Σελ. 162 από 404 ΠρώτηΠρώτη ... 142152157160161162163164167172182 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.416-2.430 από 6049

Θέμα: AVM FRITZ!Box 7530

  1. #2416
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zarzonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις άδικο σε αυτό. Προφανώς όμως η αγορά νέου router δεν είναι η πρώτη ενέργεια που κάνω για να φτιάξω το πρόβλημα. Έχω περάσει ολοκαίνουρια καλωδίωση στο σπίτι η οποία είναι επιβεβαιωμένη από αρκετούς τεχνικούς ότι δεν έχει πρόβλημα και μετά από αρκετές επισκέψεις τεχνικών Nova και OTE έχει διαπιστωθεί βλάβη από την πλευρά τους. Έχω ανοίξει ticket πόσες φορές. Υποτίθεται κάθε φορά κάνουν ενέργειες αλλά το πρόβλημα παραμένει χωρίς καμία βελτίωση. Προφανώς και υπάρχει περίπτωση να μην φτιαχτεί το πρόβλημα με το νέο router. Διαβάζοντας κριτικές χρηστών οι οποίοι είχαν εκατοντάδες χιλιάδες errors καθημερινά με συχνές αποσυνδέσεις, βλέπω ότι αρκετοί λένε ότι το πρόβλημα λύθηκε τελείως. Αυτό σε συνδιασμό με το ότι δουλεύω remote μόνιμα από το σπίτι ως μηχανικός λογισμικού, με κάνει να το πάρω το ρίσκο και να αγοράσω ένα AVM. Στη χειρότερη θα έχω απλά ένα νέο router με πολύ καλύτερες διαχειριστικές δυνατότητες από το TP Link VR600 που έχω και με καλύτερη κάλυψη WiFI από ό,τι έχω τώρα όπου σε κάποια δωμάτια στο σπίτι πιάνω 1-2Mbps.
    Ειχα το Η300s και καθε 2-3 μερες ξεκινουσε απο το πουθενα να γεμιζει με χιλιαδες FEC errors και μετα απο καποια στιγμη εκανε reset τη συνδεση και μεναμε εν μεσω εργασιας για 6-7 λεπτα χωρις ιντερνετ. Και οκ εγω δεν ειχα θεμα, ξανασυνδεομουν αμεσως μετα αλλα η γυναικα ειχε θεμα γιατι επρεπε να περιμενει τουλαχιστον 30 λεπτα για να μπορεσει να ξανασυνδεθει λογω ρυθμισεων ασφαλειας της εταιρειας της.
    Οποτε καθε 3 μερες εκανα απο μονος μου reset τη γραμμη να ειμαι ησυχος. Και μετα απλα ηρθε το 7530 και με το που μπηκε πανω, τελειωσαν τα reset.
    Φυσικα κι εγω ειχα φροντισει να φτιαξω την καλωδιωση εσωτερικα και να ερθουν τεχνικοι να ελεγξουν πανω και κατω κλπ και αφου τα ειχα φτιαξει ολα συνεβησαν τα παραπανω. Οποτε ναι το 7530 σε μενα εκανε διαφορα. Αν θα κανει και σε σενα δεν το ξερω φυσικα.

  2. #2417
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα το Η300s και καθε 2-3 μερες ξεκινουσε απο το πουθενα να γεμιζει με χιλιαδες FEC errors και μετα απο καποια στιγμη εκανε reset τη συνδεση και μεναμε εν μεσω εργασιας για 6-7 λεπτα χωρις ιντερνετ. Και οκ εγω δεν ειχα θεμα, ξανασυνδεομουν αμεσως μετα αλλα η γυναικα ειχε θεμα γιατι επρεπε να περιμενει τουλαχιστον 30 λεπτα για να μπορεσει να ξανασυνδεθει λογω ρυθμισεων ασφαλειας της εταιρειας της.
    Οποτε καθε 3 μερες εκανα απο μονος μου reset τη γραμμη να ειμαι ησυχος. Και μετα απλα ηρθε το 7530 και με το που μπηκε πανω, τελειωσαν τα reset.
    Φυσικα κι εγω ειχα φροντισει να φτιαξω την καλωδιωση εσωτερικα και να ερθουν τεχνικοι να ελεγξουν πανω και κατω κλπ και αφου τα ειχα φτιαξει ολα συνεβησαν τα παραπανω. Οποτε ναι το 7530 σε μενα εκανε διαφορα. Αν θα κανει και σε σενα δεν το ξερω φυσικα.
    Αντίστοιχες περιπτώσεις διαβάζω και στις κριτικές στο Skroutz. Εννοείται ότι υπάρχει περίπτωση σε εμένα να μην φτιάξει το πρόβλημα αλλά αξίζει να το πάρω το ρίσκο. Κι εμένα 6-7 λεπτά κάνει να συνδεθεί αλλά εμένα δυστυχώς αποσυνδέεται 2-3 φορές την ημέρα. Όχι κάθε 3 μέρες. Πάνω σε meeting, σε deployments (για όσους γνωρίζουν) και με highlight κυριολεκτικά το δευτερόλεπτο που έλεγα το ποσό σε διαπραγμάτευση μισθού μου με τον εργοδότη μου.

  3. #2418
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zarzonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντίστοιχες περιπτώσεις διαβάζω και στις κριτικές στο Skroutz. Εννοείται ότι υπάρχει περίπτωση σε εμένα να μην φτιάξει το πρόβλημα αλλά αξίζει να το πάρω το ρίσκο. Κι εμένα 6-7 λεπτά κάνει να συνδεθεί αλλά εμένα δυστυχώς αποσυνδέεται 2-3 φορές την ημέρα. Όχι κάθε 3 μέρες. Πάνω σε meeting, σε deployments (για όσους γνωρίζουν) και με highlight κυριολεκτικά το δευτερόλεπτο που έλεγα το ποσό σε διαπραγμάτευση μισθού μου με τον εργοδότη μου.
    Μετα εκανε οτι δεν ηξερε δε γνωριζε ?
    Αυτο κι αν ειναι πικρα παντως.
    Γενικα καταλαβα οτι εχεις αρκετα πιο βαρυ προβλημα απο μενα απλα το εφερα ως παραδειγμα οτι μερικες φορες οντως κανει τη διαφορα το καλο router αν εχουν ελεγχθει ολα τα υπολοιπα φυσικα.
    Ελπιζω να παει καλα και για σενα.

  4. #2419
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα εκανε οτι δεν ηξερε δε γνωριζε ?
    Αυτο κι αν ειναι πικρα παντως.
    Γενικα καταλαβα οτι εχεις αρκετα πιο βαρυ προβλημα απο μενα απλα το εφερα ως παραδειγμα οτι μερικες φορες οντως κανει τη διαφορα το καλο router αν εχουν ελεγχθει ολα τα υπολοιπα φυσικα.
    Ελπιζω να παει καλα και για σενα.
    Ευτυχώς πήρα ό,τι ζήτησα αλλά κάλλιστα θα μπορούσε να είχε πάει στραβά όλη η διαπραγμάτευση λόγω της αποσύνδεσης Θα προχωρήσω σε αγορά και ας ελπίσουμε για το καλύτερο.

    Μίλησα πριν λίγο με διάφορους επίσημους μεταπωλητές και ρώτησα για τη διαθεσιμότητα του 7530 AX και του 7590 AX. Πήραν τηλέφωνο στην εταιρεία και με ξαναπήραν πίσω. Μου είπαν και για τα δύο ότι λόγω της έλλειψης που υπάρχει στα τσιπάκια, υπάρχει πρόβλημα με τη διαθεσιμότητα. Για το 7590 AX συγκεκριμένα μου είπαν ότι θα γίνει διαθέσιμο προς το τέλος του έτους και αυτό με μεγάλη επιφύλαξη. Δεν υπάρχει περίπτωση να περιμένω τόσο με το θέμα που έχω, οπότε θα προχωρήσω σε αγορά του 7530 ή του 7590.

  5. #2420
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zarzonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μίλησα πριν λίγο με διάφορους επίσημους μεταπωλητές και ρώτησα για τη διαθεσιμότητα του 7530 AX και του 7590 AX. Πήραν τηλέφωνο στην εταιρεία και με ξαναπήραν πίσω. Μου είπαν και για τα δύο ότι λόγω της έλλειψης που υπάρχει στα τσιπάκια, υπάρχει πρόβλημα με τη διαθεσιμότητα. Για το 7590 AX συγκεκριμένα μου είπαν ότι θα γίνει διαθέσιμο προς το τέλος του έτους και αυτό με μεγάλη επιφύλαξη. Δεν υπάρχει περίπτωση να περιμένω τόσο με το θέμα που έχω, οπότε θα προχωρήσω σε αγορά του 7530 ή του 7590.
    Γενικά με την AVM, απο την στιγμή που θα ανακοινώσουν κάτι, περνάνε 3-6 μήνες για να κυκλοφορήσει ευρέως το Γερμανικό,
    και άλλο τόσο για να κυκλοφορήσουν τα international.
    Για το ax μην βιάζεσαι, ουσιαστικά είναι σε beta ακόμα και τα cpe και τα repeaters.
    Μέχρι να λύσει τα παιδικά θέματα (ο όποιος vendor) θα έχουμε φτάσει στην 3ή γενιά στα ράδια.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #2421
    Εγγραφή
    10-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93000/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox-7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχει δοκιμάσει κανείς να φτιάξει μια εξαίρεση όταν μπλοκάρεις ολόκληρο range αριθμών (για παράδειγμα μια ολόκληρη χώρα);
    Εγώ δοκίμασα φτιάχνοντας για τον αριθμό που καλεί και θέλω να χτυπάει ένα call diversion προς το σταθερό τηλέφωνο!
    Δεν βρήκα κάπου white list setting οπότε σκέφτηκα αυτό.
    Θα δουλέψει λέτε;

  7. #2422
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Javascript_Developer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα δουλέψει λέτε;
    Για πες μας!

  8. #2423
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΝΩΣΗ ΠΕΖΩΝ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα, μετά την αναβάθμιση στην 7.27 δεν παίζει το tweak! Υπάρχει κάτι νέο που πρέπει να γίνει; Προηγούμενες εκδόσεις firmware που βρίσκουμε;
    Μάνος

  9. #2424
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά με την AVM, απο την στιγμή που θα ανακοινώσουν κάτι, περνάνε 3-6 μήνες για να κυκλοφορήσει ευρέως το Γερμανικό,
    και άλλο τόσο για να κυκλοφορήσουν τα international.
    Για το ax μην βιάζεσαι, ουσιαστικά είναι σε beta ακόμα και τα cpe και τα repeaters.
    Μέχρι να λύσει τα παιδικά θέματα (ο όποιος vendor) θα έχουμε φτάσει στην 3ή γενιά στα ράδια.
    Δεν το γνώριζα το χρονοδιάγραμμα τους. Ευχαριστώ. Την επόμενη εβδομάδα θα γίνω κάτοχος ή του 7530 ή του 7590 και όταν με το καλό έρθουν τα AX το βλέπουμε. Δεν παλεύεται άλλο η κατάστασή μου με τις αποσυνδέσεις.

  10. #2425
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΝΩΣΗ ΠΕΖΩΝ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emskan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, μετά την αναβάθμιση στην 7.27 δεν παίζει το tweak! Υπάρχει κάτι νέο που πρέπει να γίνει; Προηγούμενες εκδόσεις firmware που βρίσκουμε;
    Τελικά βρήκα την άκρη... Με το νέο firmware δεν δέχεται την τιμή -100. Δοκίμασα και παίζει μέχρι -90.

    Πάντως γενικά, μπορούμε να βρούμε κάπου τις προηγούμενες εκδόσεις;
    Μάνος

  11. #2426
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η εταιρεία έχει την παρακάτω ιστοσελίδα, όπου υπάρχει το αμέσως προηγούμενο λογισμικό των συσκευών της, σε μορφή recovery εκτελέσιμου αρχείου. Για παλιότερες εκδόσεις, μόνον αν το έχεις κρατήσει ή από κάποιον φίλο.
    https://service.avm.de/downloads/downgrade/

  12. #2427
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emskan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά βρήκα την άκρη... Με το νέο firmware δεν δέχεται την τιμή -100. Δοκίμασα και παίζει μέχρι -90.

    Πάντως γενικά, μπορούμε να βρούμε κάπου τις προηγούμενες εκδόσεις;
    Η 7.21
    https://we.tl/t-sS0ucpu7K7

  13. #2428
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emskan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά βρήκα την άκρη... Με το νέο firmware δεν δέχεται την τιμή -100. Δοκίμασα και παίζει μέχρι -90.

    Πάντως γενικά, μπορούμε να βρούμε κάπου τις προηγούμενες εκδόσεις;
    Γενικά στα 2 τελευταία firmware η ιδανική τιμή σχεδόν σε όλους, είναι η -10, δοκίμασε το

  14. #2429
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved

  15. #2430
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά στα 2 τελευταία firmware η ιδανική τιμή σχεδόν σε όλους, είναι η -10, δοκίμασε το
    Φαίνεται πουθενά αυτό (το ότι το -10 είναι ιδανική τιμή);
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

Σελ. 162 από 404 ΠρώτηΠρώτη ... 142152157160161162163164167172182 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. AVM FRITZ! Box 7590
    Από StRiNgBrEaKeR στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8887
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-24, 20:36
  2. AVM FRITZ!Box 6890 LTE
    Από MPOWER στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 129
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-23, 00:38
  3. Μετατροπή Γερμανικού AVM Fritz!Box 7490 (20002584) σε International.
    Από rdesypris στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-20, 09:33
  4. AVM Fritz box 7490 και Gigaset S850A GO
    Από nickolasemp στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-18, 16:34
  5. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας