνετ τηλέφωνο δουλεύουν άψογα.
    Χθες το βράδυ έκανα speed test και κλείδωσα 100,1 / 9,98.
    Θα αναγκαστώ να φέρω μάστορα για τον συναγερμό για να το λύσω το θέμα. Σας ευχαριστώ όλους για την καθοδήγηση. Μόλις μάθω και βγάλω άκρη τι γίνεται θα το ποστάρω.
    Μιλα με την εταιρεια συναγερμου να δεις αν υποστηριζει voip αρχικα. Το λεω αυτο γιατι ειχα διαβασει οτι ισως να υπαρχει θεμα με συναγερμους και voip αλλα οκ δε βαζω το χερι στη φωτια. Και σιγουρα δοκιμασε αυτο που λεει ο YAziDis δλδ απ'ευθειας το καλωδιο του συναγερμου χωρις splitter στο phone του router.

  11. #3236
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Βασικά αυτό σκέφτομαι και εγώ, εξού και η πρόταση για δοκιμή με απευθείας τον συναγερμό επάνω. Για να δούμε έστω αν φταίει ο συναγερμός ή η καλωδίωση και γενικά ο τρόπος σύνδεσης.

  12. #3237
    Εγγραφή
    21-11-2007
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    19830/1001
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΡΙΝΙΟ
    Router
    Draytek 2820
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioupit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπλιτερ εγώ εννοώ το τσουμπλεκι που σου βγάζει έξοδο phone και modem. Εσυ μάλλον εννοείς σπλιτερ την διπλή τηλεφωνική έξοδο. Κατάλαβα…. Εντάξει θα το βρω που θα παει

    - - - Updated - - -




    Ναι τώρα το κατάλαβα. Ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    - - - Updated - - -

    Τα έκανα όλα τα παραπάνω αλλά δυστυχώς τίποτα. Κάνει τα ίδια. Χτυπάει μεν ο συναγερμός αλλά δεν μου έρχεται κλήση στο κινητό. Ίντερνετ τηλέφωνο δουλεύουν άψογα.
    Χθες το βράδυ έκανα speed test και κλείδωσα 100,1 / 9,98.
    Θα αναγκαστώ να φέρω μάστορα για τον συναγερμό για να το λύσω το θέμα. Σας ευχαριστώ όλους για την καθοδήγηση. Μόλις μάθω και βγάλω άκρη τι γίνεται θα το ποστάρω.
    Σύνδεσε το συναγερμό απευθείας στο fritz όπως είπαν και τα παιδιά. Αν δεν δουλέψει κάπου στο forum είχα διαβάσει ότι κάποιος είχε κάνει κάποια ρύθμιση στο fritz στις ρυθμίσεις τηλεφώνου voip και μετά δούλεψε, δηλαδή μπορεί απλά να είναι κάποια ρύθμιση και όχι πρόβλημα καλωδίωσης. Πάει καιρός και δεν θυμάμαι που το είχα δει.

  13. #3238
    Εγγραφή
    28-11-2021
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    VDSL COSMOTE
    Router
    fritzbox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή λίγο χάθηκα στο θέμα, και δεν θυμάμαι αν το δοκίμασες.. κάνε λίγο τη σύνδεση του συναγερμού καρφωτα επάνω στο ρουτερ, χωρίς να βάλεις ούτε σπλιτερ ούτε το σταθερό σου επάνω, για να δούμε αν θα καλέσει πίσω..
    Καλά εντάξει είναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Το σπλιτερακι που είχα στο fon του ρουτερ και έδινα από την μια στο τηλέφωνο και από την άλλη στον συναγερμό δεν δούλευε η θύρα του συναγερμού. Άλλαξα σπλιτερ και δούλεψε καμπάνα. Το πήρα πρέφα γιατί στην πλακέτα του συναγερμού στο ring tip έπρεπε λογικά να είχα τάση 40 με 50 volt και δεν έφερνε καθόλου.
    Μετά το δοκίμασα χωρίς σπλιτερ δούλεψε και τελικά κατάλαβα ότι έφταιγε αυτό. Ευχαριστώ πάντως όλους σας.

  14. #3239
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Αυτά τα σπλιτερακια έχουν κάψει πολύ κόσμο! Τέλος καλό όλα καλά!

  15. #3240
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.736
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioupit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά εντάξει είναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Το σπλιτερακι που είχα στο fon του ρουτερ και έδινα από την μια στο τηλέφωνο και από την άλλη στον συναγερμό δεν δούλευε η θύρα του συναγερμού. Άλλαξα σπλιτερ και δούλεψε καμπάνα. Το πήρα πρέφα γιατί στην πλακέτα του συναγερμού στο ring tip έπρεπε λογικά να είχα τάση 40 με 50 volt και δεν έφερνε καθόλου.
    Μετά το δοκίμασα χωρίς σπλιτερ δούλεψε και τελικά κατάλαβα ότι έφταιγε αυτό. Ευχαριστώ πάντως όλους σας.
    Μπορεί να είναι από τις διχάλες που μοιράζουν 2 διακριτές γραμμές από μία πρίζα: Τα δύο μεσαία pins πάνε στην μία πλευρά και τα δύο ακριανά στην άλλη.

Σελ. 216 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 196206211214215216217218221226236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. AVM FRITZ! Box 7590
    Από StRiNgBrEaKeR στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8813
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-24, 00:12
  2. AVM FRITZ!Box 6890 LTE
    Από MPOWER στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 129
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-23, 00:38
  3. Μετατροπή Γερμανικού AVM Fritz!Box 7490 (20002584) σε International.
    Από rdesypris στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-20, 09:33
  4. AVM Fritz box 7490 και Gigaset S850A GO
    Από nickolasemp στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-18, 16:34
  5. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας