Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Ψιψκο
    SNR / Attn
    1(dB) / 1(dB)
    Question
    Όπως λέει και ο τίτλος ψάχνω ένα μοντεμ-ρούτερ για την παραπάνω εργασία για να αντικαταστήσω το σαπάκι που δίνει η κοσμοτέ και έχει χάλια σήμα με εσωτερική κεραία. Επίσης θέλω να έχει δυνατότητα για flash σε DD-WRT γιατί θέλω περισσότερη και πιο "εύκολη" διαχείριση. Αν μπορείτε να μου προτείνετε και μια λύση σωστή για power line και outdoor access point να πιάνει σε απόσταση 80m χωρίς πολλά εμπόδια (το σήμα θα το εκμευταλλεύονται κανα 2 smartphone κι ένα laptop σας είμαι ευγνώμων. Θα χρειαστώ και καλώδιο μαύρο PET utp. Αν γίνεται στο σκρουτζ για να τα παραγγείλω όλα μαζί, ή αν υπάρχει κάποιο μαγαζί που να τα έχει όλα μαζί εκτός σκρούτζ ευπρόσδεκτο.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.703
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    edit Ολα τα παρακατω ειναι σκετα router. στον τιτλο γραφεις router οχι modem router

    https://www.flashrouters.com/routers...irmware=45&p=1 αυτη η εταιρεια τα πουλαει με extra κοστος εγγυηση και support.
    οπως καταλαβαινειις ολα ειναι δοκιμασμενα μοντελα. δεν ξερω το budget σου

    - - - Updated - - -

    κατω απο 100 eur αν βρεις μεταχ r7000 ειναι μαλλον η καλυτερη επιλογη, για 150 που το πουλανε ελλαδα τα καταστηματα οχι.

    αν θες να πας σε δυνατο ρουτερ ανεξαρτητως budget τοτε R7800. οτιδηπωτε ακριβοτερο ειναι overkill.
    https://www.amazon.de/NETGEAR-R7800-...keywords=r7800
    στα 150 του amazon παρα πολυ καλη τιμη στα 200 που το πουλανε εδω, ok

    - - - Updated - - -

    αλλη σχετικα οικονομικη επιλογη απο ελλαδα στα 130 https://www.skroutz.gr/s/12390025/As...=asus+rt+66+b1

    το Β1 revision μονο, τα προηγουμενα ειναι πολυ πιο αδυναμα, τελειως αλλο router.
    νομιζω παιρνει DDwrt, αλλα το πιο δημοφιλες και πιθανοτατα το καλυτερο για το συγκεκριμενο ειναι το Asuswrt-Merlin
    το 7800 παντως απο το amazon στα 150 αξιζει παρα πολυ τα 20 ευρω παραπανω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 01-09-18 στις 15:42.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από R1DD1CK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως λέει και ο τίτλος ψάχνω ένα μοντεμ-ρούτερ για την παραπάνω εργασία για να αντικαταστήσω το σαπάκι που δίνει η κοσμοτέ και έχει χάλια σήμα με εσωτερική κεραία. Επίσης θέλω να έχει δυνατότητα για flash σε DD-WRT γιατί θέλω περισσότερη και πιο "εύκολη" διαχείριση. Αν μπορείτε να μου προτείνετε και μια λύση σωστή για power line και outdoor access point να πιάνει σε απόσταση 80m χωρίς πολλά εμπόδια (το σήμα θα το εκμευταλλεύονται κανα 2 smartphone κι ένα laptop σας είμαι ευγνώμων. Θα χρειαστώ και καλώδιο μαύρο PET utp. Αν γίνεται στο σκρουτζ για να τα παραγγείλω όλα μαζί, ή αν υπάρχει κάποιο μαγαζί που να τα έχει όλα μαζί εκτός σκρούτζ ευπρόσδεκτο.

    Modem router που να δέχεται ddwrt δύσκολα θα βρεις.
    Ethernet router θα βρεις πιο εύκολα, μπορείς μετά να βάλεις το speedport στην γραμμή για χρέη Modem και τηλεφωνίας και μέσω pppoe passthrough να δώσεις στο router σου

    Το εξωτερικό χωρίς πολλά εμπόδια δεν βοηθάει, θα πρέπει να είσαι πιο συγκεκριμένος

  4. #4
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.703
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    α οκ. ειδα στον τιτλο router, ενω στο post γραφει modem router. thanks sdikr XD οτι ποσταρα απο πανω ειναι router σκετο.

    modem router dd wrt και γενικα για custom fw δεν.
    κανα 2 Legacy που δεν θα τα βρισκεις καν και ουτε καν θυμαμαι ποια ειναι

    https://www.flashrouters.com/blog/20...-router-combo/

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και άντε βρίσκεις modem/router (υπάρχουν κάποια που δουλεύουν σε WRT), το θέμα είναι με την τηλεφωνία που δεν υπάρχει κανένα που να λειτουργεί αφού ακόμη γίνονται πειράματα μπας και δουλέψει το ΑΤΑ, που στο κανονικό firmware κάνει χρήση κλειστού και κλειδωμένου driver.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Ψιψκο
    SNR / Attn
    1(dB) / 1(dB)
    Ωραία έχω ένα zyxel ethernet modem που υποστηρίζει ASDL2+ το οποίο έχει μόνο ένα ethernet port. Μπορώ να πάρω από αυτό και να δώσω στη WAN του πχ:
    https://www.skroutz.gr/s/12088064/TP...ecommendations

    από οτι βλέπω στο dd-wrt υποστηρίζονται τα προηγούμενα revisions κι έχει κι αυτή στο tbd.

    Επίσης για το ασύρματο για το AP το outdoor για να το στρογγυλέψουμε και λίγο. Ας πούμε 100+ μέτρα

    Θέλω να μπορούν να λαμβάνουν σήμα από αυτό κανα 2 κινήτα, tablet και λαπτοπ (που έχουν αναιμικές κεραίες δηλαδή)

    Απόσταση 100+μ

    -Χωρίς εμπόδια όπως δέντρα κτλ, μόνο δύο κολώνες της δεή απλά να βρίσκονται στο κάδρο κ μερικά καλώδια.

    -Οπτική επαφή απόλυτη μεταξύ AP και χώρου
    - Συχνότητα κανονική 2,4GHz
    - Aν υπάρχει και δυνατότητα ζευγαρώματος με ίδια συσκευή για link μεγαλύτερης απόστασης ακόμη καλύτερα.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.703
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Βασικα access point θες αρα ? τι σε κανει να πιστευεις οτι ενα ρουτερ των 20 ευρω θα ειναι λιγοτερο " σαπακι" απο του παροχου και οτι θα εχει καλυτερο ασυρματο? εκτος κι αν βαλεις κανα tx power τεραστιο δεν ξερω

    σε μικρο budget σε xiaomi θα πηγαινα https://www.skroutz.gr/s/10264849/Xi...-Router-3.html

    4 κεραιουλες n + ac , που ειναι δοκιμασμενο και ολοι λενε τα καλυτερα για την ασυρματη καλυψη

    απο κινα αν θελεις κυκλοφορει ηδη νεωτερη ( και λιγο ακριβοτερη) εκδοση 4 με gigabit ethernet

  8. #8
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Ψιψκο
    SNR / Attn
    1(dB) / 1(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικα access point θες αρα ? τι σε κανει να πιστευεις οτι ενα ρουτερ των 20 ευρω θα ειναι λιγοτερο " σαπακι" απο του παροχου και οτι θα εχει καλυτερο ασυρματο? εκτος κι αν βαλεις κανα tx power τεραστιο δεν ξερω

    σε μικρο budget σε xiaomi θα πηγαινα https://www.skroutz.gr/s/10264849/Xi...-Router-3.html

    4 κεραιουλες n + ac , που ειναι δοκιμασμενο και ολοι λενε τα καλυτερα για την ασυρματη καλυψη

    απο κινα αν θελεις κυκλοφορει ηδη νεωτερη ( και λιγο ακριβοτερη) εκδοση 4 με gigabit ethernet
    Koίταξε να δεις απλά ήθελα κάτι καλύτερο από πλευράς διαχείρισης μιας και βρίσκω τα μενου του DD-WRT πιο δυνατά από ένα του ΟΤΕ που έχει ρυθμίσεις απλά για να τις έχει. Βέβαια τα τωρινά ρούτερ που δίνει είναι τρομερά καλύτερα από το ZTE 5 χρόνια πριν, απλά δε μου αρέσουν οι συσκευές με την ενσωματωμένη κεραία. Όταν είναι αποσπώμενη μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, από να βάλεις μια με μεγαλύτερη απολαβή ομοικατεθυντική μέχρι να βάλεις καλώδιο κ να το στείλεις με κατευθυντική σε μεγάλη απόσταση.

    Αυτό που θέλω είναι ένα modem-router που σε ενδεχόμενη αλλαγή της γραμμής σε ευρυζωνική τηλεφωνία να με καλύπτει κι ένα AP εξωτερικού χώρου που να χτυπάει άνετα 100 μέτρα χωρίς εμπόδια και με οπτική επαφή. Ας μη το κάνουμε επιστήμη με τι υπάρχει στο χώρο κατανοώ ότι το wi-fi είναι μια επιστήμη από μόνο του και υπερβολικά αναξιόπιστο ορισμένες φορές. Ο χώρος είναι ανοικτός χωρίς μεγάλα δέντρα και παρεμβολές από άλλες ισχυρές συσκευές.
    4 κεραίες δε χρειάζομαι μου φαίνονται υπερβολή δε θέλω να καλύψω γήπεδο ή αίθουσα εκδηλώσεων. Και 2 κεραίες στο ρουτερ μου είναι αρκετές. Στον άμεσο χώρο δεν έχω πρόβλημα με την κάλυψη, απλά θέλω να στείλω σε άλλο σπίτι σήμα. Αυτό με τις πολλές κεραίες είναι μάρκετιγνκ περισσότερο παρά κάτι πρακτικό.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από R1DD1CK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τις πολλές κεραίες είναι μάρκετιγνκ περισσότερο παρά κάτι πρακτικό.
    Eίσαι σίγουρος;;

    https://www.radio-electronics.com/in...y-tutorial.php

    As a result of the use multiple antennas, MIMO wireless technology is able to considerably increase the capacity of a given channel while still obeying Shannon's law. By increasing the number of receive and transmit antennas it is possible to linearly increase the throughput of the channel with every pair of antennas added to the system. This makes MIMO wireless technology one of the most important wireless techniques to be employed in recent years. As spectral bandwidth is becoming an ever more valuable commodity for radio communications systems, techniques are needed to use the available bandwidth more effectively. MIMO wireless technology is one of these techniques.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Ψιψκο
    SNR / Attn
    1(dB) / 1(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων


    Για λίγο να το σκεφθώ....

    Ναι σίγουρος είμαι, δεν έχω πρόβλημα με την κάλυψη στον εγγύς χώρο το πρόβλημα μου το περιέγραψα παραπάνω. Και το throughput αν δε κάνω λάθος έχει να κάνει με την ταχύτητα στη δεδομένη στιγμή. Προς το παρών τα απορρίπτω λόγω design τα θεωρώ ΕΚΤΡΩΜΑ. Στο θέμα μας τώρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος R1DD1CK : 13-09-18 στις 03:58.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από R1DD1CK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για λίγο να το σκεφθώ....

    Ναι σίγουρος είμαι, δεν έχω πρόβλημα με την κάλυψη στον εγγύς χώρο το πρόβλημα μου το περιέγραψα παραπάνω. Και το throughput αν δε κάνω λάθος έχει να κάνει με την ταχύτητα στη δεδομένη στιγμή. Προς το παρών τα απορρίπτω λόγω design τα θεωρώ ΕΚΤΡΩΜΑ. Στο θέμα μας τώρα.
    Aυτό που αναφέρεις είναι γενικό και αφορά την τεχνολογία των πολλών κεραιών και όχι τι βολεύει εσένα.

    Αυτό με τις πολλές κεραίες είναι μάρκετιγνκ περισσότερο παρά κάτι πρακτικό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. OTE VDSL και...ευρυζωνικη τηλεφωνια
    Από GMaister22 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 550
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-22, 19:48
  2. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-20, 19:20
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-18, 15:19
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-18, 20:30
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 22:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας