Σελ. 130 από 405 ΠρώτηΠρώτη ... 110120125128129130131132135140150 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.936-1.950 από 6061

Θέμα: AVM FRITZ!Box 7530

  1. #1936
    Εγγραφή
    28-04-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    fritzbox 7140
    SNR / Attn
    9(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimiSCOOBY Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδεις δικιο το διορθωσα... απλα για το τεχνικο θεμα της τηλεφωνιας στο σεταρισμα ... τα παιδια παραπανω εχουν γραψει οτι καλουμε το τεχνικο τμημα στο 13788 και οχι το 13888 .... τωρα αν γραψαν λαθος δεν ξερω
    Σωστά, στο 13788 καλείς για βλάβες. Είναι και δωρεάν σε αντίθεση με το 13888

  2. #1937
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Δίνω στο 7530 ίντερνετ μέσω καλωδίου LAN που μου φέρνει Inalan. Έχω σετάρει στο fritz τον αριθμό μου στη Modulus. Μέχρι την Παρασκευή δούλευε κανονικά και απροβλημάτιστα. Κάτι συνέβη και από το Σάββατο δεν κάνει με κανέναν τρόπο register το voip. Δοκίμασα ό,τι μπορούσα να σκεφτώ, restart, factory reset, έφερα παλιότερο backup ρυθμίσεων που είχα, έκανα update και στην 7.25. Το πρόβλημα παραμένει. Στο log καταγράφει: "Registration of internet telephone number ([number]) failed. Reason for error: DNS error". Το -πολύ- περίεργο είναι ότι με το 2ο τερματικό (σετ κωδικών) που δίνει η Modulus το οποίο έχω σετάρει στο κινητό μου στο Grandstream Wave κάνει register κανονικά όταν είμαι συνδεδεμένος στο wifi του fritz. Επίσης το νούμερό μου στο fritz κάνει register κανονικά αν του δώσω internet ασύρματα (και μέσω LAN από όσο δοκίμασα πριν λίγο) από μια adsl Wind που έχω στον κάτω όροφο. Τι στο καλό συμβαίνει έχει ιδέα κανείς;

    Υ.Γ. Δοκίμασα και αλλαγή DNS στο fritz με primary τον cloudflare και secondary τον google.Έχω μπερδευτεί με τόσα που έχω προσπαθήσει αλλά έχω την εντύπωση ότι πριν αλλάξω dns εκτός του voip της Modulus που δεν συνδεόταν δεν είχα και ίντερνετ σε μια smart TV ενώ όλα τα άλλα, σερφάρισμα, downloading, email κλπ. δούλευαν κανονικά από το PC μου με καλώδιο.

    edit: Λύθηκε μετά από ένα απλό restart του CPE της Inalan τελικά...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theopan : 22-03-21 στις 15:27.

  3. #1938
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίνω στο 7530 ίντερνετ μέσω καλωδίου LAN που μου φέρνει Inalan. Έχω σετάρει στο fritz τον αριθμό μου στη Modulus. Μέχρι την Παρασκευή δούλευε κανονικά και απροβλημάτιστα. Κάτι συνέβη και από το Σάββατο δεν κάνει με κανέναν τρόπο register το voip. Δοκίμασα ό,τι μπορούσα να σκεφτώ, restart, factory reset, έφερα παλιότερο backup ρυθμίσεων που είχα, έκανα update και στην 7.25. Το πρόβλημα παραμένει. Στο log καταγράφει: "Registration of internet telephone number ([number]) failed. Reason for error: DNS error". Το -πολύ- περίεργο είναι ότι με το 2ο τερματικό (σετ κωδικών) που δίνει η Modulus το οποίο έχω σετάρει στο κινητό μου στο Grandstream Wave κάνει register κανονικά όταν είμαι συνδεδεμένος στο wifi του fritz. Επίσης το νούμερό μου στο fritz κάνει register κανονικά αν του δώσω internet ασύρματα (και μέσω LAN από όσο δοκίμασα πριν λίγο) από μια adsl Wind που έχω στον κάτω όροφο. Τι στο καλό συμβαίνει έχει ιδέα κανείς;

    Υ.Γ. Δοκίμασα και αλλαγή DNS στο fritz με primary τον cloudflare και secondary τον google.Έχω μπερδευτεί με τόσα που έχω προσπαθήσει αλλά έχω την εντύπωση ότι πριν αλλάξω dns εκτός του voip της Modulus που δεν συνδεόταν δεν είχα και ίντερνετ σε μια smart TV ενώ όλα τα άλλα, σερφάρισμα, downloading, email κλπ. δούλευαν κανονικά από το PC μου με καλώδιο.
    Έχεις ενεργοποιήσει το DoT (DNS over TLS) ? Εάν ναι, απενεργοποίησε το και ξαναδοκίμασε.

  4. #1939
    Εγγραφή
    11-11-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9016/12288
    ISP
    COSMOΤΕ VoIP
    Router
    FRITZ! BOX 7530
    SNR / Attn
    8(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα δικα μου δεδομενα της γραμμης χωρις να εχω κανει ακομα το tweaks ...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Ashampoo_Snap_Δευτέρα, 22 Μαρτίου 2021_13h18m10s_003_.jpg 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  43,5 KB 
ID: 225842
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Ashampoo_Snap_Δευτέρα, 22 Μαρτίου 2021_13h18m25s_004_.jpg 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  32,0 KB 
ID: 225843

    Εχω ενα πριντερ samsung c410 και προσπαθησα να τον κανω δικτυακο συμφωνα με τις οδηγιες του manual του FRITZ στη σελιδα 155
    αλλα τζιφος... δεν ξερω τι παει στραβα τον συνεδεσα και με το USB στη θυρα USB toy 7530 αλλα και με καλωδιου δικτυου στη θεση LAN3
    οι οδηγιες ειναι αυτες ΑΛΛΑ τιποτε
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Ashampoo_Snap_Δευτέρα, 22 Μαρτίου 2021_13h09m24s_002_.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  63,1 KB 
ID: 225844

    Εχει κανεις κανει κατι τετοιο μπας και με φωτισει...

    Ευχαριστω

  5. #1940
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις ενεργοποιήσει το DoT (DNS over TLS) ? Εάν ναι, απενεργοποίησε το και ξαναδοκίμασε.
    Είχα δοκιμάσει τα πάντα, δεν έφταιγε το Fritz. Έκανα restart τελικά το CPE της Inalan και λύθηκε...

  6. #1941
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Μηνύματα
    540
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz!Box 7530 AX
    Path Level
    Interleaved
    Εν τω μεταξύ δεν ξέρω αν φταίει το τελευταίο lab update που πήρε αυτόματα το 7530AX, αλλά ξεκίνησα μετά από αυτό να έχω αποσυνδέσεις τυχαίες που τις τρεις τελευταίες μέρες έχουν γίνει αισθητές και ενοχλητικές. Η γραμμή ήταν βράχος πριν, ειδικά μετά το tweak, το οποίο πέρασα πειραματικά παρότι δεν είχα πρόβλημα συγχρονισμού.
    Σκέφτομαι μήπως το tweak σταμάτησε να λειτουργεί μετά το τελευταίο lab update και δημιουργεί πλέον πρόβλημα.

  7. #1942
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Καλησπέρα.

    Το πιθανοτερο ειναι να εχει απαντηθει αλλα δεν το εχω βρει.

    Ειναι δυνατον να βάλω αντι speedport το 7530 με σκοπο να δώσω παραμέσα τα τηλέφωνα ψηφιακά σε asterisk?

    Στο 7170 παλαιοτερα το εκανα με τα Netmod ISDN.

    Με καλύπτει και καποιο απ την 74xx σειρα?

    Σας ευχαριστω

  8. #1943
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Tι εννοείς αναφέροντας ψηφιακά; Η έξοδος της τηλεφωνίας σε όλα τα Router, είναι αναλογική. Ψηφιακή έξοδο έχουν κάποια Fritz (π.χ. 7390, 7490, 7590 κλπ) αλλά όχι το 7530 και από τις συσκευές της Cosmote μόνο το Oxygen.
    Επίσης, δεν είναι καλύτερο να έχεις την τηλεφωνία στον Asterisk ως SIP Trunk, αντί στον Router;

  9. #1944
    Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου, επειδή έχω πολλά θέματα με το wifi έχοντας γραμμή 50αρα σε πάροχο wind, που μερικές φορές φτάνει και τα 5 mbps πράγμα απαράδεκτο (δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει οι παρεμβολές, το router ένα technicloour είναι), να σημειώσω ότι είμαι με δομημένη καλωδίωση σε δεύτερο όροφο και το router είναι στον -1 και έχω τα πάντα καλωδιακά εκτός από τηλέφωνα και tablet που είναι με wifi με access point της tp-link, πολλές φορές κολλάει και η smart tv που έχω κάποιο app για iptv και σκέφτομαι να αγοράσω το 7530, αξίζει να το αγοράσω, θα λυθεί επιτέλους το πρόβλημα; Επίσης, με τη wind επειδή στο wizard δεν την έχει θα έχω θέματα; Το username το έχω βρει από τη σελίδα του εργοστασιακού router και το password μου είπαν ότι είναι ο αριθμός του σταθερού με 210 μπροστά και ότι αν δεν δουλέψει έτσι να βάλω τον αριθμό σε username και password; Το έχει κάνει κάποιος με wind; Επίσης, το διαμέρισμα είναι το 2010, οπότε το θεωρώ δύσκολο να υπάρχει κάποιο θέμα με την καλωδίωση. Ευχαριστώ.

  10. #1945
    Εγγραφή
    10-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93000/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox-7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παιδιά το 7530 το βράδυ πέφτει σε sleep mode;
    Ρωτάω γιατί κάθε πρωί με το που πάει να συνδεθεί μια συσκευή, τότε πάει και κάνει dsl synchronization.

  11. #1946
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από parisbyron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου, επειδή έχω πολλά θέματα με το wifi έχοντας γραμμή 50αρα σε πάροχο wind, που μερικές φορές φτάνει και τα 5 mbps πράγμα απαράδεκτο (δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει οι παρεμβολές, το router ένα technicloour είναι), να σημειώσω ότι είμαι με δομημένη καλωδίωση σε δεύτερο όροφο και το router είναι στον -1 και έχω τα πάντα καλωδιακά εκτός από τηλέφωνα και tablet που είναι με wifi με access point της tp-link, πολλές φορές κολλάει και η smart tv που έχω κάποιο app για iptv και σκέφτομαι να αγοράσω το 7530, αξίζει να το αγοράσω, θα λυθεί επιτέλους το πρόβλημα; Επίσης, με τη wind επειδή στο wizard δεν την έχει θα έχω θέματα; Το username το έχω βρει από τη σελίδα του εργοστασιακού router και το password μου είπαν ότι είναι ο αριθμός του σταθερού με 210 μπροστά και ότι αν δεν δουλέψει έτσι να βάλω τον αριθμό σε username και password; Το έχει κάνει κάποιος με wind; Επίσης, το διαμέρισμα είναι το 2010, οπότε το θεωρώ δύσκολο να υπάρχει κάποιο θέμα με την καλωδίωση. Ευχαριστώ.
    Αν κατάλαβα καλά το ρουτερ θα μπει στο - 1 και εσύ στον 2ο και παίρνεις με καλώδιο από κάτω; αν ναι όλα καλά. Θα βάλεις το fritz στο -1 και ένα repeater της fritz πάλι στον 2ο όροφο με καλώδιο ethernet το οποίο θα λειτουργεί μετά σαν AP και θα δίνει wifi σε όλο το σπίτι. Και θα είσαι μπόμπα. Δεν υπάρχει σύγκριση με το technicolor και με fritz άστο.. Με τα username και αυτά μόνο σε Vodafone το έχω δουλέψει και παίζει άριστα. Σε cosmote τα παίρνει μόνο του εννοείται.

  12. #1947
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από parisbyron Εμφάνιση μηνυμάτων
    και σκέφτομαι να αγοράσω το 7530, αξίζει να το αγοράσω, θα λυθεί επιτέλους το πρόβλημα;
    Σιγουρα εχει πολλα πλεονεκτηματα σε σχεση με του παροχου.

    Για το password αν αναφερεσαι στης dsl συνδεσης , τοτε αυτο μπορεις να το βρεις ή να στο δωσουν . Ειναι κατι που μπορει ςνα εχεις.
    Αν αναφερεσαι στης τηλεφωνιας , δεν νομιζω να παιξει . Μονο με δοκιμη θα σου λυθει η απορια.
    The gr81 .

  13. #1948
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tι εννοείς αναφέροντας ψηφιακά; Η έξοδος της τηλεφωνίας σε όλα τα Router, είναι αναλογική. Ψηφιακή έξοδο έχουν κάποια Fritz (π.χ. 7390, 7490, 7590 κλπ) αλλά όχι το 7530 και από τις συσκευές της Cosmote μόνο το Oxygen.
    Επίσης, δεν είναι καλύτερο να έχεις την τηλεφωνία στον Asterisk ως SIP Trunk, αντί στον Router;
    Ισως δεν το εξηγησα σωστα.

    Εχω λοιπον 4 speedport και θελω τους αριθμους να τους περασω στο τηλεφ κεντρο.

    Δεν μπορει να γινει για ολους με κωδικο οτε αρα μονο για 1 απο αυτους ως γνωστον.

    Αν ομως βαλω στον sip server του καθενος 7530 θα μπορεσω να συνδεσω το κεντρο με το καθενα απο αυτα χωρις να κανω χρηση κωδικων τηλεφωνιας.

    Στα χαρακτηριστηκα του 7530 λεει

    Registration of IP telephones (LAN/WiFi), SIP-compliant

    Οποτε απ τη Λαν του 7530 θα το κανω.

    Παλαιοτερα εκανα το ιδιο στο 7140/7170 (δεν ειχε isdn port)

    Θα μπορουσα βεβαια να το εκανα με grandstream απο το speedport phone αλλα θα ειχα εναλαγες ψηφιακο / αναλογικο.

  14. #1949
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Γινεται, αλλα υπαρχει ενα προβλημα.
    Το fritz ηλιθιωδως δεν περναει προς τα μεσα το did number (τα στελνει με s).
    Αν σου κανει με catch all, εχει καλως. Αν ομως θες διαφορετικη δρομολογηση στον asterisk απο πισω, εχασες.

    Τωρα που μου το θυμισες να σνοιξουμε ενα bug report στην avm....

  15. #1950
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjTony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα καλά το ρουτερ θα μπει στο - 1 και εσύ στον 2ο και παίρνεις με καλώδιο από κάτω; αν ναι όλα καλά. Θα βάλεις το fritz στο -1 και ένα repeater της fritz πάλι στον 2ο όροφο με καλώδιο ethernet το οποίο θα λειτουργεί μετά σαν AP και θα δίνει wifi σε όλο το σπίτι. Και θα είσαι μπόμπα. Δεν υπάρχει σύγκριση με το technicolor και με fritz άστο.. Με τα username και αυτά μόνο σε Vodafone το έχω δουλέψει και παίζει άριστα. Σε cosmote τα παίρνει μόνο του εννοείται.
    Υπάρχουν μέσα στο διαμέρισμα πριζακια για Ethernet και το ρουτερ στο -1 σε ένα rack όπου είναι αριθμημένα τα πριζακια και δίνω αντίστοιχα σε αυτά που θέλω, όποτε κουμπώνω στο διαμέρισμα στα αντίστοιχα πριζακια και έχω Ίντερνετ κατευθείαν με καλώδιο για σταθερό υπολογιστή κσι τηλεοράσεις. Το WiFi το θέλω για κινητά κυριως και κανένα tablet. Άρα να το επιχειρήσω να βρω την υγεία μου έτσι;Ελπίζω να τα καταφερω με το σεταροσμα γιατί όπως ειπα έχω wind..Και ποιο access point της fritz να προμηθευτώ;;

Σελ. 130 από 405 ΠρώτηΠρώτη ... 110120125128129130131132135140150 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. AVM FRITZ! Box 7590
    Από StRiNgBrEaKeR στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8893
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-24, 00:53
  2. AVM FRITZ!Box 6890 LTE
    Από MPOWER στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 129
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-23, 00:38
  3. Μετατροπή Γερμανικού AVM Fritz!Box 7490 (20002584) σε International.
    Από rdesypris στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-20, 09:33
  4. AVM Fritz box 7490 και Gigaset S850A GO
    Από nickolasemp στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-18, 16:34
  5. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας