Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    483
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Γεια σας γνώστες φίλοι!
    Μέχρι σήμερα δεν ήξερα καν την ύπαρξη των NAS. Μόλις διάβασα διάφορα άρθα και μπερδεύτηκα με τις τόσες πληροφορίες. Τι RIDE και διάφορα που είναι να προσέξει κάποιος πριν αγοράσει. Σκέφτηκα πως αν σας περιγράψω τι τον χρειάζομαι θα ξέρετε τι πρέπει να πάρω;

    Ασχολούμαι με φωτογραφία και βίντεο.
    Χρειάζομαι ένα ΝΑS με πολλαπλούς δίσκους, στον οποίο και θα αποθηκεύω τα πάντα από τους υπολογιστές μου αλλά επίσης θα αποθηκεύω και όλες τις φωτό (πολύ βαριές) και τα βίντεο (πάααααρα πολύ βαριά) και κάποιες φορές θα χρειάζεται να τα επεξεργάζομαι.
    Έχω δει πως υπάρχουν κάποιοι που μπορεί να πάρουν μέχρι και 50 - 60 ΤB.
    Xρειάζομαι να λειτουργεί το mirroring δηλαδή να γίνεται το διπλό back up.
    και να είναι σχετικά γρήγορος ώστε να μπορώ αν χρειάζεται να δουλεύω στις φωτογραφίες.

    Έχετε να μου προτείνετε κάποιον ή τα χαρακτηριστικά που θα πρέπει να διαλέξω;
    Η απάντησή σας θα με βοηθήσει πάρα πολύ!
    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
    Με εκτίμηση
    Γιάννης

  2. #2
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.906
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Το mirroring να ξέρεις δεν είναι back-up.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    483
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το mirroring να ξέρεις δεν είναι back-up.
    Nόμιζα πως το mirroring ήταν το ότι οι σκληροί μοιράζονταν στα 2 και στους μισούς αποθηκεύω ενώ οι άλλοι οι μισοί αντιγράφουν ότι αποθηκεύω, οπότε τα έχω εις διπλούν. Δεν είναι αυτό;

  4. #4
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.906
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Σκοπός του mirroring αλλα και του RAID γενικότερα είναι το availability, δηλαδή να έχεις ανά πάσα στιγμή διαθέσιμα τα δεδομένα, και όχι το backup, δηλαδή να έχεις ασφαλή τα δεδομένα αν συμβεί κάτι.

    Δες εδώ κάποια παραδείγματα για να καταλάβεις.
    https://www.datarecovery.co.nz/blog-...ing-as-backup/

  5. #5
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To mirror επιτυγχάνεται με διάταξη 2 ίδιων δίσκων σε raid-1. Όταν χαλάσει ο ένας εκ των δύο, το σύστημα σε ειδοποιεί να τον αλλάξεις, και γίνεται αυτόματη αντιγραφή δεδομένων (mirroring) απο τον παλιό σωστό δίσκο που απέμεινε στον νέο που θα τοποθετήσεις.

    Όταν μιλάς για χωρητικότητες 50-60 ΤΒ σε mirror, πόσα περίπου λεφτά είσαι διατεθειμένος να δαπανήσεις; Διότι εδώ δέν μιλάμε πλέον για έναν απλό nas server...
    Πάρε κι εδώ τιμές απο nas servers σάν αυτόν που θέλεις να στήσεις, για νά' χεις και κάποιο κριτήριο αγοράς. Υπ' όψιν οτι αυτοί οι σέρβερς χρειάζονται επιπλέον και δίσκους, που δέν συμπεριλαμβάνονται στην τιμή.
    Η μεγαλύτερη χωρητικότητα δίσκων που γνωρίζω εγώ, είναι τα 12ΤΒ. Υπολογίζεις πόσους δίσκους θέλεις Χ2 και πράττεις ανάλογα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greg61 : 02-09-18 στις 01:38.
    Γρηγόρης Νάκος.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    483
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκοπός του mirroring αλλα και του RAID γενικότερα είναι το availability, δηλαδή να έχεις ανά πάσα στιγμή διαθέσιμα τα δεδομένα, και όχι το backup, δηλαδή να έχεις ασφαλή τα δεδομένα αν συμβεί κάτι.

    Δες εδώ κάποια παραδείγματα για να καταλάβεις.
    https://www.datarecovery.co.nz/blog-...ing-as-backup/
    Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση famous walker! Πολύ σημαντικό. Οπότε τι θα μπορούσε να είναι λύση ώστε να γίνεται back up των ΣΩΣΤΩΝ αρχείων και όχι των χαλασμένων σε ένα δεύτερο δίσκο; Εκτιμώ πάρα πολύ την βοήθεια. Ευχαριστώ πολύ! Καλή Κυριακή

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Greg61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To mirror επιτυγχάνεται με διάταξη 2 ίδιων δίσκων σε raid-1. Όταν χαλάσει ο ένας εκ των δύο, το σύστημα σε ειδοποιεί να τον αλλάξεις, και γίνεται αυτόματη αντιγραφή δεδομένων (mirroring) απο τον παλιό σωστό δίσκο που απέμεινε στον νέο που θα τοποθετήσεις.

    Όταν μιλάς για χωρητικότητες 50-60 ΤΒ σε mirror, πόσα περίπου λεφτά είσαι διατεθειμένος να δαπανήσεις; Διότι εδώ δέν μιλάμε πλέον για έναν απλό nas server...
    Πάρε κι εδώ τιμές απο nas servers σάν αυτόν που θέλεις να στήσεις, για νά' χεις και κάποιο κριτήριο αγοράς. Υπ' όψιν οτι αυτοί οι σέρβερς χρειάζονται επιπλέον και δίσκους, που δέν συμπεριλαμβάνονται στην τιμή.
    Η μεγαλύτερη χωρητικότητα δίσκων που γνωρίζω εγώ, είναι τα 12ΤΒ. Υπολογίζεις πόσους δίσκους θέλεις Χ2 και πράττεις ανάλογα.
    Σ ευχαριστώ πολύ Γρηγρόρη για την απάντηση! Διάβασα το αρθράκι που μου έστειλε ο famous walker πριν το μήνυμά σου και γράφει ξεκάθαρα πως το mirroring δεν είναι η καλύτερη λύση γιατί το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι σε περίπτωση που ο ένας δίσκος χαλάσει, το mirroring να αντιγράψει τα λάθη του κι έτσι να μην μείνει τπτ απ'τα σωστά αρχεία. https://www.datarecovery.co.nz/blog-...ing-as-backup/ Τι γνώμη έχεις επί του θέματος; Και τελικά υπάρχει κάποια λύση για κάποιον που θέλει να σιγουρέψει πως τα δεδομένα του θα είναι ασφαλή ακόμη κι αν οι μισοί σκληροί του τα παίξουν; Διάβασα επίσης πως το RAID 5 έχει εγγύηση πως τα δεδομένα δεν τα χάνεις ότι και να γίνει. Υπάρχουν άλλες τέτοιου είδους λύσεις με σκληρό δίσκο, back up και να είναι online? Το budget μου είναι το πολύ 1000 ευρώ αλλά απ'ότι είδα ένας 12άρης έχει 500 οπότε κατεβαίνω σίγουρα σε TB.
    Eκτιμώ πάρα πολύ την βοήθεια! Καλή Κυριακή

  7. #7
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ την επεξεργασία των φωτογραφιών μου την κάνω σ' έναν production disk. Αφού τελειώσω τη δουλειά μου, στέλνω τα επεξεργασμένα αρχεία σε μιά εσωτερική συστοιχία raid-1 που χρησιμοποιώ σάν αποθήκη. Όταν θέλω να επεξεργαστώ αρχεία απο την αποθήκη, τα αντιγράφω επίσης στον δίσκο εργασίας, κάνω εκεί τις όποιες αλλαγές και τα ξαναστέλνω στην αποθήκη.
    Αυξητικά αντίγραφα της αποθήκης παίρνω περιοδικά σε μιά εξωτερική συστοιχία raid-1 που έφτιαξα εγώ με μία θήκη εξωτερικών δίσκων και 2 δίσκους, και που τη συνδέω στο δίκτυο μόνο για να μεταφέρω εκεί τα νέα άλμπουμς φωτογραφιών που έφτιαξα. Μετά την αποσυνδέω κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

    Υπάρχουν κι έτοιμες συστοιχίες εξωτερικών δίσκων που μπορούν να σε εξυπηρετήσουν.
    Γρηγόρης Νάκος.

  8. #8
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    483
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Greg61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ την επεξεργασία των φωτογραφιών μου την κάνω σ' έναν production disk. Αφού τελειώσω τη δουλειά μου, στέλνω τα επεξεργασμένα αρχεία σε μιά εσωτερική συστοιχία raid-1 που χρησιμοποιώ σάν αποθήκη. Όταν θέλω να επεξεργαστώ αρχεία απο την αποθήκη, τα αντιγράφω επίσης στον δίσκο εργασίας, κάνω εκεί τις όποιες αλλαγές και τα ξαναστέλνω στην αποθήκη.
    Αυξητικά αντίγραφα της αποθήκης παίρνω περιοδικά σε μιά εξωτερική συστοιχία raid-1 που έφτιαξα εγώ με μία θήκη εξωτερικών δίσκων και 2 δίσκους, και που τη συνδέω στο δίκτυο μόνο για να μεταφέρω εκεί τα νέα άλμπουμς φωτογραφιών που έφτιαξα. Μετά την αποσυνδέω κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

    Υπάρχουν κι έτοιμες συστοιχίες εξωτερικών δίσκων που μπορούν να σε εξυπηρετήσουν.
    Γεια σου και πάλι Γρηγόρη και ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!
    Ο production disc είναι ένας κοινός εξωτερικός δίσκος ή κάτι πιο περίπλοκο; Είναι συνδεόμενος με καλώδιο ή χωρίς;

    Σχετικά με το άρθρο που σου έστειλα και το ερώτημα του αν μπορεί κάποιος να εμπιστευτεί το mirroring όταν αντιγράφει σφάλματα από τον χαλασμένο δίσκο ποια είναι η γνώμη σου;

    Ευχαριστώ ειλικρινά για την βοήθεια! Την εκτιμώ πολύ!

  9. #9
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Καταρχήν θα πρέπει να αποφασίσεις τί θέλεις.

    1. Ένα καλό NAS 12 θέσεων κοστίζει γύρω στα €1500.
    https://www.skroutz.gr/c/894/file-se...&order_dir=asc

    2. Ένα καλό NAS 8 θέσεων κοστίζει γύρω στα €1000.
    https://www.skroutz.gr/c/894/file-se...&order_dir=asc

    Πάντα μιλάμε χωρίς τους δίσκους.

    3. Καλοί δίσκοι NAS κοστίζουν ανάλογα με τη χωρητικότητα:
    https://www.skroutz.gr/c/1715/hdd_sk...&order_dir=asc

    4. Το mirroring δεν είναι backup

    5. Κανενός είδους RAID δεν είναι backup. Προσφέρει βέβαια σαφώς μία κάπως περισσότερη ασφάλεια για να μην χάσεις δεδομένα.

    6. Το RAID-1 (mirroring) δεν συμφέρει από άποψη χώρου.

    7. Το λογικότερο είναι να πας σε RAID-5 ή RAID-6. Ίσως καλύτερα 6.

    8. Στο RAID-5 χρειάζεσαι +1 δίσκο από τους ωφέλιμους. Μπορείς να χάσεις μέχρι και 1 δίσκο.

    9. Στο RAID-6 χρειάζεσαι +2 δίσκους από τους ωφέλιμους. Μπορείς να χάσεις μέχρι και 2 δίσκους.

    10. Στο RAID-7 χρειάζεσαι +3 δίσκους από τους ωφέλιμους. Μπορείς να χάσεις μέχρι και 3 δίσκους. Το προσφέρει μόνο το λειτουργικό BSD και το σύστημα αρχείων ZFS.

    11. Είχα βρει πριν από καιρό (νομίζω το είχα ανεβάσει και εδώ αλλά δεν το βρίσκω), ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο που έλεγε ότι πρακτικά όσο ανεβαίνουν οι χωρητικότητες των δίσκων, τόσο το RAID σε εξασφαλίζει όλο και λιγότερο, γιατί πιθανοτικά γίνεται όλο και σιγουρότερο το disk error.

    Επομένως θα πρέπει να αποφασίσεις τί θέλεις, πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις κλπ..
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  10. #10
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    483
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν θα πρέπει να αποφασίσεις τί θέλεις.

    1. Ένα καλό NAS 12 θέσεων κοστίζει γύρω στα €1500.
    https://www.skroutz.gr/c/894/file-se...&order_dir=asc

    2. Ένα καλό NAS 8 θέσεων κοστίζει γύρω στα €1000.
    https://www.skroutz.gr/c/894/file-se...&order_dir=asc

    Πάντα μιλάμε χωρίς τους δίσκους.

    3. Καλοί δίσκοι NAS κοστίζουν ανάλογα με τη χωρητικότητα:
    https://www.skroutz.gr/c/1715/hdd_sk...&order_dir=asc

    4. Το mirroring δεν είναι backup

    5. Κανενός είδους RAID δεν είναι backup. Προσφέρει βέβαια σαφώς μία κάπως περισσότερη ασφάλεια για να μην χάσεις δεδομένα.

    6. Το RAID-1 (mirroring) δεν συμφέρει από άποψη χώρου.

    7. Το λογικότερο είναι να πας σε RAID-5 ή RAID-6. Ίσως καλύτερα 6.

    8. Στο RAID-5 χρειάζεσαι +1 δίσκο από τους ωφέλιμους. Μπορείς να χάσεις μέχρι και 1 δίσκο.

    9. Στο RAID-6 χρειάζεσαι +2 δίσκους από τους ωφέλιμους. Μπορείς να χάσεις μέχρι και 2 δίσκους.

    10. Στο RAID-7 χρειάζεσαι +3 δίσκους από τους ωφέλιμους. Μπορείς να χάσεις μέχρι και 3 δίσκους. Το προσφέρει μόνο το λειτουργικό BSD και το σύστημα αρχείων ZFS.

    11. Είχα βρει πριν από καιρό (νομίζω το είχα ανεβάσει και εδώ αλλά δεν το βρίσκω), ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο που έλεγε ότι πρακτικά όσο ανεβαίνουν οι χωρητικότητες των δίσκων, τόσο το RAID σε εξασφαλίζει όλο και λιγότερο, γιατί πιθανοτικά γίνεται όλο και σιγουρότερο το disk error.

    Επομένως θα πρέπει να αποφασίσεις τί θέλεις, πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις κλπ..
    Σε 1000 ευχαριστώ για την απάντηση Wantilles.
    Μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς με το raid 6 + 2 δίκσους από τους ωφέλιμους; Απάντησέ μου σε συγκεκριμένο παράδειγμα όπως π.χ αν έχω δηλαδή συνολικά 6 δίσκους από 3 TB o καθένας και άρα σύνολο 18 TB. Με το Raid 6 τι ασφάλεια θα υπάρχει όταν λες ότι δεν προσφέρει backup και τι εννοείς ότι μπορώ να χάσω μέχρι και 2 δίσκου;
    Σορυ για τις ερωτήσεις, είναι καινούριοι όλοι αυτοί οι όροι για μένα και εκτιμώ πάρα πολύ την βοήθειά σας. Ευχαριστώ πολύ!

  11. #11
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο production disk είναι ένας ταχύτατος εσωτερικός δίσκος στον υπολογιστή που εργάζεσαι. Σ' αυτόν γίνεται το πρώτο ξεσκαρτάρισμα και η επεξεργασία των φωτογραφιών.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiannisbot Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Διάβασα επίσης πως το RAID 5 έχει εγγύηση πως τα δεδομένα δεν τα χάνεις ότι και να γίνει...
    Άν στείλεις λάθος δεδομένα ή δεδομένα με σφάλματα (πχ μιά λάθος επεξεργασμένη φωτογραφία) όποιο raid κι άν έχεις, λάθος θα την πάρει κι έτσι θα τη χάσεις. Το raid σε προστατεύει μόνο απο αστοχία του υλικού, εν προκειμένω των δίσκων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greg61 : 02-09-18 στις 17:08.
    Γρηγόρης Νάκος.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    483
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Greg61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο production disk είναι ένας ταχύτατος εσωτερικός δίσκος στον υπολογιστή που εργάζεσαι. Σ' αυτόν γίνεται το πρώτο ξεσκαρτάρισμα και η επεξεργασία των φωτογραφιών.



    Άν στείλεις λάθος δεδομένα ή δεδομένα με σφάλματα (πχ μιά λάθος επεξεργασμένη φωτογραφία) όποιο raid κι άν έχεις, λάθος θα την πάρει κι έτσι θα τη χάσεις. Το raid σε προστατεύει μόνο απο αστοχία του υλικού, εν προκειμένω των δίσκων.
    Πολύ σωστά!
    Αλλά στο άρθρο εδώ το πάει ακόμη πιο πέρα
    https://www.datarecovery.co.nz/blog-...ing-as-backup/ ''This sounds great, but there are problems. For example, suppose your database becomes corrupted because of an improper shut down, because the data is copied to both disks, both databases are now corrupted. Similarly, if your primary data is infected with a virus, your mirrored data will be too.''
    αυτή είναι και η απορία μου.
    Οτι λόγω error ο ένας δίσκος θα αντιγράψει το error του άλλου που δεν οφείλεται σε λάθος δικό μου αλλά του ρεύματος, ή και του ίδιου του δίσκου π.χ

  13. #13
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σωστά τα λέει. Γι' αυτό σου πρότεινα να χρησιμοποιείς εξωτερικούς δίσκους για αντίγραφα, που δέν θα είναι συνδεδεμένοι μονίμως στο δίκτυο ή στον υπολογιστή.

    Για production disk σου προτείνω αυτόν: Western Digital 2TB Caviar Black SATA III [WD2003FZEX]
    Γρηγόρης Νάκος.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @yannisbot

    Δεν ξέρω αν έχεις πετύχει κάποιο άρθρο για RAID, αν όχι, υπάρχει εδώ αναλυτικό.

    Προσωπικά χρησιμοποιώ για Backup το SyncBackFree(θα δεις ότι υπάρχουν και εκδόσεις επί πληρωμή που υποστηρίζουν και Cloud Services), παίρνω Backup τα αρχεία και την επιφάνεια εργασίας(γιατί αφήνω εκεί αρκετά μισοτελειωμένα), σε δύο εσωτερικούς και έναν εξωτερικό.
    Τα πολύ βασικά τα περνάω και σε 2 άλλους εξωτερικούς που έχω και τους συνδέω μόνο γι' αυτήν την δουλειά ανά αραιά διαστήματα.
    Δεν ξέρω αν βολεύει εσένα προσωπικά μια τέτοια λύση, αλλά είναι φτηνή και σίγουρη.

    Σε ότι και αν καταλήξεις, να έχεις υπ' όψιν σου ότι για την μέγιστη ασφάλεια των αρχείων σου θα πρέπει να έχεις και Backup σε κάποια Cloud υπηρεσία.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Συγνώμη που σου χαλάω το όνειρο, αλλά όπως το βλέπω εγώ δεν υπάρχει εφικτή λύση. Αυτό που ζητάς είναι υπερβολικά... υπερβολικό
    Ας τα υπολογίσουμε χοντρικά:
    60 ΤΒ = 5 δίσκοι των 12 ΤΒ = τετρακόσια ευρώ έκαστος + άλλους 5 δίσκους για backup =>?
    Αυτά μόνα τους έχουν 4.000€
    Και άλλα τόσα θα έχει ένας αξιόλογος NAS 12 θέσεων
    Και καθόμαστε και λέμε μετά οτι το RAID δεν είναι backup άρα τί; Αγορά δεύτερου NAS για backup;
    Σε πόσο χρονικό διάστημα δημιουργήθηκαν αυτά τα αρχεία; Μήπως θα πρέπει να σκεφτούμε να βάλουμε κάτι παραπάνω για μελλοντική επέκταση;
    Τελικά ίσως να χρειαστεί να καταλήξουμε σε data room. Να συνυπολογίσουμε στο κόστος τα rack τα κλιματιστικά τα UPS το ρεύμα και τον χώρο που θα εγκατασταθούν;
    Επειδή φαντάζομαι ο διευθύνων σύμβουλος πχ της coca cola δεν θα ζητούσε εδώ οδηγίες για NAS τότε μπορώ να πω με σιγουριά ότι κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο για οποιονδήποτε άλλον.

    Για τέτοιες απαιτήσεις υπάρχουν οι εταιρείες hosting που έχουν ήδη το hardware τον χώρο αποθήκευσης τα Data room και φροντίζουν αυτοί για τα backup. Μπορείς να νοικιάσεις το δικό τους hardware ή να πας δικό σου hardware στον χώρο τους έναντι μιας πολύ μικρής μηνιαίας αμοιβής σχετικά πάντα με το αρχικό κόστος επένδυσης.
    Και ξενοικιάζεις από ransomware απο αστοχίες υλικού απο backup κλπ. και όλα αυτά με το κόστος ενός σκληροί δίσκου το μήνα. Άλλωστε αν κρίνω απο το μέγεθος που έχουν τα αρχεία σου υποθέτω θα χρειάζεσαι έτσι και αλλιώς την αγορά ενός σκληρού δίσκου κάθε μήνα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios4711 : 03-09-18 στις 00:27.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αίτηση για νυχτερινό ρεύμα και γραφειοκρατία
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-19, 11:05
  2. Αξιόπιστο πρόγραμμα για επεξεργασία PDF
    Από nith1717 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-18, 16:23
  3. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-18, 12:40
  4. Αναζήτηση οθόνης για επεξεργασία φωτογραφίας
    Από aguila21 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 15:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας