Σελ. 313 από 404 ΠρώτηΠρώτη ... 293303308311312313314315318323333 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.681-4.695 από 6053

Θέμα: AVM FRITZ!Box 7530

  1. #4681
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υποθέσουμε πως ενεργοποιούμε το ipv6, στην πράξη τι σημαίνει αυτό;
    Δεν έχω καταλάβει μέχρι σήμερα γιατί είναι απενεργοποιημένο by default στα ρούτερ...
    Θα υπάρξει κάποια αισθητή διαφορά στην πλοήγησή μας, στην απομακρυσμένη πρόσβασή στο ρούτερ μας ή στις κάμερές μας, θέλει ιδιαίτερες ρυθμίσεις για να δουλέψει σωστά:
    και στην τελική θα είναι καλύτερα να το ενεργοποιήσει κάποιος ή θα δημιουργήσεις προβλήματα;
    Αισθητή διαφορά στην πλοήγηση όχι αλλά σε περιπτώσεις που το ρούτερ βρίσκεται πίσω από CG-NAT μπορούμε ακόμα να έχουμε πρόσβαση απομακρυσμένα στο ίδιο το ρούτερ ή σε οποιαδήποτε συσκευή με σωστό port forwarding. Εγώ σε όλα τα Fritz που έχω το έχω ενεργοποιήσει και δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα (γιατί να μου δημιουργήσει άλλωστε). Στο μέλλον το IPv6 θα κριθεί απαραίτητο για χρήση πολλών ιστοσελίδων αλλά αργούμε ακόμα...
    My Speedtest:
    Spoiler:

  2. #4682
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο μπορει να γινει μονο απογευμα δυστυχως γιατι δουλευουμε και οι 2 απο το σπιτι και δεν μπορει να διακοπει η συνδεση τωρα. Θα το δω αργοτερα μαλλον.
    Αν κανω επαναφορα εργοστασιακων και μετα κανω restore το σημερινο backup του router θα επαναφερει ολες τις ρυθμισεις κλπ που εχω κανει χωρις να χαλασει κατι σχετικο με το ιντερνετ που μολις θα εχει ξανασυνδεθει?
    Δεν το εχω κανει στο συγκεκριμενο και θα ηθελα να τελειωσω μια και καλη χωρις πολλες αποσυνδεσεις.
    Αφού άλλαξες πάροχο θα πρέπει να κάνεις τις ρυθμίσεις από την αρχή και να πάρεις Backup, το προηγούμενο θα περάσει τις ρυθμίσεις του άλλου παρόχου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #4683
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasakis11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αισθητή διαφορά στην πλοήγηση όχι αλλά σε περιπτώσεις που το ρούτερ βρίσκεται πίσω από CG-NAT μπορούμε ακόμα να έχουμε πρόσβαση απομακρυσμένα στο ίδιο το ρούτερ ή σε οποιαδήποτε συσκευή με σωστό port forwarding. Εγώ σε όλα τα Fritz που έχω το έχω ενεργοποιήσει και δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα (γιατί να μου δημιουργήσει άλλωστε). Στο μέλλον το IPv6 θα κριθεί απαραίτητο για χρήση πολλών ιστοσελίδων αλλά αργούμε ακόμα...
    Επομένως την δεδομένη στιγμή δεν είναι κάτι απαραίτητο ώστε να το ενεργοποιήσω, αφού μετά και από την αλλαγή της ρύθμισης από Cosmote που με έβγαλαν από το ΝΑΤ, έχω κανονικά και πάλι απομακρυσμένη πρόσβαση στο ρούτερ μου.
    Ο άνθρωπος λένε οι επιστήμονες πως μπορεί να ζήσει έως και 150 χρόνια, κάτω από ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ...κάπως έτσι μπορεί κάποιος να πιάσει και τις ταχύτητες internet που υπόσχονται οι πάροχοι στα προγράμματά τους...

  4. #4684
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού άλλαξες πάροχο θα πρέπει να κάνεις τις ρυθμίσεις από την αρχή και να πάρεις Backup, το προηγούμενο θα περάσει τις ρυθμίσεις του άλλου παρόχου.
    Ναι αυτο δε θελω, να κατσω να ξανακανω τα παντα απο την αρχη. Θα παρω τηλ αργοτερα στο 13788 να δουμε αν μπορουν ειτε να το κανουν αυτοι ειτε να μου δωσουν τους κωδικους να το κανω εγω.
    Thnx :-)

    - - - Updated - - -

    Πηρα τηλ στο 13788 μου εστειλαν τον κωδικο τηλεφωνιας και προσπαθω να κανω register το τηλ αλλα οτι κι αν δοκιμαζω απλα δεν παιζει. Πφφ.
    Εχω δοκιμασει το username να ειναι μονο το τηλ, το τηλ με +30 μπροστα, τα 2 προηγουμενα με @ims.otenet.gr, οτι κι αν δοκιμαζω απλα δε λειτουργει.
    Εχει κανεις καμια ιδεα τι παιζει με το username? Το error που παιρνω στο Log ειναι το παρακατω:
    Remote site reports reason for error 403

  5. #4685
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.197
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτο δε θελω, να κατσω να ξανακανω τα παντα απο την αρχη. Θα παρω τηλ αργοτερα στο 13788 να δουμε αν μπορουν ειτε να το κανουν αυτοι ειτε να μου δωσουν τους κωδικους να το κανω εγω.
    Thnx :-)

    - - - Updated - - -

    Πηρα τηλ στο 13788 μου εστειλαν τον κωδικο τηλεφωνιας και προσπαθω να κανω register το τηλ αλλα οτι κι αν δοκιμαζω απλα δεν παιζει. Πφφ.
    Εχω δοκιμασει το username να ειναι μονο το τηλ, το τηλ με +30 μπροστα, τα 2 προηγουμενα με @ims.otenet.gr, οτι κι αν δοκιμαζω απλα δε λειτουργει.
    Εχει κανεις καμια ιδεα τι παιζει με το username? Το error που παιρνω στο Log ειναι το παρακατω:
    Remote site reports reason for error 403
    Εφοσον εχεις τα credentials δοκιμασε να βαλεις ακριβως αυτες τις ρυθμισεις που εχω ποσταρει εδω https://www.adslgr.com/forum/threads...32#post7380432

  6. #4686
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoslykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφοσον εχεις τα credentials δοκιμασε να βαλεις ακριβως αυτες τις ρυθμισεις που εχω ποσταρει εδω https://www.adslgr.com/forum/threads...32#post7380432
    Καλησπερα.
    Οντως ετσι εκανε register το τηλεφωνο κανονικα. Δεν ειχα βαλει το In-Band στο DTMF Trasmission καθως και το τελευταιο checkbox που λεει Provider does not support REGISTER-Fetch. Ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια.

    Πηρα απο το κινητο στο σταθερο και χτυπησε κανονικα. Δοκιμασα απο το σταθερο στα 2 κινητα μας ομως και δεν παιζει. Τι αλλο μπορει να κανω λαθος?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7530TelSettings1.png 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  154,0 KB 
ID: 245491

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7530TelSettings2.png 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  132,4 KB 
ID: 245489

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7530TelSettings3.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  75,7 KB 
ID: 245490

  7. #4687
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.197
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα.
    Οντως ετσι εκανε register το τηλεφωνο κανονικα. Δεν ειχα βαλει το In-Band στο DTMF Trasmission καθως και το τελευταιο checkbox που λεει Provider does not support REGISTER-Fetch. Ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια.

    Πηρα απο το κινητο στο σταθερο και χτυπησε κανονικα. Δοκιμασα απο το σταθερο στα 2 κινητα μας ομως και δεν παιζει. Τι αλλο μπορει να κανω λαθος?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7530TelSettings1.png 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  154,0 KB 
ID: 245491

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7530TelSettings2.png 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  132,4 KB 
ID: 245489

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7530TelSettings3.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  75,7 KB 
ID: 245490
    Δεν νομιζω οτι εχεις κανει κατι λαθος. Παρε τηλεφωνο στη τεχνικη υποστιριξη τους και πες τους το.
    Αυτες τις ρυθμισεις τις ειχα δωσει και σε αλλο μελος και δουλεψαν μια χαρα. Οποτε κατι δεν σου εχουν ρυθμισει πιθανον !
    Επίσης τσεκαρε το 2ο screenshot που ανεβασες στο τελευταιο comment σου ξεχασες να τικαρεις το CCBS (δεν νομιζω να φταιει αυτο αλλα κανε μια δοκιμη)

  8. #4688
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoslykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομιζω οτι εχεις κανει κατι λαθος. Παρε τηλεφωνο στη τεχνικη υποστιριξη τους και πες τους το.
    Αυτες τις ρυθμισεις τις ειχα δωσει και σε αλλο μελος και δουλεψαν μια χαρα. Οποτε κατι δεν σου εχουν ρυθμισει πιθανον !
    Επίσης τσεκαρε το 2ο screenshot που ανεβασες στο τελευταιο comment σου ξεχασες να τικαρεις το CCBS (δεν νομιζω να φταιει αυτο αλλα κανε μια δοκιμη)
    Το μονο κακο σε ολο αυτο ειναι οτι οταν εβαλα το router τους, επαιξε με τη μια η τηλεφωνια οσον αφορα τις εξερχομενες αλλα οχι τις εισερχομενες και μου το ειπε κιολας ο τεχνικος οτι μπορει να συμβει αυτο.
    Θα το προσπαθησω και αυριο μηπως και θελει χρονο να συνελθει.

    - - - Updated - - -

    Μιλησα με 13788. Δεν μπορουν λεει να δουνε το 7530 αυτοι remotely. Βλεπουν οτι εχει κανει register η τηλεφωνια αλλα δεν μπορουν να δουνε το 7530 να κανουν αυτοι αλλαγες.
    Βεβαια τα εχω ολα ενεργοποιημενα στο Provider Services. Τι αλλο μπορει να χρειαζονται?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7530ProviderSettings3.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  113,5 KB 
ID: 245499

    Btw δοκιμασα να βαλω πανω το δικο τους ρουτερ μιας και με το 7530 δε βλεπαμε φως να δουμε τι θα γινει. Ε εκει δεν κανει καν registration το τηλεφωνο. Δεν εχει καν σημα. Κανει συνδεση VDSL αλλα τηλ τπτ.
    Ξαναεβαλα το 7530, κανονικα register η τηλ/νια. Η τεχνικος που μιλουσα μου ελεγε οτι ακομα και οσο ειχα το Speedport Plus πανω , εβλεπε το τηλεφωνο να εχει κανει register κανονικα. Ελα ομως που εγω μεσα στη σελιδα του Speedport εβλεπα registration failure! Και τα 2 τηλ (ασυρματα) που δοκιμασα πανω ηταν νεκρα και τα 2.

    Το εβαλε ως βλαβη και βλεπουμε.

  9. #4689
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Μηνύματα
    540
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz!Box 7530 AX
    Path Level
    Interleaved
    Να σας πω και τη δική μου εμπειρία σε αλλαγή από Vodafone 200 σε Cosmote 200:
    1. Αφού έγινε η αλλαγή στην καμπίνα, σύνδεσαν οι τεχνικοί το Speedport Plus 2 το μαύρο, περίμεναν να ανάψουν όλα τα λαμπάκια, άναψαν, μου είπαν ότι αφού δουλεύει φεύγουν και να κάνω ό,τι πιστεύω με το fritzbox. Δεν ανέφεραν κάτι για εισερχόμενες κλήσεις.
    2. Σβήνω τη μαύρη μπαχατέλα, συνδέω στο fritzbox ξανά τα καλώδια, μπαίνω στο ρουτερ να ρυθμίσω. Στο μεταξύ συγχρόνισε το fritz πριν καν ρυθμίσω, βλέπω παίρνει με τα στοιχεία της vodafone που είχε μέσα ip πίσω από CGNAT 100.xxx. Αλλάζω το προφίλ ίντερνετ σε Cosmote, δεν κάνει καν αποσύνδεση, σβήνω στο ενδιάμεσο και το registered telephone number, κάνω επανεκκίνηση το fritzbox.
    3. Μετά την επανεκκίνηση τίποτα καινούριο, συνεχίζει να βλέπει CGNAT αφού το προφίλ Cosmote έχει το generic username @otenet, περιμένω κανά μισάωρο, απολύτως τίποτα.
    4. Παίρνω τηλέφωνο το 13788 από το κινητό μου, τους λέω ότι συνδέθηκα σήμερα στο δίκτυό τους, ζητάω κωδικούς τηλεφωνίας για να βάλω χειροκίνητα τις ρυθμίσεις. Προς μεγάλη μου έκπληξη μου απαντάει η κοπέλα
    "μα δεν σας βλέπω καν στο σύστημά μας, ούτε καν το ΑΦΜ, σίγουρα είστε πελάτης μας?"
    της λέω "πώς γίνεται αυτό, αφού πριν μισή ώρα έφυγαν οι τεχνικοί σας και με το δικό σας ρούτερ έχω κανονικά ίντερνετ και τηλεφωνία".
    Καταλήξαμε ότι μερικές φορές αργεί το σύστημα να δει τους νέους πελάτες, να περιμένω από μερικές ώρες έως ένα 24ωρο με το speedport στη γραμμή για να έχω τηλέφωνο, και αφού με δουν θα μου δώσουν κωδικούς και τα τοιαύτα....
    5. Βρίζω (από μέσα μου) θεούς και δαίμονες, που πρέπει να μείνω με το μαύρο βόθρο που με αναγκάζει να βάλω καρφωτές ip και dns στο ήδη με κόπο στημένο μου εσωτερικό δίκτυο, αφού ούτε DNS μπορείς να αλλάξεις, και κάνω υπομονή ένα 24ωρο.
    6. Ξαναπαίρνω αργά το επόμενο βράδυ, πάλι τα ίδια (δεν είμαι δηλαδή καν πελάτης ακόμα), δαγκώνω χείλη και ένα πιτόγυρο που παρήγγειλα, και λέω "δεν μπορεί κάτι θα υπάρχει να πάρω κωδικούς από το μαυροάραχνο", οπότε αρχίζω να γκουγκλάρω και βρίσκω το Routerhack!
    7. Το βάζω να δουλέψει, κάνω provisioning στο μαυροκόπρανο, και βάζοντας το προφίλ για το 724 γιατί τι είχα να χάσω, ωωωω του θαύματος, ο καλός Θεούλης εισάκουσε τον ταλαιπωρημένο του δούλο, και άνοιξε τις πύλες της μαύρης αβύσσου δίνοντας μου τους πολυπόθητους κωδικούς!
    8. Δεν χάνω δευτερόλεπτο, copy paste τα πάντα, δίνω μια στο μαυρορίζικο με τη βαριοπούλα (νοερώς), ανοίγω το fritz μου, τα βάζω όλα στο προφίλ Cosmote, κάνω και νέο προφίλ για την τηλεφωνία με ρυθμίσεις που βρήκα εδώ (ευχαριστώ θερμά) και από τότε έχω κανονική IP και τηλεφωνία σούπερ, όλα βράχος, με βασικό bonus τουλάχιστον 12ms πιο κάτω αφού η Cosmote δίνει πραγματικό G.INP με 0 latency, και όχι γιαλαντζί όπως η Voda.

    Κερασάκι στην τούρτα... το σύστημα της Cosmote με είδε ως πελάτη τους.... 5 ημέρες αργότερα!!!!

  10. #4690
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από glamour_services Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σας πω και τη δική μου εμπειρία σε αλλαγή από Vodafone 200 σε Cosmote 200:
    1. Αφού έγινε η αλλαγή στην καμπίνα, σύνδεσαν οι τεχνικοί το Speedport Plus 2 το μαύρο, περίμεναν να ανάψουν όλα τα λαμπάκια, άναψαν, μου είπαν ότι αφού δουλεύει φεύγουν και να κάνω ό,τι πιστεύω με το fritzbox. Δεν ανέφεραν κάτι για εισερχόμενες κλήσεις.
    2. Σβήνω τη μαύρη μπαχατέλα, συνδέω στο fritzbox ξανά τα καλώδια, μπαίνω στο ρουτερ να ρυθμίσω. Στο μεταξύ συγχρόνισε το fritz πριν καν ρυθμίσω, βλέπω παίρνει με τα στοιχεία της vodafone που είχε μέσα ip πίσω από CGNAT 100.xxx. Αλλάζω το προφίλ ίντερνετ σε Cosmote, δεν κάνει καν αποσύνδεση, σβήνω στο ενδιάμεσο και το registered telephone number, κάνω επανεκκίνηση το fritzbox.
    3. Μετά την επανεκκίνηση τίποτα καινούριο, συνεχίζει να βλέπει CGNAT αφού το προφίλ Cosmote έχει το generic username @otenet, περιμένω κανά μισάωρο, απολύτως τίποτα.
    4. Παίρνω τηλέφωνο το 13788 από το κινητό μου, τους λέω ότι συνδέθηκα σήμερα στο δίκτυό τους, ζητάω κωδικούς τηλεφωνίας για να βάλω χειροκίνητα τις ρυθμίσεις. Προς μεγάλη μου έκπληξη μου απαντάει η κοπέλα
    "μα δεν σας βλέπω καν στο σύστημά μας, ούτε καν το ΑΦΜ, σίγουρα είστε πελάτης μας?"
    της λέω "πώς γίνεται αυτό, αφού πριν μισή ώρα έφυγαν οι τεχνικοί σας και με το δικό σας ρούτερ έχω κανονικά ίντερνετ και τηλεφωνία".
    Καταλήξαμε ότι μερικές φορές αργεί το σύστημα να δει τους νέους πελάτες, να περιμένω από μερικές ώρες έως ένα 24ωρο με το speedport στη γραμμή για να έχω τηλέφωνο, και αφού με δουν θα μου δώσουν κωδικούς και τα τοιαύτα....
    5. Βρίζω (από μέσα μου) θεούς και δαίμονες, που πρέπει να μείνω με το μαύρο βόθρο που με αναγκάζει να βάλω καρφωτές ip και dns στο ήδη με κόπο στημένο μου εσωτερικό δίκτυο, αφού ούτε DNS μπορείς να αλλάξεις, και κάνω υπομονή ένα 24ωρο.
    6. Ξαναπαίρνω αργά το επόμενο βράδυ, πάλι τα ίδια (δεν είμαι δηλαδή καν πελάτης ακόμα), δαγκώνω χείλη και ένα πιτόγυρο που παρήγγειλα, και λέω "δεν μπορεί κάτι θα υπάρχει να πάρω κωδικούς από το μαυροάραχνο", οπότε αρχίζω να γκουγκλάρω και βρίσκω το Routerhack!
    7. Το βάζω να δουλέψει, κάνω provisioning στο μαυροκόπρανο, και βάζοντας το προφίλ για το 724 γιατί τι είχα να χάσω, ωωωω του θαύματος, ο καλός Θεούλης εισάκουσε τον ταλαιπωρημένο του δούλο, και άνοιξε τις πύλες της μαύρης αβύσσου δίνοντας μου τους πολυπόθητους κωδικούς!
    8. Δεν χάνω δευτερόλεπτο, copy paste τα πάντα, δίνω μια στο μαυρορίζικο με τη βαριοπούλα (νοερώς), ανοίγω το fritz μου, τα βάζω όλα στο προφίλ Cosmote, κάνω και νέο προφίλ για την τηλεφωνία με ρυθμίσεις που βρήκα εδώ (ευχαριστώ θερμά) και από τότε έχω κανονική IP και τηλεφωνία σούπερ, όλα βράχος, με βασικό bonus τουλάχιστον 12ms πιο κάτω αφού η Cosmote δίνει πραγματικό G.INP με 0 latency, και όχι γιαλαντζί όπως η Voda.

    Κερασάκι στην τούρτα... το σύστημα της Cosmote με είδε ως πελάτη τους.... 5 ημέρες αργότερα!!!!
    Το θεμα ειναι οτι εγω πηρα τους κωδικους ευκολα απλα με ενα τηλ. Ιντερνετ εχω απο την πρωτη στιγμη στο 7530.
    Ειπα τωρα να κανω ενα restore to factory settings για να αρχισω απο την αρχη αφου ειχα παρει πρωτα backup.
    Τι το ηθελα? ναι μεν ολα τα αλλα επανηλθαν, το τηλεφωνο απλα ΔΕ ΘΕΛΕΙ να κανει register πλεον. Τι restore εκανα τα προηγουμενα που λειτουργουσαν εστω οι εισερχομενες, τι εφτιαξα νεο με τα ιδια ακριβως στοιχεια που πριν εκανε register, τωρα τπτ.
    Στα διαλα. Παραιτουμαι για σημερα. Το βλεπω με τον τεχνικο οταν ερθει.

  11. #4691
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από glamour_services Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σας πω και τη δική μου εμπειρία σε αλλαγή από Vodafone 200 σε Cosmote 200:
    1. Αφού έγινε η αλλαγή στην καμπίνα, σύνδεσαν οι τεχνικοί το Speedport Plus 2 το μαύρο, περίμεναν να ανάψουν όλα τα λαμπάκια, άναψαν, μου είπαν ότι αφού δουλεύει φεύγουν και να κάνω ό,τι πιστεύω με το fritzbox. Δεν ανέφεραν κάτι για εισερχόμενες κλήσεις.
    2. Σβήνω τη μαύρη μπαχατέλα, συνδέω στο fritzbox ξανά τα καλώδια, μπαίνω στο ρουτερ να ρυθμίσω. Στο μεταξύ συγχρόνισε το fritz πριν καν ρυθμίσω, βλέπω παίρνει με τα στοιχεία της vodafone που είχε μέσα ip πίσω από CGNAT 100.xxx. Αλλάζω το προφίλ ίντερνετ σε Cosmote, δεν κάνει καν αποσύνδεση, σβήνω στο ενδιάμεσο και το registered telephone number, κάνω επανεκκίνηση το fritzbox.
    3. Μετά την επανεκκίνηση τίποτα καινούριο, συνεχίζει να βλέπει CGNAT αφού το προφίλ Cosmote έχει το generic username @otenet, περιμένω κανά μισάωρο, απολύτως τίποτα.
    4. Παίρνω τηλέφωνο το 13788 από το κινητό μου, τους λέω ότι συνδέθηκα σήμερα στο δίκτυό τους, ζητάω κωδικούς τηλεφωνίας για να βάλω χειροκίνητα τις ρυθμίσεις. Προς μεγάλη μου έκπληξη μου απαντάει η κοπέλα
    "μα δεν σας βλέπω καν στο σύστημά μας, ούτε καν το ΑΦΜ, σίγουρα είστε πελάτης μας?"
    της λέω "πώς γίνεται αυτό, αφού πριν μισή ώρα έφυγαν οι τεχνικοί σας και με το δικό σας ρούτερ έχω κανονικά ίντερνετ και τηλεφωνία".
    Καταλήξαμε ότι μερικές φορές αργεί το σύστημα να δει τους νέους πελάτες, να περιμένω από μερικές ώρες έως ένα 24ωρο με το speedport στη γραμμή για να έχω τηλέφωνο, και αφού με δουν θα μου δώσουν κωδικούς και τα τοιαύτα....
    5. Βρίζω (από μέσα μου) θεούς και δαίμονες, που πρέπει να μείνω με το μαύρο βόθρο που με αναγκάζει να βάλω καρφωτές ip και dns στο ήδη με κόπο στημένο μου εσωτερικό δίκτυο, αφού ούτε DNS μπορείς να αλλάξεις, και κάνω υπομονή ένα 24ωρο.
    6. Ξαναπαίρνω αργά το επόμενο βράδυ, πάλι τα ίδια (δεν είμαι δηλαδή καν πελάτης ακόμα), δαγκώνω χείλη και ένα πιτόγυρο που παρήγγειλα, και λέω "δεν μπορεί κάτι θα υπάρχει να πάρω κωδικούς από το μαυροάραχνο", οπότε αρχίζω να γκουγκλάρω και βρίσκω το Routerhack!
    7. Το βάζω να δουλέψει, κάνω provisioning στο μαυροκόπρανο, και βάζοντας το προφίλ για το 724 γιατί τι είχα να χάσω, ωωωω του θαύματος, ο καλός Θεούλης εισάκουσε τον ταλαιπωρημένο του δούλο, και άνοιξε τις πύλες της μαύρης αβύσσου δίνοντας μου τους πολυπόθητους κωδικούς!
    8. Δεν χάνω δευτερόλεπτο, copy paste τα πάντα, δίνω μια στο μαυρορίζικο με τη βαριοπούλα (νοερώς), ανοίγω το fritz μου, τα βάζω όλα στο προφίλ Cosmote, κάνω και νέο προφίλ για την τηλεφωνία με ρυθμίσεις που βρήκα εδώ (ευχαριστώ θερμά) και από τότε έχω κανονική IP και τηλεφωνία σούπερ, όλα βράχος, με βασικό bonus τουλάχιστον 12ms πιο κάτω αφού η Cosmote δίνει πραγματικό G.INP με 0 latency, και όχι γιαλαντζί όπως η Voda.

    Κερασάκι στην τούρτα... το σύστημα της Cosmote με είδε ως πελάτη τους.... 5 ημέρες αργότερα!!!!
    Routerhak μήπως εννοείς; Ή κάποιο άλλο πρόγραμμα που δεν κατάλαβα; Για να το έχουμε στα υπόψιν.
    Επίσης αν κατάλαβα καλά, βρήκες τους κωδικούς του Ίντερνετ και μετά το fritz τράβηξε αυτόματα την τηλεφωνία;

  12. #4692
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Routerhak μήπως εννοείς; Ή κάποιο άλλο πρόγραμμα που δεν κατάλαβα; Για να το έχουμε στα υπόψιν.
    Επίσης αν κατάλαβα καλά, βρήκες τους κωδικούς του Ίντερνετ και μετά το fritz τράβηξε αυτόματα την τηλεφωνία;
    Το αναποδο εννοει λογικα. Του ιντερνετ τα παιρνει παντα αυτοματα, του voip ειναι το θεμα.

  13. #4693
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @glamour_services: Είσαι ωραίος.

    Εγώ έγραψα κάτι παρόμοιο για το μαύρο χάρο εδώ στο #188 και με έκραξαν.
    Επιπλέον θεώρησαν το Fritz ακριβό και υπερβολή χαρακτηρίζοντας το μαύρο σκουπιδαριό μια χαρά.

  14. #4694
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από glamour_services Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σας πω και τη δική μου εμπειρία σε αλλαγή από Vodafone 200 σε Cosmote 200:

    6. Ξαναπαίρνω αργά το επόμενο βράδυ, πάλι τα ίδια (δεν είμαι δηλαδή καν πελάτης ακόμα), δαγκώνω χείλη και ένα πιτόγυρο που παρήγγειλα, και λέω "δεν μπορεί κάτι θα υπάρχει να πάρω κωδικούς από το μαυροάραχνο", οπότε αρχίζω να γκουγκλάρω και βρίσκω το Routerhack!
    7. Το βάζω να δουλέψει, κάνω provisioning στο μαυροκόπρανο, και βάζοντας το προφίλ για το 724 γιατί τι είχα να χάσω, ωωωω του θαύματος, ο καλός Θεούλης εισάκουσε τον ταλαιπωρημένο του δούλο, και άνοιξε τις πύλες της μαύρης αβύσσου δίνοντας μου τους πολυπόθητους κωδικούς!
    8. Δεν χάνω δευτερόλεπτο, copy paste τα πάντα, δίνω μια στο μαυρορίζικο με τη βαριοπούλα (νοερώς), ανοίγω το fritz μου, τα βάζω όλα στο προφίλ Cosmote, κάνω και νέο προφίλ για την τηλεφωνία με ρυθμίσεις που βρήκα εδώ (ευχαριστώ θερμά) και από τότε έχω κανονική IP και τηλεφωνία σούπερ, όλα βράχος, με βασικό bonus τουλάχιστον 12ms πιο κάτω αφού η Cosmote δίνει πραγματικό G.INP με 0 latency, και όχι γιαλαντζί όπως η Voda.
    Επειδη η cosmote εχει αρχισει να το κουραζει ΠΑΑΑΡΑ πολυ, με τα κειμενα που στελνει και ζηταει υπογραφες. ταυτοτητες και μετα κανει μεεερες να στειλει ενα κωδικο, το routerhak ειναι σαφως γρηγοροτερη λυση

    Το δοκιμασα και σε ftth, πισω απο το speedport2 plus. Ειχε καποιο θεμα με την ethernet του laptop, σε αλλο pc επαιξε με τη μια.
    Αμα ειναι να παρεις τηλεφωνο, να σου στειλουν τη φορμα, να τη συμπληρωσεις, να σκαναρεις ταυτοτητες να τη στειλες, και να περιμενεις και 3-4-5 μερες, ε προφανως με το tool καθαριζεις σε 10 λεπτα.

    Η πλακα ειναι οτι για το τηλεφωνο γραφουν ενα σκασμο πραγματα και σε βαζουν να το υπογραψεις.
    Με το internet ομως, που μπορεις να κανεις απιστευτα χειροτερα πραγματα, ΘΕΩΡΟΥΝ οτι τα ξερεις και δεν ζητανε τιποτε. Φυσικα και θα ΕΠΡΕΠΕ.
    Ομως 3-4-5 μερες για να στειλουν κωδικους ειναι απαραδεκτο
    Ο Δεινοσαυρος επισκεφτηκε δικηγορο ειναι η φαση τους..

  15. #4695
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη η cosmote εχει αρχισει να το κουραζει ΠΑΑΑΡΑ πολυ, με τα κειμενα που στελνει και ζηταει υπογραφες. ταυτοτητες και μετα κανει μεεερες να στειλει ενα κωδικο, το routerhak ειναι σαφως γρηγοροτερη λυση

    Το δοκιμασα και σε ftth, πισω απο το speedport2 plus. Ειχε καποιο θεμα με την ethernet του laptop, σε αλλο pc επαιξε με τη μια.
    Αμα ειναι να παρεις τηλεφωνο, να σου στειλουν τη φορμα, να τη συμπληρωσεις, να σκαναρεις ταυτοτητες να τη στειλες, και να περιμενεις και 3-4-5 μερες, ε προφανως με το tool καθαριζεις σε 10 λεπτα.

    Η πλακα ειναι οτι για το τηλεφωνο γραφουν ενα σκασμο πραγματα και σε βαζουν να το υπογραψεις.
    Με το internet ομως, που μπορεις να κανεις απιστευτα χειροτερα πραγματα, ΘΕΩΡΟΥΝ οτι τα ξερεις και δεν ζητανε τιποτε. Φυσικα και θα ΕΠΡΕΠΕ.
    Ομως 3-4-5 μερες για να στειλουν κωδικους ειναι απαραδεκτο
    Ο Δεινοσαυρος επισκεφτηκε δικηγορο ειναι η φαση τους..
    Δεν ξέρω γιατί σε κάποιους ζητάνε να γίνει αίτηση μέσω φόρμας κλπ. Πήρα τηλ έδωσα ονομ/μο και αφμ και μου εστειλαν άμεσα sms με τον κωδικο

    - - - Updated - - -

    Επανερχομενος στο θεμα, μολις πηρα τηλ σε 13788, μου ξαναεστειλαν τους κωδικους (χωρις αιτηση ή κατι αλλο, απλα εδωσα ον/μο, ΑΦΜ και ΑΤ για την επιβεβαιωση των στοιχειων) και μου εστειλε Sms με τον κωδικο, τον περασα και εκανε register. Αρα για καποιο λογο, εκανε reset το pwd με το που εκανα reset to factory settings στο 7530, ειτε τυχαια ειτε οχι.
    Συνεχιζει βεβαια τα προβλημα με τις εξερχομενες απο τα ασυρματα.
    Δοκιμασα με το FON app μεσω android παντως και εχει κανονικα εξερχομενες. Οποιος μου πει τι μπορει να φταιει, προσκυναω. Εχουμε λαλησει και εγω και οι τεχνικοι

Σελ. 313 από 404 ΠρώτηΠρώτη ... 293303308311312313314315318323333 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. AVM FRITZ! Box 7590
    Από StRiNgBrEaKeR στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8887
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-24, 20:36
  2. AVM FRITZ!Box 6890 LTE
    Από MPOWER στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 129
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-23, 00:38
  3. Μετατροπή Γερμανικού AVM Fritz!Box 7490 (20002584) σε International.
    Από rdesypris στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-20, 09:33
  4. AVM Fritz box 7490 και Gigaset S850A GO
    Από nickolasemp στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-18, 16:34
  5. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας